Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Sep 2020
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα για την πολυκατοικία μου.

    Έχουμε το μηχανισμό CHAMBERLAIN - LIFTMASTER 3750E-1A. Αυτή τη στιγμή δεν έχει κάποιο αυτοματισμό για αυτόματο κλείσιμο αν κάποιος ξεχάσει να κλείσει τη γκαραζόπορτα.

    Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν τα γνωρίζω:

    1. Ο πίνακας, έρχεται μαζί με το μηχανισμό που κινεί το ρολό, ή τοποθετείται ξεχωριστά;
    2. Πως μπορώ να καταλάβω αν ο πίνακας, έστω και παλιός υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία; Δηλαδή αυτόματο κλείσιμο και είσοδο για ανιχνευτές για λόγους ασφαλείας;
    3. Εάν δεν υποστηρίζει, μπορεί να γίνει κάτι πάνω σε αυτό χωρίς να αλλάξουν τα τηλεχειριστήρια;


    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Μπορείς να κατεβάσεις το μανουαλ εδώ https://manuals.easygates.co.uk/PDF/...r/3750e_1a.pdf

    Από μια ματιά που του έριξα δεν φαίνεται να υποστηρίζει την λειτουργία αυτόματου κλεισίματος.
    Στο μάνουαλ αναφέρεται προαιρετικό αξεσουάρ για ασφάλεια κλεισίματος που θεωρώ ότι πρέπει να το περάσετε οπωσδήποτε.

    Αν κατάλαβα σωστά οι λειτουργίες γίνονται από κουμπί τηλεχειριστηρίου ή κουμπί από στον τοίχο πολλαπλών λειτουργιών, δηλαδή η λειτουργία εξαρτάται από την προηγούμενη κατάσταση. Αυτό δυσκολεύει την κατασκευή και τοποθέτηση πρόσθετου κυκλώματος για προσθήκη της λειτουργίας αυτόματου κλεισίματος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chapapak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα για την πολυκατοικία μου.

    Έχουμε το μηχανισμό CHAMBERLAIN - LIFTMASTER 3750E-1A. Αυτή τη στιγμή δεν έχει κάποιο αυτοματισμό για αυτόματο κλείσιμο αν κάποιος ξεχάσει να κλείσει τη γκαραζόπορτα.

    Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν τα γνωρίζω:

    1. Ο πίνακας, έρχεται μαζί με το μηχανισμό που κινεί το ρολό, ή τοποθετείται ξεχωριστά;
    2. Πως μπορώ να καταλάβω αν ο πίνακας, έστω και παλιός υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία; Δηλαδή αυτόματο κλείσιμο και είσοδο για ανιχνευτές για λόγους ασφαλείας;
    3. Εάν δεν υποστηρίζει, μπορεί να γίνει κάτι πάνω σε αυτό χωρίς να αλλάξουν τα τηλεχειριστήρια;


    Ευχαριστώ
    Πρώτα δες τι μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην υπάρχουσα εγκατάσταση ως ασφάλεια για να μην φάει ξαφνικά κανείς την πόρτα στο κεφάλι του και μετά διαθέτοντας ένα παλιό τηλεχειριστήριο με ένα χρονικό την κάνεις να κατεβαίνει αυτόματα. Και ανιχνευτές αν δεν υποστηρίζει ο δέκτης με τροποποίηση μπαίνουν κανονικά. Αρκεί ο εγκαταστάτης να το χει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-12-23)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. κλεισιμο με διακοπτη
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-15, 01:47
  2. Αυτοματο κλεισιμο ξεχασμενου κολλητηριου.
    By thomasdriver in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-13, 20:23
  3. ασυρματο κλεισιμο ρελε
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-12, 09:03
  4. τηλεχειριζομενo κλεισιμο επαφης;
    By vagelisda in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-11, 22:10
  5. ανοιγμα pc και κλεισιμο
    By xristosira in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-11, 22:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας