Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: ηλεκτρικό go-cart.

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    μανος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι μετά θα συμφέρει πιο πολύ να αγοράσεις το tesla που κάνει και 230 χιλιάρικα.
    ωραιο το τεσλα αλλα πολυ ακριβο ρε φιλε μακαρι να υπηρχε αλλα με 50-60κ τοτε ναι!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Για ξεκαθαρισουμε κατι ειναι πολυ μα πολυ δυσκολη κατασκευη η οποια θελει γνωσεις μηχανικης και γνωσεις στα ηλεκτρονικα και ειδικα στα ισχυος δεν ειναι απλο το θεμα.
    Οι μπαταριες ειναι σαν αυτες που βαζουν οι κατασκευαστες στα υβριδικα ειναι ακριβες ομως μπορεις να ρωτησεις.
    Για μενα μην αγορασεις κατι ετσι ξεκαρφωτα.
    Και μην ξεχνας το μοτερ αλλα και τοσα αλλα πραγματα που θελεις.
    Για μενα φατα αλλιως τα χρηματα μια σε λιγο δεν θα εχουνε αξια προλαβενεις βεβαια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη tao
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    Όλο το θέμα είναι οι μπαταριές είναι πανάκριβες όλοι ποντάρουμεστης μεγάλες κατασκευαστικές ότι στο άμεσο μέλλον θα βρουν κάποιο καλύτερο και φθηνότεροτρόπο αποθήκευσης ρεύματος.
    Αν θέλεις να κάνης κάτι τέτοιο για να παίζεις πολλά λεφτά κάτιεύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να απλώσεις μια μπαλαντέζα ούτε μπαταριές ούτευγρά ούτε βάρος αλλά έχει και κάποια μιον πρέπει να έχεις μεγάλη μπαλαντέζα να προσέξειςνα μη την μπλέξεις α! και πρέπει να γυρνάς από τον ίδιο δρόμο που πήγες για να μαζεύειςτην μπαλαντέζα
    Πέρα την πλάκα πολλά λεφτά εκτός και αν ανακαλύψεις εσύ κάποιονέο μέσο αποθήκευσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Μάνο επειδή είχα αγοράσει στο παρελθόν 2 ηλεκτρικά σκούτερ το πρώτο ήταν 250W με 36 βολτ μπαταρίες με (πήγαινε δεν με πήγαινε εκτός τις ανηφόρες που εκεί με πήγαινε προς τα πίσω) άσε που είμαι και βαρύς + τα κιλά του σκούτερ.
    Στην συνέχεια πήρα ένα 1500W με μπαταρίες 48 βολτ (και εδώ λύθηκε το πρόβλημα της ανηφόρας ) αλλά το πολύ 45 χιλιόμετρα τελική ταχύτητα και εμβέλεια 40 χιλιόμετρα περίπου.
    Και νομίζω για την περίπτωση σου με τα κιλά και τις επιδόσεις που αναφέρεις. Υπολογιστικά και με το νου μου πιστεύω να χρειάζεσαι πάνω από 10.000w μοτέρ και σίγουρα πάνω από 96 βολτ μπαταρίες και 2 τετραγωνικά τσέπες με μπόλικα ευρώπουλα.

    http://www.youtube.com/watch?v=nrdNxgcNlY

    Στην θέση σου αν επιχειρούσα κάτι τέτοιο (για ερασιτεχνικό επίπεδο) θα προτιμούσα να το έφτιαχνα πάση θυσία με μελέτη περισσότερο πάνω σε υλικά πολύ ελαφριά ακόμη και στην περίπτωση των μπαταριών και με μίξη 1 και περισσότερων μικρών μοτέρ παράλληλα. δηλαδή κάτι σαν αυτό
    http://www.youtube.com/watch?v=C5lp3...eature=related

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 23-02-12 στις 01:22

  5. #15

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    μανος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάνο επειδή είχα αγοράσει στο παρελθόν 2 ηλεκτρικά σκούτερ το πρώτο ήταν 250W με 36 βολτ μπαταρίες με (πήγαινε δεν με πήγαινε εκτός τις ανηφόρες που εκεί με πήγαινε προς τα πίσω) άσε που είμαι και βαρύς + τα κιλά του σκούτερ.
    Στην συνέχεια πήρα ένα 1500W με μπαταρίες 48 βολτ (και εδώ λύθηκε το πρόβλημα της ανηφόρας ) αλλά το πολύ 45 χιλιόμετρα τελική ταχύτητα και εμβέλεια 40 χιλιόμετρα περίπου.
    Και νομίζω για την περίπτωση σου με τα κιλά και τις επιδόσεις που αναφέρεις. Υπολογιστικά και με το νου μου πιστεύω να χρειάζεσαι πάνω από 10.000w μοτέρ και σίγουρα πάνω από 96 βολτ μπαταρίες και 2 τετραγωνικά τσέπες με μπόλικα ευρώπουλα.

    http://www.youtube.com/watch?v=nrdNxgcNlY

    Στην θέση σου αν επιχειρούσα κάτι τέτοιο (για ερασιτεχνικό επίπεδο) θα προτιμούσα να το έφτιαχνα πάση θυσία με μελέτη περισσότερο πάνω σε υλικά πολύ ελαφριά ακόμη και στην περίπτωση των μπαταριών και με μίξη 1 και περισσότερων μικρών μοτέρ παράλληλα. δηλαδή κάτι σαν αυτό
    http://www.youtube.com/watch?v=C5lp3...eature=related
    τελεια!!!!!οποτε....
    1ον πρεπει να βρω κατι ανωτερο απο 10kw μοτερ.......... να ρωτισω κατι ακομα βλεπω σε πολλα site την λεξη Brushless DC electric motor ειναι καλυτερα για το δικο μου project εχει καποια σχεση με αυτα που βαζουν στα αμαξια και οταν πατας το γκαζι τραβανε ρευμα ενω οταν αφηνεις μπορουν να σου δινουν ρευμα ωστε να αυξανει εστω και για λιγο την αυτονομια?Σε ευχαριστω πολυ εσενα και ολους τους υπολοιπους που με βοηθάτε να καταλαβω γιατι δεν θελω να παρω οτι να'ναι.στο δευτερο βιντεο πρεπει να εχει πολυ δυναμη το καρτ ε?

    αυτο πως το βλέπετε?
    http://www.goldenmotor.com/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos28 : 23-02-12 στις 16:29

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    καλησπερα φιλλε μανο ειχα και εγω καποτε ενα φιλλο ηθελε να κανει κατι παρομοιο στην ναξο που εμενε αλλα λογο μεγαλου οικονομικου που θα το εβγενε αναγκαστικα εβαλε κινητιρα απο μηχανη και με οπισθεν παρακαλω ψαξτο καλα πριν ξεκηνησεις γτ κατι μπιχλιμπιδια που θα χρειαστεις στην πορεια θα σου φτασουν οσο ολη η κατασκευη ειναι δυσκολο ενχυριμα εκτος αν εχεις ενα φτιαρη να σπρωχνεις λεφτα τοτε παω πασσο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    μανος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bobiras Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα φιλλε μανο ειχα και εγω καποτε ενα φιλλο ηθελε να κανει κατι παρομοιο στην ναξο που εμενε αλλα λογο μεγαλου οικονομικου που θα το εβγενε αναγκαστικα εβαλε κινητιρα απο μηχανη και με οπισθεν παρακαλω ψαξτο καλα πριν ξεκηνησεις γτ κατι μπιχλιμπιδια που θα χρειαστεις στην πορεια θα σου φτασουν οσο ολη η κατασκευη ειναι δυσκολο ενχυριμα εκτος αν εχεις ενα φτιαρη να σπρωχνεις λεφτα τοτε παω πασσο
    eευχαριστω πολυ φιλε μου.
    Απλα το μηχανοκίνητο το εχω λιωσει και εχω βαρεθει και ψαχνω κατι καινουριο.
    Απο χρηματα don't worry

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο χρηματα don't worry
    Πάνω του μάγκες... χαλάει τη πιάτσα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Με χωρίς χρήματα ..... http://www.youtube.com/watch?v=DlQv8...eature=related

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτρικά παράθυρα
    By haris_216 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-19, 15:53
  2. ηλεκτρικό πατίνι
    By tstratos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-14, 10:58
  3. Ηλεκτρικό Μοτέρ
    By mot in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-12, 17:11
  4. Ηλεκτρικό; ποδήλατο
    By makis.civ in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-11, 20:57
  5. Ηλεκτρικά Κυκλώματα
    By lef-p in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας