Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: θέρμανση δίχως πετρέλαιο?!?!?!?

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CLOCKMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας
    Τυχαίνει να ανακαινίζω το σπίτι μου και μέσα σε όλα αυτά εγκατέστησα σύστημα σωληνόσεων αυτόνομης θέρμανσης.
    Έχω αποκλήσει το πετρέλαιο και μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό http://www.ecothermica.eu/index.php/pos-leitourgei
    ρευματάκι που σίγουρα είναι ακόμα ποιό φτηνό από το πετρέλαιο και το γκάζι. Έχω ήδη επικοινωνίσει με τον μάστορα και περιμένω να μου εξηγήσει τις λεπτομέρειες. Ο μηχανικός υποστηρίζει ότι το κόστος θέρμανσης της κατοικίας μου δεν θα είναι πάνω από 4 - 5 ευρώ τη μέρα για 85τμ2. Πιστεύω ότι με αυτό το πράμα γλειτώνεις πολλά.
    Δεν ξέρω ακόμα πολλά, μώλις μάθω θα σας τα μεταφέρω. Η ετσιρεία ισχυρίζεται ότι έχει πατέντα.
    Δεν ξέρω τι γνώμη έχετε Είδωμεν.
    να στο θεσω αλλιως... με ενα λιτρο πετρελαιο εχεις 12kw αποδιδομενη θερμικη ενεργεια απο την οποια θα παιρνεις τα κατι παραπανω απο τα μισα στα καλοριφερ σου αρα 8kw, στο λεβητα που θα παρεις για να εχεις 6kw αποδηδομενη ενεργεια στην καλητερη περιπτωση θα εχεις 6kw καταναλωση, σε μια ΚΑΛΗ θερμοτητα αντλιας για να εχεις τα 6kw αποδιδομενης ενεργειας θα καψεις 2kw λογο cop3(υπαρχει μεχρι και cop5)... αρα εχουμε και λεμε
    πετρελαιο 1λ = 1€
    ιοντα 8kw= 0,7€
    κλιματισμος 3kw= 0.3€ πολυ χοντρικες οι πραξεις απλα για ευκολια...
    το θεμα στο τι κοστος εγκαταστασεις εισαι διατεθειμενος να δωσεις...

    επισης πες τον μηχανικο να σου δειξει τις πραξεις που εκανε για να βρει το ποσο θα καψεις... δηλαδη τι αναγκες εβαλε οτι εχει το σπιτι σου???

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    την τετάρτη θα κάνω εγκατάσταση ένα ιόντων 12ΚW Το μυστικό είναι ότι πρέπει η αγωγιμότητα του νερού να είναι 350 Αν δεν είναι εκεί ή στο περίπου τότε καταναλώνει χωρίς να παράγει. για αποφυγή αυτού πρέπει να αδειάσει η εγκατάσταση και να καθαριστεί και να γεμίσει με το κατάλληλο υγρό για ιονισμό.
    Το καλύτερο απο όλα είναι το πελετ. Έχει και τη τάση γινει και πιο φτηνό. το πρόβλημα είναι ο χώρος που πιάνει ι καυστήρας και το κουβάλλημα. Εδω στη πόλη στο διαμέρισμα δεν υπάρχει η πολυτέλεια του ελεύθερου χώρου. Ασε τη μηρωδια από τη καμινάδα.
    Εναλλακτική το αέριο αλλά θέλει 2 φιάλες και κουβάλημα βάλε βγάλε φιάλη και αν δεν το κάνω εγώ δεν το κάνει κανείς απο τους υπόλοιπους (τώρα δεν πατάνε ουτε το reset του καυστήρα Προτιμούν να κρυώνουν παρά να κατέβουν να πατήσουν το κουμπί)
    άλλη λύση η αντλία θερμότητας Εχω 5Κ αλλά η απόδοση μικρή αφού θέλει χαμήλωμα και τα σώματα μεγαλύτερα άρα το κόστος ανεβαίνει.
    άλλη λύση το τζάκι αλλά δεν έχω τόπο ούτε τη καμινάδα να βάλω
    Τη περίοδο 2 ιαν -16 ιαν έκαψα τη μέρα 28,3ε τη μέρα πετρέλαιο (Ηράκλειο Κρήτης) Η περισσότερη θερμοκρασία πήγε στη καμινάδα
    Το νέο σύστημα Θα το δοκιμάσω και θα σας πω με μετρήσεις και όχι λόγια του αέρα.
    έχω και άλλο ένα σύστημα πάλι με ηλεκτρικό που είναι ανεξάρτητο απο το υγρό στα σώματα
    και τα δύο είναι τριφασικά

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    την τετάρτη θα κάνω εγκατάσταση ένα ιόντων 12ΚW Το μυστικό είναι ότι πρέπει η αγωγιμότητα του νερού να είναι 350 Αν δεν είναι εκεί ή στο περίπου τότε καταναλώνει χωρίς να παράγει. για αποφυγή αυτού πρέπει να αδειάσει η εγκατάσταση και να καθαριστεί και να γεμίσει με το κατάλληλο υγρό για ιονισμό.
    Δλδ που παει η ενεργεια αμα δεν γινεται θερμοτητα?
    Μηπως το σωστο ειναι οτι απλα πεφτει η ισχυς? .. Λεω.. Μηπως...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Την μεγαλητερη θερμογονο δυναμη την εχει το υγραεριο στα πετρελαιοειδη.
    μαστορα αν θελεις διαφημιση πας στην τηλεοραση η στο εδω φορουμ πληρωνοντας !

    για πες μου τιμες αν προλαβεις και δεν σε σουταρουν .... χρησιμοποιω εστιες υγραεριου εντοιχισμενες 10+ χρονια , στο σπιτι μου στα ανατολικα μου αλλαζει μουκαλα η coral gas με 18 ... συνηθως μου βγαινει κανα 5μηνο ....
    στα δυτικα που εχω ... εκει παω και τ γεμιζω μπουκαλες στο βενζιναδικο ( εκο ) με 6 ευρο ... εχω βρει και με 4 ... εχω αγορασμενες 5 μπουκαλες .... στην ουσια πουλατε την φυρα 500% πανω και λιγα λεω ... κατανοητων ... επισης οταν πατε στην θεια μου στην σινδο να μην κανετε δοκιμες με αναπτηρα αν χανει η βαλβιδα .... να αγορασετε οργανο κυριοι για αυτην την δουλεια ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 02-07-15 στις 21:42

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnpats
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαστορα αν θελεις διαφημιση πας στην τηλεοραση η στο εδω φορουμ πληρωνοντας !

    για πες μου τιμες αν προλαβεις και δεν σε σουταρουν .... χρησιμοποιω εστιες υγραεριου εντοιχισμενες 10+ χρονια , στο σπιτι μου στα ανατολικα μου αλλαζει μουκαλα η coral gas με 18 ... συνηθως μου βγαινει κανα 5μηνο ....
    στα δυτικα που εχω ... εκει παω και τ γεμιζω μπουκαλες στο βενζιναδικο ( εκο ) με 6 ευρο ... εχω βρει και με 4 ... εχω αγορασμενες 5 μπουκαλες .... στην ουσια πουλατε την φυρα 500% πανω και λιγα λεω ... κατανοητων ... επισης οταν πατε στην θεια μου στην σινδο να μην κανετε δοκιμες με αναπτηρα αν χανει η βαλβιδα .... να αγορασετε οργανο κυριοι για αυτην την δουλεια ....
    Καλα τον αρπαξες απο το λαιμο!!!!!ετοιμα γραμμένα τα είχες;;;;;;

    Και στον φιλο απο πανω
    Θελεις να κανεις μια διαφημιση ,το καταλαβαινω οτι τα πραγματα ειναι σκατα,αλλα καντο σικατα ρε παιδι μου,στειλε ενα μηνυμα στους διαχειριστες και στα οικονομικα θα τα βρειτε....

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης οταν πατε στην θεια μου στην σινδο να μην κανετε δοκιμες με αναπτηρα αν χανει η βαλβιδα .
    χαχαχααχα "κάτσε να κάνω μια τελευταία δοκιμή.... ΜΠΟΥΜ"

    1 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  7. #27
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Καλα τον αρπαξες απο το λαιμο!!!!!ετοιμα γραμμένα τα είχες;;;;;;
    αχαχαχα τρολ τρολ τρολ .... αχαχαχα ..... ασε ρε μηπως μου βγαλει καμια φθηνοτερη τιμη στην μπουκαλα ... με 10ρικακι ... τακτοπιημενος ... βαριεμαι να τα γεμιζω ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street : 02-07-15 στις 17:40

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Τζάκια/Θέρμανση
    By VaselPi in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 11:28
  2. Σύγκριση κατανάλωσης: πετρέλαιο, ηλεκτρισμός, φυσικό αέριο
    By johnge in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-12, 00:19
  3. Πετρέλαιο-λέβητας ή κλιματιστικό.
    By Ηλιας Α in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-12, 16:55
  4. επαγωγική θέρμανση- ψύξη
    By kobi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-11, 13:14
  5. Υδρογόνο αντί για πετρέλαιο
    By ts0gl1s in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-11, 17:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας