Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Γιατί δεν είναι ανοιχτά τα πρότυπα IEEE, ISO κλπ;

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή Γιατί δεν είναι ανοιχτά τα πρότυπα IEEE, ISO κλπ;

    Καλησπέρα. Σήμερα προσπαθώντας να βγάλω άκρη για ένα ζήτημα, βρήκα ότι υπάρχουν αποφάσεις τόσο από το ISO όσο και από το IEEE (το οποίο πάντα έχω την απορία πώς το προφέρουν!). Πήγα λοιπόν στα site τους και είδα ότι θέλαν λογαρισαμούς, κωδικούς κλπ γιατί πουλάγαν τα πρότυπα (;). Τουλάχιστον στης ISO σίγουρα ζήταγαν τρόπους πληρωμής, στο ΙΕΕΕ ούτε που δοκίμασα.

    Η απορία μου είναι, αφού αυτοί λίγο πολύ αποφασίζουν για το πώς θα συννενοούμαστε στην αγορά, πώς και δεν έχουν ανοιχτά τα χαρτιά των αποφάσεων; Λογικά κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά;...

    Ας με διαφωτίσει κάποιος γιατί είμαι πολύ μπερδεμένος με τον τρόπο που τελικά κινείται η επιστημονική κοινότητα στο θέμα των προτύπων.

    ΥΓ: Τα πρότυπα που έψαχνα είναι τα IEEE 1541-2002 και IEC 80000-13:2008

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    η IEEE και η ISO δεν είναι εκκλησίες, εταιρείες είναι, μπορείς να ανοίξεις και εσύ μια δικιά σου και να τα δίνεις όλα δωρεάν,
    απο εκεί και πέρα προσφέρουν και έργο απο τα κέρδη που βγάζουν, σε συλλόγους ,διαγωνισμούς κτλ
    είμαι μέλος στην IEEE αλλά έχω ξεχάσει το κωδικό,αυριο θα το κοιτάξω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 05-02-12 στις 02:39

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (06-02-12)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Σήμερα προσπαθώντας να βγάλω άκρη για ένα ζήτημα, βρήκα ότι υπάρχουν αποφάσεις τόσο από το ISO όσο και από το IEEE (το οποίο πάντα έχω την απορία πώς το προφέρουν!). Πήγα λοιπόν στα site τους και είδα ότι θέλαν λογαρισαμούς, κωδικούς κλπ γιατί πουλάγαν τα πρότυπα (. Τουλάχιστον στης ISO σίγουρα ζήταγαν τρόπους πληρωμής, στο ΙΕΕΕ ούτε που δοκίμασα.

    Η απορία μου είναι, αφού αυτοί λίγο πολύ αποφασίζουν για το πώς θα συννενοούμαστε στην αγορά, πώς και δεν έχουν ανοιχτά τα χαρτιά των αποφάσεων; Λογικά κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά;...

    Ας με διαφωτίσει κάποιος γιατί είμαι πολύ μπερδεμένος με τον τρόπο που τελικά κινείται η επιστημονική κοινότητα στο θέμα των προτύπων.

    ΥΓ: Τα πρότυπα που έψαχνα είναι τα IEEE 1541-2002 και IEC 80000-13:2008


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    η IEEE και η ISO δεν είναι εκκλησίες, εταιρείες είναι, μπορείς να ανοίξεις και εσύ μια δικιά σου και να τα δίνεις όλα δωρεάν,
    απο εκεί και πέρα προσφέρουν και έργο απο τα κέρδη που βγάζουν, σε συλλόγους ,διαγωνισμούς κτλ
    είμαι μέλος στην IEEE αλλά έχω ξεχάσει το κωδικό,αυριο θα το κοιτάξω
    'Οπως αναφέρει και ο συνάδελφος, αμφότερα δεν λειτουργούν υπό εκκλησιαστικό καθεστώς, το εναντίον θα έλεγα ότι ισχύει! Βέβαια ΔΕΝ είναι όπως αναφέρθηκε, εταιρείες με την εννοια μάλιστα που αποδίδεται με κάτι τέτοιο, αλλά οργανισμοί... διεθνείς, που δεν λειτουργούν χωρίς κόστος... και για αυτό, θεωρητικά τουλάχιστον, ζητάνε αντίτιμο για να σου παρέχουν τις υπηρεσίες τους, δηλαδή τα "φώτα" τους που σε κάποιες περιπτώσεις έίναι και υποχρεωτικά! Σαν να λέμε "νόμοι" που υποχρεούσε να ΄γνωρίζεις για να τηρείς, αλλά για να τους μάθεις... θα πληρώνεις αδρά!!! Εκπληκτικό? Και όμως αληθές!!!
    Τώρα, τα δύο μεταξύ τους δεν έχουν ίδιο σκοπό και λόγο ύπαρξης! Το IEEE, που διεθνώς αποκαλείται ως " Άϊ Τρίπλ Η " κατά την αγγλική ακουστική σύντμηση των αρχικών του, είναι ας πούμε ο φορέας συνεργασίας και αμοιβαίας αναγνώρισης των επαγγελματιών πτυχιούχων μηχανικών στα Ηλεκτρονικά και την Ηλεκτρολογία ευρυτέρως! Ας πούμε ότι στα Ελληνικά δεδομένα θα αναλογούσε σε ένα "ΤΕΕ" αλλά χωρίς τον ασφαλιστικό λόγο του... Δηλαδή στην ουσία είναι ο αμοιβαία αναγνωρισμένος διεθνώς φορέας που αναγνωρίζει την επαγγελματική & επιστημονική επάρκεια στον χώρο μας! Δεν είναι εταιρεία κέρδους... και μετόχων, αλλά τυπικά δεν γεννάει και "προϊόντα" προς πώληση! Όμως ως διεθνώς αναγνωρισμένος επιστημονικός - επαγγελματικός φορέας θεωρείται ως εγκυρότατος στο τι εκφράζεται μέσω αυτού, το τι δημοσιεύεται μέσω των εκδόσεών του, το τι παρουσιάζεται ως εξέλιξη της επιστήμης στα συνέδριά του, και τελικώς καθίσταται βασικός παράγοντας στην σύνθεση των πρωτεύωντων οδηγιών - κανονισμών που ισχύουν η θα ισχύσουν στον τομέα της Ηλεκτρονικής και όχι μόνο! Αυτό λοιπόν τον καθιστά διαχειριστή πολλές φορές των αρχικών κειμένων που καθορίζουν πρότυπα, και για την απόκτηση των κειμένων από συνέδρια η τελικών ρυθμίσεων και καταληκτικών συμπερασμάτων που τελικά γίνονται διεθνείς οδηγίες - κανονισμοί, απαιτεί είτε να είσαι μέλος... είτε να τα πληρώσεις "χρυσά" μερικές φορές, αν δεν είσαι μέλος! Πολλές φορές και μέλος να είσαι, αν δεν είσαι του τομέα που εμπίπτει η οδηγία - κανονισμός υποχρεούσαι να πληρώσεις ένα μικρό συμβολικό τίμημα για να πάρεις το κείμενο που ζητάς! Ως μέλος έχεις κάποια "πλεονεκτήματα" σε διεθνές επίπεδο, μια αμοιβαία αναγνωρισημότητα ως επαγγελματίας του χώρου, και ενημέρωση σε τομείς ενδιαφέροντος από πολύ νωρίς σε σχέση με τις επερχόμενες εξελίξεις στον τομέα σου! Βέβαια στην Ελλάδα μας, είναι λίγο... αδιάφορο για το αν είσαι η δεν είσαι μέλος του, και θα έλεγα και λίγο "κλειστό κλάμπ" εξ' αιτίας κάποιων ... αλλά ας το παραβλέψουμε για την συζήτησή μας εδώ!

    Το ISO από την άλλη είναι ο διεθνής οργανισμός που στην ουσία δημιουργήθηκε από επιστημονικές επιτροπές κάποιων κρατών (αρχικά των μεγάλων βιομηχανικών) ώστε να δημιουργηθεί μια κοινή διαδικασία που να αναγνωρίζεται από τους επιστήμονες με αμοιβαιότητα σε όποιο μέρος (κράτος) και να είναι, όταν φτιάχνουν, η όταν γενικά παράγουν κάτι! Για να επιτευχθεί η κοινή αντιμετώπιση, δημιουργήσαν οδηγίες που λειτουργούν ως πιλότοι για διαδικασίες και μεθόδους παραγωγής, κατασκευής, και μεγεθών... κλπ! Δεν είναι οργανισμός με την έννοια αναγνώρισης του ως υποχρεωτικού, αλλά θεωρείται έγκυρος αρκετά ώστε να λειτουργεί συμβουλευτικά προς άλλους διεθνείς επίσημου φορείς, όπως κράτη, και επιτροπές αυτών! Η αποδοχή της εφαρμογής των οδηγιών του είναι σε εθελοντική βάση, και η εναρμόνισή τους ως απαίτηση επαφίεται καθαρά στο κράτος που μπορεί να τις ακολουθήσει είτε ως υποχρεωτικές ΑΝ ΘΕΛΕΙ, ΓΙΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ, ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ, είτε ως συμβουλευτικές για την βελτιστοποίηση των παραγωγικών του δραστηριοτήτων, αλλά και ΑΝ θέλει ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ λάβει καν υπ' όψην του αφού το ίδιο το κρατος μπορεί να δημιουργεί τους δικούς του κανόνες επ' αυτών των θεμάτων! Βέβαια έτσι ίσως δεν είναι σε σύμπνοια με κανόνες άλλων κρατών, αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο δεν υποχρεούται σε αυτό ένα κράτος! Παράδειγμα η Γερμανία έχει επιβάλλει ΕΠΙΠΛΕΟΝ κανόνες σε τομείς ασφαλείας που υπερσκελίζουν τους ISO οπότε δεν ενδιαφέρεται αν είναι κάτι φτιαγμένο μόνο κατά ISO ενώ δεν είναι & πιστοποιημένο κατά τους εσωτερικούς της κανονισμούς!
    Γενικά το ISO λοιπόν πουλάει την γνώση του τι κανόνες θα μπορέσεις να ακολουθήσεις για να είσαι συμβατός με διεθνές ορίζοντα... χωρίς να ασχολείσαι για επιμέρους αντίστοιχες οδηγίες σε κάθε κράτος... Καθορίζει λοιπόν την ISOρροπία των απαιτήσεων για να μιλάς διεθνώς για το ίδιο επίπεδο παραγωγικής πιστότητας!
    Και βέβαια πάλι εφαρμόζεται το σκεπτικό το ότι αφού σε νοιάζει κάτι τέτοιο πρέπει να πληρώσεις για να μάθεις τι και πως, αφού άλλωστε κατ' αυτούς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥΣ, αλλά "εθελοντική" από τα κράτη που τελικά εκείνα θα σε υποχρεώσουν ίσως, και μάλιστα έχουν προχωρήσει και ένα βήμα παραπέρα, όπου σε 'εγκρίνουν' ότι τηρείς τις ελάχιστες προϋποθέσεις που εκείνοι ζητάν... με μία διαδικασία "πιστοποίησής" σου ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ!!!
    Αυτά σε γενικές γραμμές...

    ΥΓ Να συμπληρώσω για τον picdev ότι αρκεί ο αριθμός μέλους, για είσοδο, εφ' όσον είναι κάποιος ενεργό μέλος του ΙΕΕΕ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 05-02-12 στις 19:21
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (06-02-12), Phatt (05-02-12)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Τα πρότυπα που έψαχνα είναι τα ...
    Αν επιτρέπεται να αναφέρεις "γιατί χρειάζεσαι τα πρότυπα;" θα σκεφτούμε για σένα τις επόμενες ερωτήσεις σου!
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Γιώργο χαρά στο κουράγιο σου που κάθισες και μου έκανες όλη αυτή την ανάλυση! Ήσουν όντως αρκετά κατατοπιστικός. Σήμερα διάβασα και κάποια ακόμη σχετικά πράγματα για ITU κλπ σε ένα βιβλίο. Απλά παραξενεύτηκα γιατί κατ' αρχήν, νόμιζα ότι λίγο πολύ είναι γνωστές οι πληροφορίες για κάθε πρότυπο που κυκλοφορεί (πολλές υπάρχουν ακόμη και στη wikipedia πχ IEEE 754) οπότε δεν θα χρειαζόταν να πληρώσει κανείς για να τις έχει. Αλλά μάλλον δεν είναι έτσι! Πάντως τελικά βλέπω ότι είναι ένα μικρό χάος το ζητηματάκι!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν επιτρέπεται να αναφέρεις "γιατί χρειάζεσαι τα πρότυπα;" θα σκεφτούμε για σένα τις επόμενες ερωτήσεις σου!
    G
    Ήθελα να ξέρω ποιες συστάσεις να επικαλούμαι τώρα που ξαναεξέτασα το εν λόγω ζήτημα (των GiB κλπ) και είδα ότι είναι πια σχεδόν καθολικά αποδεκτοί οι όροι GiB, MiB κλπ. Είναι κρίμα αφού δόθηκε μία τόσο απλή και συνάμα εύχρηστη λύση, να καθόμαστε ακόμη και να μπερδεύουμε τα KB των 1024 Byte με αυτά των 1000 Byte. Είναι κάτι που νομίζω ότι μας λύνει τα χέρια ή είναι ιδέα μου; Και άμα το υιοθετήσει και η Microsoft επιτέλους θα μπορώ να εξηγώ πιο εύκολα σε όλους αυτούς που με ρωτάνε "Γιατί ενώ μου πουλάνε δίσκο 1ΤΒ βλέπω μόνο 930 GB;". (Θα τους λέω "Κοίτα καλύτερα, είναι 930 GiB!!!" :P )

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη cycler
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    354


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον cycler για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aeonios (06-02-12), Hary Dee (07-02-12)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cycler Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι και αυτό μια εξήγηση!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Να πιθανολογήσω μια απάντηση χωρίς πολλά λόγια;
    Καθαρή κερδοσκοπία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πιθανολογήσω μια απάντηση χωρίς πολλά λόγια;
    Καθαρή κερδοσκοπία.
    Διαφωνώ συμφωνώντας!!! Διαφωνώ στον λόγο, την κερδοσκοπία, συμφωνώ στο σκεπτικό ότι υπάρχει σκοπιμότητα!!!
    Ο λόγος κατ' εμέ είναι αυτό που έχω γράψει και αλλού, ότι θέτωντας οικονομικές απαιτήσεις για να μπορεί κάποιος να έχει πρόσβαση σε κάτι που έχουν θέσει ως υποχρεωτικό, και ίσως και απαγορευτικό αν δεν τηρείται, είναι το να εμποδίσουν όσο το δυνατόν πιό πολύ την πρόσβαση σε αυτό από κάποιον που ενώ έχει την δυνατότητα να φτιάξει, σχεδιάσει, παράγει κάτι σχετικό αλλά δεν έχει την οικονομική επιφάνεια για να ξοδεύει διαρκώς για να γνωρίζει κάθε παράγραφο των οδηγιών που βγαίνουν συνέχεια η εξελίσσονται διαρκώς με πρόσθετα κεφάλαια, ώστε αν δεν τους έχει διαβάσει τελικά να μην μπορεί ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΝΟΜΟΣ και τελικά να τον έχουν "κλείσει" από πιθανό μελλοντικό ανταγωνιστή μεγάλων του σήμερα, που και παράγουν τελικά τις οδηγίες αυτές οι ίδιιοι (μέσω "υποστήριξης" μελετητών για ότι θα θελήσουν να δημιουργήσουν ως οδηγία μετά) αλλά και έχουν διαρκή πρόσβαση σε αυτές αφού το κόστος για αυτές είναι ελάχιστο ποσοστό ως έξοδο στους συνολικούς τζίρους τους!!!
    Ο μικροβιοτέχνης η ένας ιδιώτης που έχει μια καινοτόμα ιδέα και σκοπεύει να την εμπορευθεί παράγωντάς την ο ίδιος, αν απαιτηθεί να διαβάσει πχ 20 οδηγίες... για το προϊόν που σκοπεύει να παράγει, θα ξοδέψει από 2 - 3 χιλιάδες ευρώ εως και ίσως ακόμα και 10000 πριν καν ξεκινήσει να το σχεδιάσει!!!
    Τα συμπεράσματα ελεύθερα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  13. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (07-02-12), Hary Dee (07-02-12), Spirtos (07-02-12)

  14. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... να μπερδεύουμε τα KB των 1024 Byte με αυτά των 1000 Byte ... να εξηγώ πιο εύκολα σε όλους αυτούς που με ρωτάνε...
    Πρέπει να αρκεί μια παραπομπή σε λεξικό πληροφορικής από περιοδικό ή σε μια σελίδα wikipedia.
    Η σύνθετη περίπτωση είναι να χρειάζεσαι τον "τυπικό ορισμό" για συμμόρφωση ή έλεγχο συμμόρφωσης προδιαγραφής. Εκεί συνήθως το αφήνεις ...
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ULN2803A. Γιατί δεν δουλεύει;
    By Hary Dee in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-20, 14:23
  2. Γιατί είναι τόσο ακριβά τα ποτενσιόμετρα;
    By sakishlek in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 10:57
  3. Γιατί είναι αργός ο υπολογιστής μου?
    By Panos171997 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 12:19
  4. Γιατί δεν ξεκινά το PC μου;
    By Ulysses in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 11:13
  5. Δεν ξέρω γιατί...
    By Debbie in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-03, 09:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας