Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 41

Θέμα: ΚΕΡΑΙΑ YAGI 1.2GHZ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στρατής
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή ΚΕΡΑΙΑ YAGI 1.2GHZ

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΜΕ ΛΕΝΕ ΣΤΡΑΤΗ Κ 8Α Η8ΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΙΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΩΗ ΜΙΑΣ ΚΕΡΑΙΑΣ YAGI ΣΤΟΥΣ 1.2GHZ.
    ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΟΙΑΞΩ Κ ΤΙ 8Α ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΙΧΩ ΤΟ ΚΑΛΙΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Κ ΠΟΙΟΤΗΤΑ???
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Γεια σου Στρατή και καλώς ήλθες. Για ποιο κομμάτι της μπάντας των 1.2 σε ενδιαφέρει και για ποια χρήση και για τι πόλωση; Επίσης τι εννοείς με το "ποιότητα"; Αν θες επίσης στο φόρουμ και αλλού στο διαδίκτυο γράφε με πεζά ελληνικά γιατί τα κεφαλαία δείχνουν σαν να απαιτείς ή να φωνάζεις και σίγουρα δεν θα είναι αυτό που θα ήθελες να περάσεις ως μήνυμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στρατής
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    kommati mpantas? vasika na sou pw thn ali8eia file mou exw ena pompodekth sta 1.2ghz as poume afton http://www.skyfpv.com/index.php?gOo=...9&productname= k 8elw na metaferw sima video. asxoloume me ton aeromontelismo k sigekrimena to fpv ean gnwrizeis.. afto p akrivos 8elw einai na metaferete to sima apo ton pompo ston dekth se mia apostash 30km to ligotero. exoun ginei polla teteia modela. afto p 8elw einai an xerei kaneis na mou pei pws na ftoiaxw thn yagi k na doulevei h na mou exigisei kapws thn 8ewria gia na pexw mafth.. efxaristw poli!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Από "Greeklish to Greek translator": http://services.innoetics.com/greeklish/

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από roller1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κομμάτι μπάντας? βασικά να σου πω την αλήθεια φιλε μου έχω ένα πομποδέκτη στα 1.2ghz ας πούμε αυτόν http://www.skyfpv.com/index.php?gOo=...9&productname= k θέλω να μεταφέρω σήμα video. ασχολούμαι με τον αερομοντελισμό k συγκεκριμένα το fpv εάν γνωρίζεις.. αυτό p ακριβώς θέλω είναι να μεταφέρεται το σήμα από τον πομπό στον δεκτη σε μια απόσταση 30km το λιγότερο. έχουν γίνει πολλά τέτοια μοντέλα. αυτό p θέλω είναι αν ξέρει κανεις να μου πει πως να φτιάξω την γιάγκι k να δουλεύει η να μου εξηγήσει κάπως την θεωρία για να παίξω μαυτή.. ευχαριστώ πολύ!!!!
    G

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 21-02-12 στις 17:38 Αιτία: Greeklish > Greek

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στρατής
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    συγνομη για τα ξενα γραματα αλλα και η ορ8ογραφια μου δν παει πισω :P
    κομματι μπαντασ εννοωντας?? εχω εναν πομποδεκτη στα 1.2ghz ασ ποθμε αφτον http://www.skyfpv.com/index.php?gOo=...9&productname=
    και 8ελω να φτοιαξω μια yagi κεραια για τον δεκτη κ να καλιψω μια μεγαλη αποσταση πχ 30km. ιπαρχει κανασ τυποσ η κατι αλλο για να με βοι8ισει να την φτοιαξω? και τι πρεπει να προσεξω στη κατασκεβη αφτη??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    30km στα 1.2Ghz με yagi? Καλή επιτυχία. Αν και δεν νομίζω ότι είναι αδύνατο αλλά... Αλλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Στρατή ρίξε μια ματιά σε αυτήν. http://vitsch.net/ham/homebrew/23cm_beam/
    Απλούστατη και φτηνή κατασκευή κατάλληλη για πειραματισμό αλλά και καθημερινή χρήση. Σαφώς υπάρχουν και καλύτερες κεραίες yagi, με πολύ περισσότερα στοιχεία και μεγαλύτερο boom αλλά πίστεψέ με δεν τις χρειάζεσαι, ενώ επιπλέον το πολύ στενότερο beamwidth τους κάνει αρκετά δυσκολότερη την εστίαση.

    Όσο για την απόσταση των 30km, θα είμαι πολύ πιο αισιόδοξος από τον φίλο Κωνσταντίνο. 30km στους 1.2GHz με 2-3W ισχύος δεν είναι τίποτα, εφόσον βέβαια υπάρχει απόλυτη οπτική επαφή. Έχω τακτικότατα επικοινωνία με συναδέλφους στα 23cm και με signal reports που αγγίζουν το άριστο, χρησιμοποιώντας τις περισσότερες φορές λιγότερα από 5W ισχύος, και σε αποστάσεις που ξεπερνούν τα 60km. Και αυτό όχι με τίποτα yagi αλλά με απλές κάθετες collinear. Στην πραγματικότητα η point to point κάλυψη τέτοιων ή και μεγαλύτερων αποστάσεων σε αυτή τη συχνότητα δεν είναι καθόλου δύσκολη υπόθεση, φτάνει όπως σου είπα να υπάρχει άριστη οπτική επαφή, πολύ καλής ποιότητας καλώδια, καλοί δέκτες με χαμηλό θόρυβο και μια λογική ισχύς (π.χ. 1-5W).

    Μια επιφύλαξη που κρατώ, είναι οι συγκεκριμένοι πομποί και δέκτες στους οποίους έστω ως παράδειγμα αναφέρθηκες. Δεν τους γνωρίζω αλλά επειδή είχα την ατυχία να πέσουν παρόμοιες Κινεζιές στα χέρια μου, θα κρατούσα μικρό καλάθι στην ποιότητα, την απόδοση και τα specifications τέτοιων συσκευών. Πρόσεξε ιδιαίτερα τι σκοπεύεις να αγοράσεις και από που, γιατί ασχέτως συχνότητος αλλά ένα παραπάνω σε αυτές τις υψηλές, τα φτηνοπράγματα συχνά συμπεριφέρονται πολύ ..."φτηνότερα" από το αναμενόμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanp : 21-02-12 στις 23:18

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον thanp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (21-02-12)

  9. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Οπτική επαφή 60χλμ? Σπάνια περίπτωση, μένεις σε βουνό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    Ε όχι και σπάνια περίπτωση βρε Κωνσταντίνε, σιγά το πράγμα. Στις Συκιές Θεσσαλονίκης μένω (200m από τα Κάστρα) και με Λιτόχωρο (69km), Έδεσσα (79km), Βέροια (64km), Κατερίνη κλπ, στους 1260 μιλώ οποιαδήποτε στιγμή με 7-9+. Και όλα αυτά με την τρίμπαντη την x6000 που ως γνωστόν δεν είναι και ότι καλύτερο.

    Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις σε αυτή τη συχνότητα Κωνσταντίνε αλλά δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα τουλάχιστον όσον αφορά τις αποστάσεις. Αλλού είναι το πρόβλημα, όπως σταθερότητα συχνότητας, θόρυβος, καιρικές συνθήκες κλπ, αλλά δεν συζητούμε γι'αυτά. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, πρόσφατα ολοκλήρωσα (για λογαριασμό πελάτη μου) σε πολύ ψηλότερη συχνότητα (2.4Ghz) τηλεμετρικό link μεταξύ Λόφου Ν.Μουσανιών και Χώρας Αλοννήσου, χρησιμοποιώντας δύο 32dbm (περίπου 2W) καρτούλες 802.11 και δύο ζευγάρια Telex 2415 yagi. Πάει μια χαρά και μιλάμε για 130km. Ψηλά μεν οι εγκαταστάσεις (ειδικά αυτή στην Αλόννησο), θάλασσα ανάμεσα, απόλυτη οπτική επαφή αλλά με 2W 130km δεν τα λες και λίγα.

    Α και επειδή οι όποιες αμφιβολίες είναι εντελώς λογική αντίδραση, μια και από ότι βλέπω μένουμε στην ίδια πόλη θα χαρώ πολύ όποτε θέλεις να πιούμε κανένα καφέ, να ανταλλάξουμε απόψεις και να διαπιστώσεις και τα παραπάνω ιδίοις όμμασι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanp : 22-02-12 στις 00:13

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.651

    Προεπιλογή

    Οπως ακριβώς τα λέει ο θάνος είναι Κωσταντίνε. Μπορείς να πετύχεις απίστευτες αποστάσεις στα 23 εκατ. φτάνει να έχεις οπτική επαφή. Δεν συζητώ φυσικά για ανοίγματα της μπάντας.Το καλοκαίρι ένας συνάδελφος ραδιοερασιτέχνης μου ζήτησε να κάνουμε μια δοκιμή στους 1.2 GHz αλλά η καλή μου κεραία είναι σε οριζόντια πόλωση και είναι δύσκολο να κατέβει για να την αλλάξω. Οπότε αναζήτησα κάτι που θα τέλειωνε γρήγορα και θα ήταν πολύ φτηνό ως κατασκευή.
    Το αποτέλεσμα είναι εδώ:

    Από ότι βλέπουμε είναι φτιαγμένη από boom που βρήκα κόβοντας πλαστικό σωλήνα που είχαν πετάξει στην απέναντι οικοδομή! Τα στοιχεία είναι από σύρμα τυλίγματος πηνείων που είχα πρόχειρο. Αυτό που ίσως σας φανεί περίεργο είναι το resonant στοιχείο που είναι σε μορφή J και όχι το τυπικό απλό ή αναδιπλωμένο δίπολο. Η τροφοδοσία γίνεται στην άκρη που έχουμε το κουρμπαριστό τμήμα και στο μισό εκατέρωθεν απέναντι κοντά στα tier ups, οπότε αυτό το τελευταίο τμήμα της τροφοδοσίας το ρυθμίζουμε για να έχουμε το καλύτερο matching μαζί φυσικά με το πόσο κουρμπαριστό είναι το τμήμα αυτό. Oλα τα στοιχεία απέχουν 45mm, τα director 1 και 2 είναι 98cm, το 3 είναι 97 και το 4 είναι 96cm. Το συνολικό μήκος στο ενεργό στοιχείο είναι 108mm και στον ανακλαστήρα 112mm.

    Ο χρόνος κατασκευής δεν ήταν πάνω από 20 λεπτά.

    Εχω χαρίσει ήδη δυο τέτοιες και παίζουν (αφού τις ισιώσουνε πρώτα στα στοιχεία!!) απίστευτα καλά !
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aeonios : 22-02-12 στις 11:32

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. κεραια yagi 433 MHZ
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 22:57
  2. Προβλημα με P4 3.2GHz
    By tragos in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-10, 03:02
  3. Πομπός 2GHz
    By lordi in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-09, 22:31
  4. Κεραια σαν yagi ?
    By dalai in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-09, 16:54
  5. ΚΕΡΑΙΑ YAGI ΜΕ GAMA MATCH
    By rfakias in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-07, 02:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας