Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Συσκευη GPS παρακολουθησης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή Συσκευη GPS παρακολουθησης

    Μου χρειαζεται να αγορασω μια συσκευη παρακολουθησης GPS καθως ενα αγαπημενο συγγενικο προσωπο πασχει απο την νοσο alzheimer.Προσφατα ειχαμε ενα ασχημο κρουσμα και χαθηκε για αρκετες ωρες με αποτελεσμα να γινει κινητοποιηση της Αστυνομιας για να βρεθει.Επισης το δυστυχο ειναι οτι τα ατομα αυτα κλεινονται στον εαυτο τους χωρις να μιλουν και τις ωρες που περιπλανωνται δεν δινουν στο περιβαλλον τους στοιχεια οτι εχουν προβλημα με αποτελεσμα να μην μπορει κανεις να καταλαβει οτι εχουν χαθει για να βοηθησει.Πιστευα οτι η μεταλλικη ταυτοτητα με τα στοιχεια χαραγμενα επανω θα βοηθουσε αλλα στο προσφατο κρουσμα δεν ειχε κανενα αποτελεσμα.

    Οι συσκευες που γνωριζω να κανουν αυτη τη δουλεια ειναι αυτες που δεχονται μια καρτα sim και με μια κληση στελνουν SMS με τα στοιχεια της θεσης.

    Στο δια ταυτα.Η συσκευη πρεπει να εχει τα εξης χαρακτηριστικα:
    1.Να ειναι σε φορητο μεγεθος.
    2.Να λειτουργει με μπαταριες.
    3.Να δινει ολοκληρωμενα στοιχεια, οχι απλα μια συντεταγμενη, αλλα οδο και περιοχη, γιατι τα ατομα που θα την χρησιμοποιησουν δεν εχουν καλη σχεση με την τεχνολογια ωστε να μπορουν να αξιοποιησουν μια απλη συντεταγμενη.
    4.Να εχει ενα λογικο κοστος.

    Εριξα μια ματια εδω, αλλα θα ηθελα να δω μηπως καποιος φιλος γνωριζει περισσοτερα ωστε να μην κανω καμια βιαστικη αγορα.Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Παναγιωτη ξερω εναν στην Ηλιουπολη (θεσνικης) που εχει τετοια.Αν θες να παρεις να ρωτησεις πες να σου δωσω το τηλεφωνο του

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω Βαγγο θα γινει και αυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Christos E
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    -Phatt- Εχω ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα" με εσένα με κάποιο συγγενικό μου πρόσωπο. Το έχω παραμελήσει λίγο το θέμα του gps που ήθελα να αγοράσω λόγω δουλειών αλλά είχα βρει κάποια φορητά που είναι για κατοικίδια (σκυλάκια). Εγώ σε κάτι τέτοιο λέω να πάω. Για κοίταξέ τα (pet locator)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Christos E για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Phatt (09-03-12)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Phatt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εριξα μια ματια εδω, αλλα θα ηθελα να δω μηπως καποιος φιλος γνωριζει περισσοτερα ωστε να μην κανω καμια βιαστικη αγορα.Ευχαριστω.
    Ορισμένα από τα παραπάνω μπορείς να τα βρεις και μέσω ebay αρκετά φτηνότερα, αν και δεν ξέρω αν κάνουν την ίδια δουλειά
    http://viewitem.eim.ebay.gr/New-Mini...770442185/item
    Προσωπικά είχα σκεφτεί την αγορά του παλιότερα για τοποθέτηση στο αυτοκίνητο.

    Για Θεσσαλονίκη αν θες ρίξε μια ματιά και στο παρακάτω:
    http://www.vidavo.gr/index.php?optio...mid=58&lang=el

    Αφορά τον εντοπισμού θέσης ατόμων με Alzheimer.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον axel12p για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Phatt (09-03-12)

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Να έχετε υπόψιν σας ότι το gps δε θα δουλεύει σε εσωτερικούς χώρους και ότι δεν έχει πολλές ώρες αυτονομία. Είναι καλή ιδέα όμως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη limas
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, επειδή ενδιαφέρομαι για τοποθέτηση μιας τέτοιας συσκευής σε αυτοκίνητο και μοτοσυκλέτα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με την εγκατάσταση. Θέλει πολλά κοψίματα? 'Εχω δει το manual και έχει ένα wiring diagram, χονδρικά βέβαια, αλλά θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει αν γενικά θέλει πολύ δουλειά ή μπορεί να γίνει και από κάποιον με σχετικά λίγη εμπειρία. Επίσης, έχω βρεί και το wiring diagram του αυτοκινήτου μου και νομίζω ότι από εκεί θα βρω τα σήματα και τις τάσεις που θέλω.

    Το μοντέλο που με ενδιαφέρει είναι:

    http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI...m=110904974767

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ξέρω, αλλά θέλω να μαθαίνω..

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Μιχάλη, το συγκεκριμένο GPS το έχω βάλει στην μηχανή μου και το έχω "παντρέψει" με τον συναγερμό.
    Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και στο συνηστώ ανεπιφύλακτα.
    Αν δεν το έχεις με τα ηλεκτρονικά / ηλεκτρολογικά, μπορείς να το βάλεις και "αυτόνομο" χωρίς σύνδεση με το συναγερμό / immobilizer. Απλά του δίνεις τροφοδοσία 12V απο την μπαταρία του αυτοκινήτου. Επίσης καλό είναι να το βάλεις σε σημείο που να μην φαίνεται με την πρώτη. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Η κεραία του ΔΕΝ πρέπει να μπεί κάτω απο μέταλα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη limas
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    99

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιχάλη, το συγκεκριμένο GPS το έχω βάλει στην μηχανή μου και το έχω "παντρέψει" με τον συναγερμό.
    Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ και στο συνηστώ ανεπιφύλακτα.
    Αν δεν το έχεις με τα ηλεκτρονικά / ηλεκτρολογικά, μπορείς να το βάλεις και "αυτόνομο" χωρίς σύνδεση με το συναγερμό / immobilizer. Απλά του δίνεις τροφοδοσία 12V απο την μπαταρία του αυτοκινήτου. Επίσης καλό είναι να το βάλεις σε σημείο που να μην φαίνεται με την πρώτη. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Η κεραία του ΔΕΝ πρέπει να μπεί κάτω απο μέταλα.

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις λοιπόν το ίδιο κιτ με το τηλεκοντρόλ και με τον αισθητήρα κραδασμών? Κοίτα με τα ηλεκτρονικά το έχω λιγάκι, και θέλω να αρχίσω να πειραματίζομαι για να μαθαίνω. Θα ήθελα να κάνω μόνος μου την τοποθέτηση!! Μακάρι να τα καταφέρω. Θέλω να το τοποθετήσω σε μηχανάκι που δεν έχει ούτε συναγερμό ούτε immobilizer. Μόνο μια 12βολτη τροφοδοσία θέλει? Γιατί βλέπω ότι έχει και κάτι σήματα στο wiring diagram που αναφέρουν: door triger + / door trigger -, και για να παρεμβάλω το ρελέ στο κύκλωμα που τροφοδοτεί την αντλία βενζίνης νομίζω θέλει κι εκεί κόψιμο.

    Επίσης, όταν λες να μην φαίνεται με την πρώτη τι εννοείς; Να μην φαίνεται το κουτί του, αυτό το κάπως παραλληλόγραμμο σκούρο κουτί? Αυτό που έχει τα βύσματα για να συνδέσεις τι κεραίες?

    Και τις κεραίες στο μηχανάκι που θα μπορούσες να τις κρύψεις?

    Να υποθέσω ότι έχει πάρει τα μέτρα σου για το θέμα της υγρασίας/νερού/ αδιαβροχοποίησης.

    Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη για τις πολλές απορίες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ξέρω, αλλά θέλω να μαθαίνω..

Παρόμοια Θέματα

  1. Κρυφή Camera Παρακολουθησης
    By antykaps in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-17, 16:09
  2. Στήσιμο κυκλώματος παρακολουθησης
    By lancias in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 17:42
  3. Βοηθεια με καμερα παρακολουθησης
    By Xarry in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-13, 09:26
  4. ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ
    By Nασος in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-10, 23:19
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-05, 17:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας