Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Προβλημα με υπολογιστη

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλινικη
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Προβλημα με υπολογιστη

    Καλησπέρα
    Στην αρχη μου κολουσε η οθονη και το mouse.Μετα δεν ανοιγε καθολου.Εβαλα εναν ανταπτορα dv(αν δεν κανω λαθος) στην καρτα γραφικων( NVIDIA GEFORCE PV-N34AM(128LD)-P1 agpx8) και μου δουλεψε κανα δεκαημερο . Μετα παλι δεν ανοιγε η οθονη . Δοκιμασα την καρτα γραφικων σε αλλον υπολογιστη και δε δουλευε (μπλε γραμμες και σβησιμο) . Πηρα μια παλια καρτα γραφικων αλλα παλι δε δουλεψε . Το τροφοδοτικο το τσεκαρα και ειναι ενταξει . Η μητρικη δεν κανει το μπιμπ οταν ανοιγω τον υπολογιστη .Απλα δεν μπορω να καταλαβω τι εχει

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Αμα η Μ/Β δεν κανει μπιμ.......τότε πας για μητρική. Δοκίμασε να αφαιρέσεις τις μνήμες. Ουτε τότε σφυράει? Αν οχι πας για αλλη μητρική. Τωα τι γίνεται με τις κάρτες γραφικών? η μια περίπτωση είναι απο το βαλε-βγάλες καρτες να εχει στραβώσει κανα συρμα στο slot και να προκάλεσε και την όλη ζημια....(καψιμο καρτας και Μ/Β. Επίσης το θέμα κολήματος ποντικιου και οθόνης κοιτα επίσης μήπως δεν ψύχεται καλα η CPU.....πχ κακό ανεμιστηράκι ή κακια ή παλια (ψημένη) πάστα




    δες τα όλα αυτα και παλι εδω είμαστε

    καλή τύχη

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη wizard_xrc
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Και εγώ για μητρική σε βλέπω. Αν δεν τα έχει παίξει ήδη το slot στης κάρτας γραφικών (αφού ούτε με άλλη κάρτα έπαιξε), θα τα έχει παίξει κανα chipset, αφού έχεις θέμα και με το mouse. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρόσεχε πολύ το τροφοδοτικό, γιατί μπορεί από εκεί να ξεκίνησαν όλα και είναι δώρον-αδωρο να πάρεις καινούρια μητρική και να στην κάψει και αυτή. Στα τροφοδοτικά γενικά μην πλησιάζεις αυτά των 20-30€, από 40€ και πάνω έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη gorgos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΕΠΑΛ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΤΙ ΣΤΑΜΠΕΡΝΩ! ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΚΑΙ ΕΛΕΝΞΑ DVD-RW,HDD,ΚΛΠ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΤΟ BIOS ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΗΓΩ ΣΤΗ ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΕΙΑΣ Μ/Β ΓΙΑΤΙ ΤΟ BIOS ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΝΧΕΙ ΚΑΙ ΔΕΙΝΕΙ ΤΟ ΒΙΤ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΕΙΑ Μ/Β ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ..........!!!!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Συγνωμη που γραφω τετοιο προβλημα εδω.
    Περασα σε εναν αλλο σκληρο τα windows xp μιας και στον υπαρχον μου πεταγε πολλα σφαλματα οταν εμπαινε στην επιφανια εργασιας οπως

    stop: 0x0000000A....
    stop: 0x00000050....
    stop: 0x0000007f.... και αλλα

    δεν τα εβγαζε ολα μαζι αλλα καθε φορα και απο ενα.
    Βαζω σε λειτουργια το pc με τον νεο σκληρο μεσα αλλα και παλι μου βγαζει error λετε να εχει θεμα η μητρικη??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Smith
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Γεια σου φίλε thanasis 1. Τα σφάλματα που σου παρουσιάζονται είναι αποτέλεσμα ασυμβατότητας, διένεξης υλικού ή προγραμμάτων οδήγησης. Για να είμαι ειλικρινής δε γνωρίζω αν φταίει η μητρική σου(ελπίζω πως όχι). Από μια αναζήτηση βρήκα σχετικά με τα σφάλματα που ανέφερες, τους παρακάτω συνδέσμους που τα περιγράφουν

    https://support.microsoft.com/en-us/kb/329293/el

    https://support.microsoft.com/en-us/kb/311564/el

    https://support.microsoft.com/el-gr/kb/137539

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Σαββα αυτα που εβαλες τα εχω βρει και εγω ψαχνωντας ξεχωριστα για καθε ενα απλα κανοντας αυτα που λεει δεν διορθωνονται.
    Εκανα φορματ τον σκληρο και ξανα περασα τα driver σε ολα και ευτυχως δεν μου πεταξε κανενα σφαλμα μεχρι τωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Όπως σου είπαν και οι άλλοι είναι ασυμβατότητα υλικού. Δούλεψε κανένα δεκαήμερο ο υπολογιστής σου μετά έκανε update drivers της καρτας και από εκεί ξεκινούν τα προβλήματα. Με άλλη κάρτα γραφικών άλλης εταιρίας δοκίμασε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Και μένα ενα pc ενός φίλου μου έβγαλε την πίστη. Μόλις πέρναγα drivers για τις κάρτες γραφικών(sli) πέταγε διάφορα τέτοια προβλήματα στην εκκίνηση. Αν όμως έπαιρνε μπρός δεν σταματούσε ούτε κόλλαγε. Αφού έψαξα ότι σχετίζεται με αυτά τα προβλήματα, και συνεχώς πετούσε διαφορετικά, αλλάζω τροφοδοτικό και δούλεψε κανονικά. Βέβαια παρουσιάστηκε άλλο πρόβλημα. Το τροφοδοτικό που είχε πάνω ήταν ένα hiper 780watt. Αυτό που είχα εγώ πρόχειρο ήταν ένα 400watt αμφιβόλου ποιότητας και δεν νομίζω οτι μπορεί να υποστηρίξει το συγκεκριμένο σύστημα. Άνοιξα το hiper (πολύ στριμωξίδι εκεί μέσα) και είχε 2 σκασμένους πυκνωτές. Δεν έχω ασχοληθεί ακόμη, αλλα τελικά το πρόβλημα είχε να κάνει με το τροφοδοτικό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  10. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Smith
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Θανάση έχεις χρόνια τον υπολογιστή κι έχει Windows XP; Αν δεν εμφανίσει άλλο σφάλμα όλα καλά, σε αντίθετη περίπτωση, δε ξέρω αν υπάρχει υλικό νεώτερης τεχνολογίας στο σύστημα και παρουσιάζουν διένεξη τα Windows XP. Το να υπάρχει θέμα με την μητρική οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες για μένα. Δίνω κάποιες πιθανότητες σφάλματος λόγω ξεπερασμένου λειτουργικού...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με τον υπολογιστη
    By ΑΡΓΥΡΗΣ68 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-14, 15:54
  2. τροφοδοτικο υπολογιστη προβλημα
    By diskjohn in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 15:34
  3. προβλημα με υπολογιστη
    By Χρήστος2011 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-11, 14:41
  4. προβλημα με υπολογιστη acer
    By fm344 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-11, 13:29
  5. προβλημα υπολογιστη
    By ggr in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-10, 11:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας