Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Τροφοδοσια μοτερ πλυντηριο ρουχων

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Τροφοδοσια μοτερ πλυντηριο ρουχων

    Καλησπέρα σε όλους σας ..θαθελα μια μικρή βοήθεια μήπως γλυτώσουμε τα εξοδα ενόψει δύσκολων καιρών .Η ιστορία το πλυντήριο ρούχων(Siemens)ξαφνικά δεν λειτουργεί ο καδος.μαπο τις λίγες γνώσεις που έχω κατέληξα στο μοτέρ,, όντος κάρβουνα γιοκ.. άλλαξα κάρβουνα τόρναρα συλλέκτη ρουλεμάν , ωραία λέω το έκανα καινούργιο αλλά δυστυχώς αρνείται να δουλεψει.δοκιμασα στην φύσα ανάλογα με το προγγραμα που δουλεύει έχω τάση (έχω Βάλη μια λάμπα) την βοήθεια σας που θα ήθελα είναι πως μπορώ να δοκιμάσω το μοτέρ στον πάγκο εάν είναι οκ?
    Το μοτέρ έχει φύσα 6πολικη (χωρίς πυκνωτές)..
    Το pin 2 πάει στα πηνία.(έχει κάτι σαν θερμικό εάν είναι τέτοιο)
    Το pin3 πάει στο d1 πηνία (μαξιλάρι)
    To pin4 k pin 5 πάνε στα κάρβουνα ένα δεξί- ένα αριστερό
    Το 6 k 7 πάνε σε ένα πηνίο στην περιοχη που κουμπωνη ο συλλέκτης μπομπίνα(έχει έναν μαγνήτη πριν το συλλέκτη) μάλλον για φρένο δεν ξέρω.
    Πως μπορώ να το δώσω τροφοδοσία στο πάγκο για να δω εάν δουλεύει η όχι τελικά?
    Ευχαριστώ εκ προτέρων για την βοήθεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους σας ..θαθελα μια μικρή βοήθεια μήπως γλυτώσουμε τα εξοδα ενόψει δύσκολων καιρών .Η ιστορία το πλυντήριο ρούχων(Siemens)ξαφνικά δεν λειτουργεί ο καδος.μαπο τις λίγες γνώσεις που έχω κατέληξα στο μοτέρ,, όντος κάρβουνα γιοκ.. άλλαξα κάρβουνα τόρναρα συλλέκτη ρουλεμάν , ωραία λέω το έκανα καινούργιο αλλά δυστυχώς αρνείται να δουλεψει.δοκιμασα στην φύσα ανάλογα με το προγγραμα που δουλεύει έχω τάση (έχω Βάλη μια λάμπα) την βοήθεια σας που θα ήθελα είναι πως μπορώ να δοκιμάσω το μοτέρ στον πάγκο εάν είναι οκ?
    Το μοτέρ έχει φύσα 6πολικη (χωρίς πυκνωτές)..
    Το pin 2 πάει στα πηνία.(έχει κάτι σαν θερμικό εάν είναι τέτοιο)
    Το pin3 πάει στο d1 πηνία (μαξιλάρι)
    To pin4 k pin 5 πάνε στα κάρβουνα ένα δεξί- ένα αριστερό
    Το 6 k 7 πάνε σε ένα πηνίο στην περιοχη που κουμπωνη ο συλλέκτης μπομπίνα(έχει έναν μαγνήτη πριν το συλλέκτη) μάλλον για φρένο δεν ξέρω.
    Πως μπορώ να το δώσω τροφοδοσία στο πάγκο για να δω εάν δουλεύει η όχι τελικά?
    Ευχαριστώ εκ προτέρων για την βοήθεια.
    Eπειδή είχα παρόμοια βλάβη, πριν μερικές μέρες έφταιγαν μόνο τα καρβουνάκια. Αλλά δεν τόρναρα τον συλλέκτη αλλά τον καθάρισα σχολαστικά, μπας και του έκανες ζημιά με το τορνάρισμα;

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61979

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Δώσε μας και μερικές ωραίες φωτογραφίες καλά ζουμαρισμένες να δούμε πως το "κατάντησες " το μοτέρ μετά την τόρνευση του συλλέκτη ....
    τα καρβουνάκια ήταν σε απλές "ξεχωριστές θήκες" ή στηριγμένα σε ένα "μονοκόμματο πλαίσιο?" . Δώσε τον τύπο και μοντέλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Τον τόρναρα γιατί είχε κάνει πατούρα από τα παλιά κάρβουνα ..φυσικά καθάρισα τα λούκια του συλλέκτη απο χαλκο με μια φαλτσετα μετά (εμπειρια απο μιζες αυτοκινητων) .βραχυκύκλωμα ως προς την γείωση δεν έχει.και τα πηνία το ίδιο. στελνω σε φωτο και το πως ειναι η ψυκτροθηκη.
    το πλυντηριο ειναι SIEMENS PLUS 3101IMAG0007.jpgIMAG0009.jpgIMAG0200.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Στην 1η φωτό είναι (μονοκόμματη ψυκτροθήκη ) εδώ πρέπει να προσέξεις όταν το ξαναβάλεις ιδιαίτερα τις επαφές που κρύβει από κάτω και πας να το "κουμπώσεις " μηπως βγήκαν από έξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Το μοτερ είναι διαφορετικό από το δικό μου... Κοίτα αν "πατάνε" καλά τα καρβουνάκια, κανονικά θα πρέπει να δουλέψει, εφόσον έχεις τάση.... καλά ξεμπερδέματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Όταν το εβαλα πανω και δεν δούλευε αυτό πίστεψα ότι είχα κάνει ,κάτι δεν πάτησε καλα.το έλυσα και το μοντάρισα ξανά προσέχοντας ειδικά αυτό το σημείο όπως και αυτό που κουμπώνει στο πηνίο διπλά από τον συλλέκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Θα το παλεψω ακομη λιγο μηπως βρω καμα ακρη ,αλλιως αυριο απογευμα τον δρομο για καινουργιο.
    Ευχαριστω για τον χρονο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Εννοείται έκανες και έλεγχο με πολύμετρο για τα πηνία του στάτορα και του συλλέκτη αν είναι "κομμένα " κάπου . Αν δεν βαριέσε τράβα κιαλλες φωτογραφίες (μετά από την αλλαγή που έκανες στα καρβουνάκια ) πάνω στα καρβουνάκια να δω πως τα έβαλες . γιατί αν άφησες κοντό σύρμα στην άκρη από τα καρβουνάκια δεν σπρώχνουν τα ελατήρια για να τερματίσουν .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και παλι ..οτι δυνατοτητα ειχα για μετρηση στο μοτερ εδειχνε ενταξει..
    Τελικα επειδη η τυχη λενε ειναι με το μερος του αρχαριου ,μετα το τελευταιο λυσιμο δεσιμο του μοτερ κουμπωσα την φυσσα πανω στο μοτερ το ιδιο νεκρο οπως πριν. κουνουσα την φυσα και το μοτερ εδειξε για λιγο σημαδια ζωης .το αποτελεσμα μετα απο ελενχο ενα καλωδια στην πισω μερια τις φυσας ειχε τσακιση (μολις το τραβηξα κοπηκε τελειως)το κολλησα πανω στο φις και ολα μεχρι στιγμης πανε καλα.. η επισκεψη για νεο πλυντηριο για την ωρα αναβαλεται..
    Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας..

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. μοτερ....απο πλυντηριο
    By liferange in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-13, 13:35
  2. πλυντηριο ρουχων
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 23:17
  3. μοτερ απο πλυντηριο
    By vellamos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-12, 18:16
  4. ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΡΟΥΧΩΝ
    By GSR600 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-12, 02:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας