Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: αυτόνομο σύστημα θέρμανσης.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή αυτόνομο σύστημα θέρμανσης.

    Σκέπτομαι. Με τις λιγοστές μου γνώσεις και τις μοιράζομαι μαζί σας. Θέρμανση. Το πιο αποδοτικό μέχρι σήμερα είναι τα κλασσικά σώματα καλοριφέρ με κυκλοφορία νερού.
    Δύο καταστάσεις. Διαμέρισμα στην πόλη και εξοχικό η κατοικία σε ανεξάρτητο οικόπεδο. Στο δευτερο είναι πιο εύκολα όλα, και οτι εφαρμοσθεί στο διαμέρισμα μπορεί να εφαρμοσθεί στη ανεξάρτητη κατοικία ενώ το δευτερο δεν ισχύει.
    Πώς ζεσταίνουμε νερό λοιπόν σε μια θερμοκρασία 50-60 βαθμών και να το διατηρήσουμε; Υγρά καύσιμα, (μας τελειώνουνε), αέριο (ή μπουκάλες υγραερίου) συζητήσιμο, στερέα (βιοκάυσιμο η ξύλα), απο την ΔΕΗ, ακι αφήνω τελικά την λυση των ΑΠΕ.
    Μπορούμε να ζεστάνουμε νερό απο ένα ηλιακό θερμοσίφωνο (προυπόθεση ήλιου) ανεξαρτήτως θερμοκρασίας και να το οδηγήσουμε σε ένα κεντρικό μπόιλερ, και απο εκεί στα σώματα....απαιτείται φυσικά κυκλοφορητής (εδω θα θέσω αργότερα ένα άλλο θέμα κατά πόσο αυτός ο κυκλοφορητής μπορεί να ανεξαρτητοποιηθεί απο το ρεύμα). Αυτό νιμίζω οτι μπορεί να γίνει σε διαμέρισμα με αυξηση των πάνελ νερού ανα διαμέρισμα. Εναλλακτικές -συμπληρωματικές πηγές θέρμανσης; στο ίδιο κεντρικό μπόιλερ; Εδώ μάλλον θα χρειαστούμε άλλο καύσιμο.
    Μια θερμάστρα - λέβητας pellet, (με το αντίστοιχο κόστος βεβαίως) μπορεί να συμπληρώσει.
    Σκέψεις κάνω. Και βέβαια δεν παραγνωρίζω το κόστος το οπόιο έιναι σεβαστό και πιθανά δυσβάστακτο για τον καθένα μας.
    Και βέβαια εδώ φταίει και ο σύνδεσμος κράτος-πολιτικοί προιστάμενοι-και όσοι εμπλέκονται στην διοίκηση της χώρας, που μα ςτην φέρανε ξαφνικά. Αλλά αυτό έιναι άλλο θέμα. Το ερώτημα έιναι τωρα πως προχωράμε και πως μπορούμε να βρούμε μια βιωσιμη λύση...
    (και αφήνω την γεωθερμία απ' έξω για άλλο πιαθανό ποστ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    αφηνω στην ακρη αυτο που λες στην αρχη για τα σωματα που ειναι τα πιο αποδοτικα μεχρι σημερα και θελω απλα να σου πω οτι ισως ειναι ωρα να αρχισεις να ψαχνεσαι για αντλιες θερμοτητας συνδιασμενες με επιδαπεδια θερμανση... για εμενα ο καλητερος τροπος θερμανσης και πιο οικονομικος ειναι επιδαπεδεια (δεν θελει μεγαλες θερμοκρασιες στο νερο) συνδειασμενη με αντλια θερμοτητας νερου-νερου (γεωθερμια στην ουσια)... οσο για τα pellet θα δουμε οτι απλα ειναι μια φουσκα... οπου αντι εμεις απλα να καιμε τα ξυλα μπαινει ενα τριτος αναμεσα που τα συσκευαζει και σαφεστατα πληρωνεται απο εμας...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    Ναι συμφωνώ μαζί σου για την επιδαπέδια ...αλλά πρεπει η να εφαρμοσθεί σε καινούργιο σπίτι ή να ξηλώσεις το πάτωμα, οπότε το κόστος πάει ψηλά.
    Μα ...το έιπα για την γεωθερμία πάμε αλλού...τι γεωθερμία να εφαρμόσουν στις πόλεις και στα διαμερίσματα;
    Οσο για το πελλετ, θα ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα και δεν έιναι το ίδιο με το ξύλο. Θα έλεγα οτι δεν έιναι καθόλου το ίδιο.
    Πέρα απο την θεωρία λοιπόν .....τώρα σύντομα τι κάνουμε;
    εσεις εκεί έχετε θέρμανση απο την ΔΕΗ έτσι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ναι.. εδω εμεις ειμαστε με τηλεθερμανση απλα φετος μας τσακισαν στο κρυο... ενα μηνα χαλασμενη ηταν... τι εννοεις το πελλετ δεν ειναι το ιδιο??? απλα εχει γινει πιο βολικο... και απο την στιγμη που μιλαμε για καλο πελετ πρεπει να μιλαμε και για καλο ξυλο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Το πιο αποδοτικό μέχρι σήμερα είναι τα κλασσικά σώματα καλοριφέρ με κυκλοφορία νερού.
    Αυτο δεν το εχω καταλαβει ποτε!
    Νομιζω οτι τοσα χρονια αυτος που τα ανακαλυψε το εκανε για να κονομισουν οι πετρελαικες!
    Δεν μπορω να καταλαβω δηλαδη πως ενα τετοιο συστημα με νερο στο οποιο εχεις απωλειες πανω απο 50% ειναι αποδοτικο!
    Τι να πω!
    Τελωσπαντων αν θες βιοσιμη και γρηγορη λυση παρε σομπα πελλετ!
    Εγω πηρα μια φετος τον χειμωνα και ευτηχως γιατι ο φετινος χειμωνας ειναι το κατι αλλο!
    Λοιπον να παω με νουμερα!
    Εχω διαμερισμα 65 μμ
    Περιση ειχα ατομικη θερμανση με λεβητα πετρλαιου στο μπαλκονι!
    Δεν εχω παιδια!
    Εκαψα συνολο 600 λιτρα με φουλ οικονομια!Μιλαμε για 500 ευρω!
    Φετος καιω εδω και 3 μηνες την σομπα καθημερινα και μεχρι στιγμης εχω δωσει 150 ευρω για σακουλια!
    Απο ζεστη τι να πω!
    Περιση ημουν με 2 μακριμανικες και φετος ακομα ειμαι με t-shirt!
    Πληροφοριακα την σομπα την πηρα 1000 ευρω με 12 ατοκες δωσεις μεσω πιστωτικης!
    Ακομα 1 χρονο να βγαλει πριν σκασει η φουσκα οπως λεει και ο Παναγιωτης και εγινε αποσβεση!
    Αλλα εγω λεω πως δεν προκειτε για φουσκα απλα για το καυσιμο της νεας εποχης!
    Και ενοητε οτι δεν εχει σχεση με το ξυλο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο δεν το εχω καταλαβει ποτε!
    Νομιζω οτι τοσα χρονια αυτος που τα ανακαλυψε το εκανε για να κονομισουν οι πετρελαικες!
    Δεν μπορω να καταλαβω δηλαδη πως ενα τετοιο συστημα με νερο στο οποιο εχεις απωλειες πανω απο 50% ειναι αποδοτικο!
    Τι να πω!
    Τελωσπαντων αν θες βιοσιμη και γρηγορη λυση παρε σομπα πελλετ!
    Εγω πηρα μια φετος τον χειμωνα και ευτηχως γιατι ο φετινος χειμωνας ειναι το κατι αλλο!
    Λοιπον να παω με νουμερα!
    Εχω διαμερισμα 65 μμ
    Περιση ειχα ατομικη θερμανση με λεβητα πετρλαιου στο μπαλκονι!
    Δεν εχω παιδια!
    Εκαψα συνολο 600 λιτρα με φουλ οικονομια!Μιλαμε για 500 ευρω!
    Φετος καιω εδω και 3 μηνες την σομπα καθημερινα και μεχρι στιγμης εχω δωσει 150 ευρω για σακουλια!
    Απο ζεστη τι να πω!
    Περιση ημουν με 2 μακριμανικες και φετος ακομα ειμαι με t-shirt!
    Πληροφοριακα την σομπα την πηρα 1000 ευρω με 12 ατοκες δωσεις μεσω πιστωτικης!
    Ακομα 1 χρονο να βγαλει πριν σκασει η φουσκα οπως λεει και ο Παναγιωτης και εγινε αποσβεση!
    Αλλα εγω λεω πως δεν προκειτε για φουσκα απλα για το καυσιμο της νεας εποχης!
    Και ενοητε οτι δεν εχει σχεση με το ξυλο!
    και φαντασου οτι φετος ειναι βαρυτερος χειμωνας.δηλαδη θα ειχες καψει 700lt+.
    εκει ψαχνομαι και εγω σε κασετα τζακιου που αγγιζει ομως το 2,500 + τα παρελκομενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    Eχω λέβητα pellet. Κοχλιωτό. 70.000 Kcal. Θερμοκρασία νερού στους 60. Το διαμέρισμα, 110 τμ με μονά τζάμια, και κάιω 1,5 με 2 σακιά το 24ωρο σε βαριά κρύα, 5 αν είναι ανοιχτή η ταβέρνα απο κάτω...δνε έχω πρόβλημα θέρμανσης 2 χρόνια τώρα.
    το σπίτι δεν έιναι δικό μου. Στο ενοίκιο έιμαι.


    Αλλο λέω εγώ. Πως μπορούμε να συνδυάσουμε Ηλιακά με οτιδήποπτε άλλο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Μα γιαυτο τον λογο επεκταθηκα τοσο!
    Τωρα οσον αφορα το τζακι ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη αν εχεις αποθηκευτικο χωρο!
    Αλλα οπως ειπες ειναι και τα λεφτα που δεν ειναι λιγα!
    Βεβαια αν το δεις μακρυπροθεσμα ειναι λιγα!
    Αντεχεις ομως να το δεις ετσι?Εδω σε θελω καβουρα!
    Γενικα παντως πιστευω πως θερμανση με απευθειας επαφη με φλογα στον χωρο ειναι η αποδοτικοτερη καθως εχει τις λιγοτερες απωλειες(δεν μιλαω για τα παλια τζακια)!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Eχω λέβητα pellet. Κοχλιωτό. 70.000 Kcal. Θερμοκρασία νερού στους 60. Το διαμέρισμα, 110 τμ με μονά τζάμια, και κάιω 1,5 με 2 σακιά το 24ωρο σε βαριά κρύα, 5 αν είναι ανοιχτή η ταβέρνα απο κάτω...δνε έχω πρόβλημα θέρμανσης 2 χρόνια τώρα.
    το σπίτι δεν έιναι δικό μου. Στο ενοίκιο έιμαι.


    Αλλο λέω εγώ. Πως μπορούμε να συνδυάσουμε Ηλιακά με οτιδήποπτε άλλο...

    Το θεμα με τον ηλιο φιλε μου ομως ειναι οτι κερδισεις μονο μερικες μερες του χειμωνα που τυχαινει να εχει και ηλιο και παγωνια!
    Τον τελευταιο μηνα τουλαχιστον εδω πανω εχει κανει λιγες μερες σαν την σημερινη με ηλιο!
    Που σημενει οτι αν ειχες πετρελαιο λεβητα η φυσικο αεριο θα εκεγες πολυ για να ζεσταθεις!
    Αμεσο κερδος δηλαδη κανενα!

    Αληθεια μονο 2 σακια?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη γιωρυος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    2 σακια!!!!! το 24ωρο
    ελα ωρε κωστα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα 12v
    By ganagnost02 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-22, 13:33
  2. Απορίες για αυτόνομο σύστημα φωτοβολταϊκού 12V
    By kourampies in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-17, 13:09
  3. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα ερωτήσεις.
    By quotsopuerno in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 08:01
  4. Μέτρηση αμπερ σε αυτόνομο φωτοβολταικό σύστημα
    By melikritis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-11, 00:25
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-08, 17:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας