Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 93

Θέμα: Έλεγχος ζωής σε μπαταριές 12v

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και καλά έκανες που το σκέφτηκες καλύτερα και το φρέναρες .... με το Seckam σε πληροφορώ ότι αυτή την στιγμή και μετά το πέρας και αυτού του καλοκαιριού .... από 23 χιλιόμετρα εμβέλεια που έβλεπα (πτώση απόδοσης στην μπαταρία ) ... φέτος την βλέπω αυτήν την πτώση στα 15 χιλιόμετρα .... οπότε το έχω για τα ψώνια μόνο σε κοντινές αποστάσεις .... του χρόνου πάμε για άλλες μπαταρίες .
    Και το χειρότερο? ... είναι ότι και να αλλάξω τώρα μπαταρίες .... όταν οι προηγούμενες με κάλυψαν για μια συνολική απόσταση 3.800 χιλιόμετρα . και οι μπαταρίες κοστίζουν 250 ευρώ .... ε τότε λες καλύτερα να έκαιγε κηροζίνη ! και πάλι πιο οικονομικό θα ήταν.
    Εγώ πάντως μια που μπήκα στον "χορό" θα χορέψω ... τι άλλο να κάνω? .... του χρόνου σκέφτομαι να βάλω σαν τελευταίο πείραμα μπαταρίες μεγαλύτερης χωρητικότητας της AGM .... θα δω και αυτές πόσο θα κρατήσουν και αν έχω τα ίδια αποτελέσματα ..... θα το μετατρέψω το Seckam με πηδάλια !!!
    20P_4S_4B_BOSCH_750WATTS1.jpghttp://www.mediafire.com/view/?uo7zlkakgcd5lye

    <a href="http://www.mediafire.com/view/?uo7zlkakgcd5lye" target="_blank">

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε : 10-12-12 στις 11:13

  2. #32
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Πέτρο καλημέρα, όπως έγραψα και χτες μου κανε πολύ καλό που διαβασα για την απογοητευση σου απο τα seckam. Πραγματικά με κώπο μάζευα καποια λεφτά για μηχανακι και δεν ηθελα να κάνω μ@λ@κί@ και να πανε σχεδόν χαμμένα. Έχω έναν γνωστό που πλέκει διθύραμβους για το σεκαμ, αλλά τό χει μόνο 6 μηνες γιαυτο.

    Γενικά ήμουν πολύ θετικός για ηλεκτρικό. Ωστόσο μόνο κάτι σε brizzatto ή tropical θα μπορούσες να πεις ότι αξίζει για ηλεκτρικό, τα οποία για λιθίου μπαταρίες (που θεωρώ τις σιλικόνης γανιασμα και πεταμα λεφτών) κάνουν 3 χιλιάρικα.
    Ένα βενζινοπαπί 125 θέλει το πολύ 100-120 ευρω τον χρόνο σε καυσιμα/συντηρηση, και το κέρδος απο τη χρηση ηλεκτρικού (σύμφωνα με τον υπολογιστη κόστους της green motors - http://www.green-motors.gr/fsol_calc_green.html που φαντάζομαι θά'χεις τσεκάρει) είναι λέει 216 ευρω τον χρονο / 866 στα 4 χρόνια. Όμως κάθομαι εγώ με το μικρό μου το τσομπάνικο το μυαλό και λέω "όταν ένα παπί και μαλιστα μια χαρα μαρκα, μπορεις να το βρεις στα 700 και 800 ευρω..για ποια αποσβεση να μιλήσουμε, ακόμα και αν το φορτιζεις στη δουλειά και δεν πληρώνεις καν ρευμα!"

    Το λοιπόν για να μη σε κουράζω. Με αυτές τις συνθήκες έβγαλα ένα συμπέρασμα "μην μπλέκεις με ηλεκτρικό. Όχι ακόμα τουλάχιστον".
    Με την εμπειρία σου θα έβαζες κι εσυ σφραγιδα σε ενα τετοιο συμπερασμα?

    -αυτά που λες αδερφέ και ειλικρινά σε ευχαριστώ και πάλι που ειπες κάτι τόσο χρήσιμο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alekos Thes-niki : 12-12-12 στις 09:05

  3. #33
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Επειδή είμαι κάτοχος ενός BRIZZATO S εδώ και δυο χρονιά, απο την http://www.green-motors.gr/και θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου πάνω στο συγκεκριμένο ηλεκτρικό σκούτερ. Το αγόρασα τον Αύγουστο του 2011 και μέχρι σήμερα, Αύγουστος 2013, έχω κάνει 9300 χλμ και οι μπαταρίες δεν έχουν αλλάξει καθόλου συμπεριφορά στην αυτονομία. Καθημερινά το χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου και κάνω 23 χλμ. Το καλοκαίρι η αυτονομία του είναι στα 42 χλμ περίπου. Τις δύσκολες και κρύες μέρες του χειμώνα, η αυτονομία του πέφτει στα 28 χλμ. Τα 70 χλμ αυτονομίας που λέει στο site δεν τα είδα, γιατί πότε δεν πηγαίνω με 45 χλμ ταχύτητα επειδή το θεωρώ επικίνδυνο.Τα 35 όμως που λέει με max speed τα έχει εύκολα το καλοκαίρι. Εχει πέντε μπαταρίες που είναι οι SP27-12 τηςGREENSAVER. Οταν έψαχνα για ηλεκτροκίνητο όχημα, απέρριπτα αμέσως όσα είχαν άπλες μπαταρίες μολύβδου, για τα γνωστά προβλήματα που έχουν στις βαθιές εκφωρτίσεις. Μέχρι στιγμής το μηχανάκι έχει κάνει ότι ακριβώς υπόσχεται.
    Για οποιαδήποτε απορία μπορώ να σας διευκρινίσω ότι θέλετε.
    Φιλικά Χάρης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Γεια σου φίλε Χάρη , έχουμε και λέμε

    2000 - 3000 ευρώ για την αγορά του
    + 650 ευρώ θα χρειαστείς όπου νάναι για αντικατάσταση μπαταριών 5Χ130 ευρώ η μία

    είμαστε στα 2000 (αγορά σκούτερ) + 650 (για μπαταρίες όπου ναναι) = 2650

    Έκανες 9.300 χιλιόμετρα και διαιρούμε δια τα 650 ευρώ για τις μπαταρίες που θα αλλάξεις (δεν σου βάζω κόστος της μηχανής ούτε το ρεύμα φόρτισης στις μπαταρίες)

    Και έχουμε 14 ευρώ ανά χιλιόμετρο !! όταν ένα βενζινοκίνητο έχει 3 - 5 ευρώ στα 100 Km

    Μήπως μια Masseratti θα ήταν καλή λύση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Post

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανες 9.300 χιλιόμετρα και διαιρούμε δια τα 650 ευρώ για τις μπαταρίες που θα αλλάξεις (δεν σου βάζω κόστος της μηχανής ούτε το ρεύμα φόρτισης στις μπαταρίες)... Και έχουμε 14 ευρώ ανά χιλιόμετρο
    Όχι, διαιρείς τα 650 ευρώ με τα 9300 km και έχεις 0,07 ευρώ ανά km ή 7 ευρώ ανά 100 km.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη rkiller
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου φίλε Χάρη , έχουμε και λέμε

    2000 - 3000 ευρώ για την αγορά του
    + 650 ευρώ θα χρειαστείς όπου νάναι για αντικατάσταση μπαταριών 5Χ130 ευρώ η μία

    είμαστε στα 2000 (αγορά σκούτερ) + 650 (για μπαταρίες όπου ναναι) = 2650

    Έκανες 9.300 χιλιόμετρα και διαιρούμε δια τα 650 ευρώ για τις μπαταρίες που θα αλλάξεις (δεν σου βάζω κόστος της μηχανής ούτε το ρεύμα φόρτισης στις μπαταρίες)

    Και έχουμε 14 ευρώ ανά χιλιόμετρο !! όταν ένα βενζινοκίνητο έχει 3 - 5 ευρώ στα 100 Km

    Μήπως μια Masseratti θα ήταν καλή λύση?
    Έτσι όπως το έκανες βρήκες πόσα km κάνει με 1€..... φιλική διόρθωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.
    Υπεύθυνος J.M.Team

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, διαιρείς τα 650 ευρώ με τα 9300 km και έχεις 0,07 ευρώ ανά km ή 7 ευρώ ανά 100 km.
    τοσο μου ερχεται (ισως και λιγο πιο φτηνα) στο suzuki address 125,με αρκετα χιλιομετρα δικαβαλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rkiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι όπως το έκανες βρήκες πόσα km κάνει με 1€..... φιλική διόρθωση.
    Αλλιώς το παίρνω ... βγάζουμε στην άκρη το κόστος αγοράς (του σκούτερ ) και του ρεύματος φόρτισης ... και λέμε τώρα με τις επόμενες μπαταρίες που θα αλλάξει ... και δεδομένου ότι με αυτές τις μπαταρίες θα καλύψει 9.000 - 10.000 χιλιόμετρα.

    Όταν το σετ Χ 5 μπαταρίες έχει 650 ... πόσο βγαίνει ανά χιλιόμετρο? .. Ε βγαίνει 14 ευρώ ανά χιλιόμετρο

    Όταν μετράμε κατανάλωση σε βενζινοκίνητο , μετράμε την κατανάλωση καυσίμου ανά χιλιόμετρο ή ανά 100Km ... στην περίπτωση με μπαταρίες επειδή "κατανάλωση " λέγετε και η διάρκεια ζωής (της μπαταρίας) . τότε είναι πρακτικός 14 ευρώ στο χιλιόμετρο. (με αβάντα εκτός την κατανάλωση ρεύματος)

    Εαν το αποτέλεσμα το παίρνουμε ως 0.069 λεπτά τότε σύμφωνα με το παρακάτω ποιο μηχανάκι έχει μέσα σε 2 χρόνια (πρακτική κατανάλωση συνόλου 650 ευρώ?)

    Αύγουστο του 2011 και μέχρι σήμερα, Αύγουστος 2013, έχω κάνει 9300 χλμ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 17-08-13 στις 13:05

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν το σετ Χ 5 μπαταρίες έχει 650 ... πόσο βγαίνει ανά χιλιόμετρο?
    Οταν λες "ανά" σημαίνει επιμερισμός, διανομή δηλαδή "διά" τα χιλιόμετρα.
    Εχουμε 12 σοκολάτες και θα τις φάνε 3 άτομα. Πόσες σοκολάτες ανά άτομο θα δώσουμε; 12 διά 3 = 4 ανά άτομο
    Πιο απλά αν έχουμε 12 σοκολάτες και 1 άτομο, μπορούν να δοθούν 12 ανά άτομο (δηλαδή όλες στον μοναδικό).

    Αντίστοιχα, αν με κόστος αντικατάστασης μπαταριών €650 κάναμε μόνο 1 χιλιόμετρο θα είχαμε κόστος 650 €/km και αν κάνουμε 2km το κόστος γίνεται το μισό, δηλαδή 325€/km.

    Δοκιμή: βρες την απάντηση με το δικό σου τρόπο, αν οι μπαταρίες άντεχαν μόνο 10km. Το κόστος θα ήταν 10/650=€0.015/km; Δηλαδή είναι φθηνότερο να αλλάζουμε τις μπαταρίες κάθε 10km;

    edit:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Εαν το αποτέλεσμα το παίρνουμε ως 0.069 λεπτά τότε σύμφωνα με το παρακάτω ποιο μηχανάκι έχει μέσα σε 2 χρόνια (πρακτική κατανάλωση συνόλου 650 ευρώ?)
    Αν αλλάξει τώρα μπαταρίες θα έχει κόστος μεγαλύτερο από απλό scooter (με σημερινή τιμή βενζίνης θα ισοδυναμεί με κατανάλωση περίπου 4lt/100km ενώ ήδη κυκλοφορούν 100άρια με 2.7lt/100km).

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 17-08-13 στις 14:39

  10. #40
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Το κόστος αντικατάστασης των μπαταριών είναι 400 ευρώ. Αυτή τη τιμή μου είπε ο κύριος Μπάμπης που είναι ο ιδιοκτήτης της green-motors. Το σύνηθες, από τα λεγόμενα του, οι μπαταρίες αντέχουν περίπου 10 έως 12 χιλιάδες χιλιόμετρα και σε κάποια περίπτωση ενός πελάτη του και 17 χιλιάδες χιλιόμετρα.Ας υποθέσουμε ότι αντέχει 10.000 χλμ.400/10.000=0,04 το χιλιόμετρο. Επί 100 = 4 ευρώ τα 100 χλμ. Στα 23 χλμ που κάνω κάθε μέρα ο φορτιστής καίει από 1270 έως 1380 watt(έχω βάλει μετρητή ενέργειας) μέσο όρο 1325 watt. Η διαφορά αυτή υπάρχει λόγο των συνθηκών κυκλοφορίας που δεν είναι πάντα ίδιες.1325 / 23 = 57,6087 επί 100 = 5760,87 watt.Περίπου 6 κιλοβάτ. 6 x0.14 = 0,84. Το συνολικό κόστος ανά 100 χλμ είναι λοιπόν 4+0,84=4,84 ευρώ ανά 100 χλμ. Οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν 3,5 λίτρα ανά 100 χλμ. 3,5 επί 1,65 =5,775 μόνο για βενζίνη. Υπολογίστε και τα κόστη του service (ιμάντες ή αλυσίδες, λάδια, μπουζί, φίλτρα, κόστος εργασιών) εκτός από τα φρένα και είμαι ανοιχτός για οποιαδήποτε ποιο συμφέρουσα πρόταση.
    Φιλικά Χάρης.

    Υ.Γ. Το κόστος αγοράς ήταν 1950 ευρώ το 2011.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harrysk : 18-08-13 στις 19:19

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αποθήκευση μπαταριάς
    By tao in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-16, 14:38
  2. μπαταριές li-ion 18650
    By teo_GR in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-16, 00:27
  3. Φορτιστή μπαταριάς αυτοκινήτου
    By siolosni in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-11, 19:51
  4. Φόρτωση μπαταριάς 200Ah
    By tonisgolf in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-10, 00:47
  5. Έλεγχος Ταχύτητας Ανεμιστήρα 12V
    By nikjohn in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-04, 19:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας