Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 50

Θέμα: Ψυκτικός, βοήθεια σε διεύρυνση γνώσεων πάνω στα ηλεκτρονικά.

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mast4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Γιωργο,αν επιτρεπεις να σου μιλώ στον ενικό και οχι(πληθυντικό η και ακομα στην καθαρεύουσα)Εγω απάντησα σε εναν συγκεκριμένο τύπο ο οποιος μου ειπε εν ολίγοις(κατσε στα ψυκτικα σου τα οποια απο οτι κατάλαβα δεν τα ξέρεις και πολύ καλα)Αν σου το ελεγα εγω αυτο τι θα απαντουσες?Επειδή με εχει κουρασει το θεμα θα πω λιγα πραγματακια για αυτους που κατέκριναν εναν ψυκτικο που τόλμησε....ναι.....τολμησε να ζητησει απο το φορουμ,κατι που και αυτος με μεγαλη ευχαρίστηση θα μπορουσε να ανταποδωσει στο ειδος του.
    ΕΝΑ ΓΑΜ......ΝΟ βιβλίο που θα με βοηθουσε προσωπικά στο να γλιτώνω την ταλαιπωρια και τον εξευτελισμο που δέχομαι οταν στελνω μια πλακετα στον ηλεκτρονικό.Έγινα κατανοητός μέχρι εδώ?
    Παμε τωρα εδω κυριε γιουρι γκελερ η ακομα και ΝΤΕΙΒΙΤ ΚΟΠΕΡΦΙΛΤ..........
    (Το ότι βρίσκεις βλάβες στον τομέα σου "με το χέρι" δεν μου λέει τίποτα απολύτως προσωπικά! Και λοιπόν? Και εγώ, ΟΠΩΣ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ & ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, βρίσκουμε βλάβες στον τομέα μας... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΤΟ ΧΕΡΙ!!! Απλά με το μυαλό... και εξ'αποστάσεως λόγω "κληρονομικού χαρίσματος" μάλλον, σε πολλές)
    Επίδειξη των γνώσεων μου στα ψυκτικά δεν κάνω σε καμιά περίπτωση,εμπειρικα μιλάω και αυτο ηταν απάντηση στον συγκεκριμένο τυπο που ΠΡΟΑΝΈΦΕΡΑ.Αλλα εσυ απο οτι βλεπω περα απο ηλεκτρονικος εισαι και μενταλιστ.....
    Εγω φιλε μου την στην ψυκτικη ειμαι αυτοδίδακτος στο μεγαλύτερο κοματι της μέχρι και τωρα.Εχω βοηθησει οσα πιτσιρικια ειχα στην δουλεψη μου και σε γνωσεις και δίνοντας τους εργαλια που ειχα διπλά και τριπλά.Βλεπεις οι παλιοί ψυκτικοι εχουν την ιδια νοοτροπία με εσενα δεν θελουν να δωσουν γνωσεις σε νεους.
    Το αν με πεταξουν εξω απο το φορουμ για τις απαντήσεις που δινω σε οποίων με υποτιμά δεν με απασχολεί.Αν αυτο σε ευχαριστεί απλα ζητα το μου και φευγω.Οσο για τις σερπαντίνες που προανεφερες δεν πιστευω να εννοείς τα στοιχεία-εξατμιστες,μαλον λες για εκεινα που πετανε στα καρναβαλια........
    Να ειστε καλα ρε παιδια.........και ζητω βαθητατα συγνωμη για το οτι θεωρησα εδω γραφτήκαμε ολοι για να βοηθησουμε και να βοηθηθούμε.Στο face book(akis mastoras)με εικονα προφιλ ενα πρόσωπο που απο το στομα βγαζει μπλε φως........για οποιον θελει να μου τα ψαλει σε προσοπικο επιπεδο η να με γνωρίσει καλητερα.
    Το σημαντικότερο απ' όσα έγραψες είναι ότι αποδεικνύεται το πόσο εύστοχα καταννόησες όσα σου έγραψα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #32
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ακης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Ακου λιπον φιλε Μιχαλη και εσυ.Εγω εβγαλα την σχολη το 1995.Ξερεις εσυ πολλα ψυγεια που είχανε πλακετες τοτε?Νομιζω πως ξερω την απάντηση σου.Επομενος το ψυγειο,το κλιματιστικο,ο αφυγραντήρας,η παγομηχανη,η παγωτομηχανη κ.τ.λ.ειναι ψυκτικες μηχανες που οταν βγαλουν βλαβη..........καλουμε εναν...........ψυκτικο.Δηλαδη με τα λεγόμενα σου θα πρεπει να πηγαίνει ο ψυκτικος μονο οταν θελει φρεον.Αρα αν σκασει χαλκος η βουλώσει αποχετευση πρεπει να καλέσει υδραυλικό.......Αν καεί πικνωτης Ηλεκτρολόγο.......αν ειναι η πλακετα Ηλεκτρονικο......αν εχει χαλασει η πορτα να καλεσει εναν Λαμαρίνα......αν χαλασουν οι σχαρες να καλεσει εναν Σιδερά-Καγκελα.........αν σπασει το χερουλι να καλεσει εναν Κουφώματά.......και αν συμβαίνουν ολα αυτα ταυτόχρονα θα παρουμε και εναν παππα για να κανει ΕΥΚΕΛΕΟ.......
    ΕΝΑΣ απο εσας,που χανετε το δασος και βλεπετε το δεντρο,δεν βρέθηκε ακομα να πει,ρε φιλε στειλε μου πλακετες να στις επισκευαζω και ετσι θα ειμαστε ολοι ικανοποιειμενοι.Πραγματικα αν εβαζα στο μυαλο μου αυτην την εξέλιξη,δεν θα την εκανα την ΓΑΜ.....ΝΗ την ερώτηση ουτε μια στο εκατομμύριο.Να είστε καλα παντος.
    Φιλικά πάντα για όσα σας έχω πει(σε ολους)εκτος απο τον Γιωργο........

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ακης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Ρε διανοούμενε,πολυ πρόλογο πουλας.Και αφού το τραβάει ο οργανισμός σου,ακου αυτο>το σημαντικότερο ειναι οτι απο την επικοινωνια μας καταννοησα το ποσο γκαντεμης ειμαι.4000000 Αθηναίοι στον ΜΑ....ΚΑ πηγα και επεσα........

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mast4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Γιωργο,αν επιτρεπεις να σου μιλώ στον ενικό και οχι(πληθυντικό η και ακομα στην καθαρεύουσα)Εγω απάντησα σε εναν συγκεκριμένο τύπο ο οποιος μου ειπε εν ολίγοις(κατσε στα ψυκτικα σου τα οποια απο οτι κατάλαβα δεν τα ξέρεις και πολύ καλα)Αν σου το ελεγα εγω αυτο τι θα απαντουσες?Επειδή με εχει κουρασει το θεμα θα πω λιγα πραγματακια για αυτους που κατέκριναν εναν ψυκτικο που τόλμησε....ναι.....τολμησε να ζητησει απο το φορουμ,κατι που και αυτος με μεγαλη ευχαρίστηση θα μπορουσε να ανταποδωσει στο ειδος του.
    ΕΝΑ ΓΑΜ......ΝΟ βιβλίο που θα με βοηθουσε προσωπικά στο να γλιτώνω την ταλαιπωρια και τον εξευτελισμο που δέχομαι οταν στελνω μια πλακετα στον ηλεκτρονικό.Έγινα κατανοητός μέχρι εδώ?
    Παμε τωρα εδω κυριε γιουρι γκελερ η ακομα και ΝΤΕΙΒΙΤ ΚΟΠΕΡΦΙΛΤ..........
    (Το ότι βρίσκεις βλάβες στον τομέα σου "με το χέρι" δεν μου λέει τίποτα απολύτως προσωπικά! Και λοιπόν? Και εγώ, ΟΠΩΣ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ & ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, βρίσκουμε βλάβες στον τομέα μας... ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΤΟ ΧΕΡΙ!!! Απλά με το μυαλό... και εξ'αποστάσεως λόγω "κληρονομικού χαρίσματος" μάλλον, σε πολλές)
    Επίδειξη των γνώσεων μου στα ψυκτικά δεν κάνω σε καμιά περίπτωση,εμπειρικα μιλάω και αυτο ηταν απάντηση στον συγκεκριμένο τυπο που ΠΡΟΑΝΈΦΕΡΑ.Αλλα εσυ απο οτι βλεπω περα απο ηλεκτρονικος εισαι και μενταλιστ.....
    Εγω φιλε μου την στην ψυκτικη ειμαι αυτοδίδακτος στο μεγαλύτερο κοματι της μέχρι και τωρα.Εχω βοηθησει οσα πιτσιρικια ειχα στην δουλεψη μου και σε γνωσεις και δίνοντας τους εργαλια που ειχα διπλά και τριπλά.Βλεπεις οι παλιοί ψυκτικοι εχουν την ιδια νοοτροπία με εσενα δεν θελουν να δωσουν γνωσεις σε νεους.
    Το αν με πεταξουν εξω απο το φορουμ για τις απαντήσεις που δινω σε οποίων με υποτιμά δεν με απασχολεί.Αν αυτο σε ευχαριστεί απλα ζητα το μου και φευγω.Οσο για τις σερπαντίνες που προανεφερες δεν πιστευω να εννοείς τα στοιχεία-εξατμιστες,μαλον λες για εκεινα που πετανε στα καρναβαλια........
    Να ειστε καλα ρε παιδια.........και ζητω βαθητατα συγνωμη για το οτι θεωρησα εδω γραφτήκαμε ολοι για να βοηθησουμε και να βοηθηθούμε.Στο face book(akis mastoras)με εικονα προφιλ ενα πρόσωπο που απο το στομα βγαζει μπλε φως........για οποιον θελει να μου τα ψαλει σε προσοπικο επιπεδο η να με γνωρίσει καλητερα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mast4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ Γιωργο με τις σερμπατινες,τι ενοουσες τελικα?Μηπως.....Συμπυκνωτές,Εκτονωτικές,Ριφαις,εν αλλάκτες,τριχοειδή,τριοδι,μαγνητική,συλλεκτη,
    τετραοδη,παγίδα λαδιού,..........................Πραγματικά με εξέπληξε το λογοτεχνικό σου παραλήρημα,εκτος απο το να βαζεις στη θεση τους μερικους μερικους μυστήριους παλιοψυκτικους,που απαξιώνουν εναν ολόκληρο κλάδο,δεν σέβονται τίποτα και προπάντων ΛΕΓΩ ετολμήσαν....μαληστα ΕΤΟΛΜΗΣΑΝ να μας ζητήσουν ΕΜΑΣ...ΠΟΙΟΥΣ...ΕΜΑΣ τους ηλεκτρονικούς να τους αποκαλύψουμε το επτασφράγιστο μυστικό,με το οποίο ΕΜΕΙΣ και ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ εχουμε το ΔΙΚΑΊΩΜΑ να νταραβεριζόμαστε........
    (οδηγός ηλεκτρονικών κυκλωμάτων)
    Ρε παλικάρι μου ας πούμε οτι εχεις 2 επιλογες <1 να μην απαντησεις (επόμενος δεν βοηθας) <2 να πεις ότι αλλη μα...κια θελεις,προσπαθώντας
    να κερδίσεις τις όποιες εντιπωσεις εσυ νομιζεις(οποτε παλι δεν βοηθας)
    Τι σου συμβαίνει?Εχεις υπαρξιακά προβλήματα?Εχεις ηλεκτρονικά προβληματα?η μηπως το ονειρο σου ηταν να διαπρεψεις στην λογοτεχνία?
    Οπως και να εχει εγω θα ειμαι παντα διπλα σου.
    Και θα σπυ το αποδείξω αμέσως
    Στείλε μου την διεύθυνση σου και εγωωωωωωω.....σου στελνω αμεσως ενα κουτι σερμπατινες που ξερω οτι τρελαίνεστε για αυτες.(ειναι και η εποχη τους ετσιιιι?)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mast4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακου λιπον φιλε Μιχαλη και εσυ.Εγω εβγαλα την σχολη το 1995.Ξερεις εσυ πολλα ψυγεια που είχανε πλακετες τοτε?Νομιζω πως ξερω την απάντηση σου.Επομενος το ψυγειο,το κλιματιστικο,ο αφυγραντήρας,η παγομηχανη,η παγωτομηχανη κ.τ.λ.ειναι ψυκτικες μηχανες που οταν βγαλουν βλαβη..........καλουμε εναν...........ψυκτικο.Δηλαδη με τα λεγόμενα σου θα πρεπει να πηγαίνει ο ψυκτικος μονο οταν θελει φρεον.Αρα αν σκασει χαλκος η βουλώσει αποχετευση πρεπει να καλέσει υδραυλικό.......Αν καεί πικνωτης Ηλεκτρολόγο.......αν ειναι η πλακετα Ηλεκτρονικο......αν εχει χαλασει η πορτα να καλεσει εναν Λαμαρίνα......αν χαλασουν οι σχαρες να καλεσει εναν Σιδερά-Καγκελα.........αν σπασει το χερουλι να καλεσει εναν Κουφώματά.......και αν συμβαίνουν ολα αυτα ταυτόχρονα θα παρουμε και εναν παππα για να κανει ΕΥΚΕΛΕΟ.......
    ΕΝΑΣ απο εσας,που χανετε το δασος και βλεπετε το δεντρο,δεν βρέθηκε ακομα να πει,ρε φιλε στειλε μου πλακετες να στις επισκευαζω και ετσι θα ειμαστε ολοι ικανοποιειμενοι.Πραγματικα αν εβαζα στο μυαλο μου αυτην την εξέλιξη,δεν θα την εκανα την ΓΑΜ.....ΝΗ την ερώτηση ουτε μια στο εκατομμύριο.Να είστε καλα παντος.
    Φιλικά πάντα για όσα σας έχω πει(σε ολους)εκτος απο τον Γιωργο........
    Χμ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έξοχα!!!
    Δεν αποκλείω να καταλάβουμε τελικώς και εμείς εδώ και το γιατί τελικά σε απαξιώσαν οι ηλεκτρονικοί που έχεις και παραπονο!!!
    Εγώ τουλάχιστον το κατάλαβα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    δεν νομίζω μία ολόκληρη θεσαλονίκη να μην έχει έναν καλό ηλεκτρονικό να συνεργαστείς, άλλωστε αυτό είναι πιο εύκολο απο το να γίνει εσύ ηλεκτρονικός.
    Οσο αναφορά τις πλακέτες τώρα, σήμερα είναι αρκετά δύσκολο να βρεις τη βλάβη γιατί πες έχει ένα ολοκληρωμένο με έναν ΧΥ κωδικό , άντε να ξέρεις τί είναι, τι εξόδους βγάζει, τι εισόδους.
    και η πλακέτα σκέτη να του πας αν δεν ξέρει ο άλλος τη δουλειά κάνει ακριβώς πως θα την επισκευάσει? μου φαίνεται λίγο δύσκολο έως αδύνατο, αν δεν υπάρχει σχηματικό?
    μετά η κάθε εταιρεία δεν δίνει πληροφορίες για τις πλακέτες της, να σου δώσει κάποια τεστ που μπορείς να κάνεις κτλ
    Σίγουρα πάντως υπάρχουν και απλές συσκευές που μπορούν να διορθωθούν τα ηλεκτρονικά τους αλλλά σε πολύ ακριβές συσκευές που ζητάει ο άλλος επισκευή , εκεί είναι πολύπλοκα τα πράγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    το εγραψα και ποιο πανω αλλα μαλλον δεν το ειδες http://www.skroutz.gr/books/211990.Τ...αρτημάτων.html αυτο για αρχη για να καταλαβεις τι βλεπεις στην πλακετα......

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ακης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ ρε μιτσο.Οτι χρειαστείς απο εμενα μπορεις να με βρεις και στο fcb οπως προανέφερα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ακης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    ξεχασες το τελευταιο μήνυμα.Αν δεν το καταλαβες ναι Γεωργιε για σενα ηταν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη marioland
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    marioland
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimk Εμφάνιση μηνυμάτων
    το εγραψα και ποιο πανω αλλα μαλλον δεν το ειδες http://www.skroutz.gr/books/211990.Τεχνολογία-ηλεκτρονικών-εξαρτημάτων.html αυτο για αρχη για να καταλαβεις τι βλεπεις στην πλακετα......
    Για αρχη πολυ σωστα βιβλιο εξαρτηματων , μετα χρειαζεται βιβλιο για αναλογικα + βασικη θεωρια κυκλωματων , βιβλιο για ψηφιακα , για μικροεπεξεργαστες , για μετρησεις -αισθητηρια , εφαρμογη - εξοικειωση ολων στην πραξη , εργαστηριο κομπλε υλικά -παλμογραφο - σταθμο smd κλπ = χρονος και χρημα που δεν κανει αποσβεση τεχνικος αλλης ειδικοτητας που θελει επισκευες ηλεκτρονικων συμπληρωματικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ακης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν και όσους μου έστειλαν προτάσεις συνεργασίας σε προσωπικά μηνύματα.
    Απο οτι φαίνεται Γεωργιε η srf εισαι μειοψηφία και χαίρομαι που οι περισσότεροι καταλάβανε οτι έχεις κομπλεξ ανωτερότητας. Να το κοιτάξεις αυτο........μην το αφήσεις!Εξαλου στην Αθήνα έχει πολλούς αξιόλογους ψυχολόγους για την περίπτωσή σου

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Nυχτερινή λήψη στα ΑΜ πάνω από τους 1600KHz!
    By FM1 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 20:32
  2. Ερωτήσεις πάνω στα φωτοβολταϊκά
    By oldholborn in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-12, 19:20
  3. Ερώτηση πάνω στα ποτενσιόμετρα
    By petros32 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 14:12
  4. βοήθεια για κύκλωμα πάνω σε ενισχυτή
    By doshy in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 16:32
  5. Βοήθεια πάνω στα ψηφιακά
    By furtune in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-06, 00:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας