Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Πως δουλεύει παιδιά ?

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή Πως δουλεύει παιδιά ?

    Γειά σας!
    Αγόρασα αυτό το κολοκύθι για να μπορώ να ρυθμιζω ασυρματα με το τηλεκοντρόλ καποια φωτα του καθιστικού μου. Δεν εχω υψηλές ηλεκτρολογικές γνώσεις (τα βασικα μονο) αλλλά δεν θεωρησα οτι θα χρειαζονταν ιδιαίτερες γνωσεις για την εγκατασταση του. Δυστυχως όμως απο εχτες προσπαθω να δω πώς ακριβως θα πρέπει να το συνδεσω με τις λάμπες αλλά δεν βγαζω άκρη. Με ενδιαφέρει να μπορώ επιλέγοντας απο το κοντρόλ το μπουτόν Α να δίνει τάση σε μια συγκεκριμενη λάμπα, και αντίστοιχα πατωντας το μπουτόν Β να δίνει τάση σε μια διπλανη λάμπα, πολύ απλά πράγματα !
    Αυτό που ρωτάω είναι το εξής: ποια καλώδια θα συνδέσω με την παροχη της δεη, και ποια καλώδια θα συνδέσω με τις λάμπες που θέλω να τροφοδοτησω? Πειραματίστηκα λίγο αλλά μπερδευτηκα!
    Ευχαριστω όποιον πρόθυμο βοηθήσει !
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Στο κοκκινο και διπλανο μαυρο συνδέεις τα 220 βολτ του δικτυου,στο κοκκινο δινεις άμα θέλεις μεσω διακόπτη.Στο ασπρο και μαυρο(2 καλωδια ακριανά) συνδέεις μεχρι 5 λαμπες μεχρι 350 βατ αλλα ηλεκτρονικες οικονομιας.αλλα αμα θες να πατας μια να αναβει η μια λαμπα και μετα να ξαναπατας και να αναβει η αλλη,απλα δεν γινεται,τα μπουτον που εχεις στο κοντρόλ ειναι μαλλον ενα για να ανοιγει και ενα για να κλεινει το κυκλωμα.Δεν ανεβασες φωτο απο το κοντρολ.Αν ειμαι λαθος ας με διορθωσει καποιος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ο τηλεχειρισμος που εχεις αγορασει ειναι μονοκαναλος.. που σημαινει οτι μπορεις να ελεχγεις μονο μια λαμπα (η 2-3 συνδεμενες μαζι) εχει 2 κουμπια γιατι χρειαζεται ενα για το on και ενα για το off
    για την συνδεσμολογια θα ηθελα να δω και την πισω οψη της πλακετα για να σου πω σιγουρα.. οπως το βλεπω τωρα ρευμα δινεις στο κοκκινο και στο μεσα μαυρο και την λαμπα την συνδεεις στο ασπρο και στο αλλο μαυρο... εαν τα λεω σωστα πρεπει στην πλακετα τα 2 μαυτα καλωδια να ειναι ενωμενα

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Οχι ρε παιδιά, με απογοητεψατε τωρα....Εγώ το αγορασα ακριβως για να χειριζομαι 2 διαφορετικα καναλια , ετσι γραφει και ο τίτλος του προϊόντος στο ebay (two way γραφει), και το κοντρολ έχει μπουτόν Α και μπουτόν Β...
    Μα είναι ποτέ δυνατόν να ειναι τοσο απατεώνες αυτοί οι πωλητές?!
    Α και κατι άλλο, μετα απο αρκετους πειραματισμους με συνδεσεις που εκανα, καποια στιγμη που ειχα καταφερει να δωσω ρευμα στο κυκλωμα πατησα το κουμπι Α και εκανε κλικ ο διακοπτης. Μετα ξαναπατωντας το Α εκανε παλι κλικ αλλά με ελαφρως διαφορετικη χροιά ήχου. Το ίδιο ακριβως φαινομενο συμβαινει καιμε το μπουτόν Β. Αυτο σημαινει ότι αποκλειουμε το σενάριο το ενα μπουτον να ειναι το on και το άλλο μπουτόν να είναι το off, σωστα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο κοκκινο και διπλανο μαυρο συνδέεις τα 220 βολτ του δικτυου,στο κοκκινο δινεις άμα θέλεις μεσω διακόπτη.Στο ασπρο και μαυρο(2 καλωδια ακριανά) συνδέεις μεχρι 5 λαμπες μεχρι 350 βατ αλλα ηλεκτρονικες οικονομιας.αλλα αμα θες να πατας μια να αναβει η μια λαμπα και μετα να ξαναπατας και να αναβει η αλλη,απλα δεν γινεται,τα μπουτον που εχεις στο κοντρόλ ειναι μαλλον ενα για να ανοιγει και ενα για να κλεινει το κυκλωμα.Δεν ανεβασες φωτο απο το κοντρολ.Αν ειμαι λαθος ας με διορθωσει καποιος.
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Αύριο που θα ειμαι στο πισι μου θα ποσταρω και φωτό του κοντρολ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο τηλεχειρισμος που εχεις αγορασει ειναι μονοκαναλος.. που σημαινει οτι μπορεις να ελεχγεις μονο μια λαμπα (η 2-3 συνδεμενες μαζι) εχει 2 κουμπια γιατι χρειαζεται ενα για το on και ενα για το off
    για την συνδεσμολογια θα ηθελα να δω και την πισω οψη της πλακετα για να σου πω σιγουρα.. οπως το βλεπω τωρα ρευμα δινεις στο κοκκινο και στο μεσα μαυρο και την λαμπα την συνδεεις στο ασπρο και στο αλλο μαυρο... εαν τα λεω σωστα πρεπει στην πλακετα τα 2 μαυτα καλωδια να ειναι ενωμενα
    Ευχριστω. Ναι , ακριβως ετσι που τα λες ειναι, τα 2 ακριανα μαυρα καλωδια ειναι ενωμενα απο κατω....
    Άρα οπως μου τα λετε....100% ειναι μονοκαναλος τηλεχειρισμός-->που σημαινει οτι με κοροίδεψε ο πωλητης (δειτε τι τιτλο εχει το προϊόν στο ebay)...εγω χρειαζομουν δικαναλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gianndats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχριστω. Ναι , ακριβως ετσι που τα λες ειναι, τα 2 ακριανα μαυρα καλωδια ειναι ενωμενα απο κατω....
    Άρα οπως μου τα λετε....100% ειναι μονοκαναλος τηλεχειρισμός-->που σημαινει οτι με κοροίδεψε ο πωλητης (δειτε τι τιτλο εχει το προϊόν στο ebay)...εγω χρειαζομουν δικαναλο.
    φυσικα ειναι μονοκαναλος αφου εχει 1 ρελε
    για δικαναλο επρεπει νε εχει 2 ρελε
    τετρακαναλο 4 ρελε κ.λ.π
    δες εδω για να καταλαβεις

    δεσ εδω ενα 4 καναλο
    http://www.ebay.com/itm/Wireless-4-W...item19c8528aa2
    φιλικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Και φυσικά πρέπει να ξέρεις ότι μετά από κάποιο καιρό αυτός ο καφεκόκκινος πυκνωτής της πλακέτας θα σκάσει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    εχει 1 ρελε αρα μονοκαναλο μην την ψαχνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BESTCHRISS Εμφάνιση μηνυμάτων
    φυσικα ειναι μονοκαναλος αφου εχει 1 ρελε
    για δικαναλο επρεπει νε εχει 2 ρελε
    τετρακαναλο 4 ρελε κ.λ.π
    δες εδω για να καταλαβεις

    δεσ εδω ενα 4 καναλο
    http://www.ebay.com/itm/Wireless-4-W...item19c8528aa2
    φιλικα
    Μα εγω που να ξερω ποσα ρελε έχει, στις φωτό στο ebay δεν το δειχνει ανοιγμενο καθολου, εγω διαβασα περιγραφη και το πηρα, έγραφε two way remote controller και το κοντρολ εχει κουμπια Α και Β, ο ποιοσδηποτε μη υποψιασμενος αγοραστης θα πιστευε οτι μπορει να χειριστει 2 ανεξαρτητα καναλια. Θεωρω οτι ειναι απατη του πωλητη. Εσας ποια ειναι η γνωμη σας ? Αν μπορείτε παιδια διαβαστε λιγο στο ebay τον τιτλο του προϊόντος καθως και τα σχολια/περιγραφη, ώστε να μου πειτε την γνωμη σας: σαν δικαναλο δεν το πουλαει ?
    Ευχαριστω!
    http://www.ebay.co.uk/itm/1905965449...#ht_3579wt_859

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πως δουλεύει το AVR σε μια γεννήτρια
    By briko in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-17, 18:34
  2. Πως δουλεύει
    By tao in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-15, 14:05
  3. πως δουλεύει το L293 χωρίς arduino
    By apollonic in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-14, 15:55
  4. Πως δουλεύει ο κρύσταλος;
    By acmilangr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-13, 22:57
  5. Πως δουλεύει? (spy earpiece)
    By PCMan in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-12, 18:01

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας