Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Πρόβλημα με ηχεία Logitech Z5500

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή Πρόβλημα με ηχεία Logitech Z5500

    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος των Ζ5500. Η συνδεσμολογία των ηχείων είναι η εξής. Ο υπολογιστής συνδέεται με το πάνελ και το πάνελ συνδέεται με το γούφερ. Πάνω στο γουφερ συνδέονται και οι 5 δορυφόροι. Εδώ και πολύ καιρό δεν λειτουργούσαν γιατί μου είχε χαλάσει το Control Panel τους. Επομένως έκατσα σήμερα και το άνοιξα μήπως βγάλω άκρη....
    Τελικά μια δίοδος ήταν χαλασμένη την οποία και αντικατέστησα και δούλεψε κανονικά το πάνελ. Το θέμα είναι άλλο...
    Είχα ξεχάσει ότι πριν καεί το πάνελ είχαν σταματήσει να δουλεύουν οι 3 από τους 5 δορυφόρους. Δηλαδή αυτή τη στιγμή μου δουλεύει μόνο το sub και οι 2 δορυφόροι. Οι άλλοι 3 για κάποιο λόγο δεν παίρνουν σήμα.

    Κοίταξα για φουσκωμένους πυκνωτές και όλοι φαίνονται οκ. Επίσης και οι δίοδοι είναι οκ. Δεν μπορώ να τσεκάρω κάτι άλλο χωρίς να το ξεκολλήσω.


    Να πω επίσης ότι κάθε δορυφόρος έχει δική του γραμμή η οποία καταλήγει σε ένα κυκλωματάκι όπως της εικόνας πριν πάει για το ηχείο.

    ZnLrN.png
    Δεν καταλαβαίνω αυτό το κύκλωμα αλλά δεν έχει κ πολλή σημασία τώρα. Το θέμα είναι να δουλέψουν οι 3 γραμμές που δεν δουλεύουν

    Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι να κοιτάξω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Οι χαλασμενοι πυκνωτες δεν ειναι παντα φουσκωμενοι , χτες αλλαξα εναν εξομαλυνσης που ειχε μηδενικη χωρητικοτητα αλλα εξωτερικα ηταν σαν καινουριος
    Για να ειναι κανεις σιγουρος οτι ειναι σωστοι οι πυκνωτες σε καθε κυκλωμα θελει ξεκολλημα και μετρημα ενας ενας με καπασιτομετρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    αυτό είναι το cross over και να είχε καεί κάποιο απο αυτά τα εξαρτήτα που δείχνεις το ηχείο που θα δούλευε αλλά με χάλια ήχο,

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    κοιτα.. επειδη τα εχω και εγω αυτα τα ηχεια ξερω οτι υπαρχει γνωστο προβλημα στο control panel τους και η logitech κανει αντικατασταση χωρις πολλα πολλα... (χανει την ηχο και επισης πεφτει και η φωτηνοτητα τις οθονης..) γιατι δεν περνεις κανα τηλεφωνο μηπως γινει κατι?? στον κολλητο μου του εστιλαν καινουργιο χωρις να πληρωσει ουτε την courier... απλα τους τα εψαλε κανονικα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Τα ηχεία τα έχω πάρα πολλά χρόνια.... Είναι εκτός εγγύησης. Επίσης δεν έχω πρόβλημα με το control panel τώρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    και ποιος μιλησε για εγγυηση?? επισης που το ξερεις οτι το κοντρολ ειναι καλο??? ξερεις οτι στελνει ολα τα σηματα??? κοιταξες για το καλλωδια που ενωνει το κοντρολ με το sub μηπως εχει χαλασμενους αγωγους ?? γενικα εγω σε τετοια θα εψαχνα την βλαβη... δεν μπορει ξαφνηκα να καηκαν 3 καναλια...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Δεν κάηκαν ξαφνικά. Έχουν καεί εδώ και πολύ καιρό και καίγονταν ένα ένα. Όχι και τα 3 μαζί. Απλά σήμερα που το άνοιξα για το πάνελ είπα να ανοίξω και το sub για να δω τι παίζει.
    Είχα μιλήσει και παλιότερα με τη Logitech σχετικά με το πάνελ αλλά αφού ήταν εκτός εγγύησης μου είχαν πει ότι δεν μπορούν να μου το αλλάξουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Κοίτα λογικά αυτά θα είναι 5.1, μήπως δίνεις στερεοφωνικό σήμα και δεν έχεις ενεργοποιήσει τα άλλα ηχεία μέσα από το μενού του,
    μήπως αν δίνεις σε όλα τα κανάλια δεν βγάζουν σήμα αυτά από την κάρτα ήχου.

    Αν όλα τα παραπάνω είναι οκ, τότε ή είναι καμένα τα ηχεία (μπορείς να τους αλλάξεις θέση για δοκιμή)
    ή είναι καμένη οι ενισχυτές τους ή δεν δίνει σήμα η control board (αυτή που σου είχε το πρόβλημα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ε τοτε ανοιγεις και μετρας πρωτα απο ολα εαν πηγαινουν τασεις στα ολοκληρομενα... εαν εχει κανα υλικο καμενο που δεν εναγνωριζεις χαρακτηριστικα πες μου να κοιταξω τι φοραει το δικο μου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Στα ηχεία υπολογιστών είναι συνηθισμένο να κόβεται το καλώδιο, είτε στην πλευρά απο το καρφί εισόδου του ενισχυτή είτε στα ίδια τα ηχεία κοντά στο βύσμα RCA αλλά και στην άλλη άκρη. Οπότε αν δοκιμάσεις αυτό που είπε ο Σπύρος και έχει πάλι πρόβλημα, τότε έλεγξε όλα τα καλώδια. Διαφορετικά όντως είναι καμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα σε Logitech z5500
    By kokoblue in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-14, 02:57
  2. Πρόβλημα με αρχεία
    By kostis_74 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 09:51
  3. προβλημα με z5500
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 01:50
  4. logitech Z-5500 (τα μπροστά ηχεία παιζουν σιγά)
    By tolisven in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-12, 10:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας