Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 39

Θέμα: αυτόνομο σύστημα θέρμανσης.

  1. #21
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    [QUOTE=genesis; Ένα "σοβαρό" σύστημα αυτόνομης ηλεκτροδότησης δεν θα έχει πρόβλημα να το καλύψει.....για να μην βάλω στην συζήτηση και μια γεννήτρια συμπαραγωγής ηλεκτρισμού - θερμότητας και πάμε σε άααααλλα επίπεδα......[/QUOTE]





    http://www.stratelis.gr/2/stirling4.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος θερμανσης
    αλλα ειναι σχετικα ''αγνωστη'' τεχνικη.
    σε ενα πελατη μου που εχει τετεια εγκατασταση με συνδιασμο γεωθερμιας με υποβωηθηση ηλεκτρισμου
    εχει πολυ καλη ζεστη και το νερο ζεστενεται πολυ λιγο.
    την διαφωρα την κανει η επιδαπεδια εγκατασταση, μονο που πρεπει να το αναψεις το φθινοπορο και να το κλεισης την ανοιξη
    γιατι πρεπει να ζεσταθει προτα το πατωμα και μετα ο χωρος
    Αγνωστη τεχνική; Ζεσταίνω με ενδοδαπέδια σπίτι μου από το 2000.
    Μέχρι πριν 5 χρόνια με λέβητα πετρελαίου και τώρα καθαρά με υδραυλικό τζάκι.
    Κατανάλωση μέχρι τώρα 4 -5 τόνους ξύλα σε 120 τ.μ. σπίτι σε πολύ κρύα περιοχή.
    Σχετικά με τη διαφωνία σου, κάπως έτσι νόμιζα και εγώ οτι συμβαίνει.
    Τότε που το πετρέλαιο ήταν φθηνό δεν με ένοιαζε αν θα κλείσω την ενδοδαπέδια, αλλά αποδείχθηκε σπατάλη με τα σημερινά δεδομένα, γιατί υπήρχαν στιγμές που επρεπε να ανοίγεις παράθυρα για να μπορέσεις να καθήσεις μέσα στο σπίτι και υποχρεωτικά 1 με 2 ανακλήσεις παραθύρων ανοιχτές όλο το 24ώρο.
    Εαν βέβαια, έκανα το λάθος και άναβα το χτιστό τζάκι για ομορφιά στο σπίτι, πραγματικά έβγαζες τη βέμπελη, υπέφερες από τη ζέστη !!!!

    Πριν λίγες μέρες με τα πολλά χιόνια κόπηκε το ρεύμα για 2 μέρες στην περιοχή μου, οι θερμοκρασίες ήταν πολικές και το χιόνι 80 πόντους.
    Το σπίτι χωρίς άλλη πηγή θέρμανσης έφτασε το λιγότερο 18,5 βαθμούς κοντά στο παράθυρο που έχω το θερμόμετρο.
    Οταν ήρθε το ρεύμα, καίγοντας εντατικά το τζάκι μέσα σε 5 ώρες η θερμοκρασία έδειχνε 20, 5 βαθμούς.
    Το τζάκι δεν είναι ποτέ αναμμένο πάνω από 8 ώρες συνεχόμενα και αυτό να σιγοκαίει, γιατί αλλιώς θα σιγοκαούμε εμείς που μένουμε μέσα.

    Θέλω να πω ότι μη βγάζετε συμπεράσματα με αυτά που ακούτε μόνο, γιατί υπάρχει μεγάλη περίπτωση να είναι ανασφαλή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikolaras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (21-02-12)

  4. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλα η πελλετομηχανη εχει 5000.δεν ειναι και λιγα ...
    Δηλαδή εγώ που βρήκα με 800€ να την πάρω, έτσι? Για να μην σου πω για αυτήν που την δίνω κίνηση με το τρακτέρ κάνει κάτω από 600€. Αντε να πάρω και έναν σφυρόμυλο με 1000€ (άσε που υπάρχει ήδη, αυτός που φτιάχνει μιγμα από καλαμπόκι κτλ).
    Για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω για τις δυνατότητες που υπάρχουν σε αγροτικές περιοχές.
    Αμα θέλεις, όλα γίνονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    nikolaras εχεις buffer αδρανειας?,γιατι εχω ακουσει οτι ειναι απαρετητο για επιδαπεδια με τζακι ή ξυλολεβητα και κανεις και πολυ οικονομια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εγώ που βρήκα με 800€ να την πάρω, έτσι? Για να μην σου πω για αυτήν που την δίνω κίνηση με το τρακτέρ κάνει κάτω από 600€. Αντε να πάρω και έναν σφυρόμυλο με 1000€ (άσε που υπάρχει ήδη, αυτός που φτιάχνει μιγμα από καλαμπόκι κτλ).
    Για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω για τις δυνατότητες που υπάρχουν σε αγροτικές περιοχές.
    Αμα θέλεις, όλα γίνονται.
    εχεις κανα λινκ να τα δω και εγω ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    nikolaras εχεις buffer αδρανειας?,γιατι εχω ακουσει οτι ειναι απαρετητο για επιδαπεδια με τζακι ή ξυλολεβητα και κανεις και πολυ οικονομια.
    Δεν έβαλα ακόμα δοχείο αδράνειας, όντως κάνει πολύ καλή δουλειά. Τώρα πρόχειρα χρησιμοποιώ για αδράνεια το λέβητα πετρελαίου 80 λίτρων.
    Απαραίτητο δεν είναι, γίνεται και χωρίς buffer η εγκατάσταση. Το δουλεύω 5 χρόνια έτσι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις κανα λινκ να τα δω και εγω ?
    Βρωμάει ο τόπος:
    http://www.alibaba.com/product-gs/52...llet_Mill.html
    http://www.alibaba.com/product-gs/52...t_machine.html
    http://www.alibaba.com/product-gs/44...ine_price.html

    Συνάδελφος έχει πάρει το πρώτο (ZLSP200B) με 600€ συν κάτι ψιλά, αν θυμάμαι καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Σίγουρα έχει αναβαθμιστεί ως πρώτη (καύσιμη) ύλη το ξύλο αλλά δεν ξερω αν θεωρείται οικολογική ή πράσινη λύση γιατί σαφώς το κομμένο ή καμένο δένδρο παύει να είναι πράσινο! Βέβαια το οικονομικό έχει τον πρώτο λόγο αλλά και σε αυτή την περίπτωση τίθεται ένα θέμα επάρκειας της πρώτης ύλης για το μέλλον. Π.χ. είχα δει στο πράσινο οικολογικό ένθετο τηλεοπτικού καναλιού πως η παράνομη υλοτόμηση έχει σπάσει κάθε όριο ειδικά στην Β. Ελλάδα (βέβαια στο Νότο τι απέμεινε αλήθεια για να καεί στη συνέχεια στην ξυλόσομπα!). Έχουν λοιπόν συγκροτηθεί συνεργεία αποψίλωσης των δασών από ημιδαπά και αλλοδαπά συνεργεία και ο αφανισμός αιωνώβιων δασών είναι θέμα χρόνου. Νομίζω επίσης ότι κανένας δεν ρωτάει για την προέλευση της πρώτης ύλης και ξέρουμε στην πατρίδα μας με τι ευλάβεια τηρούνται οι διαδικασίες. Σε σημείο που ή πρώτη ύλη αλλάζει σύνορα με αβίαστο τρόπο! Σίγουρα όλες οι πηγές ενέργειας έχουν ένα αντίτιμο για το περιβάλλον που είναι αντιστρόφως ανάλογο του κόστους παραγωγής τους. Ας ελπίσουμε τουλάχιστον οι υπεδάφιες να επικρατήσουν των υπερδάφιων αν αληθεύει η πιπίλα των Ελλήνων γεολόγων και εμπειρογνωμώνων για τα εγχώρια κοιτάσματα,,,

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    http://www.theoharidis-sa.gr/items.php?id=253&cat=78

    στην θεσσαλονίκη...αλλά υπάρχουν και μικρότερες..

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanos_x
    Όνομα
    Θανος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    81

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλοι
    Μια ερώτηση μιας και είδα ότι εδώ μιλάτε για αυτόνομα συστήματα θέρμανσης και για να μην ανοίγω άλλο θέμα θέλω να ρωτήσω το εξής...
    Σε οικία με φυσικό αέριο για θέρμανση με 6 σώματα καλοριφέρ και θερμοσίφωνα μποϊλερ αν θέλω να ζεσταίνω μόνο το νερό στον θερμοσίφωνα και κλείσω όλα τα σώματα ώστε να μην κυκλοφορεί νερό αυτό έχει κάποια επίπτωση στην κατανάλωση φυσικού αερίου; δηλαδή είναι οικονομικότερο;
    Και δεύτερον θα ζεσταίνεται γρηγορότερα το νερό;
    Γενικά είχα πάντα την απορία γιατί δεν γνωρίζω αν έχεις την ίδια κατανάλωση αν δουλεύει ένα σώμα η δυο η και τα έξη από την στιγμή που θα ανοίξεις την θέρμανση..
    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    " Στα γρανάζια του συστήματος φρόντισε να εισαι η Αμμος και οχι το Λάδι" ...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα 12v
    By ganagnost02 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-22, 12:33
  2. Απορίες για αυτόνομο σύστημα φωτοβολταϊκού 12V
    By kourampies in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-17, 12:09
  3. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα ερωτήσεις.
    By quotsopuerno in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 07:01
  4. Μέτρηση αμπερ σε αυτόνομο φωτοβολταικό σύστημα
    By melikritis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-11, 23:25
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-08, 16:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας