Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Dell N7010 τυχαία κολλήματα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή Dell N7010 τυχαία κολλήματα

    Πείρα πριν κανά δίμηνο από το eshop ένα dell n7010, είχε εγκαταστημένα τα 7 home 64bit και εγώ ήθελα 32bit (για μεγαλύτερη συμβατότητα με διάφορα προγράμματα),
    και έτσι έγινε το format αλλά έσβησα και το partition με το προεγκαταστημένο λειτουργικό "για εξοικονόμηση χώρου", επιπλέον το cd που είχε μέσα στην συσκευασία είχε driver από vista και 7 σε 32 ή 64bit, πάμε στο πρόβλημα τώρα.

    Έβαλα τα 7 ultimate στα 32bit και τα driver από το cd του και όλα μια χαρά, ώσπου μετά από καμιά εβδομάδα όταν πήγα να το ανοίξω ενώ έκανε κανονικά boot δεν ολοκληρώνονταν και κολλούσε στο desktop
    Untitled.jpg

    και δεν ξεκολλούσε με τίποτα αλλά ούτε μπορούσα να κάνω κάτι (task manager πχ.), και έτσι η μόνη επιλογή ήταν σβήσιμο από τον διακόπτη.
    Όταν το ξαναάναβα ήταν όλα μια χαρά, την πρώτη φορά είπα εντάξει κάποιο conflict ή κάποια άλλη ψιλομαλ@κι@.

    Μετά από καμιά δεκαριά μέρες που το ξανάκανε, τα πείρα λίγο και του ξανακάνω format και νέα εγκατάσταση (μήπως είχε γίνει καμία πατατιά) αλλά μετά από λίγες μέρες πάλη τα ίδια ,
    απελπίστηκα λίγο "και στο eshop μου είπαν αφού έσβησες το δικό του partition δεν περνάει σε εγγύηση" και άρχισα τις δοκιμές έβγαλα αρκετά από τα προγράμματα που είχα βάλει έβαλα να τρέξει δυο/τρεις φορές το diagnostic από την dell (για εντοπισμό τυχόν προβλημάτων σε μνήμη/γραφικά/σκληρό) αλλά το τελείωνε επιτυχώς χωρίς λάθει.

    Σας βάζω και μια photo από το event viewer στα errors, αν υπάρχει κάποια ιδέα από κάποιον στο πως να κάνω debug για να δω τη το κολλάει θα ήμουν υπόχρεος!
    Untitled.jpgUntitled1.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως είναι βασικό να επαναφέρεις το σύστημα στην αρχική κατάσταση, με ότι λειτουργικό είχε μέσα, αλλά λόγω 3ημέρου θα παιδευτείς μόνος σου. Μην αρχίζεις να ψάχνεις το h/w! Ψάξε μόνο στην ιστοσελίδα της Dell για τίποτε downloads.

    Από την Τρίτη, αν δεν έχεις βγάλει άκρη, επικοινώνησε με την Dell για να σου δώσουν τη διαδικασία επαναφοράς του συστήματος στην αρχική κατάσταση. Λόγω κάποιου ιού, έγινε, νόμιζες ότι έγινε ή τέλος πάντων έκανες format. Είσαι τεχνικός και μακριά από τα "κέντρα τεχνολογίας" άρα έχεις ανάγκη την τηλε-εξυπηρέτηση. Στη χειρότερη περίπτωση να αγοράσεις ένα "recovery DVD set". Αν μπλέξεις με την Ελληνική πλευρά, είσαι αρκετά κοντά και με την Ιταλική (το αναφέρεις δεν το κάνεις).

    Δεν είναι αποδεκτό ότι "έχασες την γενική εγγύηση από το PC".

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Ιος δεν νομίζω, τα προγράμματα που έχω είναι ελεγμένα όπως και τα windows (τα έχω και σε άλλα pc), τώρα για αυτό που είπες "να επαναφέρεις το σύστημα στην αρχική κατάσταση", το σκέφτηκα και εγώ "αλλά το έσβησα", και πάλη όμως δεν θα με βόλευαν τα 64bit και στο cd με τα driver είχε για 32 ενώ στο site της dell τίποτα μόνο για 64 7/vista.


    Παίζει να υπάρχει θέμα με τις 32bit version?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    559

    Προεπιλογή

    Γεια σου Σπύρο. Έχεις εγκατεστημένο κάποιο antivirus? Τί σκληρό δίσκο έχει?
    Έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις την εκκίνηση κάποιων / όλων των προγραμμάτων μέσω του msconfig ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Περίμενε μην "παρεξηγηθώ" λόγω forum-πληκτρολογ-απόστασης!

    Αυτά που έγραψα στο παραπάνω σχόλιο αφορούν την πιθανή επαφή σου με την εταιρεία για να διαπραγματευτείς το δικαίωμά σου ως "ιδιοκτήτης" PC. Αναφέρω ότι υπάρχουν πιθανοί λόγοι να γίνει format και ο πελάτης (εσύ) πρέπει να μπορείς να το επαναφέρεις στο χώρο σου. Αυτό που σου λείπει δεν είναι τίποτε εργαλεία αλλά το DVD επαναφοράς.

    ΜΗΠΩΣ υπάρχει κρυφό partition ή κουμπί (F11, κλπ.) για την επαναφορά;

    Επί του θέματος ("παίδεμα 3ημέρου") πρέπει να σιγουρευτείς ότι έχεις το πιο πρόσφατο set drivers κλπ. για το λειτουργικό σου. Δε νομίζω ότι "επιτρέπει" η Microsoft να ανεβοκατεβάζεις 32-64-7-... OS. Πάλι με τη λέξη "επιτρέπει" εννοώ πιθανά τεχνικά προβλήματα (πέραν του διαφορετικού εμπορικού προϊόντος). Για τα τεχνικά ζητήματα των drivers πρέπει να απαντήσει άλλο μέλος (ίσως και να είναι backward compatible τα 32μπιτα drivers στο 64μπιτο OS).

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Θανάση το σπάσιμο είναι που μπορεί να το κάνει μια φορά ανά δυο τρεις εβδομάδες "όποτε του καπνίσει", και τις υπηρεσίες που τρέχουν τις χρειάζομαι "ξέρω ποιες είναι και είναι οκ".


    Γιώργο Υπήρχε κρυφό partition το έσβησα.
    υγ.
    Μην φοβάσαι εσύ δεν πρόκειται να παρεξηγηθείς από κανέναν (ιδιαίτερα από εμένα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spiroscfu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patent61 (24-02-12)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Στη σελίδα της DELL http://support.euro.dell.com/support...cy=true#Issue3 αναφέρει:

    Step 3: Restore the computer's software to original condition.

    Using Dell Factory Image Restore in Windows 7
    Notice:
    Restoring the original factory image erases ALL existing data. This includes files, folders, programs, drivers, E-mails, photos. Before performing a PC Restore, back up all personal files. If you do not back up your personal files, the data will be lost.

    1 Turn on the computer.
    2 As the computer starts, press <F8> on the keyboard until the Advanced Boot Options menu appears on the screen.
    Note:
    You must press <F8> before the Windows logo appears on the screen. If you press <F8> after the Windows logo appears on the screen, the Advanced Boot Options menu will not appear on the screen. If you do not see the Advanced Boot Options menu, restart the computer, and then repeat this step until you see the menu on the screen.


    3 Press the <Down Arrow> on the keyboard to select Repair Your Computer on the Advanced Boot Options menu, and then press <Enter>.
    4 Specify the language settings that you want, and then click Next.
    5 Log in as a user who has administrative credentials, and then click OK.
    6 Click Dell Factory Image Restore.
    7 In the Dell Factory Image Restore window, click Next.
    8 Click to select the Yes, reformat hard drive and restore system software to factory condition check box.
    9 Click Next.
    The computer is restored to the default factory configuration.
    10 When the restore operation is completed, click Finish to restart the computer.
    The software is now installed as it was when the computer was first received. Back to Top

    Αν το έσβησες το δυσκόλεψες!
    Με DVD η διαδικασία είναι εδώ: http://support.euro.dell.com/support...cy=true#Issue4

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Ναι αλλά το έσβησα με το fdisk για να πάρω τα 20GB που έπιανε "νόμιζα πως δεν μου χρειάζονταν" αλλά τελικά έπρεπε να το αφήσω για δοκιμές.



    Δεν υπάρχει πλέον κρυμμένο partition στον σκληρό θα πρέπει να αγοράσω το dvd τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    πάρε τηλέφωνο στην dell στο 2108129810 και παρακάλεσε τους να έρθει τεχνικός να σου κάνει επαναφορά με δικά του cd γιατί πεστους ότι εχεις συνεχή κωλύματα .
    είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα έρθει στο χώρο σου τεχνικός, αν το laptop εχει on site εγγύηση(το πιθανότερο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Τελικά νομίζεται πως υπάρχει θέμα με το s/w ή το h/w,
    και αν το θέμα είναι με το s/w θα είναι λόγο τον 32bit (αν ναι γιατί δίνουν driver στο cd τους για 32).


    Υ.γ.
    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως στο site τους έχει μόνο για 64, αν το ξανακάνει θα δοκιμάσω και με τα 64αρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγγελία από το internet απο τυχαία αναζήτηση
    By radioamateur in forum [Προσφορά / Ζήτηση Εργασίας]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-17, 13:29
  2. Τυχαία έξοδος
    By her in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 22:31
  3. Άναμα λαμπών με τυχαία σειρά?????
    By suicida in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-11, 00:41
  4. Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία
    By Αποστόλης1 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-10, 04:54
  5. Σχέδια πομπών FM & AM αρχαία ψάχνω
    By radioamateur in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-05, 23:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας