Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Διαφορες Ασφαλειας με Ραγοδιακοπτες

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    461.2 Στο σύστη΅α σύνδεσης των γειώσεων ΤΝ-C ο αγωγός ΡΕΝ δεν επιτρέπεται να απο΅ονώνεται ή να
    διακόπτεται. Στο σύστη΅α ΤΝ-S ο ουδέτερος ΅πορεί να ΅ην απο΅ονώνεται ή να ΅η διακόπτεται, καθώς
    επίσης και στο σύστη΅α ΤΝ-C-S, για το τ΅ή΅α ΤΝ-S
    Ση΅είωση: Σε όλα τα συστή΅ατα σύνδεσης των γειώσεων οι αγωγοί προστασίας δεν επιτρέπεται
    να απο΅ονώνονται ούτε να διακόπτονται (βλ. επίσης την παράγραφο 543.3.3)


    1) Για ρίξε μια ματιά στο υπογραμμισμένο μέρος της παραγράφου και πες μου την άποψή σου. Αυτό που λες για τις γειώσεις αποτελεί σημείωση!
    2-3) Μου δίνεις την παράγραφο την οποία αναφέρεις στο 2; Επίσης μπορείς να μου πεις ποιες θεωρούνται μόνιμες συσκευές και γενικότερα που χρησιμοποιείς διπολικούς διακόπτες (χωρίς παραγράφους κανονισμών). Ο Γενικός Διακόπτης δεν χρησιμοποιείται για την απομόνωση όλης της εγκατάστασης; Άρα δεν θα έπρεπε να είναι διπολικός;
    4) Το 4 ήταν μια γενική παρατήρηση-ερώτηση από τα παλιά! Επειδή κάποιοι αναφέρθηκαν στον προηγούμενο κανονισμό! Κακώς το απηύθυνα σε εσένα...

    Υ.Γ ή Μια Άσχετη Παρατήρηση: Πάντως η άποψή μου για τον Κανονισμό Ασφαλέστερων Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων = Κ.Α.Η.Ε (γνωστό και ως ΕΛΟΤ) είναι γνωστή από μηνύματά μου σε άλλα φόρουμ! Μην με παρεξηγήσεις που το ψάχνω το ζήτημα και κυρίως, μετά από το "ψάξιμο" που θα ρίξουμε, μην μου πεις ότι "Εγώ vampiris θα το έκανα έτσι και δεν με νοιάζει τι λες εσύ..." όπως είπε και ένας άλλος καλός συνάδελφος, ενώ εγώ το μόνο που έκανα ήταν να αναφέρω τα άρθρα του Κ.Α.Η.Ε!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vampiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Για ρίξε μια ματιά στο υπογραμμισμένο μέρος της παραγράφου και πες μου την άποψή σου. Αυτό που λες για τις γειώσεις αποτελεί σημείωση!...
    Όντως έχεις δίκιο για το 461.2. Είχα μπεί από τον άλλο Η/Υ και δεν είχα διαθέσιμο το PDF γι' αυτό δεν στο έκανα copy-paste και ανέφερα τις γειώσεις.
    Κοίτα, όντως είναι λίγο στο 50-50 όπως το σκέφτεσαι, που αναφέρει για τα συγκεκριμένα δίκτυα οτι δεν είναι απαραίτητο να απομονώνεται ο ουδέτερος. Αλλά εδώ κολλάει και αυτό που προαναφέραμε για τη ΔΕΗ. Αν έχεις τα κότσια κατάθεσε μονογραμμικό πίνακα στη ΔΕΗ χωρίς διπολικούς διακόπτες στα προαναφερθέντα φορτία. Το μόνο σίγουρο είναι οτι 'ΑΝ το ελέγξουν θα στο στείλουν πίσω.
    Για την παράγραφο που ζητάς θα κοιτάξω αύριο πάλι γιατί πρέπει να κάτσω να το ξαναψάξω και δεν είναι και μικρός ο ΕΛΟΤ.
    Οι συσκευές που αναφέρουμε είναι αυτές που δουλεύουν ανεξάρτητα από άλλα κυκλώματα και είναι μόνιμες. Όταν έχεις μια γραμμή αποκλειστικά για μια συσκευή τέλος πάντων (στον ΕΛΟΤ αναφέρει βέβαια οτι μπορεί να είναι παραπάνω από μια συσκευή αλλά η λειτουργία τους να είναι κοινή-παράλληλη, πχ φούρνος-εστίες). Θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε.
    Όσο για το Υ.Γ., προς θεού, το λεω και εγώ συνέχεια, κουβέντα κάνουμε, μην παρεξηγούμαστε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο;
    Φίλιππε,
    θελω να πιστέυω πως ένας λογός ειναι και ο εξής:εάν εργαζόμαστε πάνω σε κάποιες απο τις μόνιμες συσκευές(δηλαδή αυτες που δεν βγαινουν απο την πρίζα) ,όπως π.χ σε θερμοσύφωνο που βρίσκεται στο πατάρι, και ακουμπίσουμε κατα λάθος γειωση και ουδέτερο ,θα ρίξουμε το ρελέ (οπότε κατέβα πάλι κατω να σηκώσεις κ.ο.κ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaptenlouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...θελω να πιστέυω πως ένας λογός ειναι και ο εξής:εάν εργαζόμαστε πάνω σε κάποιες απο τις μόνιμες συσκευές(δηλαδή αυτες που δεν βγαινουν απο την πρίζα) ,όπως π.χ σε θερμοσύφωνο που βρίσκεται στο πατάρι, και ακουμπίσουμε κατα λάθος γειωση και ουδέτερο ,θα ρίξουμε το ρελέ (οπότε κατέβα πάλι κατω να σηκώσεις κ.ο.κ)...
    Αυτό είναι βέβαιο, αλλά απ' οτι κατάλαβα το ερώτημά τους είναι γιατί να μην τοποθετηθεί διπλός μικροαυτόματος χωρίς διακόπτη αντί μονού με διπολικό διακόπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Οχι το ερωτημα ειναι γιατι διπολικο και οχι μονοπολικο..Οσο για να αποφυγουμε να πεσει το διαρροης(οπως θα γινει αν χρησιμοποιησουμε μονοπολικο μικροαυτοματο),φυσικα και ισχυει αλλα εκτος οτι εχει ειπωθει σε παλιοτερο θεμα(απο τον Φιλιππο παλι) ,δεν δημιουργει κανενα προβλημα στην ασφαλεια του χρηστη ετσι δεν ειναι;Απλως μια εξτρα ενοχληση που δεν ειναι ικανη να μας πεισει οτι αυτος ειναι ο λογος που διαφοροι ωρύονται "Βαλτε διπολικο, αλλιως ειναι πολυ επικινδυνο, απαγορευεται δια ροπαλου ο μονοπολικος " κλπ κλπ..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Πάλι καλά που στο τέλος η συζήτηση από δικηγορκή έγινε τεχνική.

    Είναι αλήθεια ότι το να αποφύγει κανείς μια κατά λάθος πτώση του ρελέ είναι καλό. Το να κηρυχθεί παράνομος επειδή δεν το έκανε τί είναι; Ένα φωτιστικό οροφής είναι μόνιμη συσκευή ή όχι; Η γραμμή του πρέπει να έχει διπολικό διακόπτη ή όχι; Τελικά ποια είναι η διαφορά του σε σχέση με μια κουζίνα; Και τα δυο με κλέμενς δεν συνδέονται στην παροχή τους; Τι αλλάζει με τα kW; Το σπίτι ολόκληρο είναι μια συσκευή πολλών kW ή όχι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη gas_liosia
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Άνω Λιόσια
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Ρε συ Filman, ναι όντως η συζήτηση ίσως να ξέφυγε με τα... δικηγορικά. Αλλά εφόσον ζητήθηκε αιτιολόγηση με νομικό άρθρο και απ' οτι βλέπω τελικά όμως πολλούς ενδιέφερε γιατί δέχθηκα και pm, δεν μπορούσε να γίνει και αλλιώς.
    Περί... τεχνικών τώρα. Φυσικά και ότι δουλεύει με ρεύμα είναι ηλεκτρική συσκευή, αλλά υπάρχουν διαφορές ως προς τη χρήση. Η λάμπα είναι συσκευή όπως επίσης είναι και μόνιμη (τουλάχιστον για τον βασικό φωτισμό της οικίας), αλλά δεν απαιτεί ανεξάρτητη γραμμή η κάθε λάμπα, όπως και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει "επισκευή" της λάμπας πάνω στην εγκατάσταση. Η λάμπα αν καεί την πετάς. Η κουζίνα όμως δεν είναι μιας χρήσης, θα δεχθεί επισκευή. Όπως και ο θερμοσίφωνας, όπως και κάποιο κλιματιστικό ίσως, όπως και κάποιος ηλεκτροκινητήρας και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
    Ελπίζω να έγινε κατανοητός ο όρος ανεξάρτητη/μόνιμη συσκευή.
    Τέλος, για να επιστρέψουμε και στο θέμα (γιατί σε εμάς την είπατε με τα δικηγορικά αλλά και όλα αυτά με τα είδη συσκευών κλπ και αυτά εκτός θέματος είναι).
    Το ξέρω ότι αν όχι όλοι, τότε σχεδόν όλοι προσέχετε μόνο τη φάση σε περίπτωση επισκευής ή σύνδεσης. Οι περισσότεροι πιάνουμε τον ουδέτερο σαν να μην τρέχει τίποτα, και πολλές φορές με μεγάλη εμπιστοσύνη στα χρώματα αγωγών (ποιος να πιάνει δοκιμαστικό/πολύμετρο τώρα σιγά...).
    Πού ξέρεις εσύ που θες να αφαιρέσεις τον διπολικό διακόπτη ποιος μην πω έκανε την εγκατάσταση και είσαι σίγουρος τελικά οτι διακόπτει την φάση και όχι τον ουδέτερο πχ, και πέρα απ' αυτό, ποιος είπε στην τελική οτι δεν μπορείς να την φας από ουδέτερο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βοηθάτε αλλήλους!!!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    336

    Προεπιλογή

    Παντως αν υπαρχουν τα χρηματα και χρησιμοποιηθουν για ολα τα κυκλωματα διπολικες ασφαλειες (πλεον βγαινουν και σε ενα στοιχειο) σε περιπτωση προβληματος με τον διαρροης μπορεις να εντοπισεις πολυ πιο ευκολα το προβλημα..
    Τωρα θα μου πειτε ψιλα γραμματα εδω υπαρχουν ακομη ""ηλεκτρολογοι"" που βαζουν ολο το σπιτι σε τρεις γραμμες.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Καματερό
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    για να δουλεύεις πάντα με ασφάλεια, η καλύτερη λύση είναι να κόβεις και φάση και ουδέτερο...ποτέ δεν ξέρεις από που σου έρχεται.
    οι νέοι διακόπτες που έχουν σε ένα στοιχείο, διακόπτη φάσης ουδέτερου μαζί με θερμική ασφάλεια στη φάση, είναι απ τις καλύτερες λύσεις, οικονομικά και τεχνικά.
    βέβαια φαντάζομαι μετά γίνεται χαμός με τους ουδετέρους μέσα στον πίνακα, οπότε τους χρησιμοποιείς όπου μπορείς, χωρίς να το παρακάνεις.. και αν το παρακάνεις δικό σου θέμα είναι πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    τα "L+N" οι ασφαλειες δλδ που εχουν και διακοπτη για τον ουδετερο ΔΕΝ ειναι διαταξεις απομονωσης. η βασικη διαφορα ενος διακοπτη απο μια ασφαλεια (εκτος απο τα θερμομαγνητικα στοιχεια που περιεχει η ασφαλεια και ελεγχουν την κατασταση των επαφων της)ειναι οτιο διακοπτης ελεγχει την επαφη του κατευθειαν απο το πληκτρο και οχι διαμεσου καποιας καστανιας. αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην υπαρχει υπονοια οτι η επαφη ειναι κλειστη ενω το πληκτρο ειναι κατεβασμενο.σε μεγαλυτερους διακοπτες υπαρχει απαιτηση να υπαρχει και οπτικος ελεγχος της καταστασης των επαφων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xrhstosmp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    JOUN (08-03-12)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διαφορες σε πλακετες....
    By gourtz in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-14, 23:30
  2. διαφορες tda7293-7294
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-14, 17:45
  3. ΟΜΟΙΟΤΗΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ
    By marder in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-14, 01:29
  4. Διαφορες Κατασκευές
    By GreenEnergy in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-11, 03:25
  5. Υψομετρικες διαφορες!!!
    By tsakmaki in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-10, 00:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας