Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: PCL86

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή Ενισχυτής με PCL86

    Σπέρα σε όλους! Την παραπροηγούμενη εβδομάδα είχα μερικές μέρες κενό μεταξύ εξεταστικής και εξαμήνου. Και μιας και πλησίαζε του "αγίου βαλεντίνου" (μη χε*ω...) έφτιαξα τον συγκεκριμμένο ενισχυτή για δώρο για την κοπελιά μου.
    Χρησιμοποιεί δύο PCL86 και αποδίδει περι τα 2W.
    Το σχέδιο είναι αυτό εδώ:
    http://jalbum.co.kr/xe/INFO_CIRCUIT/6877
    και οι μετασχηματιστές από τον Γιατρά.
    Προσπάθησα να κρατήσω την κατασκευή minimal οπότε φαίνονται μόνο οι λαμπίτσες στο καπάκι.
    Χρησιμοποίησα κουτί της normabox, αυτά με τα δυό χερούλια εκατέρωθεν της πρόσοψης, τα οποία έβγαλα και αντικατέστησα με τυφλά παξιμάδια.
    Ελπίζω να σας αρέσει!
    Ο ήχος του μου φαίνεται πολύ καλός και καθαρός, παρά το μπαχαλώδες των καλωδίων.
    Ο κόκκινος επιλογέας στο πίσω μέρος του κουτιού είναι από τροφοδοτικό Η/Υ, αυτός ο διακόπτης που επιλέγει 110/220V. Τον έκανα επιλογέα 4/8Ω.
    Οι γειώσεις είναι σε συνδεσμολογία αστέρα.
    Συνολίκα περίπου 700μF στην εξομάλυνση.
    Οι Μ/Σ εξόδου είναι βιδωμένοι πάνω στο σασί (άρα γειωμένοι). Θυμάμαι σε κάποιο post κάπου εδώ κάποιος εξηγούσε γιατί δεν πρέπει να το κάνουμε αυτό, παρακαλώ ξαναεξηγήστε μου γιατί δεν θυμάμαι και δεν μπορεσα να βρώ και το αρχικό post...
    Σε λίγο λέω να κοιτάξω τετράγωνα με παλμογράφο και γεννήτρια (φοβάμαι οτι δεν θα δώ τετράγωνα αλλά, ιδωμεν).
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC_0064.jpg Εμφανίσεις:  788 Μέγεθος:  135,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC_0065.jpg Εμφανίσεις:  680 Μέγεθος:  137,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC_0069.jpg Εμφανίσεις:  698 Μέγεθος:  140,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC_0068.jpg Εμφανίσεις:  799 Μέγεθος:  135,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC_0066.jpg Εμφανίσεις:  719 Μέγεθος:  142,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC_0067.jpg Εμφανίσεις:  668 Μέγεθος:  130,4 KB  


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 21-02-12 στις 10:03
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον luhe98922 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (14-12-15), SRF (20-02-12)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Και αν μπορείτε, πείτε μου με ποιά λογική δένουμε μαζί καλώδια (δλδ τα νήματα ξεχωριστά, οι υψηλές τάσεις μόνες τους, κ.ο.κ.)

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Πρόσθεσα τα συγχαρητήριά μου... ανεξάρτητα της κατασκευής ως κατασκευής... αλλά για αυτό που έγραψες σε ένα σημείο
    έφτιαξα τον συγκεκριμμένο ενισχυτή για δώρο για την κοπελιά μου
    Και μόνο για αυτό αξίζεις συγχαρητήρια!!!

    Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι... ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΛΑΜΠΑΤΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ... ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΔΩΣΕΣ ΔΩΡΟ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΑ???

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aris285 (21-02-12)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Κάτι τελευταίο. Επειδή κατά λάθος πήρα momentary διακόπτη (μπουτόν το λένε μερικοί), αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το παρακάτω κυκλωματάκι με ενα ρελε για το on-off.
    http://todbot.com/blog/2010/01/02/mo...gle-using-555/
    Παρατηρώ όμως οτί μερικές φορές δεν ανοίγει με το πρώτο πάτημα του κουμπιού και άλλες φορες ενεργοποιείται ή απενεργοποιείται όταν συνδέεται κάποια (μεσαία σε watt) συσκευή στην ίδια πρίζα, μάλλον από σκαμπανέβασμα της τάσης...
    σκέφτομαι έναν μεγαλούτσικο πυκνωτή στην τροφοδοσία του και μία ζένερ 5,1V για να μήν κάνει spikes η τροφοδοσία του..
    ιδέες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Δε πιστευω πως ειναι και το καλυτερο δωρο για μια γυναικα, θα το εκανες που θα το εκανες τουλαχιστον να φανει σα δωρο!!!! Σε πειραζω..
    Συγχαρητηρια για την υλοποιηση και καλες ακροασεις
    Αν επιτρεπεται ποσο κοστισαν οι εξοδου απο Γιατρα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσθεσα τα συγχαρητήριά μου... ανεξάρτητα της κατασκευής ως κατασκευής... αλλά για αυτό που έγραψες σε ένα σημείο


    Και μόνο για αυτό αξίζεις συγχαρητήρια!!!

    Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι... ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΛΑΜΠΑΤΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ... ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΔΩΣΕΣ ΔΩΡΟ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΑ???


    Πολλές φορές μένουμε στο σπίτι της μέρες, οπότε χρειάζεται και εκεί ενας καλός (θέλω να πιστεύω) ενισχυτής..
    Και όπως και να'χει της αρέσει η μουσική, και της αρέσουν πολύ οι λάμπες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    δεν θυμάμαι πόσο κόστισαν οι μετασχηματιστές... τους πήρα πριν καιρό...
    νομίζω όμως οτί εξόδου και τροφοδοσίας πήγαν περίπου 70€.
    Νομίζω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luhe98922 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν μπορείτε, πείτε μου με ποιά λογική δένουμε μαζί καλώδια (δλδ τα νήματα ξεχωριστά, οι υψηλές τάσεις μόνες τους, κ.ο.κ.)
    Αν χρησιμοποιούμε AC για τα νήματα τα καλώδια θα πρέπει να είναι δυο για κάθε λυχνία και συνεστραμμένα μαζί. Για όλα τα υπόλοιπα φροντίζουμε να χρησιμοποιούμε μόνο το απολύτως απαραίτητο μήκος καλωδίου και αν είναι δυνατό να συνδέουμε τα εξάρτήματα μόνο με τους δικούς τους ακροδέκτες. Ας φαίνεται η κατασκευή σα μακαρονάδα. Δεν πειράζει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luhe98922 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι τελευταίο. Επειδή κατά λάθος πήρα momentary διακόπτη (μπουτόν το λένε μερικοί), αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το παρακάτω κυκλωματάκι με ενα ρελε για το on-off.
    http://todbot.com/blog/2010/01/02/mo...gle-using-555/
    Παρατηρώ όμως οτί μερικές φορές δεν ανοίγει με το πρώτο πάτημα του κουμπιού και άλλες φορες ενεργοποιείται ή απενεργοποιείται όταν συνδέεται κάποια (μεσαία σε watt) συσκευή στην ίδια πρίζα, μάλλον από σκαμπανέβασμα της τάσης...
    σκέφτομαι έναν μεγαλούτσικο πυκνωτή στην τροφοδοσία του και μία ζένερ 5,1V για να μήν κάνει spikes η τροφοδοσία του..
    ιδέες?
    Απαραιτήτως θα πρέπει να έχεις έναν πυκνωτή >100μ στην τροφοδοσία του όσο γίνεται πιό κοντά στο πόδι του! Αυτό είναι δεδομένο!Τώρα το δεν ανοίγει με το πρώτο άνοιγμα... έτσι όπως είναι θέλει να το πατήσεις και να το κρατήσεις πατημένο λίγο... για να λειτουργήσει. Έτσι το εννοείς?

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από luhe98922 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλές φορές μένουμε στο σπίτι της μέρες, οπότε χρειάζεται και εκεί ενας καλός (θέλω να πιστεύω) ενισχυτής..
    Και όπως και να'χει της αρέσει η μουσική, και της αρέσουν πολύ οι λάμπες.
    Δεν μπορεί... ΟΝΕΙΡΟ ΖΕΙΣ!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  13. 7 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    button (21-02-12), Danza (27-02-12), johnnkast (21-02-12), kentar (20-02-12), Phatt (21-02-12), spirakos (20-02-12), Spirtos (21-02-12)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μini λαμπατος ενισχυτης 2Χ3 watt single ended PCL86
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-16, 22:29

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας