Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 50

Θέμα: Ψυκτικός, βοήθεια σε διεύρυνση γνώσεων πάνω στα ηλεκτρονικά.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ακης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή Ψυκτικός, βοήθεια σε διεύρυνση γνώσεων πάνω στα ηλεκτρονικά.

    καλησπέρα είμαι ψυκτικός και λόγο του επαγγέλματος πρέπει να διευρύνω τις γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά κυκλώματα.Γνωρίζω λίγα πράγματα,άλλα δεν μπορώ να βρω εύκολα μια βλάβη(εκτός από τα πυκνοτακια)σε πλακέτα.Υπάρχει κάποιος ηλεκτρονικός οδηγός για εκμάθηση,όσο πιο απλός για τα βασικά σε διαγνώσεις βλαβών? μετρήσεις ηλ.κυκλωμάτων?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Αρχικά πρέπει να βάζεις καταλληλότερο τίτλο στο θέμα σου. Αυτό που έβαλες ΔΕΝ είναι σωστό.
    Διορθώθηκε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ακης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    sory λάθος.μπορείς να με βοηθήσεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    146

    Προεπιλογή

    φιλε μου αυτο που ζητας ειναι παρα πολυ δυσκολο!!!!!!!(Ασε που δεν υπαρχει.....)Τα ηλεκτρονικα απαρτιζονται απο πολυπλεξιες κυκλωματων.Πρεπει να μαθεις τι ειναι η ανορθωση η σταθεροποιηση ο διαιρετης τασης και ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΑΛΛΑ!!!!!!.Εγω συναδελφος ξεκινησα να ψανχω και ψαχνοντας βρηκα αυτα που εψαχνα και ακομα ανακαλυπτω!!!!!Ειδικα τα καινουργια κλιματιστηκα που εχουν ινβερτερ εκαι να δεις τι γινεται PWM (Pulse width modulation)Ekei να δεις!!!!.Κοιτα εαν ειναι κατι παραπερα απο πυκνωτακια κανα ρελε κανα σταθεροποιητακι η κανα τρανζιστορ μην νομιζεις οτι θα μπορεσεις να επεμβεις και να κανεις πολλα μιας και που θα χρειαζεσαι παλμογραφο.Παντως καλη αρχη στις αναζητησεις σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    όσο πιο απλός για τα βασικά σε διαγνώσεις βλαβών? μετρήσεις ηλ.κυκλωμάτων?
    τότε φίλε ακη τ θεωρείς εξειδικευμένο πάνω στην ηλεκτρονική ? θα σε συμβούλευα καλοπροαίρετα λόγο του επαγγέλματος σου να παραμείνεις στα ' πυκνωτακια ' για να μjn σου πω να τα παρατήσεις και αυτά και να κυνηγήσεις περισσότερο το επάγγελμα σου και τσ γνώσεις που υπάρχουν σε αυτό , που μάλλον δεν θα σου είναι και τόσες με βαη αυτό που ρωτάς ... φιλικά

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Άκη Γιατί σκοτίζεσαι? και εγώ την ειδικότητα σου έκαμνα (πρώην) και είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο . Αλλά με φρενάρισε ότι στον τελευταίο καιρό σχεδόν στα πάντα αρχίσαν να βάζουν ένα σωρό ηλεκτρονικές παπαριές και δεν είχα όρεξη σε κάθε καινούριο μοντέλο που έβγαινε ανά κάθε εξάμηνο να χαραμίζω τον χρόνο μου σε μελέτες άλλου κλάδου. και εκεί που λογικά δεν χρειάζονταν!! π.χ σε πλυντήριο (γιατί και το πλυντήριο περιλαμβάνετε στο επάγγελμα ηλεκτρ σκούπες κτλ ) ενωμένες βαλβίδες νερού με πλακέτα !!! Αντικατάσταση (πλατίνων-μηχανικών διακοπτών) σε εγκέφαλο πλυντηρίου με ηλεκτρονικά . και συνεχώς ακούω τους πάντες να χαλάνε μέσα στην 3 ετία.

    Είμαστε σε εποχές όπου δεν σπανίζει το φαινόμενο
    1) Οι ψυκτικοί να ρωτάνε ηλεκτρονικούς για ηλεκτρονικά μέρη ... και
    2) Οι ηλεκτρονικοί να ρωτάνε ψυκτικούς για μηχανικά μέρη !!

    Η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις τις εύκολες λύσεις όπως την αντικατάσταση εξ ολοκλήρου !! όπως βλέπω τελευταία να κάνουν πολλοί (άσχημο αλλά δεν γίνεται αλλιώς). Προχθές ρωτούσε κάποιος για μια ηλεκτρική σκούπα Philips όπου λέει αυξομείωνε στροφές χωρίς να κλείνει. το πήγε σε αντιπροσωπεία της Philips και του αλλάξανε και την πλακέτα και το μοτέρ !!! και αφήσανε για καλές μόνο τις ρόδες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη LEONAR
    Όνομα
    ΛΕΟΝΑΡΔΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΛΙΒΑΔΕΙΑ
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παιδιά ο συνάδελφος Άκης δεν σας ζήτησε τίποτε παραπάνω απο μια βοήθεια πάνω στα βασικά ηλεκτρονικά εξαρτήματα.Για μένα δεν είναι λύση (χάλασε η πλακέτα-αλλαγή με καινούρια)γι'αυτό έχοντας γνώση κάποια βασικά πράγματα απο την θεωρία της ηλεκτρονικής διαβάζοντάς τα και με την εμπειρία της δουλειάς μου συχνά επισκευάζω πλακέτες.Καταλαβαίνω τον συνάδελφο γιατί συχνά ειδικά στον χώρο του κλιματισμού που εγώ ασχολούμαι ακόμα και τα σέρβις των εταιριών δεν μπορούν να μας βοηθήσουν πολλές φορές με αποτέλεσμα εμείς οι ίδιοι να δίνουμε την λύση μετά απο πολύ ταλαιπορία.Άλλοστε ποιος ο ρόλος αυτού του φόρουμ???Για μένα ο ρόλος αυτού του φόρουμ ειναι να να μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας και τις εμπειρίες μας με τα υπόλοιπα μέλοι του φόρουμ ανεξαρτήτος επαγγέλματος χώρις να ειρωνευόμαστε τον άλλο για το αν ήμαστε καλοί μαστόροι(ξέρεις ποιος είμαι εγώ!!!) όπως είδα πριν λίγες μέρες σε ενα θέμα σχετικό με τα ψυκτικά που ρωτούσε κάποιος και στην κυριολεξία ξεκατινιαστίκανε.Εγώ τώρα ανακάλυψα το φόρουμ σας και χαίρομαι πραγματικά για την ιδιότητα αυτού του φόρουμ.ΑΥΤΑ!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι τι ακριβώς ζητάει να κάνει! Αν θέλει οδηγό εντοπισμού βλαβών στα ηλεκτρονικά μέρη... δυστυχώς αυτός όντως ΔΕΝ υπάρχει, ως τυφλοσούρτης ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥΣ!!! Αυτό που μπορεί να υφίσταται είναι το εγχειρίδιο επισκευής να δίνει κάποιες οδηγίες & μετρήσεις στα ηλεκτρονικά μέρη που ΙΣΩΣ βοηθήσουν έναν με γνω΄σεις ηλεκτρονικών να εντοπίσει την βλάβη αν αυτή είναι σε επίπεδο επισκευάσιμο και όχι πχ από τον μικροελεγκτή!!! Οπότε ούτως ή άλλως δεν μπορούμε να του δώσουμε - προτείνουμε έναν λειτουργικό τυφλοσούρτη!!! Εκείνο που μπορεί Ο ΙΔΙΟΣ να κάνει είναι να διαβάσει βασικά ηλεκτρονικά πράγμα εύκολο να το κάνει, και ότι απορίες έχει ας απαευθυνθεί εδώ να τον βοηθήσουμε να τις λύσει, καταννοήσει! Αν καταλάβει, μάθει πως λειτουργούν έστω στις βάσεις τα ηλεκτρονικά κυκλώματα θα έχει κάνει το πρώτο βήμα! Και το πρώτο βήμα είναι το βασικότερο στο ταξίδι!!! Θα χρειαστεί να πάρει και κανένα όργανο, να μπορεί να μάθει να μετράει, άντε έστω να βλέπει & να καταλαβαίνει τι βλέπει, ώστε να μπορεί να δει αν έχει πχ παλμούς σε διάφορα μέρη ή ακόμα και το αν ταλαντώνει ένας κρύσταλλος στον μικροελεγκτή, που χωρίς αυτόν ότι άλλο δεν έχει νόημα να το ψάχνει!!!
    Συμπέρασμα... εύκολες λύσεις και έτοιμες λύσεις ή γνώσεις ΔΕΝ υπάρχουν, δυστυχώς, ανεξάρτητα αν το θέλουν ή όχι κάποιοι να τις προσφέρουν! Ας ξεκινήσει να διαβάζει τα βασικά, και ας ρωτάει για ότι δεν καταλαβαίνει διαβάζωντας! Θα κερδίσει παραπάνω από το να του πω πχ εγώ ότι θα βρει αντιστάσεις και πύλες, Φετ, κρυστάλλους, και μικροελεγκτές μέσα εκεί και θα μετράει να δει 2,5Βολτ η 5, ανάλογα του τι θα έπρεπε να κάνει κατά την άποψή μας χωρίς ποτέ να δούμε το συγκεκριμένο μηχάνημα στην ζωή μας!!!
    Εδώ είμαστε λοιπόν για ότι χρειαστεί... να καταλάβει!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jimk (16-02-12), leosedf (16-02-12)

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ακης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    φίλε steet αν θέλεις να σου αποδείξω πόσο καλός είμαι στα ψυκτικά απλά δοκίμασε με......τις ψυκτικες βλαβες τις βρισκω με το χερι,κατι 50αριδες συνάδελφοι έμενα ρωτούν......Ευχαριστο τους υπολοίπους για το ενδιαφέρων τους.....Το σωματιο μας ονομάζετε(ΣΩΜΑΤΙΟ ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ).εχω μπλεξει με διαφορους πλακεταδες και το μονο που κέρδισα ειναι να μένω εκτεθειμένος στους πελατες μου και να ταλεπορουμε άδικα.κρατανε την πλακετα και περιμενεις ...περιμενεις και ο πελατης ρωταει και ρωταει και μενεις εκτεθειμενος για του αλουνου την μ......ια.Ασε που πολλές φορές την ξανα πας γιατι τελικά μαντεψτε.....δεν φτιάχτηκε!!!!οποτε αυτο που ζητω σε οποίον μπορει να βοηθησει ειναι να βρω καπιων οδηγό για μετρήσεις,ούτως ώστε αν ειναι τρανζιστορακι,διοδακι,πικνοτακι,αντιστασουλα,ρελεδ ακι.......να το αντικαταστησω η να αλαξω ολη την πλακετα.περιμένω απαντηση σας.....ευχαριστώ! ...........οσο για τον street φιλικα.........αν μπορεις να μου φτιαχνεις πλακετες θα σου στελνω 5 την εβδομαδα.....για να δουμε ποσες γνωσεις εχεις εσυ....μια που εισαι και θεσσαλονικιος.αν ενδιαφερεσε θα σου στειλω το τηλ. μου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mast4 : 16-02-12 στις 18:45

  11. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mast4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος ηλεκτρονικός οδηγός για εκμάθηση,όσο πιο απλός για τα βασικά σε διαγνώσεις βλαβών?
    μετρήσεις ηλ.κυκλωμάτων?
    Άκη γειά σου και απο εδώ. Μου έστειλες ΠΜ, αλλά θα σου απαντήσω εδώ, μιας και βλέπω άνοιξες νεο Θέμα.

    Άκη όπως σου είπαν οι περισσότεροι, μαγικός τρόπος εκμάθησης (πέρα απο τον κανονικό, διάβασμα θεωρία κτλ)
    ,
    δυστυχώς δεν υπάρχει. Η ανεύρεση βλάβης σε κλιματιστικό, τηλεόραση κτλ, γίνεται με την απόκτηση εμπειρίας.

    Εννοείται δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα ήταν ψέμματα να σου έλεγα:
    "Άκη ξεκίνα και διάβασε αυτά ... τα PDF's, και σε 3 μήνες θα τα ξέρεις όλα". Οχι φίλε δυστυχώς έτσι γίνεται μόνο
    σε ασθένεια με χορήγηση αντιβίωσης, κατά κάποιας νόσου, για συγκεκριμένη περίοδο. Είναι κάποια πράγματα,
    ή γνώσεις που δεν διδάσκονται, αλλά αποκτιούνται με το πέρασμα των ετών.

    Ασφαλώς όμως μπορείς να μπείς στον κόσμο των ηλεκτρονικών, ξεκινώντας απο την θεωρία με διάβασμα, που θα
    σε βοηθήσει να κατανοήσεις την ηλεκτρική/ηλεκτρονική συμπεριφοράς των ηλεκ. εξαρτημάτων. Αν δεν μάθεις
    πως συμπεριφέρονται, και τι κάνει το καθένα απο αυτά, ανεύρεση βλάβης σε κύκλωμα, θα είναι δύσκολο.

    Επίσης η επισκευή τέτοιων συσκευών δεν είναι μόνο η ανεύρεση βλάβης, είναι και η αντικατάσταση του καμένου
    εξαρτήματος, με σωστό τρόπο απο κάποιο "έμπειρο" χέρι. Θα πρέπει λοιπόν πέρα απο θεωρία, να μάθεις και
    αφαίρεση/τοποθέτηση (των τυπικών τουλάχιστον) εξαρτημάτων.

    Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις πιο άμεσα, είναι να βρείς ένα παιδί με ενδιαφέρον και όρεξη, για επισκευή αυτών
    των πλακετών ...


    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Nυχτερινή λήψη στα ΑΜ πάνω από τους 1600KHz!
    By FM1 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-14, 21:32
  2. Ερωτήσεις πάνω στα φωτοβολταϊκά
    By oldholborn in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-12, 20:20
  3. Ερώτηση πάνω στα ποτενσιόμετρα
    By petros32 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 15:12
  4. βοήθεια για κύκλωμα πάνω σε ενισχυτή
    By doshy in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 17:32
  5. Βοήθεια πάνω στα ψηφιακά
    By furtune in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-06, 01:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας