Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 93

Θέμα: Έλεγχος ζωής σε μπαταριές 12v

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.449

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSR600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετρο αν μπορεις για πες μας περισσοτερα για το καινουργιο.Πως το βλεπεις απο αυτονομια?Τι μπαταριες φοραει?Διαρκεια μπαταριων και κοστος αντικαταστασης,τιμη κ.λ.π
    ευχαριστω.
    Το καινούριο το πήρα πέρυσι Μάιο μήνα έχει (να το πω ή να μην το πώ? ) 1700 ευρώ . Μια φορά επιχείρησα να το "καπουτιάσω" από μπαταρίες και με πήγε 40 χιλιόμετρα . (αν και ο κατασκευαστής λέει 50 χιλιόμετρα) θα εννοούσε μάλλον αν το πηγαίνεις μαλακά και σε ευθείες .
    Αλλά εγώ είμαι βαρέων βαρών (πρωταθλητής στα κιλά) 115 κιλά και διαδρομές με σχετικές ανηφόρες και στάσεις από φανάρια. Οπότε καλά ήταν και τα 40 χιλιόμετρα που έβγαλε.
    Όμως αυτό το έκανα μια φορά και μόνο για να δω την εμβέλεια και στην πράξη.
    Αν και οι συνήθεις καθημερινή διαδρομή μου π.χ. στην δουλειά δεν είναι παραπάνω από 12 χιλιόμετρα + επιστροφή = 24 χιλιόμετρα
    Το ίδιο μοντέλο το έχει και με κινητήρα 800W και εκείνο έχει 1300 ευρώ αν θυμάμαι καλά (μπορεί να έχουν αλλάξει οι τιμές από πέρυσι). και έχει λίγα παραπάνω χιλιόμετρα αυτονομίας λόγω μικρότερης κατανάλωσης.
    Οι μπαταρίες δεν διαφέρουν και πολύ με το μήνυμα #1 . Είναι 4 σε σειρά 48 βολτ . το κόστος μπαταριών δεν το θυμάμαι γιατί ήταν με την αγορά μέσα στην τιμή . αλλά νομίζω μου είχε πει ότι αν ήθελα μπορούσα να το πάρω με μπαταρίες λιθίου . Και νομίζω μου είχε πει 200? - 250 ευρώ? για τις λιθίου . οι δικές μου είναι όπως τις ονόμασε ξηρού τύπου .
    Η τελική ταχύτητα είναι 45 χιλιόμετρα (αν και λέει 55) ίσως εξαιτίας τα κιλά μου . Οι επιδόσεις του είναι μια κλάση πιο κάτω από τα βενζινοκίνητα 50 αράκια (τα γυναικεία 50αράκια) .
    Μπορούν να ανέβουν και 2 άτομα . αρκεί να μην υπερβούν το όριο 150 κιλά.
    Οι εκκινήσεις τους από στάση δεν είναι και για σπινιάρισμα . ξεκινούν σχετικά ομαλά.
    Στις ανηφόρες (για τα κιλά μου ) τις περνάει καλά . αλλά με σταθερή μειωμένη ταχύτητα 30 χιλιόμετρα την ώρα . Αλλά θα έλεγα δεν φοβάται καμία ανηφόρα . Απλά μου έδωσε την εντύπωση ότι μπορεί να τρέξει και παραπάνω στις ανηφόρες αλλά μου φαίνεται το φτιάξανε με ενίσχυση ροπής λόγω και του ορίου σε κιλά αναβάτη. για να μπορεί να τα βγάλει πέρα.
    έχει πάρα πολύ καλά φρένα αντάξια των βενζινοκίνητων . και εξίσου ηλεκτρικά φωτα φλας κλείδωμα.αλαρμ κτλ μόνο τηλεόραση δεν έχει και GPS .
    Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος τόσο ώστε να λέω ως πρώην (βενζινοσκουτεράς) να μην ξαναγυρίζω στην βενζίνη και στα τέλη κυκλοφορίας. Δυστυχώς για τα σκούτερ που έχουν κινητήρα πάνω από 250 W επιβάλλεται δίπλωμα και κράνος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος έκανα για το παλιό είπα 36 βολτ αλλά τελικά είναι 48 βολτ και είναι αυτό
    http://tradeway.gr/TradeWay/pr_podilato.asp

    Και αυτό είναι το νέο που πήρα 1500w
    ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ SCOOTER LIFE 800-1500 WATT ΜΠΑΤΑΡΙΑ SILICONE
    ΟΔΗΓΙΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟΥ 50cc
    Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΦΟΡΤΙΖΕΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΑΣ
    ΤΕΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 55 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
    ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ 50 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
    Καλά το σκέφτηκα τι παίζει με 36volt, και thanx για λινκ είχα ξεχάσει και έψαχνα στο google και στα συρτάρια...

    Ωραίο το δικό σου σε ζήλεψα τώρα ...
    __________________________________________________

    Για την ώρα να βάλω υγρό η οχι μέχρι να πάρω άλλες μπαταρίες ?? να τις ξεπατώσω :P Γιατι δεν είναι και κοντά το σπιτι και με τα ποδια ειναι αρκετα κουραστικό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Πετρο σε ευχαριστω για την αναλυση.Το σκεφτομαι αλλα κολαω στην αξιοπιστια των μπαταριων σε βαθος χρονου,δηλαδη μετα απο καποιες επαναφορτισεις να σε βγαζει λιγοτερα χιλιομετρα που σημαινει οτι πρεπει να πληρωνεις συνεχεια μπαταριες.Επισης η αποσταση της δουλεια μου ειναι 19+19=38χιλιομετρα που ειμαι οριακα.....δεν λεει να σπρωχνω.......
    το βρηκα εδω http://bai-imports.car.gr/bikes/view/1612866/
    Επισης γνωριζει κανεις πως μπορει καποιος εμπορος να το εισαγει απο κινα?Τι διαδικασια δηλαδη χρειαζετε?Εχω εναν γνωστο και σκεφτομαι μηπως μου κανει χαρη να το παραγγειλει για μενα. Για παραδειγμα αυτο το εχει ο κινεζος 1600 ευρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.449


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Τα εχω δει τα videakia ειναι πολυ καλα.
    Ο κινεζος αντιπροσωπος του VK 2008 που πωλειται εδω ειναι αυτος.
    Επισης αυτο ειναι απο το πρωτο link.
    Αυτο ειναι το εργοστασιο.Το θεμα μου ειναι πως μπορει καποιος εμπορας και ποιες ειναι οι διαδικασιες να το παραγγελει κανεις απο τον κινεζο κατευθειαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.449

    Προεπιλογή

    Και το δικό μου Κινέζικο είναι και το παρήγγειλα από μέσα από Ελλάδα. Η μάλλον δεν το παρήγγειλα αλλά τα είχε διαθέσιμα αν θέλεις το τηλέφωνο του να σου στείλω μήνυμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Στειλτο αν μπορεις με π.μ.
    Εγω κοιταω απο το εργοστασιο γιατι σιγουρα η τιμη θα ειναι κατα πολυ μικροτερη(χονδρικη).
    Ποσο να το πουλαει το VK2008 αραγε το ελληνικο καταστημα..?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.449

    Προεπιλογή

    Στο περίπου από ότι έχω παρατηρήσει για κάθε KW και στο χιλιάρικο περίπου .
    Το VK που λες είναι 3,5 KW το κόβω για 3 με 4 χιλιάρικα .
    Πάντως προσωπικά φοβάμαι τα υπερ-σκούτερ για τις μπαταρίες ... όπου λογικά όσο πιο ρουφίχτρες είναι τότε αντίστοιχα θα είναι και ζόρι για τις μπαταρίες .
    Μην ξεχνάς από ότι με πληροφορίσανε από την τροχαία για να βγάλω τις σχετικές άδειες κυκλοφορίας μου είπανε για μέχρι 2000W κινητήρα επιτρέπεται. Για περισσότερα πάνε σε άλλη κατηγορία και εκεί δεν ρώτησα τις λεπτομέρειες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    παιδια γεια χαρα. ειμαι πατρα. με ενδιαφερει για την γυναικα μου καποιο αντιστοιχο ηλεκτρικο σκουτερ. ξερει κανεις αντιπροσωπο, τιμες καποιο site που θα μπορεσω να βρω πληροφοριες? ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.449

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια γεια χαρα. ειμαι πατρα. με ενδιαφερει για την γυναικα μου καποιο αντιστοιχο ηλεκτρικο σκουτερ. ξερει κανεις αντιπροσωπο, τιμες καποιο site που θα μπορεσω να βρω πληροφοριες? ευχαριστω.
    http://www.facebook.com/pages/%CE%97...35164419849965
    Εγώ τα πήρα από εδώ , είναι Έλληνας,

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αποθήκευση μπαταριάς
    By tao in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-16, 14:38
  2. μπαταριές li-ion 18650
    By teo_GR in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-16, 00:27
  3. Φορτιστή μπαταριάς αυτοκινήτου
    By siolosni in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-11, 19:51
  4. Φόρτωση μπαταριάς 200Ah
    By tonisgolf in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-10, 00:47
  5. Έλεγχος Ταχύτητας Ανεμιστήρα 12V
    By nikjohn in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-04, 19:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας