Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: SONY BRAVIA/DIGEA/Ψηφιακα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη τομ
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή SONY BRAVIA/DIGEA/Ψηφιακα

    καλημέρα σας,
    θελω τη βοηθεια σας γιατί ρώτησα σε πολλουσ κ εχω λάβει διαφορετικες απαντήσεις...εχω 2 SONY BRAVIA στο σπιτι μου και θελω να πιασω τα ψηφιακά καναλια...τα πιανω αλλά χωρίς ήχο.. ρωτησα σε πολλουσ αλλα οι απαντησεισ που πηρα ήταν: 1ο χρειαζεσαι αποκωδικοποιητη, 2ο δεν χρειαζεσαι αποκωδικοποιητη κατι δεν κανεις καλα κ δεν εχεις ηχο, 3ο χρειαζεται αναβαθμιση η TV και 4ον πρεπει να βαλεις μια καρτα για να τα πιασεις κ οχι αποκωδικοποιητη. Της ΕΡΤ τα ψηφιακά τα πιανω αλλά αυτα νομίζω χρειάζονται MPEG-2 που νομιζω τον εχει ενσωματωμενο αυτον τον αποκωδικοποιητη η TV... Μηπως μπορείται να με βοηθησετε με το τι πρέπει να κάνω???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Τα της ερτ τα πιανεις με ηχο; Μηπως η τηλεορσαση σου ειναι σχετικα παλια και εχει μονο mpeg-2 και οχι mpeg-4 για να πιανεις και τα ιδιωτικα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη τομ
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    ναι ισως...ήταν από της πρωτες sony bravia που είχαν βγει...αλλά ναι τα ψηφιακά της ερτ τα πιανω με ήχο.. αν δεν εχω τα χαρτιά της TV πως θα δω αν έχει MPEG-2 η MPEG-4. και αν έχει MPEG-2 τι πρέπει να κάνω??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aser
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    260

    Προεπιλογή

    ψαξε στο google για τεχνικα χαρακτηριστικα, η γραψε εδω ποιο μοντελο εχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Διαβαζουμε τι γραφει ο ανθρωπος η απανταμε οτι ναναι???
    ΛΕΕΙ οτι ΒΛΕΠΕΙ τα παντα απλα στη digea δεν εχει ΗΧΟ.

    Ο ηχος παιζει με τον ιδιο τροπο ειτε ειναι η εικονα mpeg2 ειτε mpeg4.. Ρυθμιση ειναι, η στη χειροτερη αναβαθμιση firmware.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη aser
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    260

    Προεπιλογή

    Το εγραψα για να δω αν εχει υποδοχη CI PCMCIA, για να του εγγραφα να παρει καρτα NEOTION NP4+ POCKET CAM FTA

    Στην δικη μου Sony 26B4030 που ειχα το ιδιο προβλημα με των ηχο στα καναλια της digea ανοιγα το teletex και ειχα ηχο, δοκιμασε το. Αλλα θα χρειαστεις την καρτα αν παιρνει η τηλεοραση σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εγραψα για να δω αν εχει υποδοχη CI PCMCIA, για να του εγγραφα να παρει καρτα NEOTION NP4+ POCKET CAM FTA

    Στην δικη μου Sony 26B4030 που ειχα το ιδιο προβλημα με των ηχο στα καναλια της digea ανοιγα το teletex και ειχα ηχο, δοκιμασε το. Αλλα θα χρειαστεις την καρτα αν παιρνει η τηλεοραση σου.
    τελικά τι λέει αυτή η κάρτα? αξίζει? κάνει την δουλειά της? είχαν ακουστεί διάφορα πριν μερικούς μήνες κι έτσι το καθυστέρησα να την πάρω.
    και μιλώντας για καθυστέρηση, στο ζάπιγκ (την διαδικασία όχι το...περιοδικό) σου σπάει τα νεύρα ή είναι κάτι που αντέχεται?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη aser
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    260

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά τι λέει αυτή η κάρτα? αξίζει? κάνει την δουλειά της? είχαν ακουστεί διάφορα πριν μερικούς μήνες κι έτσι το καθυστέρησα να την πάρω.
    και μιλώντας για καθυστέρηση, στο ζάπιγκ (την διαδικασία όχι το...περιοδικό) σου σπάει τα νεύρα ή είναι κάτι που αντέχεται?
    Σου γραφω μονο απο το δικο μου μοντελο τηλεορασης πως ειναι τα πραγματα και δεν γνωριζω σε αλλα μοντελα τι γινεται.

    Ναι εχει μια μικρη καθυστερηση στο ζαπινγκ περιπου 3 δευτερολεπτα αλλα ενταξη το αντεχεις. Εκεινο που δεν αντεχω και μου το κανει μονο σε ενα καναλι και οχι σε ολα ειναι οτι οταν βλεπω το ΣΚΑΙ μετα απο αρκετη ωρα οχι αμεσως μου κοβει εικονα και ηχο για 2 δευτερολεπτα και επανερχεται αυτο το ξανα κανει μετα απο 2ωρες καθως παρακολουθω καποια σειρα απο το εν λογο καναλι. Δεν γνωριζω αν φταιει η καρτα η το καναλι δεν το εψαξα μιας και το κανει μονο σε αυτο το καναλι και οχι στα υπολοιπα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου γραφω μονο απο το δικο μου μοντελο τηλεορασης πως ειναι τα πραγματα και δεν γνωριζω σε αλλα μοντελα τι γινεται.

    Ναι εχει μια μικρη καθυστερηση στο ζαπινγκ περιπου 3 δευτερολεπτα αλλα ενταξη το αντεχεις. Εκεινο που δεν αντεχω και μου το κανει μονο σε ενα καναλι και οχι σε ολα ειναι οτι οταν βλεπω το ΣΚΑΙ μετα απο αρκετη ωρα οχι αμεσως μου κοβει εικονα και ηχο για 2 δευτερολεπτα και επανερχεται αυτο το ξανα κανει μετα απο 2ωρες καθως παρακολουθω καποια σειρα απο το εν λογο καναλι. Δεν γνωριζω αν φταιει η καρτα η το καναλι δεν το εψαξα μιας και το κανει μονο σε αυτο το καναλι και οχι στα υπολοιπα.
    μήπως χάνεις σήμα ? μήπως θέλει λίγο βελτίωση το σήμα ?
    μιας και είναι ψηφιακό το σήμα και δεν έχει χιόνια αλλα σπασίματα/καρεδιάσματα/διακοπές !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    @τομ: Όντως, από τη στιγμή που έχεις εικόνα και όχι ήχο, είναι θέμα ρύθμισης (ή κάτι άλλο), και όχι θέμα έλλειψης MPEG-4 codec. Αν ήταν θέμα έλλειψης codec θα συνέβαινε ακριβώς το αντίθετο... δηλ. θα είχες ήχο και όχι εικόνα (όπως προαναφέρθηκε). Άρα ψάξε τις ρυθμίσεις σου ή ψάξε στο Google με το μοντέλο της τηλεόρασης σου για πιθανή αναφορά στο ίδιο πρόβλημα.

    @navar: Όπως τα λες είναι με το σήμα. Σε μια από τις 2 τηλεοράσεις στο σπίτι μου έπιανα τα κανάλια, ειδικά το Star, με όχι και τόσο καλή ποιότητα εικόνας. Το πρόβλημα είναι το καλώδιο της κεραίας, που έρχεται εξωτερικά από το σπίτι και προφανώς έχει οξειδωθεί, ή γενικά μειωθεί η απόδοση του. Περίμενα κι εγώ λοιπόν με την καρτούλα της Νeotion να βελτιωθεί η κατάσταση... Μάταια... Έγινε ακόμη χειρότερη, γιατί ναι μεν όταν παίζει η εικόνα είναι τζάμι, αλλά κάθε 4-5secs κολλάει ή "καρεδιάζει"... Οπότε απλά έβγαλα την κάρτα και ξαναγύρισα στην αναλογική, "σπυρωτή" εικόνα γιατί προς το παρόν (με ένα μπεμπέ ενός μήνα και μια μεγαλύτερη δύο ετών) δεν είμαι για να γκρεμίζω το μισό σπίτι για να φέρω άλλο καλώδιο.

    @all: Αυτό με την καθυστέρηση στο ζάπινγκ με την καρτούλα της Neotion συμβαίνει και σε εμένα, αλλά φανταζόμουν πως έτσι λειτουργούν όλοι οι αποκωδικοποιητές. Και επειδή δε δοκίμασα ποτέ "φέτα" αποκωδικοποιητή δεν είχα μέτρο σύγκρισης. Για μένα πάντως είναι άκρως εκνευριστικό το θέμα της καθυστέρησης - φανατικός ζαπινγκάκιας βλέπετε... Δηλαδή μου επιβεβαιώνετε πως με "φέτα" αποκ/τη δε θα είχα το πρόβλημα? Μπαίνω σε σκέψεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τηλεοραση sony bravia
    By Παναγιωτα in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-11, 19:59
  2. Reset σε bravia kdl 40p3000
    By leeperik in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-10, 11:15
  3. ΨΗΦΙΑΚΑ!!!!
    By nik_pil in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-04, 15:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας