Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 50

Θέμα: Ψυκτικός, βοήθεια σε διεύρυνση γνώσεων πάνω στα ηλεκτρονικά.

  1. #11
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη LEONAR
    Όνομα
    ΛΕΟΝΑΡΔΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΛΙΒΑΔΕΙΑ
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Ρε συνάδελφε τι έγραψα ποιο πάνω για κάποιους άλλους δε χρειάζεται να δηλώνης πόσο καλός είσαι, ότι είναι ο καθένας το κρατάει για τον εαυτό του.Πάντως σε καταλαβαίνω όσων αφορά για τις βλάβες!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    γενικος οι εποχες εχουν δυσκολεψει δεν υπαρχουν πλεον οι δουλειες που υπηρχαν..αν και πιστευω οτι οι ηλεκτρονικοι δεν ειχαν ποτε τις δουλειες και τα κερδη που ειχαν σε αντιστοιχους κλαδους πχ ψυκτικοι η οι ηλεκτρολογοι και οι μηχανικοι ηλεκτρολογοι αυτοκινητων.. οι οποιοι πλεον την τελευταια 10-5 ετια εχουν και ηλετρονικα κυκλωματα στις εφαρμογες τους που πρεπει να εγκαταστησουν η να επισκευασουν..μη εχοντας γνωση στην ηλεκτρονικη. τη θελω να πω με αυτο,ενω ειναι πραγματικα μια δουλεια ηλεκτρονικου προσπαθουν ολοι οι αλλοι να τα φτιαξουν εκτος των ηλεκτρονικων.. (δεν ειναι κακο αμα εχουν τις γνωσεις)αμα ομως εγω παω να φτιαξω ενα ψυγειο η να κανω μια ηλεκτρολογικη εγκατασταση θα πεσει αμεσως καταγγελια οτι δεν ειμαι αδειουχος ηλετρολογος η ψυκτικος,οταν ομως πανε οι ηλεκτρολογοι να βαλουν κεραιες και συναγερμους εχουν το καθε δικαιωμα και καλα κανουν αφου μπορουν.. και το μονο δυστυχως που μας εχει απομεινει σε εμας ειναι περισοτερο η επισκευες τβ- πλακετων και οσες μπορουμε να επισκευασουμε.για αυτο μην περιμενεις αυτο που μαθαμε μεσα σε 10-15 χρονια με διαβασμα και πολυ ψαξιμο να στο πουμε η να το μαθεις μεσα σε μια ωρα... δεν γινεται,αλλα μπορεις να παρεις για αρχη 1 βιβλιο που λεγετε τεχνολογια ηλεκτρονικων εξαρτηματων θα σε βοηθησει πολυ να καταλαβεις τα εξαρτηματα πως δουλευουν... και μετα σιγα σιγα να κανεις και μετρησεις σε αυτα και οτι απορια εχεις εδω ειμαστε εμεις..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ακης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Γρηγορη δεν ειμαι και εντελος ασχετος εχω επισκευασει πλακετες,με ευκολες βλαβες σχετικα.Δεν μπορω όμως να βρω ενα παιδι οπως λες και εσυ με ορεξη για δουλεία που να τον διακατέχει επαγγελματισμός σε ολα τα επίπεδα οπως(αμεση εξυπηρέτηση,συνεπεία,εχεμύθεια.....η κάνουμε δουλεία η παίζουμε.δεν θελω να δίνω δικαίωμα σε κανενα πελάτη μου.Για να καταλαβεις πως λειτουργώ...αν παρω το ψυγειο σου για επισκευη,φροντιζω να σου παρέχω ενα ψυγειο για το διάστημα που θα επισκευαζεται το δικο σου. Δεν θα ειχα καμια διαθεση να κλεψω αλλουνού δουλεια,και το λεω αυτο γιατι κάποιος θα μπορουσε να το βαλει αυτο στο μυαλο του,αν και κανονικα ειναι δουλεια του ψυκτικου η πλακετα της ψυκτικης και της κλιματιστικης συσκευής και το λεω αυτο γιατι το υποστηρίζει και το σωματείο μου. Εν πάση περίπτωσή εγω γράφτηκα στο φορουμ για να βοηθήσω με τις γνωσεις μου,που στην δουλεια μου πιστεψε με ειναι πάρα πολλές,οπως και να βοηθηθώ για θέματα ηλεκτρονικών εφαρμογών.Ειμαι τοσο ανοιχτός που μπορω να διαθεσω και το τηλ μου σε οποιον θελει αμεση βοηθεια.Στους καιρούς που που ζουμε πρεπει να βοηθα ο ενας τον αλλον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο να ασχοληθείς από το τίποτα, χρειάζεται διάβασμα και ψάξιμο και σίγουρα όλοι εδώ μέσα βοηθούν, γι αυτό έχουμε και ενότητες με επισκευές.
    Ο Δημήτρης ανέφερε σημαντικό θέμα, αν εγώ πχ πάω να διορθώσω ένα καυστήρα θα μου βάλουν κωλοδάχτυλο, για τους ηλεκτρολόγους δεν το συζητώ θα σε κρεμάσουν (μιας και είναι περισσότεροι από τους καυστηρατζήδες για παράδειγμα η τους υδραυλικούς).
    Και πλέον στην εποχή μας που τα πάντα ελέγχονται από μικροελεγκτές κλπ τα πράγματα γίνονται δύσκολα για έναν ψυκτικό, ηλεκτρολόγο κλπ. Πολλοί πάντως τελευταία μπαίνουν εδώ μέσα προς αναζήτηση γνώσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ακης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    ρε φιλε jimk πλακα μου κανεις που ειναι οι ηλεκτρονικοί που δεν εχουν δουλεια?Να τους δωσουμε εμεις.....ολοι οι ψυκτικοί ψαχνουν εναν καλο πλακετα.......τους δίνουμε μια πλακετα και την κρατανε 5-6 μηνες.Ειναι δινατον?Σπιτι να εχτιζα θα τελείωνα πιο γρήγορα.Προχθες συγκεκριμενα εγινα ρεζιλι σε εναν πελατη.Μου κρατουσε μια πλακετα ο πλακετας 6 μηνες.ΕΛΕΟΣ!!!!!!Και πήγα να την παρω οπως την πηγα.Και να μη στα πολυλογώ δεν αντεξα με τις μα......ες που μου ελεγε και σκονταψε το κεφαλι μου στο κεφαλι του.......και ετσι έληξε αλλη μια επαγγελματικη συνεργασια............χαχαχα παντος αν υπαρχει κανενας απο θεσσαλονικη και θελει συνεργασια,εδω ειμαι......

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοί πάντως τελευταία μπαίνουν εδώ μέσα προς αναζήτηση γνώσης.
    (δεν τα λεω για το φιλο mast4 ισα ισα που του απάντησα αλλα γενικα)

    και οι περισσότεροι τα παρατάνε ή αρχίζουν ποστς για ερωτήσεις ακόαμ και του στριψίματος μιας βίδας...
    τα forum γίνονται γνωστά στο ευρύτερο πληθυσμό και χάνουν την "εξιδεικευση" τους... απο όλες τις μεριές..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ακης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Συναδελφε η απάντηση μου,την οποία σχολίασες ηταν για τον street,αν διαβασες το μήνυμα του......Εσυ τι θα του απαντουσες?Δεν εχω κατι μαζι σου και μάλιστα εσυ ήσουν αυτος που με υπερασπίστηκε.Αυτο το φορουμ που πιστευα οτι εχω πολλα να παρω οπως και να δώσω εχει και μερικα γατακια που καταπιαν μια πλακετα και νομιζουν οτι μπορουν να ξενερώνουν οποιον ΘΕΩΡΟΥΝ οτι ξερει λιγοτερα πραγματα απο ΑΥΤΟΥΣ.Οπως και να εχει εγω μεχρι τωρα μονο βοηθαω.Οποιος ειναι πρόθυμος να βοηθησει και οχι να πουλαει θεωρια του τύπου,κατσε στα ψυκτικα σου για να τα μαθεις καλα...............ειμαι εδω να τον ακουσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mast4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε φιλε jimk πλακα μου κανεις που ειναι οι ηλεκτρονικοί που δεν εχουν δουλεια?Να τους δωσουμε εμεις.....ολοι οι ψυκτικοί ψαχνουν εναν καλο πλακετα.......τους δίνουμε μια πλακετα και την κρατανε 5-6 μηνες.Ειναι δινατον?Σπιτι να εχτιζα θα τελείωνα πιο γρήγορα.Προχθες συγκεκριμενα εγινα ρεζιλι σε εναν πελατη.Μου κρατουσε μια πλακετα ο πλακετας 6 μηνες.ΕΛΕΟΣ!!!!!!Και πήγα να την παρω οπως την πηγα.Και να μη στα πολυλογώ δεν αντεξα με τις μα......ες που μου ελεγε και σκονταψε το κεφαλι μου στο κεφαλι του.......και ετσι έληξε αλλη μια επαγγελματικη συνεργασια............χαχαχα παντος αν υπαρχει κανενας απο θεσσαλονικη και θελει συνεργασια,εδω ειμαι......
    καλα δεν οτι ειναι ολοι σωστη στην δουλεια τους,αλλα μην νομιζεις οτι ειναι ευκολη η επισκευη των πλακετων και εκτος απο αυτο μην νομιζεις οτι ο αλλος για κερδος 20 ευρω να φαει και 10 ωρες για να βρει την βλαβη η δουλεια δεν πληρωνεται.....το ποιο πιθανον να μην το κανει γιατι δεν αξιζει.αλλα και 6 μηνες ειπαμε παρα ειναι πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Παιδιά παρακολουθώ τις απαντήσεις όλων σας , και μετά από την δική μου απάντηση στο #6. Για το αίτημα του Άκη (για περισσότερες γνώσεις βελτίωσης διαγνώσεων βλάβης στα ηλεκτρονικά) .

    Συμπληρώνω τα εξής ως απαντήσεις πολλών όπου π.χ. άλλος λέει είναι ( είναι πολύ δύσκολο να τα μάθεις τα ηλεκτρονικά όταν κάποιος έμπειρος χρειάζεται πολλά χρόνια να μάθει την δουλειά και ότι είναι αδύνατον ο Άκης να το κάνει αυτό σε λίγες ώρες). Αν και λαμβάνω υπόψη ότι ο ίδιος είναι ήδη γνώστης.

    Και ότι αν ο Άκης είχε έναν (βοηθό) που να ασχολούνταν μόνο με τις συγκεκριμένες πλακέτες για να εξυπηρετεί δικούς του πελάτες . Και το παράπονο του Άκη ότι αυτοί κάνουν 6 μήνες να την φτιάξουν την πλακέτα ...και αν. κτλ κτλ

    Η γνώμη μου είναι , Ας φανταστούμε ότι (κάποτε ο Άκης φτάνει σε επίπεδο γνώσεων στα ηλεκτρονικά) ισάξια με έναν έμπειρο. Μα ο ίδιος ο Άκης μας το είπε ότι δίνει αυτές τις πλακέτες σε έμπειρους τεχνίτες και αυτοί οι "έμπειροι" και πάλι κάνουν 6 μήνες και .....αν.

    Αναρωτήθηκε κανείς γιατί αυτοί οι έμπειροι κάνουν 6 μήνες? Ο κύριος λόγος είναι ότι εκτός τις πολύ ευκολότερες βλάβες (πυκνωτές, ρελέ, κτλ) στα υπόλοιπα μέρη ενός ηλεκτρ.συστήματος (ακόμη και εκτός πλακέτας και συστήματος ελέγχου) π.χ. κουμπιά χειρισμού κτλ κατασκευάζονται από τις αρμόδιες εταιρίες με "αποκρυφιστική" και "αποκλειστική" και συνεχώς ανά 6 μηνο διαφορετική νοοτροπία σε συνεχώς νεότερα σε σχεδιασμό "δήθεν" μοντέλα . Και έχουν λόγους να το κάνουν έτσι και δεν είναι δύσκολο να καταλάβει ο καθένας γιατί το κάνουν αυτό. Συμπεριλαμβανομένου επίσης ότι σχεδόν ποτέ δεν παρουσιάζουν ηλεκτρονικά σχέδια της κατασκευής τους . Προς "διευκόλυνση" των ηλεκτρονικών .

    Με λίγα λόγια οι κατασκευαστικές εταιρίες (όταν είδαν για πρώτη φορά κάποιες άλλες εταιρίες να παρουσιάζουν τα νεότερα αυτά μοντέλα ηλεκτρονικής "εξέλιξης" ) . Οι εταιρίες που έμειναν πίσω σε αυτόν τον τομέα (Ηλεκτρονικά πλεονεκτήματα , π.χ σε πλυντήριο ο έλεγχος για ομαλές στροφές σε στίψιμο των ρούχων , και αυτόματος υπολογισμός βάρους των ρούχων κτλ ) αποφάσισαν να ακολουθήσουν εξαναγκαστικά και αυτές που έμειναν πίσω. Αλλά είδαν και ένα άλλο πλεονέκτημα στις εταιρίες αυτές (που προηγήθηκαν σε αυτόν τον τομέα) .... ότι αυτές οι εταιρίες εκμεταλλεύθηκαν την "αποκλειστικότητα" των προιόντων τους με τρόπο τέτοιο ώστε να γίνουν μονοπωλιακές .

    Μην ξεχνάμε ότι παλαιότερα όταν δεν υπήρχε αυτή η (ηλεκτρ. εξέλιξη) . Γινόταν "όργιο" στα ανταλλακτικά τύπου "ιμιτασιόν" . π.χ μια αντλία πλυντηρίου που ως γνήσια κατασκευάζονταν σε Ιταλικό π.χ. εργοστάσιο . την έβγαζαν πανομοιότυπη σε ιμιτασιόν στην Ελλάδα. και αυτό ήταν σε βάρος της εταιρίας. Μέχρι και εγκέφαλοι πλυντηρίου (γενικής χρήσης μετατροπής) για πολλούς άλλους τύπου πλυντηρίου.

    Οπότε στα σημερινά χρόνια πλέον φτάσαμε σε τέτοιο επίπεδο από αυτές τις εταιρίες που είναι σαν να μας λένε...... (Ααααα έτσι είσασταν? Ιμιτασιόν?) ..... (και προς τις άλλες ανταγωνιστικές εταιρίες .....Αααααα έτσι θέλατε ? δικό σας αποκλειστικό μονοπώλιο? ) .... Ε και ? οπότε φτιάχνω και εγώ τις δικές μου "αποκρυφιστικές " μαγκιές και σας συμμαζεύω . Εννοείται "συμμαζεύω" εκτός τους ανταγωνιστές και τους απλούς ηλεκτρονικούς τεχνικούς (που εμμμμ δεν θα τους κάνω το χατίρι να τους δώσω και τα ανταλλακτικά (για τις ηλεκτρονικές πλακέτες) ούτε και μετά από 6 μήνες!!. Εκτός και πληρώσεις σε μένα την "αποκλειστική" παραγωγό εταιρία ολόκληρη την πλακέτα!!!

    Αυτή είναι η αλήθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Καλά 6 μήνες είναι απαράδεκτο.. Πες δεν μπορώ, που το κακό.

    Άκη πιο καλά θα ήταν να σου έπαιρνε την πλακέτα, να σου έλεγε θα την δω, μέσα σε δυο μέρες να σου πει π.χ. πόσο περίπου θα κοστίσει (ώστε να δεις αν συμφέρει) και αν ναι να στη διορθώσει άμεσα και αν όχι να στην επιστρέψει μέσα σε 2-3 μέρες το πολύ. Έτσι θα μπορείς να προμηθευτείς καινούρια αν θέλει ο πελάτης κλπ.
    Αν δεν γίνεται δεν υπάρχει λόγος να σπάει/σπάτε το κεφάλι σας 5 μήνες και να μην κάνετε δουλειά. Είναι πιο επαγγελματικό να πεις δεν μπορεί να επισκευαστεί και να το αλλάξεις παρά να τυραννάς τον πελάτη και προφανώς τα παιδιά που το πήγαινες δεν είχαν την ανάλογη εμπειρία πάνω σε αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Nυχτερινή λήψη στα ΑΜ πάνω από τους 1600KHz!
    By FM1 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 20:32
  2. Ερωτήσεις πάνω στα φωτοβολταϊκά
    By oldholborn in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-12, 19:20
  3. Ερώτηση πάνω στα ποτενσιόμετρα
    By petros32 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 14:12
  4. βοήθεια για κύκλωμα πάνω σε ενισχυτή
    By doshy in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 16:32
  5. Βοήθεια πάνω στα ψηφιακά
    By furtune in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-06, 00:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας