Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: θέρμανση δίχως πετρέλαιο?!?!?!?

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    τακις
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    καλημερα
    να πω τη γνωμη μου και εγω
    οσο για το αεριο εχει δικιο ο χαρης που λεει για περισοτερη καταναλωση σε λιτρα σε σχεση με το πετρελαιο
    καποιοι που το εχουν ψαξει μηλανε για 1,3 εως 1,6 αεριο σε σχεση με πετρελαιο
    φαινεται υπερβολικο αλλα ετσι ειναι
    οσο για θερμανση ιοντων ειναι αλλο κολπο πολυ αποδοτικο γνωστο στους ρωσους αρκετες δεκαετιες αλλα εκει το κοστος ρευματος δεν εχει καμια σχεση με εδω
    θελει ψαξιμο
    ο καθενας εχει την επιλογη του

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Ο χριστος και η παναγια...
    Οι λεβητες ιοντων ειναι η μεγαλυτερη απατη στο χωρο της θερμανσης. Πριν ηταν τα κουτακια με τη διορθωση συνημιτονου.
    Τωρα ειπαν να βαλουν χερι στους απελπισμενους.
    Προκειται περι καραμπινατης απατης. Και αν δεν πιστευεις εμενα, διαβασε εδω..
    http://www.tdm.tee.gr/images/stories..._7_12_2011.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CLOCKMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αποκλήσει το πετρέλαιο και μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό http://www.ecothermica.eu/index.php/pos-leitourgei
    ρευματάκι που σίγουρα είναι ακόμα ποιό φτηνό ....
    Μέχρι ένα σημείο έχεις δίκιο. Θα σου πω πιο κάτω που ...

    Μ'άλλα λόγια πρόκειται για ένα κλασικό ηλεκτρικό λέβητα. Ενδιαφέρθηκα και εγώ να αλλάξω σε κάτι τέτοιο.

    Αντί για τον κλασικό λέβητα πετρελαίου. Όμως όταν πήγα να ρωτήσω για τον συγκεκριμένο προϊόν, και του
    είπα τον χώρο μου (110τμ), μου σύστησε αυτόν. Δεν λεω ενθουσιάστηκα στην αρχή, γιατί μου είπε οτι μπαίνει
    ακόμα και σε ενα ντουλάπι κουζίνας (αρχική κατασκευή σπιτιού, και όχι τώρα). Μέχρι εδώ όλα Οκ.

    Λεω μετά, δεν ρωτάω και τα KW κατανάλωσης, έτσι να πάρω μια ιδέα. Τελικά ρώτησα ..., αλλά ξενέρωσα μόλις
    άκουσα πόσα είναι.

    Για κάτω απο 100τμ, θέλουμε 12KW, ενώ για πάνω απο 100τμ (περίπτωσή μου) θέλουμε
    18KW. Πραγματικά
    μου έφυγε η γή κάτω απο τα πόδια μου. Δεν ξέρω μην έπαθα και μικροεγγεφαλικό ... Ψύχραιμος όπως πάντα,
    παίρνω το θάρρος όμως και ρωτάω "Είναι κάτι σαν "ταχυθερμαντήρας", ή πρέπει να περάσουν 10 -15 λεπτά μέχρι
    να αρχίσει ο κυκλοφορητής να "γυρίσει" το νερό
    (ζεσταθεί το νερό)?.

    Είναι μου λέει σαν τον κλασικό λέβητα (λογικό), και περιμένεις (καταναλώνεις τον κ@λ@ σου) να ζεσταθεί.

    Που έχεις τώρα δίκιο ????. Στο οτι το συγκεκριμένο προϊόν είναι ΦΟΒΕΡΟ για ένα εξοχικό? πχ Καλάβρυτα/Πήλιο
    Καιμακτσαλάν/Βορεια Ελλάδα γενικά, που όταν θα πας το μόνο που δεν θες, είναι να ψάχνεις για πετρέλαιο,
    καθάρισμα φίλτρου, ξεκάπνισμα, και γενικά προβλήματα με κλασικό λέβητα.




    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Ουτε για εξοχικο κανει...
    Τα κλειστα σπιτια θελουν αρχικα πολυ περισσοτερη ενεργεια μεχρι να ερθει σε ισορροπια και να ζεσταθεις.
    Μεχρι να το ζεστανεις, θα φυγεις.
    Αμα μπεις στα εξοδα να φτιαξεις εγκατασταση καλοριφερ, ο λεβητας ειναι το προβλημα?
    Για εξοχικα, φτηνα κλιματιστικα, που να παιζουν σε χαμηλες θερμοκρασιες, (το αν ειναι inventer ειναι τελειως αδιαφορο) για τα δωματια, ενα καλο τζακι στο σαλονι, κατα προτιμηση ενεργειακο αλλα χωρις υπερβολες,, γιατι οταν κανει πολυ κρυο και εχει χιονια καμμια φορα κοβεται και το ρευμα, και το θεμα τελειωνει εκει.

    Και μην ξεχναμε οτι το ρευμα θα ακριβινει κιαλλο. Και αν ξεχασουμε λιγο την καθαρα κοστολογικη προσεγγιση, το ρευμα ειναι μια ανωτερη μορφη ενεργειας που για την παραγωγη και τη μεταφορα του υπαρχουν σημαντικες απωλειες. Ειναι κριμα να το ξανακανουμε θερμοτητα...

    Η ενεργεια θα συνεχισει να ειναι πολυ ακριβη οτι και να κανουμε. Ξυλοσομπες κλπ ειναι προσωρινες λυσεις, με σοβαρα περιβαντολογικα θεματα.
    Ενα τζακι επιβαρυνει την ατομσφαιρα οσο ενας καυστηρας πολυκατοικιας. Και δεν υπαρχουν τοσα πολλα ξυλα για καψιμο.
    Για να τα φερουμε απο μακρια, παλι υπαρχει κοστος...
    Η μονη μακροπροθεσμα βιωσιμη λυση ειναι η βελτιωση των μονωσεων με διαφορους τροπους. Στις βορειες χωρες, τα σπιτια καταναλωνουν το 1/3 της ενεργειας απο τα ελληνικα. Αυτο τα λεει ολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    τακις
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    φιλε stom δεν καταλαβα που ειναι η απατη
    αν μιλας για 150% τις 100% αποδοση ναι
    αλλα οχι απατη η θερμανση ιοντων
    αυτο ειπα οι ρωσοι πληρωνουν πολυ πιο φτηνα το ρευμα απο εμας

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Ενταξει, ο συγκεκριμενος δεν το εχει τραβηξει τοσο, αλλα το 50% οικονομια που λεει ειναι προφανως εντελως παραπλανητικο. Ασε που λεει ΜΕΧΡΙ...
    Ειναι σαν το μεχρι 24mbit στο Internet. Δεν το πιανει κανεις.

    Οπως και ναχει, για να ζεσταθεις τα 12Κw ειναι οριακα, θες τριφασικο, και με τον τροπο που ακριβαινει το ρευμα αλλαζοντας κλιμακα, η ΔΕΗ θα σου παρει το σκαλπ.
    Δλδ ΤΩΡΑ το ανακαλυψαμε αυτο? Τοσα χρονια γιατι ο κοσμος εβαζε θερμοσυσσωρευτες ωστε να εκμεταλλευεται το νυχτερινο ρευμα αραγε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    clockman αφού το ΤΕΕ έχει βγάλει οδηγία καλύτερα να καταγγείλεις τον μηχανικό στο ΤΕΕ, γιατί πάει να σε δουλέψει,
    δεν γίνεται άνθρωποι οι έχουν τελειώσει το πολυτεχνείο να το κάνουν από άγνοια , λογικά θα παίρνει τη μίζα του

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη ts0gl1s
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    katerini
    Μηνύματα
    485

    Προεπιλογή

    5541.pngΑυτή η εικόνα είναι από σύστημα ψύξεις με αμμωνία άμα κάναμε αυτήν την κατασκευή και περνούσαμε νερό δεν θα ζεσταινόταν σαν το ηλιακό που έχουμε στης ταράτσες μας? Λόγο του ότι οι ακτίνες του Ήλιου θα συγκεντρώνονταν στο κέντρο πάνω στον σωλήνα οπότε θα θερμαινόταν έχω κάπου λάθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ts0gl1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    5541.pngΑυτή η εικόνα είναι από σύστημα ψύξεις με αμμωνία άμα κάναμε αυτήν την κατασκευή και περνούσαμε νερό δεν θα ζεσταινόταν σαν το ηλιακό που έχουμε στης ταράτσες μας? Λόγο του ότι οι ακτίνες του Ήλιου θα συγκεντρώνονταν στο κέντρο πάνω στον σωλήνα οπότε θα θερμαινόταν έχω κάπου λάθος?
    εγώ πιστεύω οτι αξίζει , σήμερα είχε τόσο ήλιο και το σπίτι μου είναι κρύο! τουλάχιστον έχει μια θερμοκρασία το σπίτι το πρωί μέχρι το μεσημέρι,
    αλλήθεια πόσο κοστίζει μία εγκατάσταση ηλιοθερμείας ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ts0gl1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    5541.pngΑυτή η εικόνα είναι από σύστημα ψύξεις με αμμωνία άμα κάναμε αυτήν την κατασκευή και περνούσαμε νερό δεν θα ζεσταινόταν σαν το ηλιακό που έχουμε στης ταράτσες μας? Λόγο του ότι οι ακτίνες του Ήλιου θα συγκεντρώνονταν στο κέντρο πάνω στον σωλήνα οπότε θα θερμαινόταν έχω κάπου λάθος?

    αυτο που δειχνεις ειμαι μια παγομηχανη... και στην ουσια περιγραφεις εναν ηλιακο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τζάκια/Θέρμανση
    By VaselPi in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 11:28
  2. Σύγκριση κατανάλωσης: πετρέλαιο, ηλεκτρισμός, φυσικό αέριο
    By johnge in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-12, 00:19
  3. Πετρέλαιο-λέβητας ή κλιματιστικό.
    By Ηλιας Α in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-12, 16:55
  4. επαγωγική θέρμανση- ψύξη
    By kobi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-11, 13:14
  5. Υδρογόνο αντί για πετρέλαιο
    By ts0gl1s in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-11, 17:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας