Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Σύνδεση καυστηρα με 3 κυκλοφορητες και 3 θερμοστατες

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στρατος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    λεσβος
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Σύνδεση καυστηρα με 3 κυκλοφορητες και 3 θερμοστατες

    Καλησπερα σε ολους,

    Θα ηθελα σας παρακαλω να με κατατοπησεται λιγο γιατι παει να σπασει το κεφαλη μου, δειτε τι επαθα. Καθως βλεπεται και απο τις φωτογραφειες μου εκανα αναβαθμιση του λεβιτοστασιου το σπιτιου που εχει και μερικα ενοικιαζομενα δωματια. Παλια ητανε 1 κυκλωμα του σπιτιου καλοριφερ πανο στον καυστηρα και το MEGAFLOW ητανε αυτονομο με το απλο το RESOL BS με 1 ρελε για τον κυκλοφοριτη του, αργοτερα εβαλα 2 ηλεκτροβανες και ενα θερμοστατη RAK-TR.1000 και με κατι πατεντες καταφεραμε να δινει μια στο σπιτη και μια στον Κυλινδρο του νερο για το χειμωνα.

    Αργοτερα αποφασισαμε να βαλουμαι καλοριφερ στο υπολιπο το κτιριο οποτε και αναγκαστικαμε να τα ξυλοσουμαι ολα με το επιθιμιτω να εχουμαι στον ιδιο τον λεβητα 3 ζωνες, 1 για το σπιτη, 1 για το διαμερισμα, 1 για την μποιλερ, το καθενα με δικο του θερμοστατη και δικο του κυκλοφοριτη και χωρις ηλεκτροβανες.

    Old 004.jpg IMG_3475.jpg IMG_3472.jpg IMG_3434.jpg Siemens RAA30 16.png IMG_3478.jpg


    Το λαθος ομως εγινε οταν αποφασισανε και παρα τις εντολες μου αφερεσανε το RAK-TR.1000 και αντι για αυτο τον θερμοστατη χρισημοπιεισανε την εντολη απο το RESOL BS που δεν εχει 2 ρελε για να δωσει διαταγη να παρει μπρος ο κυκλοφοριτης του καυστηρα με αποτελεσμα να ατμοποιεται το νερο, να φρακερνουν οι κυκλοφοριτες οι αλλοι και ο καυστιρας να παιζεται στα ζαρια αν θα αναψει η οχι.

    Οποτε επειτα απο την μακρηγορεια μηπως μπορει καποιος να με βοηθηση και να μου προσφερει καποια λυση θστε να χανα συνδεσω το RAK-TR.1000 η να μου κανει καποιο σχεδιο, θα το εκτιμουσα ιδιετερα, καλα θα μου πειτε αυτοι που το κανανε που ειναι ? Δυστιχως μεταναστευσε με την κριση και εγω ειναι στην Λεσβο και αυτο το συστημα οσους εχω φερει προσπαθουναι να μου τα βγαλουν ολα αχρηστα μεχρι που μου ειπανε οτι ο καυστηρας ειναι μικρος !!

    Φιλικα Στρατος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη billilis
    Όνομα
    V. Theodorou
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Στράτο,

    Το πρόβλημά σου είναι αποτέλεσμα των προσθηκών που έγιναν σταδιακά και χωρίς συνολική αρχική μελέτη.
    Εντούτοις τώρα η κατάσταση ως έχει διαμορφωθεί και από όσο μας έδωσες να καταλάβουμε περιλαμβάνει καυστήρα-λέβητα, boiler διπλής ενέργειας και κυκλοφορητές για κάθε κλάδο μεταξύ αυτών της θέρμανσης.

    Συνεπώς απαιτείται αυτονομία που να διαχειρίζεται ολόκληρη την εγκατάσταση και να αποκλείει υπερθερμάνσεις, άσκοπες ενάυσεις, ατμοποιήσεις κλπ.
    Η πρότασή μου είναι να τοποθετηθεί πίνακας αυτονομίας για κυκλοφορητές μόνο που να κάνει όλη τη δουλειά. Θα μπορούσα να σου προτείνω τύπους αλλά δε θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση.

    Με τον πίνακα και χρησιμοποιώντας υλικά που ήδη έχεις μπορείς να έχεις μία ολοκληρωμένη και σωστή εγκατάσταση.
    Πιστεύω όμως ότι τέτοιες εγκαταστάσεις δεν πρέπει να είναι αντικείμενο μή εξειδικευμένων ατόμων αλλά επαγγελματιών.

    Αυτοί θα πρέπει να αποφασίζουν αφού συζητήσουν με τον ιδιοκτήτη για το είδος της παρέμβασης ή της συνολικής εγκατάστασης
    και τελικά αυτοί να παίρνουν την ευθύνη για τη σωστή λειτουργία.

    Παντού υπάρχουν σωστοί και καταρτισμένοι επαγγελματίες που μπορούν να σε βοηθήσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον billilis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    greekflavour (03-03-12)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greekflavour Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους,

    Θα ηθελα σας παρακαλω να με κατατοπησεται λιγο γιατι παει να σπασει το κεφαλη μου, δειτε τι επαθα. Καθως βλεπεται και απο τις φωτογραφειες μου εκανα αναβαθμιση του λεβιτοστασιου το σπιτιου που εχει και μερικα ενοικιαζομενα δωματια. Παλια ητανε 1 κυκλωμα του σπιτιου καλοριφερ πανο στον καυστηρα και το MEGAFLOW ητανε αυτονομο με το απλο το RESOL BS με 1 ρελε για τον κυκλοφοριτη του, αργοτερα εβαλα 2 ηλεκτροβανες και ενα θερμοστατη RAK-TR.1000 και με κατι πατεντες καταφεραμε να δινει μια στο σπιτη και μια στον Κυλινδρο του νερο για το χειμωνα.

    Αργοτερα αποφασισαμε να βαλουμαι καλοριφερ στο υπολιπο το κτιριο οποτε και αναγκαστικαμε να τα ξυλοσουμαι ολα με το επιθιμιτω να εχουμαι στον ιδιο τον λεβητα 3 ζωνες, 1 για το σπιτη, 1 για το διαμερισμα, 1 για την μποιλερ, το καθενα με δικο του θερμοστατη και δικο του κυκλοφοριτη και χωρις ηλεκτροβανες.

    Old 004.jpg IMG_3475.jpg IMG_3472.jpg IMG_3434.jpg Siemens RAA30 16.png IMG_3478.jpg


    Το λαθος ομως εγινε οταν αποφασισανε και παρα τις εντολες μου αφερεσανε το RAK-TR.1000 και αντι για αυτο τον θερμοστατη χρισημοπιεισανε την εντολη απο το RESOL BS που δεν εχει 2 ρελε για να δωσει διαταγη να παρει μπρος ο κυκλοφοριτης του καυστηρα με αποτελεσμα να ατμοποιεται το νερο, να φρακερνουν οι κυκλοφοριτες οι αλλοι και ο καυστιρας να παιζεται στα ζαρια αν θα αναψει η οχι.

    Οποτε επειτα απο την μακρηγορεια μηπως μπορει καποιος να με βοηθηση και να μου προσφερει καποια λυση θστε να χανα συνδεσω το RAK-TR.1000 η να μου κανει καποιο σχεδιο, θα το εκτιμουσα ιδιετερα, καλα θα μου πειτε αυτοι που το κανανε που ειναι ? Δυστιχως μεταναστευσε με την κριση και εγω ειναι στην Λεσβο και αυτο το συστημα οσους εχω φερει προσπαθουναι να μου τα βγαλουν ολα αχρηστα μεχρι που μου ειπανε οτι ο καυστηρας ειναι μικρος !!

    Φιλικα Στρατος
    ανελυσε λιγο τα rak resol κλπ. να ξερουμε που βαδιζουμε.
    Αν καταλαβα καλα εδινες εντολη απο θερμοστατη (δεν εχει υγροστατη πανω στον λεβητα?)και ειναι λαθος.
    το πιο ευκολο ειναι να αγορασεις ενα πινακα αυτονομιας γυρω στα 30€.αλλιως παμε για κατασκευη αυτοματισμου και δεν ξερω αν θα τα καταφερεις.

    διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα ηλεκτροβανες δεν βλεπω.εχεις βαλει μονο κυκλοφορητες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Από vasilimertzani: το πιο ευκολο ειναι να αγορασεις ενα πινακα αυτονομιας γυρω στα 30.

    Φίλε vasilimertzani, μπορείς να δώσεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα (π.χ.μάρκα-τύπο-μοντέλο) πίνακα αυτονομίας με 30 ευρώ,ή κάποιο link;Πολύ ενδιαφέρον. Με ενδιαφέρει και προσωπικά,για τον δικό μου λέβητα.Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στρατος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    λεσβος
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Αγαπητε Βιλλιλις

    Ευχαριστω για τις παρατιρησεις σου και σε παρακαλω δεν πειραζει κανε την πρότασή σου για τον πίνακας αυτονομίας για κυκλοφορητές και δεν θα τους θεωρησω διαφήμιση.

    Αγαπητε βασιλιμερτζανι

    Και εσενα σε ευχαριστω, λοιπον το ΡΕΣΟΛ ειναι το απλο διαφορικο και εχει 2 θερμοστατες, 1 του βοιλερ, 1 του συλλεκτη, και ενα ρελε για τον κυκλοφοριτη του !!!

    Το RAK-TR.1000 τις σιεμενς που ητανε ο υγροστατης του βοιλερ τον πεταξανε οι μανγκες και για θερμοστατη του βοιλερ τραβιχανε γραμμη απο το ΡΕΣΟΛ μεσου ενος απο τους δυο θερμοστατες. Πιστευω οτι εδω διμιουργηθικε το προβλημα.

    Εγω λοιπων θελω να απομονοσω το ηλιακο συστημα ωστε να δουλευει μονο του με τον ηλιο χωρις μπλεχηματα με τον λεβιτα οπως και δουλευε παλαια, και επειτα στη δευτερη σερπαντινα του βοιλερ να συνδεσω τον καυστιρα που εχει δικο του κυκλοφοριτη αυτη η γραμμη με το RAK-TR.1000 της σειμενσ που θα το αναβω εγω με την ρυθμιση απο το RAK-TR.1000.

    Οποτε ας θεωρησουμαι οτι εχουμε 3 κυκλοματα το καθενα με δικο του θερμοστατη και δικο του κυκλοφοριτη.

    Πραγματη δεν εχει ηλετροβανες μονο κυκλοφοριτες


    DeltaSol.png

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη greekflavour : 01-03-12 στις 13:54

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Καλα το πας, αλλα χρειαζεσαι και ενα διαφορικο θερμοστατη με ελεγχο του καυστηρα για να ζεσταινεις σωστα και το boiler..
    Πινακες αυτονομιας πχ εδω http://www.charmeg.gr/index.php?comp=products&cat=9
    Για τον ελεγχο του boiler (και του καυστηρα επισης) πχ εδω http://www.charmeg.gr/index.php?comp=products&id=85

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από vasilimertzani: το πιο ευκολο ειναι να αγορασεις ενα πινακα αυτονομιας γυρω στα 30.

    Φίλε vasilimertzani, μπορείς να δώσεις κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα (π.χ.μάρκα-τύπο-μοντέλο) πίνακα αυτονομίας με 30 ευρώ,ή κάποιο link;Πολύ ενδιαφέρον. Με ενδιαφέρει και προσωπικά,για τον δικό μου λέβητα.Ευχαριστώ.
    http://www.gioxas.eu/prod-thermansi.htm selida 46 .
    δυστηχως οι τιμες διαφερουν κατα πολυ γιατι παλιοτερα ειχαν την πλακετα μονο και εσυ εβαζες ωρομετρητη κλπ.
    ΟΠΟΤΕ ΤΑ 30 ΞΕΧΑΣΕ ΤΑ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ( ρε που παμε) απο 45 +φπα και βαλε.

    Αν θες και εσυ και τα καταφερνεις σχεδιακι .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 01-03-12 στις 15:53

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    greekflavour (01-03-12)

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    πολυ μπλεξιμο ρε φιλε.


    αλλα καταλαβα.
    θα στο εξηγησω οσο πιο αππλα και ΦΤΗΝΑ γινεται.πρεπει να φτιαξεις ενα συστημα να κραταει τον κυκλοφορητη ανοικτο να παγωσει ο λεβητας.Αν εχεις υγροστατη πανω στον λεβητα μας κανει.Θα δινεις εντολη να αναψει ο καυστηρας και αντιστοιχα ο κυκλοφορητης(απο οποιοδηποτε θερμοστατη,χωρου η μποιλερ επαγωγικο ή και ρεσολ. ο Υγροστατης τωρα θα κραταει τον κυκλοφορητη ανοικτο οταν κλεισεις το καλοριφερ(εσυ η ο θερμοστατης χωρου ή το μποιλερ) μεχρι να φτασει 45-50 βαθμους.


    πες μου μονο οι 2 θερμοστατες χωρου και ο θερμοστατης μποιλερ δινουν στα ρελε που ειναι στο πινακακι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 01-03-12 στις 15:56

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    greekflavour (01-03-12)

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Υδροστατης παλικαρια μου . Για να κανεις αποθερμανση στο boiler γινεται, αλλα θελει σχετικο αυτοματισμο. Αν κανεις αποθερμανση στις ζωνες θερμανσης,
    δεν θα πρεπει να κλινει η τελευταια ηλεκτροβανα, αλλα αυτο ειναι προβλημα οταν θες να δολεψεις μονο το boiler.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στρατος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    λεσβος
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Καλησπερα κυριοι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη greekflavour : 01-03-12 στις 23:48

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. θερμοστατες
    By el greco 1 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-16, 20:53
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 23:37
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-11, 07:53
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-11, 01:38
  5. Ασύρματοι και bluetooth θερμοστατες
    By Giannis K in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-08, 18:07

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας