Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 41

Θέμα: ΚΕΡΑΙΑ YAGI 1.2GHZ

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στρατής
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.. δν 8α σας ξεχασω!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στρατής
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    επισισ μηπως 8α επεζε κ ρολο να ειναι πιο πολλα στοιχεια η κεραια?? μπορει καποιοσ να μου εξιγισει τον τυπο κ πωσ να κανς τισ ενωσεις? κ τι καλοδια κ σιρμα ακριβοσ προτινετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, πρόσφατα ολοκλήρωσα (για λογαριασμό πελάτη μου) σε πολύ ψηλότερη συχνότητα (2.4Ghz) τηλεμετρικό link μεταξύ Λόφου Ν.Μουσανιών και Χώρας Αλοννήσου, χρησιμοποιώντας δύο 32dbm (περίπου 2W) καρτούλες 802.11 και δύο ζευγάρια Telex 2415 yagi. Πάει μια χαρά και μιλάμε για 130km. Ψηλά μεν οι εγκαταστάσεις (ειδικά αυτή στην Αλόννησο), θάλασσα ανάμεσα, απόλυτη οπτική επαφή αλλά με 2W 130km δεν τα λες και λίγα.
    Θεωρείς ότι αυτή η εγκατάσταση είναι επαγγελματικά άρτια;
    Έχεις δει πολλά επαγγελματικά link σε αυτές τις συχνότητες με Yagi; Αναρωτιέμαι και ποιά κάρτα χρησιμοποίησες. Να μην πω για νόμιμα όρια εκπομπής.

    Ας δούμε και λίγο τα νούμερα όμως:
    Για 130km (Αν είναι τόσο η απόσταση που λες) το σήμα θα υπιβιβαστεί περίπου κατα 142dB.
    Αν υποθέσουμε 32dBm έξοδο της κάρτας (υποθέτω τέλεια κάρτα τσιτωμένη) και 13.5dBi κέρδος και ελάχιστη υποβάθμιση (κ προσαρμογή) μεταξύ κάρτας και κεραίας 5 dB (στην καλύτερη περίπτωση). Τότε έχουμε 40.5dB.

    Στην Β' πλευρά λοιπόν η στάθμη του σήματος θα είναι περίπου -92.9db. Θέλω να δω τι κάρτα είναι και τί κατώφλι έχει..

    Δεν περιγράφω άλλο, απογοητεύομαι...


    Υ.Γ. Για υπολογισμούς: http://www.radiolabs.com/stations/wifi_calc.html
    Άσε που το 802.11 δεν είναι ενδεδειγμένο και για άλλους λόγους όπως περιγράφεται εδώ: http://www.air-stream.org/ACK_Timeouts

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurt30 : 22-02-12 στις 12:25 Αιτία: λάθος πρόσημο και λάθος υπολογισμοί - Ευχαριστώ Georgevita

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hurt30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Στην Β' πλευρά λοιπόν η στάθμη του σήματος θα είναι -101.5db. Θέλω να δω τι κάρτα είναι και τί κατώφλι έχει...
    Απλά και μόνο για τους υπολογισμούς, -101.4dB στη λήψη +13.5dBi της κεραίας -5db σε βύσματα και μικρό καλώδιο στη άλλη πλευρά φτάνει τα -92.9dB στον δέκτη. Σε μικρές ταχύτητες σύνδεσης τον καλύπτει (συνήθως είναι -95dBm για 1Mbps). Αν μάλιστα τοποθετηθούν οι πομποδέκτες απευθείας στην κεραία θα είναι καλύτερα από -5dB στις συνδέσεις/καλώδια.
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Λάθος υπολογισμός. Georgevita έχεις δικιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurt30 : 22-02-12 στις 12:24

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Επίσης ένα τυπικό pigtail (λίγων εκατοστών) από u-fl σε Ν έχει πρακτικά τουλάχιστον 2.5db insertion loss.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurt30 : 22-02-12 στις 12:28

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hurt30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις κάνει λάθος στον υπολογισμό: ... 101,5 (στάθμη στο δέκτη)...
    Συμφωνώ για το "δύσκολο" και δεν έχω εμπειρία σε αυτές τις συχνότητες. "Μόνο για τους υπολογισμούς", τα -101.5dBm θα είναι το σήμα στο σημείο λήψης. Δεν πρέπει να προσθέσουμε την απολαβή της κεραίας λήψης όπως και την απώλεια συνδέσεων/καλωδίου για να βρούμε το σήμα στην είσοδο του δέκτη (connector στην κάρτα);

    Φαντάζομαι ότι εφόσον το αναφέρει ο Θάνος (thanp) θα το έχει λειτουργήσει έστω και σε χαμηλή ταχύτητα. Να έκανε λάθος στην ισχύ και να είναι μεγαλύτερη δεν το νομίζω. Πιο πιθανό είναι να έχει τοποθετήσει τις συσκευές εκπομπής-λήψης δίπλα στην κεραία.

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    hurt30 (22-02-12)

  9. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Ουπς σωστός, πήρα φόρα. Έχεις δίκιο Georgevita για το κέρδος στην πλευρά του δέκτη. Συγνώμη υπολογίζω και πάλι.

    Αυτό που ξέχασα να γράψω είναι ότι αν αντι για τις Yagi έβαζε δυο 23db Andrew ή παρόμοιες ή καλύτερα παραβολικά πιατάκια θα είχε ένα επιπλέον safety margin μέχρι 25db(*) ή και παραπάνω (ανάλογα την κεραία) στο κέρδος.
    Πράγμα που θα βελτίωνε πολύ την ποιότητα της σύνδεσης (όχι δεν 8α την έκανε τέλεια).
    Επίσης με τέτοια κεραια για παράδειγμα θα "φώτιζει" λιγότερη περιοχή με το σήμα του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurt30 : 22-02-12 στις 12:44

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Αφήνω στην άκρη τους ...αφορισμούς του hurt30 μια και γνωρίζω καλά το φαινόμενο να καταλήγουν συνήθως οι τεχνικές συζητήσεις στα forum σε εκνευρισμό και άσκοπες αντιπαραθέσεις. Οπότε μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

    Αρχίζοντας από τις κεραίες, εν πρώτoις αν δεν βιαζόσουν τόσο να απαντήσεις αγαπητέ μου φίλε θα διάβαζες στο μήνυμά μου πως μίλησα για ζευγάρια κεραιών, οπότε μιλούμε για 13.5+3dB. Δεύτερον, αν διαπιστώνεις απώλεια σε ένα pigtail 2.5db τότε χωρίς καμιά διάθεση ειρωνείας μάλλον θα πρέπει να ψωνίσεις από κάπου αλλού την επόμενη φορά. Οι N κονέκτορες Amphenol μετά βίας έχουν 0.15db loss και αυτό στους 10Ghz, ενώ το συνολικό loss στο patch cable δεν ξεπερνά το 0.5db. Εννοείται βέβαια πως όλα βρίσκονται επάνω δίπλα στις κεραίες και το μόνο που κατεβαίνει είναι το ethernet από το mikrotik που φιλοξενεί τις κάρτες Valemount KXS30SG. Αυτές στο τέρμα φτάνουν τα 36dbm αλλά τις άφησα στα 32 μια και τα αποτελέσματα ήταν ήδη ικανοποιητικά.

    Όσον αφορά το γιατί οι συγκεκριμένες yagi και όχι κάποιες καλύτερες ή κάποιο dish, η εγκατάσταση των κεραιών προϋπήρχε δύο χρόνια και λειτουργούσε απροβλημάτιστα για αναλογική επικοινωνία στην ίδια μπάντα με τις ίδιες περιοχές, οπότε απλά χρησιμοποιήθηκε και στο 802.11. Κανείς δεν ισχυρίστηκε πως τόσο οι κεραίες όσο και το 802.11 είναι ότι καλύτερο για την συγκεκριμένη εργασία, αλλά θα μου επιτρέψεις να σου πω πως τουλάχιστον εδώ στο "χωριό" μου δεν ζούμε σε κάποιο πλασματικό κόσμο όπου όλα γίνονται ιδανικά και όπως τα θέλουμε. Υποθέτω πως σαν συνάδελφος μάλλον καταλαβαίνεις τι εννοώ με αυτό. Από τη στιγμή που ένας ήδη πελάτης μου ζήτησε να αξιοποιήσουμε υπάρχουσα λειτουργική εγκατάσταση για πρακτικούς κυρίως λόγους, και από τη στιγμή που δεν υπάρχει η παραμικρή απαίτηση ταχύτητας, το λιγότερο που όφειλα ήταν να το δοκιμάσω. Αυτό έπραξα και τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικότατα, τουλάχιστον για τον επιδιωκόμενο τύπο επικοινωνίας (ένα batch processing standoff & positioning σκαφών αλιείας).

    Ελπίζω να ήμουν αρκετά σαφής. Για ότι άλλες λεπτομέρειες είμαι στην διάθεσή σας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanp : 22-02-12 στις 13:45

  11. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφήνοντας στην άκρη τους ...αφορισμούς του hurt30 μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

    Αρχίζοντας από τις κεραίες, εν πρώτoις αν δεν βιαζόσουν τόσο να απαντήσεις αγαπητέ μου φίλε θα διάβαζες στο μήνυμά μου πως μίλησα για ζευγάρια κεραιών, οπότε μιλούμε για 13.5+3dB. Δεύτερον, αν διαπιστώνεις απώλεια σε ένα pigtail 2.5db τότε χωρίς καμιά διάθεση ειρωνείας μάλλον θα πρέπει να ψωνίσεις από κάπου αλλού την επόμενη φορά. Οι N κονέκτορες Amphenol μετά βίας έχουν 0.15db loss και αυτό στους 10Ghz, ενώ το συνολικό loss στο patch cable δεν ξεπερνά το 0.5db. Εννοείται βέβαια πως όλα βρίσκονται επάνω δίπλα στις κεραίες και το μόνο που κατεβαίνει είναι το ethernet από το mikrotik που φιλοξενεί τις κάρτες Valemount KXS30SG. Αυτές στο τέρμα φτάνουν τα 36dbm αλλά τις άφησα στα 32 μια και τα αποτελέσματα ήταν ήδη θετικά.

    Πφφφφφφ
    Ας πούμε ότι εγώ ψωνίζω σαβούρα. Εσυ μπορείς να μου δείξεις ένα pigtail που να είναι πιο κάτω από 2.5db (αυτά που λένε στα specs "<2.5" μετράνε για 2.5! );
    Pigtail έτοιμο όχι επιμέρους elements! Εκτος και μου πεις ότι έφτιαξες με το χέρι mmcx - rg174 - N και έχει insertion loss μόνο στα βίσματα!

    Τέλος πάντων δεν έχει νόημα να τσακωνόμαστε για τα pigtail αν είναι 1 ή 10. Αν υπολογήσεις την στάθμη του σήματος στον δέκτη χωρίς τον υποβιβασμό στα καλώδια συμφωνείς ότι είναι θεωρητικά -85db; Αυτό για απόλυτη ευθεία χωρίς να υπολογίζουμε καιρικά φαινόμενα, ούτε ότι το Link είναι πάνω από Θάλασσα. Δεν νομίζεις ότι είναι οριακό; Τι εγγύηση λειτουργίας του έδωσες; Από απλή περιέργεια ρωτάω.

    Αν έχεις την καλή διάθεση μπορείς να μου πεις αν έχεις στατιστικά από την ποιότητα της συνδεσης απο το Mikrotik; Πόσο καιρό είναι εγκατεστημένο; Και το calculator του microtik παρεμπιπτόντως λέει ότι αυτό το link είναι αναξιόπιστο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά το γιατί yagi και όχι κάποιο dish, η εγκατάσταση των κεραιών προϋπήρχε δύο χρόνια και λειτουργούσε απροβλημάτιστα για αναλογική επικοινωνία στην ίδια μπάντα με τις ίδιες περιοχές, οπότε απλά χρησιμοποιήθηκε και στο 802.11. Κανείς δεν ισχυρίστηκε πως τόσο οι κεραίες όσο και το 802.11 είναι ότι καλύτερο για την συγκεκριμένη εργασία, αλλά θα μου επιτρέψεις να σου πω πως τουλάχιστον εδώ στο "χωριό" μου δεν ζούμε σε κάποιο πλασματικό κόσμο όπου όλα γίνονται ιδανικά και όπως τα θέλουμε. Υποθέτω πως σαν συνάδελφος μάλλον καταλαβαίνεις τι εννοώ με αυτό. Από τη στιγμή που ένας ήδη πελάτης μου ζήτησε να αξιοποιήσουμε υπάρχουσα λειτουργική εγκατάσταση για πρακτικούς κυρίως λόγους, και από τη στιγμή που δεν υπάρχει η παραμικρή απαίτηση ταχύτητας, το λιγότερο που όφειλα ήταν να το δοκιμάσω. Αυτό έπραξα και τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικότατα, τουλάχιστον για τον επιδιωκόμενο τύπο επικοινωνίας (ένα batch processing standoff & positioning σκαφών αλιείας).
    Προυπήρχαν οι κεραίες αλλά το ράδιο ήταν διαφορετικό! Άρα λοιπόν προτείνεις μια σούπερ ειδική λύση (αυτό που σου ζήτησε ο πελάτης που δεν είναι σίγουρο ότι έχει πλήρη γνώση τεχνικών λεπτομεριών) με μη ενδεδειγμένα υλικά και την έκανες γενικό κανόνα σε κάποιον που ζήτησε βοήθεια; Γιατί δεν το είπες από την αρχή αλλά λες οκ 130km με 1W και 13.5dbi yagi και μάλιστα ότι είναι και επαγγελματική λύση. Αλήθεια εξήγησες στον πελάτη σου ότι με αυτή την κεραία το δίκτυο του είναι πιθανόν προσβάσημο από όλη την χαλκιδική και κατερίνη λόγω beamwidth;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. κεραια yagi 433 MHZ
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 21:57
  2. Προβλημα με P4 3.2GHz
    By tragos in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-10, 02:02
  3. Πομπός 2GHz
    By lordi in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-09, 21:31
  4. Κεραια σαν yagi ?
    By dalai in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-09, 15:54
  5. ΚΕΡΑΙΑ YAGI ΜΕ GAMA MATCH
    By rfakias in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-07, 01:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας