Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: OFDM απορια

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή OFDM απορια

    εφοσον η απωλεια σηαμτοθωρυβικης σχεσης ειναι σε db... πως θα κανω την πραξη στην σχεση

    Δ(Eb/n0)=1-(TG/Tofdm) =Ts/Tofdm

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Το τοπικ για το θεματακι που εχεις με την εφορευτικη, το ειδες?...διαβαζoντας και αυτο, να σου πω κατι επιπλεον που νομιζω ειναι χρησιμο. Καποτε ειχα παρει μερος σε ενα σεμιναριο ηλεκτρονικης του ΜΙΤ πανεπιστημιου που με την επιτυχης ολοκληρωση, επαιρνες βεβαιωση παρακολουθησης.

    Εγω ομως ειμαι τεχνικος Η/Υ και οι γνωσεις μου στην ηλεκτρονικη
    περιοριζοται στα ενδιφεροντα μου και στους χωρους που κινουμαι, επισεις δεν ειμαι ιδαιτερα δυνατος στα μαθηματικα και δεν μπορουσα να μπω στη "φαση" να διαβαζω παραλληλα με το σεμιναριο, οποτε προκειμενου να βρω την ακρη μου γιατι ηθελα αυτη την βεβαιωση...εκανα οτι και εσυ και πολλοι αλλοι, δηλαδη γκουγλαριζα τις απαντησεις η εψαχνα βοηθεια απο φορουμ, κλπ

    ενω με αυτο το τροπο καταφερα να προχωρησω αρκετα στο σεμιναριο, οταν αρχισε να κλιμακωνεται η δυσκολια, εγω δεν ειχα το καταλληλο υποβαθρο για να ανταποκριθω και ετσι δεν πηρα την πολυποθητη βεβαιωση!!!

    αυτο που θελω να πω.. ειναι στρωσε τον ποπο σου και διαβασε, αν θες το πτυχιο
    σου, γιατι και αυτο το προβλημα να σου λυσει καποιος, μετα καπου αλλου θα κολλησεις και παει λεγοντας, η δυσκολια και η πιεση μπορει να ειναι τρελη..καθως και οι ελειψεις και η αδιαφορια των εισηγητων, κλπ, κλπ (εδω μεχρι και ενα απλο σεμιναριο μπορει να εχει καποια πιεση...) ομως τι αλλη λυση υπαρχει?

    θελει προσπαθεια απο τωρα, για να μπορεσεις στη πορεια να επεκτεινεις την επιστημη σου.. για να μην εισαι αργοτερα αλλος ενας με ενα πτυχιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lynx : 20-01-15 στις 18:39

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τοπικ για το θεματακι που εχεις με την εφορευτικη, το ειδες?...διαβαζωντας και αυτο, να σου πω κατι επιπλεον που νομιζω ειναι χρησιμο. Καποτε ειχα παρει μερος σε ενα σεμιναριο ηλεκτρονικης του ΜΙΤ πανεπιστημιου που με την επιτυχης ολοκληρωση, επαιρνες βεβαιωση παρακολουθησης.

    Εγω ομως ειμαι τεχνικος Η/Υ και οι γνωσεις μου στην ηλεκτρονικη
    περιοριζοται στα ενδιφεροντα μου και στους χωρους που κινουμαι, επισεις δεν ειμαι ιδαιτερα δυνατος στα μαθηματικα και δεν μπορουσα να μπω στη "φαση" να διαβαζω παραλληλα με το σεμιναριο, οποτε προκειμενου να βρω την ακρη μου γιατι ηθελα αυτη την βεβαιωση...εκανα οτι και εσυ και πολλοι αλλοι, δηλαδη γκουγλαριζα τις απαντησεις η εψαχνα βοηθεια απο φορουμ, κλπ

    ενω με αυτο το τροπο καταφερα να προχωρησω αρκετα στο σεμιναριο, οταν αρχισε να κλιμακωνεται η δυσκολια, εγω δεν ειχα το καταλληλο υποβαθρο για να ανταποκριθω και ετσι δεν πηρα την πολυποθητη βεβαιωση!!!

    αυτο που θελω να πω.. ειναι στρωσε τον ποπο σου και διαβασε, αν θες το πτυχιο
    σου, γιατι και αυτο το προβλημα να σου λυσει καποιος, μετα καπου αλλου θα κολλησεις και παει λεγοντας, η δυσκολια και η πιεση μπορει να ειναι τρελη..καθως και οι ελειψεις και η αδιαφορια των εισηγητων, κλπ, κλπ (εδω μεχρι και ενα απλο σεμιναριο μπορει να εχει καποια πιεση...) ομως τι αλλη λυση υπαρχει?

    θελει προσπαθεια απο τωρα, για να μπορεσεις στη πορεια να επεκτεινεις την επιστημη σου.. για να μην εισαι αργοτερα αλλος ενας με ενα πτυχιο
    ο τυπος δεν εχει πει καν ofdm με ifft ..επισης ενα αλλο σπαστικο ειναι σε καποια σημεια χρησιμοποιει αλλα συμβολα απο αυτα που βρισκω στο βιβλιο.. αυτα που λες ειναι σωστα..προσεχε ομως που ειναι η διαφορα δε ζητησα σε καποιον να μου το λυσει ...ειχα μια απορια που με παραξενεψε.. δευτερον το οτι ειχα αυτη την απορια σε μια εργασια 58 ασκησεων + οτι παραπονεθηκα οτι με βαλανε εφορευτικη (ξερω δεν υπηρχαν αλλοι στο χωριο που να ειναι ολη μερα στην καφετερια)..απο αυτο εβγαλες οτι δε διαβαζω? ενταξει εγω φταιω που δεν παω να οαρακαλεσω κανενα να με περασει,ουτε εχω κανει σκονακι ποτε να παρω ενα πτυχιο και να λεω...ξεσκιστηκα στο διαβασμα ..ειμαι αστερι! (μαλλον το γνωστο εκπαιδευτικο ρητο ("οποιος δενε χει αποριες δεν ψαχτηκε") μαλλον ηταν λαθος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μπηκε ο lynx και εγραψε ενα ολοκληρο κειμενο με συμπερασμα "εχεις αυτη τηναπορια,ρωτας σε φορουμ? εισαι ασχετος στρωσου και διαβασε"


    εντωμεταξυ πιο πανω γραφεις οτι εχω και δικιο, μου το λες για να χαρω οτι συμφωνεις;; σου εφερα παραδειγμα για να δεις τι θελω να πω και τι καταλαβες εσυ;

    ομως ας αφησουμε τι καταλαβες και παμε στο ζητουμενο..θες διευκρινηση για μια σχολικη εργασια απο το φορουμ..το συγκεκριμενο φορουμ ειναι η καλυτερη επιλογη που ειχες; εστω ομως,..τουλαχιστον η συνταξη της ερωτησης σου δεν θα πρεπει να ειναι σωστη; και οχι αρπα κολλα οτι να'ναι ελα παμε; φταινε τα αλλα μελη αν σκεφτουν ασε το φοιτητη να κουρευεται και δεν ασχολουνται με το προβλημα σου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων

    εντωμεταξυ πιο πανω γραφεις οτι εχω και δικιο, μου το λες για να χαρω οτι συμφωνεις;; σου εφερα παραδειγμα για να δεις τι θελω να πω και τι καταλαβες εσυ;

    ομως ας αφησουμε τι καταλαβες και παμε στο ζητουμενο..θες διευκρινηση για μια σχολικη εργασια απο το φορουμ..το συγκεκριμενο φορουμ ειναι η καλυτερη επιλογη που ειχες; εστω ομως,..τουλαχιστον η συνταξη της ερωτησης σου δεν θα πρεπει να ειναι σωστη; και οχι αρπα κολλα οτι να'ναι ελα παμε; φταινε τα αλλα μελη αν σκεφτουν ασε το φοιτητη να κουρευεται και δεν ασχολουνται με το προβλημα σου;
    Φιλε μου συμφωνω σε αυτα που ειπες οσον αφορα το παραδειγμα που εδωσες με το σεμιναριο.. Φιλε δεν σε ξερω αλλα απο αυτα που γραφεις για εμενα ειναι τραγικα.. Σε φορουμ για ηλεκτρονικα ρωτησα για ηλεκτρονικα και που ειναι το κακο? Το αν θελει καποιος να βοηθησει καλως αν οχι δεν με νοιαζει..εγω ομως δεν σκεφτομαι ετσι οπου μπορω βοηθαω,και σε πληροφορω οτι αν δοκιμασεις και εσυ να βοηθησεις καποιον και εσυ και αυτος θα γινεται καλυτερα.. Μπηκες και στο αλλο θεμα να γραψεις "κατσε και φαε το γ...σι" ,και μπηκες εδω να αναφερεις οτι απαντησες... Αληθεια γιατι δεν μπηκες στο θεμα καποιου αλλου που ρωταει κατι για εργασια η κατι αλλο να το γραψεις... ??? Ξερω την απαντηση αλλα δεν θελω να φαω ban.. Συνεχισε εσυ το διαβασμα σου σαν τεχνικος υπολογιστων που διαπρεπεις σε σεμιναρια και ασε εμας τους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥΣ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ να εχουμε αποριες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε δεν σε ξερω αλλα απο αυτα που γραφεις για εμενα ειναι τραγικα.. Σε φορουμ για
    ηλεκτρονικα ρωτησα για ηλεκτρονικα και που ειναι το κακο?
    σε μάλωσε κανείς? οχι... και αυτό που ζητησες δεν ειναι ηλεκτρονικά είναι διευκρίνιση για εργασία σχολής,
    στο παράδειγμα που σου έφερα για το σεμινάριο, είχαμε ειδικό φορουμ γι'αυτή την δουλειά όμως λόγω
    του χαμηλού μου επιπέδου απευθυνόμουν σε άλλους χώρους όπως και εσυ. (δεν λέω οτι και εσύ έχεις
    χαμηλό επίπεδο).

    πέσμου πραγματικά δεν έχεις που να κάνεις διευκρινιστικές ερωτήσεις? (πρόσεξε..δεν είμαι φοιτητής όμως
    ξέρω φοιτητές).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω ομως δεν σκεφτομαι ετσι οπου μπορω βοηθαω,και σε πληροφορω οτι αν δοκιμασεις και
    εσυ να βοηθησεις καποιον και εσυ και αυτος θα γινεται καλυτερα..
    τώρα βρήκες άτομο να το πείς αυτό!... και εργασία έχω κάνει σε φοιτητή για να περάσει μάθημα
    αυτός όμως έμαθε κάτι απο το ετοιματζίδικο? ή δεν έχει σημασία? χαρά μου να βοηθάω όπου και όποτε μπορώ γιατι
    και εγώ στο ξεκινημά μου έτσι έμαθα ηλεκτρονικά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπηκες και στο αλλο θεμα να γραψεις "κατσε και φαε το γ...σι"
    αφού γαμήσι είναι τι θές να σου πώ? λες να το έγραψα χωρις να έχω εμπειρία? στο είπα
    χύμα εκμεταλευόμενος και την ανοχή των mod, για να έχεις ακριβή εικόνα. ΓΑΜΗΣΙ ΕΙΝΑΙ και
    κάτι πρέπει να γίνει! γιατί κάποιοι άλλοι άνθρωποι τρέχουν εφορευτικές ενώ έχουν και μωρά παιδιά.
    ή ανθρώπους που θέλουν φροντίδα. το κόλλημα είπαμε πρέπει να είναι προσωπικό.

    δεν θές να φάς ban που μπήκες χθές... λές να θέλω να θέλω εγώ που είμαι απο το 2006 εδώ μέσα?
    άρχισε λοιπόν να καταλαβαίνεις γιατι δεν εννοώ κάτι κακό, δεν έκανες κανένα τραγικό λαθος, απλά
    είχα μια παραπλήσια εμπειρία και στην έγραψα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχισε εσυ το διαβασμα σου σαν τεχνικος υπολογιστων που διαπρεπεις σε σεμιναρια και
    ασε εμας τους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥΣ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ να εχουμε αποριες
    γιατι το πάς σε προσβολή?... είσαι της φάσης δεν σέβομαι κανένα που δεν σέβεται εμένα? γιατί εδώ μάλλον
    εσύ δεν σέβεσαι εμένα ενώ αυτά που σου λέω κάπου συμφωνείς και το λές και εσύ οτι είναι σωστά, για
    ολα αυτά σπαταλάμε την db του groov και στο τέλος θα μας ξεχέσουν και τους δύο μαζί.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε μάλωσε κανείς? οχι... και αυτό που ζητησες δεν ειναι ηλεκτρονικά είναι διευκρίνιση για εργασία σχολής,
    στο παράδειγμα που σου έφερα για το σεμινάριο, είχαμε ειδικό φορουμ γι'αυτή την δουλειά όμως λόγω
    του χαμηλού μου επιπέδου απευθυνόμουν σε άλλους χώρους όπως και εσυ. (δεν λέω οτι και εσύ έχεις
    χαμηλό επίπεδο).

    πέσμου πραγματικά δεν έχεις που να κάνεις διευκρινιστικές ερωτήσεις? (πρόσεξε..δεν είμαι φοιτητής όμως
    ξέρω φοιτητές).




    τώρα βρήκες άτομο να το πείς αυτό!... και εργασία έχω κάνει σε φοιτητή για να περάσει μάθημα
    αυτός όμως έμαθε κάτι απο το ετοιματζίδικο? ή δεν έχει σημασία? χαρά μου να βοηθάω όπου και όποτε μπορώ γιατι
    και εγώ στο ξεκινημά μου έτσι έμαθα ηλεκτρονικά.




    αφού γαμήσι είναι τι θές να σου πώ? λες να το έγραψα χωρις να έχω εμπειρία? στο είπα
    χύμα εκμεταλευόμενος και την ανοχή των mod, για να έχεις ακριβή εικόνα. ΓΑΜΗΣΙ ΕΙΝΑΙ και
    κάτι πρέπει να γίνει! γιατί κάποιοι άλλοι άνθρωποι τρέχουν εφορευτικές ενώ έχουν και μωρά παιδιά.
    ή ανθρώπους που θέλουν φροντίδα. το κόλλημα είπαμε πρέπει να είναι προσωπικό.

    δεν θές να φάς ban που μπήκες χθές... λές να θέλω να θέλω εγώ που είμαι απο το 2006 εδώ μέσα?
    άρχισε λοιπόν να καταλαβαίνεις γιατι δεν εννοώ κάτι κακό, δεν έκανες κανένα τραγικό λαθος, απλά
    είχα μια παραπλήσια εμπειρία και στην έγραψα.




    γιατι το πάς σε προσβολή?... είσαι της φάσης δεν σέβομαι κανένα που δεν σέβεται εμένα? γιατί εδώ μάλλον
    εσύ δεν σέβεσαι εμένα ενώ αυτά που σου λέω κάπου συμφωνείς και το λές και εσύ οτι είναι σωστά, για
    ολα αυτά σπαταλάμε την db του groov και στο τέλος θα μας ξεχέσουν και τους δύο μαζί.
    Στο ξαναλεω δεν εχω κατι μαζι σου ουτε με κανεναν.. απλα καθομουνα και σκεφτομουν αφου εχει db και το αλλο ειναι hz δεν κολλαει... ο καθηγητης δεν απανταει στα email (δεν ειναι και τοσο καλα ειναι γνωστο) ..ετσι ειπα να ρωτησω,και αυτο προσπαθουσα να σου πω πιο πριν ,δεν ζητησα να μου λυσει καποιος ασκηση οπως κανουν πολλοι αλλα να μου λυσουν αυτη την απορια.. οσο για το διαβασμα να σου πω πολλοι φοιτητες τρεχουν στους παγκους της δαπ να βρουν τις λυσεις η πανε εξω σε φροντιστηριο και στις εξετασεις κανουν σκονακια,ολοι τα ξερουμε..θα τελειωσουν αερα που λεμε,αλλα εγω το σκεφτομαι αλλιως αν αργοτερα παω σε μια εταιρεια για δουλεια δεν θα πουνε "θελουμε αυτο το πτυχιο" ? θα στο πουνε αλλα θα πρεπει να μπορεις να μπορεις αν το αποδείξεις αλλιως σιγα μην σε παρουν.. να σου πω εγω πως λειτουργω ..παω στο μαθημα ,τα διαβαζω μονος μου και λυνω ασκησεις.... απο τις ασκησεις αν δω κατι και δε το ξερω ψαχνω να βρω πως λυνεται..πχ χτες και σημερα εμαθα διαβασα καλα το svd για τα mimo.. θελω πολυ διαβασμα παντως ακομα για αν φτασω εκει που θελω

    ** οπως πολυ σωστα αναφερεις θα μας πει τιποτα ο leo γιατι στο hosting πληρωνεις με τη χωρητικοτητα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    γράφτο όμως..ολοκληρωμένα κάνε ένα σωστό ποστ,αν και πάλι δεν θεωρώ οτι εδώ είναι το πλέον κατάλληλο μέρος, όταν πρόκειται για μαθήματα, όμως ζημιά δεν μας κάνεις, και ο admin είναι οκ με αυτό αλλιώς δεν θα σας άφηνε..

    ως πέρισι ήξερα οτι παίρνετε έτοιμο υλικό απο δαπ με αντιτιμο το τομάρι σας, ομως τώρα στη φάση αυτή υπάρχουν
    ακόμα οι δαπ και ιστορίες? ο καθηγητής τι έπαθε? αναπληρωτής δεν υπάρχει?

    κατά τα άλλα μπράβο για οτι λές οτι κάνεις, εγώ τι να σε κάνω τώρα? για να σου απαντήσω αυτό που ζητάς
    θα πρέπει να υποφέρω και εγώ μαζί σου είδες τι έγραψα πριν... ίσως τα έχει άλλος πιο πρόχειρα και σε βοηθήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lynx : 21-01-15 στις 21:42 Αιτία: υβρίδια

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    549

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    γράφτο όμως..ολοκληρωμένα κάνε ένα σωστό ποστ,αν και πάλι δεν θεωρώ οτι εδώ είναι το πλέον κατάλληλο μέρος, όταν πρόκειται για μαθήματα, όμως ζημιά δεν μας κάνεις, και ο admin είναι οκ με αυτό αλλιώς δεν θα σας άφηνε..

    ως πέρισι ήξερα οτι παίρνετε έτοιμο υλικό απο δαπ με αντιτιμο το τομάρι σας, ομως τώρα στη φάση αυτή υπάρχουν
    ακόμα οι δαπ και ιστορίες? ο καθηγητής τι έπαθε? αναπληρωτής δεν υπάρχει?

    κατά τα άλλα μπράβο για οτι λές οτι κάνεις, εγώ τι να σε κάνω τώρα? για να σου απαντήσω αυτό που ζητάς
    θα πρέπει να υποφέρω και εγώ μαζί σου είδες τι έγραψα πριν... ίσως τα έχει άλλος πιο πρόχειρα και σε βοηθήσει.
    ειμαι αρκετα περηφανος για να παω να παρακαλαω η να κανω αγγαρειες στη δαπ για σημειωσεις η εργασιες.. οι μισοι πανε για αυτα η αλλοι για γκομενες ειτε για τα φοιτητικα παρτυ .. φυσικα και υπαρχουν αφου οι καθηγητες ειναι πολιτικοποιημενοι ας μην κοροιδευομαστε

    ο καθηγητης εχει τρομερες γνωσεις αυτο ειναι το μονο σιγουρο (16 χρονια σπουδες (5 στο εμπ και 11 στο maryland δεν ειναι και λιγα)) απλα την επαθε γερα απο γυναικα και απο τοτε ειναι αλλου

    θα την βρω την λυση μωρε σιγα.. απλα την αφησα για το τελος

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορια....
    By vagelis_kar in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-15, 15:37
  2. απορια
    By panoskon in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-12, 12:24
  3. Απορια
    By sakis13 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-10, 18:43
  4. Απορια!!
    By Leonardo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-09, 13:43
  5. Απορια
    By sunnymtx in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-07, 04:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας