Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 76

Θέμα: Αδειαζει το ζεστο νερο απο (ηλ. θερμοσιφωνο)

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Αν είναι οριζόντιος, και έχει εισαγωγή εξαγωγή από πάνω ή από κάτω, τότε λείπει ένα σωληνάκι στο ζεστό(αν είναι από κάτω) ή στο κρύο (αν είναι από πάνω) ανάλογα.
    Γενικός το πρόβλημα σου είναι ότι τραβάει από χαμηλά το ζεστό.
    Αν το έχεις συνδέσει ανάποδα όπως σου λένε, δεν θα τρέχει καθόλου νερό(αν έχει βαλβίδα ασφαλείας στο κρύο πάνω στο θερμοσίφωνα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από joeiwannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο προηγουμενος που ειχα ηταν Εlco 60 λιτρα και το ζεστο ετρεχε περιπου 20-30 λεπτα συνεχεια ζεστο.
    (Τον οποιο αναγκαστηκα να αλλαξω λογω διαρροης).
    Τοσο μεγαλη διαφορα στην αποδοση απο διαφορετικο κατασκευαστη ?
    η βρυση του μπανιου τρεχει με περιπου 10λτ/λεπτο.Πως εσυ ειχες με 60λτ ζεστο νερο για 20 λεπτα?
    κατι δεν εχεις υπολογισει σωστα+ να υπολογισεις οτι το κρυο νερο που μπαινει μεσα ειναι πολυ χαμηλης θερμοκρασιας αυτη την εποχη.

    ΥΓ μην μου πειτε οτι δουλευει τον μικτη μισο-μισο γιατι και να ειναι παλι 60 λτ ζεστο δεν μπορει να εκμεταλευτει με αυτα τα κρυα.

    Νικολαρα: μου φαινεται τους εχουμε καλομαθημενους.φετος εμενα 160 lt παραλληλα αναμενος και κατα την διαρκεια του μπανιου και στο 2ρο ατομο τελειωνε το ζεστο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    η βρυση του μπανιου τρεχει με περιπου 10λτ/λεπτο.Πως εσυ ειχες με 60λτ ζεστο νερο για 20 λεπτα?
    κατι δεν εχεις υπολογισει σωστα+
    Πως το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα φίλε μου; Αυτό που λες δεν ισχύει. Πολύ απλά το κάθε δίκτυο έχει τεράστιες διαφορές. Στο δικό μου σπίτι που έχω πιεστικό, έχω 4 bar πίεση. Ο γείτονας μου έχει 1,5 bar. Και στους δύο οι βρύσες βγάζουν 10 λίτρα το λεπτό; Δεν νομίζω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratos111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα φίλε μου; Αυτό που λες δεν ισχύει. Πολύ απλά το κάθε δίκτυο έχει τεράστιες διαφορές. Στο δικό μου σπίτι που έχω πιεστικό, έχω 4 bar πίεση. Ο γείτονας μου έχει 1,5 bar. Και στους δύο οι βρύσες βγάζουν 10 λίτρα το λεπτό; Δεν νομίζω

    χονδρικα το λεω φιλε μου αφου εξαρταται απο το πως πλενεται ο καθενας(καποιου του αρεσει να φτυνεται και αλλουνα ειναι τερμα πιεση.Αμα ψαξεις οι μπαταριες εχουν max.παροχη 16-20Lt .Καθε ενας τωρα εχει μισοανοιχτη την βρυση,αλλος πιο πολλη καποιος αλλος τερμα.Προσφατα εψαχνα για ταχυθερμοσιφωνες και ειδα καποιες μελετες που εκαναν,για αυτο και το ανεφερα.
    Εσυ ας πουμε που εχεις 4bar και ο γειτονας που εχει 1,5 ποσο καταναλωνεται??Αλλιως πλενεστε??Αν εσυ πηγαινες σπιτι του δεν θα ειχες τερμα ανοιχτη την βρυση?

    ΥΓ μου θυμιζει παρομοια κουβεντα που ειχα κανει στο προηγουμενο μου σπιτι.το ειχα νοικιασει και ειχαν τους ιδιους ηλιακουςμε τον διπλανο μας,δυο ατομα με παιδι αυτοι,δυο ατομα τοτε εμεις.Εποχη που δεν εφτανε το νερο σε εμας σε εκεινους υπαρχει αφθονο και αρχιζουν οι υπονοιες περι συντηρησης ηλιακου ,δεν θα εχει υγρα και τετοια.
    τελικα το προβλημα βρεθηκε,καθοτι οι διπλανοι δεν ηταν και πολλοι φιλοι με το μπανιο2-3 φορες την εβδομαδα ηταν αρκετη για αυτους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Θέλεις δεν θέλεις πλένεσε αλλιώς. Όταν αυτός ανοίξει τέρμα την βρύση βγάζει παράδειγμα 2 λίτρα το λεπτό. Εγώ όταν την ανοίξω μέχρι την μέση, βγάζω 10 λίτρα. Αλλά το θέμα εδώ είναι το πρόβλημα που έχει το παιδί και όχι η ανάλυση της πίεσης και ροής της βρύσης. Πολύ ευχαρίστως να σου αναλύσω πλήρως ότι απορίες έχεις αλλά όχι εδώ.Δεν νομίζω ότι είναι σωστό γιατί όπως είπα το θέμα είναι το πρόβλημα που έχει το παιδί και όχι ο χρόνος και η ποσότητα ροής της βρύσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από joeiwannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... θερμοσιφωνα pyramis 60lt ... αδειαζει γρηγορα το ζεστο ... Καποια συμβουλη μαστορια?
    ... συνοψίζοντας για να γίνουμε "ηλεκτρολόγοι", αυτά που πρέπει να ελέγξεις είναι:
    - έχεις συνδέσει σωστά την είσοδο/έξοδο (σωλήνας παροχής κρύου νερού στο μπλε);
    - η τοποθέτηση είναι αυτή που προβλέπεται (οριζόντια ή κάθετα);
    - οι ηλεκτρικές συνδέσεις έχουν γίνει σωστά (διατομή του καλωδίου, σφιγμένες επαφές, ελάχιστο μήκος);

    Για αύξηση της απόδοσης, αν ο σωλήνας παροχής κρύου νερού περνά από εξωτερικούς χώρους ας μονωθεί.

    Η τελική απόδοση έχει άμεση σχέση με τη θερμοκρασία νερού στην είσοδο και την ώρα λειτουργίας της θερμαντικής αντίστασης (η ισχύς είναι δεδομένη). Σίγουρα παίζει ρόλο η θερμοκρασία στο χώρο που βρίσκεται το θερμοσίφωνο και η προσωπική "αίσθηση" της θερμοκρασίας. Επειδή μάλλον δεν είχες θερμομετρήσει το παλιό θερμοσίφωνο, ίσως το νέο να ρυθμίζει σωστότερα τη θερμοκρασία στο θερμοστάτη (70°C=70°C).

    Τέλος, επειδή αυτός ο χειμώνας είναι "βαρύτερος" με την θέρμανση στα σπίτια "ελαφρύτερη", είναι πιο εύκολο να κρυώνουμε στο μπάνιο όχι μόνο από το νερό που πέφτει επάνω μας αλλά και από τη χαμηλότερη θερμοκρασία στο λουτρό μας.

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω ολους για την συμμετοχη.
    Ανακεφαλαιωση
    Παλιος
    Θερμοσιφωνας δαπεδου 60 λιτρα
    Εβγαζε περιπου 30 λεπτα με την ελαχιστη ποσοτητα ζεστου και ρυθμιση του κρυου
    Η θερμοκρασια του ζεστου >50 <70 περιπου
    Νεος
    Θερμοσιφωνας δαπεδου 60 λιτρα
    Με την ιδια ρυθμιση εβγαλε περιπου 5-10 λεπτα αναλογης θερμοκρασιας νερο.
    Η διαφορα ειναι οτι το ζεστο τελειωσε στο πενταλεπτο και μετα μονο το ζεστο νερο ηταν χλιαρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από joeiwannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Ανακεφαλαιωση ...
    Γιάννη αν θες γράψε μας αν έλεγξες τα παραπάνω (σωστή είσοδος/έξοδος νερού, καλές συνδέσεις, έλεγχος καλωδίων).
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    DSC0237112.jpg
    Μπορει να συνδεσα λαθος (εισοδος-εξοδος)
    Ο ποιο σκουρο σωληνας μηπως εγινε απο την θερμοκρασια?
    Οποτε αλλαγη στη συνδεση?
    Αυτο μονο βλεπω σαν λαθος μου.
    Τα υπολοιπα τα προσεξα παρα πολυ πριν τα συνδεσω (ηλεκτρολογικα-υδραυλικα)
    Ηλεκτρολογικα
    Πριν συνδεσω ανοιξα τον διακοπτη του θερμοσιφωνα και ειδα ποια ειναι η φαση.
    Συνδεσα L1 την φαση (ηταν το καφε) και Ν=(ουδετερο) το μπλε
    Και η γειωση στην υποδοχη που εχει στο σωμα του θερμοσιφωνα
    Υδραυλικα
    Οπως φαινεται στην φωτο ενα ρολο τεφλον μου εφυγε στις συνδεσεις που εγιναν πολυ
    προσεκτικα και χωρις απωλειες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joeiwannou : 22-02-12 στις 17:08

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    113

    Προεπιλογή

    Κλεινω το νερο ξεβιδωνω τους δυο σωληνες (τα βαζω σε ενα κουβα ) και ανοιγω ελαχιστα το δικτυο
    (ετσι θα δω ποιο ειναι το "κρυο" ) και κανω την συνδεση του στο μπλε.
    Σωστα? ((Καλα τι μαστορας ειμαι ο μπιπ μπιπ !!!!))
    Σοβαρα τωρα μαστορια περιμενω σχολια πρωτα και μετα θα κανω κινηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joeiwannou : 22-02-12 στις 16:58

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΠΑΛΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    By apog in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-17, 00:11
  2. ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΆ ΓΙΝΕΤΑΙ;
    By ntasejay in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 01:17
  3. Ζεστο νερο με μικροκυματα
    By giannis.serres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-15, 16:09
  4. νερο απο κλιματιστικο
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 11:28
  5. Ζεστο νερο χωρις καυσιμα.
    By -nikos- in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-12, 23:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας