Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Θερμοστάτης Siemens REV 13

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ανω Πατήσσια
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Θερμοστάτης Siemens REV 13

    Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι.
    Είχα έναν μηχανικό θερμοστάτη στο σπίτι και αποφάσισα να τον αλλάξω και να πάρω έναν ψηφιακό. Μετά από ψάξιμο αποφάσισα να πάρω τον Siemens REV 13 μιας και έχει αυτοεκπαίδευση.
    Μετά από διάβασμα στο συγκεκριμένο forum σχετικά με την συνδεσμολογία του θερμοστάτη, κατάλαβα ότι το μαύρο καλώδιο (που στον δικό μου παλιό μηχανικό ήταν το L), δηλ. η φάση, το συνέδεσα με το L του Siemens, το καφέ (που στον παλίο θερμοστάτη ήταν το ΝΟ), το συνέδεσα με το L1 στον Siemens, και τέλος το μπλε (που στον παλιό ήταν το Ν), δεν το συνέδεσα πουθενά.

    1) Μιας και εσείς ξέρετε περισσότερα, θα ήθελα να ρωτήσω άμα η συγκεκριμένη συνδεσμολογία είναι σωστή ή θα πρέπει να συνδέσω το καφέ με το NC αντί για το NO.
    2) Μέσα στις οδηγίες χρήσης του θερμοστάτη διάβασα ότι η εργοστασιακή ρύθμιση του αλγόριθμου ελέγχου είναι προγραμματισμένη να είναι 2-θέσεων. Υπάρχει όμως και το PID self-learning. Θα ήθελα να ρωτήσω τι διαφορές έχουν αυτά τα δυο, και αν εγώ πρέπει να αλλάξω την συγκεκριμένη ρύθμιση σε PID self-learning.

    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη duomax03
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    226

    Προεπιλογή

    Το NC σημαίνει κανονικά κλειστός, και το ΝΟ σημαίνει κανονικά ανοικτός και το |COM είναι κοινός. Προφανώς πρόκειται για κάποιο εσωτερικό relay Είναι αρκετά απλή η συνδεσμολογία του. Απλά διακόπτει τη φάση.Απο ό,τι είδα στα γρήγορα, η φάση πρέπει να είναι NO

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη duomax03 : 08-03-12 στις 17:02
    duomax3

    Boobies Rule!!!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Aλέξανδρε καλημέρα! Έχω τον συγκεκριμένο θερμοστάτη περίπου 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    Όσον αφορα το δεύτερο του ερώτημα σου:
    Αλγόριθμοιελέγχου. PID αυτό-εκπαίδευσης:
    ΟREV13.. διαθέτει έναν ενεργό τρόπο λειτουργίας μεαυτό-εκπαίδευση, που σημαίνει ότι προσαρμόζεται αυτόματα στον τύπο τουελεγχόμενου συστήματος (τύπος κτηρίου, τύπος θερμαντικού σώματος, μέγεθος χώρουκλπ). Όταν ολοκληρωθεί η φάση εκπαίδευσης,ο θερμοστάτης βελτιστοποιεί αυτόματατις παραμέτρους και στη συνέχεια βασίζει τη λειτουργία του στο μοντέλο, πουέμαθε. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις , όπου η αυτό-εκπαίδευση δεν είναι ιδανικήλύση, μπορεί να επιλεχτεί τρόπος ελέγχουPID 12, PID 6 ή 2 σημείων. ΈλεγχοςPID 12, 12-λεπτος κύκλοςμεταγωγής για κανονικά ως αργά ελεγχόμενα συστήματα (π.χ. μεγάλα σπίτια, μεγάλοι χώροι, χυτοσιδηράθερμαντικά σώματα,καυστήρες ελαίου). ΈλεγχοςPID 6, 6-λεπτος κύκλοςμεταγωγής για ταχέως ελεγχόμενα συστήματα (π.χ. μικρά κτήρια, μικροί χώροι,επίπεδα θερμαντικά σώματα, αερόθερμα, καυστήρες αερίου). Έλεγχος 2σημείων με διαφορική θερμοκρασία διακοπής 0.5°C
    (εργοστασιακή ρύθμιση)για ελεγχόμενα συστήματα μεγάλης δυσκολίας με ακραίες
    μεταβολές εξωτερικής θερμοκρασίας.
    Εγώ τον έχω στην αυτο-εκπαίδευση, πρέπει να κάνεις δοκιμές να δεις τι σε καλύπτει καλύτερα.REV 13DC.jpg


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Αλέξανδρε είσαι μια χαρά!ο ουδέτερος δεν χρησιμοποιήτε σε ψηφιακούς θερμοστάτες, στους παλιούς τους μηχανικους μόνο έναν λόγο εξυπηρετούσε ο ουδέτερος, το άναμμα της λυχνίας όταν έδινε εντολή!χαχαχαχαχα...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός τ.ε

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη topmar
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    ενδιαφέρομαι κι εγώ για την αντικατάσταση του παλιού τοποθετημένου αναλογικού θερμοστάτη του σπιτιού μου, με ένα ψηφιακό με μικροεπεξεργαστή και selflearning.

    Θέλω αποκλειστικά Siemens αλλά έχω μπερδευτεί με τα μοντέλα, REV 13 - REV 17 - REV 24 - REV 100 - REV 200....(??)

    Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά τους, απέκλεισα τους ακριβούς REV 24 και REV 200, μιας και δεν διαθέτω τόσα χρήματα. Από τους υπόλοιπους 3, υποθέτω πως η μόνη διαφορά του REV 100 με τους REV 13 & REV 17 είναι η οθόνη αφής, οπότε μάλλον αποκλείω και αυτόν.

    Οπότε, καταλήγω σε έναν εκ των REV 13 & REV 17, με τον REV 17 να διαθέτει επιπλέον ημι-εβδομαδιαία λειτουργία, η οποία δεν καταλαβαίνω τι είναι.

    Έχει κάποιος γνώμη από τη χρήση ενός εκ των REV 13 & REV 17 για να μου πει τη γνώμη του εάν είναι ικανοποιημένος από αυτούς??

    Η σύνδεση μπορεί να γίνει από μένα, που είμαι παντελώς αρχάριος, για να γλιτώσω κανένα φράγκο, ή θα τα κάνω μαντάρα??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Σεπολια
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Ψαχνοντας στο δικτυο να βρω πληροφοριες για τον rev 13 επεσα εδω. Ενας φιλος που ασχολειται ανελαβε αποψε να μου συνδεσει τον rev 13 και αφου τα εκανε ολα πανω δεξια της οθονης του αναβοσβηνε το σημα του τηλεχειρισμου και ανοιγοκλεινε τον καυστηρα. Μετα απο πειραματα με τις επαφες Τ1, Τ2 καταφερε και βραχυκυκλωσε τον θερμοστατη με αποτελεσμα να καψει μεχρι και την γενικη ασφαλεια του λεβητα. Η ερωτηση ειναι ο θερμοστατης υπαρχει περιπτωση να την γλιτωσε; Αν γνωριζετε θα ηθελα μια απαντηση ευχαριστω εκ των προτερων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    ΠΑιδια να κανω και εγω μια ερωτηση?Εγκατεστησα και εγω τον REV 13.Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως σημαινει η καθε επιλογη λειτουργιας (Αυτοματη λειτουργια με 2 περιοδους θερμανσης, αυτοματη κλειτουργια με μια περιοδο θερμανσης, συνεχης λειτουργια ανεσης, συνεχης οικονομικη λειτουργια?).Μονο την προστασια του παγετου εχω καταλαβει (για να μην παγωνουν οι σωληνες) και ουσιαστικα κλεινει.Επισης τι σημαινει η επιλογη παρτυκαι η αλλη επιλογη (εξοικονομηση ενεργειας) που εχει επανω το ιδιο κουμπι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cult Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑιδια να κανω και εγω μια ερωτηση?Εγκατεστησα και εγω τον REV 13.Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως σημαινει η καθε επιλογη λειτουργιας (Αυτοματη λειτουργια με 2 περιοδους θερμανσης, αυτοματη κλειτουργια με μια περιοδο θερμανσης, συνεχης λειτουργια ανεσης, συνεχης οικονομικη λειτουργια?).Μονο την προστασια του παγετου εχω καταλαβει (για να μην παγωνουν οι σωληνες) και ουσιαστικα κλεινει.Επισης τι σημαινει η επιλογη παρτυκαι η αλλη επιλογη (εξοικονομηση ενεργειας) που εχει επανω το ιδιο κουμπι?
    Αυτόματη λειτουργία με 2 περιόδους θέρμανσης σημαίνει να τον ρυθμίσεις να ανοίγει την θέρμανση δύο φορές την μέρα . Πχ 6:00 με 8:00 το πρωί και 20:00 με 23:00 το βράδυ. Αυτόματη λειτουργία με 1 περίοδο θέρμανσης σημαίνει να ανοίγει την θέρμανση μία φορά τη μέρα πχ 11:00-16:00. Η συνεχής λειτουργία άνεσης υποτίθεται ότι είναι η κανονική λειτουργία μετο σύμβολο του ήλιου για την μέρα και η συνεχής λειτουργία εξοικονόμησης με το σύμβολο του φεγγαριού για την νύχτα που ξαπλώνουμε για ύπνο. Ο καυστήρας ανάβει πιο αραιά εξοικονομώντας πετρέλαιο.Αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο εσύ αν θέλεις μπορείς να τον έχεις να δουλεύει στην εξοικονόμηση και την μέρα. Η εναλλαγή κανονικής - οικονομικής και η λειτουργία πάρτυ αφορούν τα χρονοπρογράματα (2 περίοδοι θέρμανσης ή 1 περίοδος θέρμανσης) Υποθέτω ότι το έχει βάλει ο κατασκευαστής για να κάνεις κάποιες αλλαγές χωρίς να χαλάσεις τα προγράμματα. Η λειτουργία πάρτυ παρατείνει ουσιαστικά τον χρόνο λήξης του προγράμματος. Πχ το πρόγραμμα που έχεις βάλει θα κλείσει την θέρμανση στις 16:00 και εσύ κρυώνεις με την λειτουργία πάρτυ παρατείνεις το κλείσιμο της θέρμανσης για το χρονικό διάστημα που επιθυμείς. Μέγιστη παράταση 9 ώρες. Αυτό γίνεται με βήματα ή μισής ή μιας ώρας δεν θυμάμαι καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής Λέκας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    390

    Προεπιλογή

    Το L είναι η φάση και το L1 είναι η επιστροφή.

    Σωστά τα είπε και ο φίλος Θωμάς... το Ν ήτανε όλο κι όλο για την ενδεικτική τους λυχνία (μηχανικοί θερμοστάτες)

    Πόσο κοστίζει ο συγκεκριμένος θερμοστάτης παιδιά με το ΦΠΑ πάντα μέσα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Για να καταλαβω φιλε sat3x1 εγω που ανοιγω τον θερμοστατη καθε βραδυ (και οχι παντα) επιλεγω το τριτο προγραμμα?Αν ναι δουλευει συνεχως, κανει διακοπες?Ποια τα οφελη σε σχεση με εναν απλο θερμοστατη?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cult : 16-02-13 στις 14:09

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. θερμοστάτης χώρου SIEMENS RAA30-16 καυστήρας ρίχνει ρελέ
    By ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-16, 01:17
  2. Θερμοστάτης Siemens REV24 - πρόβλημα σύνδεσης
    By hipath in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 01:49
  3. θερμοστάτης SIEMENS REV13
    By antonisp in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-12, 15:44
  4. Siemens REV 200 Συνδεσμολογία
    By kellis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-12, 01:24
  5. θερμοστατης siemens rev-100 δεν δουλευει
    By nikop in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-11, 10:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας