Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 93

Θέμα: Έλεγχος ζωής σε μπαταριές 12v

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή Έλεγχος ζωής σε μπαταριές 12v

    Καλήμερα εχω μπαταρίες απο Ηλεκ.ποδήλατο 4x12v σε σειρά και η διάρκεια μπαταρίας έπεσε δραματικό απο 30 κμ αυτονομία είναι κοντά στα 7-10 κμ

    Να αλλάξω όλες τις μπαταρίες είναι δύσκολο γιατί ανεβαίνει το κόστος
    06052011286.jpg06052011288.jpg


    Υπάρχει κάποιο όργανο για μέτρηση .?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    εννοεις βολτόμετρο ή μηχάνημα που να σου λεει οτι η μπαταρια παιρνει φόρτωμα ή όχι.....


    ενα απλό τροφοδοτικό φορτίσεως απο το lidl εχει μια ενδειξη που εχει τρια led (red-orange-yellow) και αλλάζει ανάλογα με το αν η μπαταρία παιρνει ή όχι φόρτηση....
    red-----caput
    orange---φορτίζεται αλλά σιγα σιγα παιρνει την αγουσα
    yellow---φορτίζεται κανονικά

    αλλά νομίζω οτι και εδω εχω βρει ενα κυκλωματακι για ελεγχο φορτισεως μπαταριας......μισο....http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55065 kai http://www.electronicecircuits.com/e...onitor-circuit


    α να και ενα που ισως σου κανει http://diy-electronics-projects.blog...y-charger.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 15-02-12 στις 14:26
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    ανοίγεις την μπαταρία...απο πάνω...βγάζεις τα καπάκια, προσθέτεις ηλεκτρολύτη με μια σύριγγα, και τις βάζεις να φορτίσουν. Έ όταν θα πάρουν μιά βράση,(7-8 ώρες) τις μετράς (ένα φθηνό πολύμετρο έχει 6-7 ευρώ) και άν έιναι πάνω απο 11 χονδρικά θέλουν φόρτισμα την γλύτωσες. Στα 10 και κάτω έχεις κάψει στοιχείο, οπότε ανακυκλώνεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Σήμερα που είχα χρόνο και επειδή το μηχανάκι είχε προβλήματα το άνοιξα και έβγαλα τις μπαταρίες και είδα το εξής πρόβλημα

    http://imageshack.us/photo/my-images...032012060.jpg/ Είναι μεγάλη δεν ήθελα να κάνω resize για να φανεί το πρόβλημα

    3/4 είναι φουσκωμένες .

    Μπορώ να φανταστώ γιατί , επειδή τελείωσε το υγρό που έχει μέσα και στην φόρτιση να ζεστάθηκαν τα στοιχεία μέσα με αποτέλεσμα να φουσκώσει.

    Το θέμα είναι αμα προσθέσω τώρα το υγρό θα δουλέψουν και λόγο παραμόρφωσης θα κρατήσει το υγρό μέσα ?

    Και οι μπαταρίες που μέτρησα δείχνουν 13volt

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη button : 14-03-12 στις 22:28
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kx5
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Όπως αντιλαμβάνεσαι (αλλά δε θέλεις να το πιστέψεις λόγω κόστους) θα πρέπει να τις στείλεις ανακύκλωση.

    Δυστυχώς η αγορά καινούριων θέλει προσοχή γιατί κυκλοφορούν και μαιμούδες (μπαταρίες με λιγότερη χωρητικότητα από την ονομαστική τους).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Απλα ανακυκλωση! Μην βαλεις κανενα υγρο εκει μεσα!!! Η ζωη τους εχει τελειωσει ΠΟΛΥ καιρο πριν!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Γιάννη το ίδιο χόμπυ έχουμε . Έχω 2 (όχι ακριβώς ηλεκτρικό ποδήλατο) αλλά σκούτερ στο στυλ. Το πρώτο μου είναι με κινητήρα 36 βολτ 250 W και το έχω στον 3 χρόνο οι μπαταρίες τους είναι σχεδόν ίδιες με τις δικές σου , δεν έχουν πάθει τίποτα .
    Αλλά επειδή ξέρω πολύ καλά ότι οι περισσότερες μπαταρίες ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΝΤΑΙ από αμέλεια του χρήστη.
    θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη πως αν μια μπαταρία είναι φτιαγμένη για εμβέλεια π.χ. 40 χιλιόμετρα εσύ θα το πηγαίνεις για 20 χιλιόμετρα εμβέλεια και μετά από κάθε βόλτα αμέσως στην φόρτιση και όσον το δυνατόν πολλές ώρες στην φόρτιση .
    Να μην τις έχεις τις μπαταρίες έξω στην παγωνιά.
    Το άλλο το σκούτερ το (νέο ) μου έχει 1500W κινητήρα στα 48 βολτ (ευτυχώς αυτό έχει αποσπώμενες μπαταρίες ) και τώρα με τα κρύα τις έχω μέσα στο σπίτι και αυτό είναι σε καλή κατάσταση στον 2ο χρόνο. Έχουν εμβέλεια 40 χιλιόμετρα και το χρησιμοποιώ για τα 20 χιλιόμετρα. και μετά από κάθε βολτα στην μπρίζα κατευθείαν.
    Πόσον καιρό τις κράτησες τις δικές σου μπαταρίες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα ανακυκλωση! Μην βαλεις κανενα υγρο εκει μεσα!!! Η ζωη τους εχει τελειωσει ΠΟΛΥ καιρο πριν!
    Ναι το εχω καταλάβει αυτό πολύ πριν τις βγάλω η απόδοσή μειώθηκε κατά 50-60% έβγαζε 5-6κμ σε σχέση με πριν που ήταν 15-20κμ


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη το ίδιο χόμπυ έχουμε . Έχω 2 (όχι ακριβώς ηλεκτρικό ποδήλατο) αλλά σκούτερ στο στυλ. Το πρώτο μου είναι με κινητήρα 36 βολτ 250 W και το έχω στον 3 χρόνο οι μπαταρίες τους είναι σχεδόν ίδιες με τις δικές σου , δεν έχουν πάθει τίποτα .
    Αλλά επειδή ξέρω πολύ καλά ότι οι περισσότερες μπαταρίες ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΝΤΑΙ από αμέλεια του χρήστη.
    θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη πως αν μια μπαταρία είναι φτιαγμένη για εμβέλεια π.χ. 40 χιλιόμετρα εσύ θα το πηγαίνεις για 20 χιλιόμετρα εμβέλεια και μετά από κάθε βόλτα αμέσως στην φόρτιση και όσον το δυνατόν πολλές ώρες στην φόρτιση .
    Να μην τις έχεις τις μπαταρίες έξω στην παγωνιά.
    Το άλλο το σκούτερ το (νέο ) μου έχει 1500W κινητήρα στα 48 βολτ (ευτυχώς αυτό έχει αποσπώμενες μπαταρίες ) και τώρα με τα κρύα τις έχω μέσα στο σπίτι και αυτό είναι σε καλή κατάσταση στον 2ο χρόνο. Έχουν εμβέλεια 40 χιλιόμετρα και το χρησιμοποιώ για τα 20 χιλιόμετρα. και μετά από κάθε βολτα στην μπρίζα κατευθείαν.
    Πόσον καιρό τις κράτησες τις δικές σου μπαταρίες?
    Κυριακίδη podilato1.jpg Αυτό εχω και νομίζω το ίδιο με δικό σου θα είναι το πήρα 550€ το 2009 έχει 250watt κινητήρα και δουλεύει με 49volt .

    Για την εμβέλεια το ξέρω το 2009-2010 έβγαζε άνετα 35κμ με τελική 40km/h το 2011 είδα αρκετά μειωμένη απόδοση στην τελική απο 40km/h έπεσε στα 33-35 km/h και απόδοση κάπου στα 15-20κμ .

    Τώρα ο φορτιστής αυτόματα διακόπτει το ρεύμα όταν ολοκληρωθεί η φόρτιση έχει 2 led όταν φορτίσει το ενα γινεται πράσινο , αν και είναι αποσπώμενες δεν τις βγάζω την νηχτα είναι κάτω απο στέγαστρο τώρα για το κρύο δεν το ήξερα , Τις περισσότερες φόρες το φόρτιζαν πριν αδειάσει η μπαταριά όταν είχε μέσα 20-30% .

    Τώρα εχω το υγρό άλλα δεν έβαλα ακόμα μέσα και καινούργιες είναι κάπως δύσκολο να πάρω γιατί θέλει περίπου ένα κατοστάρικο που εχω ψάξει πέρσι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Λάθος έκανα για το παλιό είπα 36 βολτ αλλά τελικά είναι 48 βολτ και είναι αυτό
    http://tradeway.gr/TradeWay/pr_podilato.asp

    Και αυτό είναι το νέο που πήρα 1500w
    ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ SCOOTER LIFE 800-1500 WATT ΜΠΑΤΑΡΙΑ SILICONE
    ΟΔΗΓΙΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΟΥ 50cc
    Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΦΟΡΤΙΖΕΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΑΣ
    ΤΕΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 55 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
    ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ 50 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Πετρο αν μπορεις για πες μας περισσοτερα για το καινουργιο.Πως το βλεπεις απο αυτονομια?Τι μπαταριες φοραει?Διαρκεια μπαταριων και κοστος αντικαταστασης,τιμη κ.λ.π
    ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αποθήκευση μπαταριάς
    By tao in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-16, 14:38
  2. μπαταριές li-ion 18650
    By teo_GR in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-16, 00:27
  3. Φορτιστή μπαταριάς αυτοκινήτου
    By siolosni in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-11, 19:51
  4. Φόρτωση μπαταριάς 200Ah
    By tonisgolf in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-10, 00:47
  5. Έλεγχος Ταχύτητας Ανεμιστήρα 12V
    By nikjohn in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-04, 19:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας