Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Αναζητηση φορητου σκληρου δισκου με ενεργο συστημα ψυξης ανεμιστηρακια δηλαδη

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Lightbulb Αναζητηση φορητου σκληρου δισκου με ενεργο συστημα ψυξης ανεμιστηρακια δηλαδη

    Παιδια επειδη εχω καει παμ πολλες φορες με το να χανω τα δεδομενα μου αποφασισα να αγορασω εναν φορητο σκληρο δισκο απο 2,5 εως και 3 TB για να ξεγνοιασω μια και καλη , το θεμα μου ομως ειναι οτι θελω να εχει καλη ψυξη ουτως ωστε να μην μου χαλασει απο την υψηλη θερμοκρασια ειδα αυτον τον σκληρο -LaCie d2 Quadra USB 3.0 3TB- και προς στιγμη νομιζα οτι ψυχεται ενεργα αλλα ειναι παθητικος , γνωριζετε κατι ? αλλιως να παρω τοτε εναν εσωτερικο μετα , ενα σασι και να προσαρμοσω στο σασι 2 ή ακομα και 3 μινιατουρες ανεμιστηρακι (γυρω στα 6 € εχουν) και ετσι θα πετιχω αυτο που θελω , εσεις τι μου προτεινετε ? θα ηθελα να αποφυγω την δευτερη λυση μου , μιας και θα ειναι καπως ερασιτεχνικη και μπορει να μην πετυχει καλυτερα ενα ετοιμο απο εργοστασιο !

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    τότε καλύτερα να πάρεις ένα καλό case και να βάλεις δικό σου δίσκο,
    πάντως δεν νομίζω οι κατασκευαστές να μην έχουν προνοήσει για τη θερμοκρασία

    http://www.ebay.com/itm/USB-3-0-3-5-...#ht_4614wt_870

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    Ψαχνοντας στο σκρουτζ ειχα κατασταλαξει σε αυτους -- αλλα ψαχνοντας στο δυαδικτυο για αποψεις πανω σε αυτα τα προιοντα βρησκω στα μειονεκτηματα και παραπονα για αυτon οτι δεν εχei καλο συστημα ψυξης με αποτελεσμα να υπερθερμαινεται ο σκληρος αμα λειτουργει επι πχ 5 ωρες συνεχομενα , και αυτο με εκανε να το ψαξω περισσοτερο , τορα για τον lacie υποστιριζουν οτι εχουν καινοτομο παθhτικο συστημα ψυξης , αλλα αυτη την μαρκα ουτε που την ειχα ακουσει !!!

    επειδη φοβουμε να αγορασω απο εξωτερικο (δεν ξερω τι θα μου ερθει ), θα ψαξω να δω τιμες εδω eλλαδα για το προιον που μου προτινες Pic !

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    οσο μεγαλύτερος ειναι ο σκληρός τοσο πιο πολλά data χάνεις σε περίπτωση βλάβης - πτωσης -κ.λ.π
    τα δεδομένα που δεν μπορείς να βρεις ξανα π.χ γιορτές - γενέθλια - βαφτισια - και γενικότερα προσωπικές στιγμές που εχεις ζήση
    θα πρέπει να τα κρατάς με διπλό backup, έστω και σε απλά DVD αλλα διπλή κόπια οποτε εαν πάθει κατι το ενα DVD θα εχεις το άλλο για να το
    αναπαραγάγεις....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον KOKAR για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    The Professor (05-02-12)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The Professor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψαχνοντας στο σκρουτζ ειχα κατασταλαξει σε αυτους -- αλλα ψαχνοντας στο δυαδικτυο για αποψεις πανω σε αυτα τα προιοντα βρησκω στα μειονεκτηματα και παραπονα για αυτon οτι δεν εχei καλο συστημα ψυξης με αποτελεσμα να υπερθερμαινεται ο σκληρος αμα λειτουργει επι πχ 5 ωρες συνεχομενα , και αυτο με εκανε να το ψαξω περισσοτερο , τορα για τον lacie υποστιριζουν οτι εχουν καινοτομο παθhτικο συστημα ψυξης , αλλα αυτη την μαρκα ουτε που την ειχα ακουσει !!!

    επειδη φοβουμε να αγορασω απο εξωτερικο (δεν ξερω τι θα μου ερθει ), θα ψαξω να δω τιμες εδω eλλαδα για το προιον που μου προτινες Pic !
    Κι όμως, αυτon τον δίσκο τον έχω, αλλά σε πληροφορώ ότι δε ζεστάινεται καθόλου. Δεν είναι βέβαια το ίδιο μοντέλο, αλλά λίγο πιο παλιός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    εχει γριλλιες ωστε να κυκλοφορει ο αερας , σχαριτσα δηλαδη , ? αν εχει μπορω να του κολλησω ενα μινι ανεμιστιρακη και να ρουφα αερα μετα να τον βγαζει εξω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Όχι, δυστυχώς, αλλά θα τον κοιτάξω μπας και μου ξέφυγε κάτι. Έχω και της Seagate δίσκο,τον Expansion, αλλά είναι κάπως θορυβώδης, αν δε σε πειράζει.
    Αυτός έχει γρίλλιες από κάτω, ο άλλος δε ξέρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Όχι, ο άλλος δεν έχει τίποτα, καλύτερα να πάρεις αυτόν που σου γράφω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.Εδω και δεκα χρονια εχω φτιαξει αυτοΣυνημμένο Αρχείο 28728Ειναι ενα απλο κουτι που κατηργησα το εσωτερικο ανεμιστηρακι(ειναι βασικο αυτο)και αφου εκανα μια τρυπα βιδωσα το εξωτερικο και πολυ μεγαλυτερο οπως βλεπετε.Το πιο βασικο ομως ειναι οτι εδω και δεκα χρονια εχω τον ιδιο σκλρο δισκο.Ειναι IDE (Western Digital 320Gb) γιατι ειναι πιο ανθεκτικοι στη θερμοκρασια και τους κραδασμους απ'οτι οι SATA.Επισης μειονεκτει στη ταχυτητα αλλα και αυτο ειναι καλο γιατι δεν ανεβαζει θερμοκρασια.Αρα πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για μια αξιοπιστη συσκευη αποθηκευσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσο μεγαλύτερος ειναι ο σκληρός τοσο πιο πολλά data χάνεις σε περίπτωση βλάβης - πτωσης -κ.λ.π
    τα δεδομένα που δεν μπορείς να βρεις ξανα π.χ γιορτές - γενέθλια - βαφτισια - και γενικότερα προσωπικές στιγμές που εχεις ζήση
    θα πρέπει να τα κρατάς με διπλό backup, έστω και σε απλά DVD αλλα διπλή κόπια οποτε εαν πάθει κατι το ενα DVD θα εχεις το άλλο για να το
    αναπαραγάγεις....
    Κώστα εχεις να μου προτινεις καποιον εξωτερικο σκληρο δισκο απο 2,5 εως και 3 TB ή να παρω εσωτερικο σκληρο και να τον βαλω μεσα σε ενα κουτι σαν αυτο που μου προτινε ο picdev στο 2ο μυνημα?

    σκεφτομαι να παρω 2 ιδιους και τον εναν να τον κανω να γραφει στον αλλο.

    Papas00zas οι expansion δεν μου εμπνεουν ασφαλεια , και απο οτι καταλαβα ο expansion εχει γριλλιες ενω ο αλλος ο μεγαλος σκληρος δεν εχει καθολου σφραγισμενος δηλαδη ??? ημαρτον θα βρασει.....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ.
    By κκοστας in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-13, 22:41
  2. συστημα ψυξης με φρεον
    By vellamos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-13, 20:14
  3. συστημα ψυξης
    By moutsa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-10, 11:00
  4. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-10, 04:32
  5. Θυρες φορητου σκληρου...
    By antonis_x in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-08, 23:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας