Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: 813 vs 4D32

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Αλ
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή 813 vs 4D32

    Καλησπερα σε ολους
    Εαν υπαρχει η εμπειρια, θα ηθελα να μου πειτε ποιο σχημα να προτιμησω
    για πειραματικο πομπο στα ΑΜ

    " 6L6, 807, 813 " ή "6L6, 807, 4D32"

    ή καποιο αλλο σχημα με τελικες τις ή 813 ή 4D32

    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Η γνώμη μου είναι και στις δύο περιπτώσεις να βάλεις στην ταλάντωση μικρότερη λυχνία. Μια 6AG7 η οποία είναι μεταλλική (θωρακισμένη) θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή. Η 807 για μπάφερ με χαμηλή τάση γύρω στα 250 θα είναι μια χαρά. Στην έξοδο, σίγουρα η 813 είναι πιο ισχυρή από την 4Δ32, εκτός αν σκοπεύεις να δουλέψεις την 813 σε χαμηλή τάση πχ 1200 βολτ, οπότε είναι περίπου το ίδιο. Υπ' όψιν ότι η 4Δ32 μπορεί να δουλέψει άνετα και σε μεγαλύτερη τάση απ' ότι λένε τα βιβλία. Εκείνο το χοντρό σύρμα της ανόδου που πηγαίνει στο καπελάκι δεν καίγεται τόσο εύκολα και δεν έχει καμμιά σχέση με το συρματάκι της 807, της 509 ή της 811. Ακόμη και από της 813 είναι πιο χοντρό. Είχα κάνει κάποτε "νεκροψία" σε μιά που είχε σπάσει. Το φύλλο μετάλλου της ανόδου (αυτό που περικλείει τα υπόλοιπα ηλεκτρόδια), εκτός που είναι μαύρο (με επίστρωση γραφίτη), είναι και από πολύ σκληρό μέταλλο. Κάποιο ειδικό κράμμα υποθέτω. Προσπαθούσα να το αφαιρέσω με το μυτοτσίμπιδο για να δω πιο μέσα και λύγιζε πολύ δύσκολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον itta-vitta για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (10-03-12), nikman (10-03-12)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παντα τα κειμενα σου ειναι "ευαγγελιο" μεγαλης τεχνικης πειρας φιλε "ιττα βητα",τα διαβαζω παντα με σεβασμο.

    φιλικα,Γεωργιος (αθικτον).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ φίλε Γιώργο για τα καλά σου λόγια.

    Για τον φίλο τον Νίκο, θα πρότεινα δύο 4Δ32 στην έξοδο και άσε την 813. Να βάλεις βάσεις Τζόνσον σαν αυτές που πουλάει ένας φίλος στις αγγελίες του ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=61555 και όχι τις απλές πορσελάνης.
    Επειδη το 1/4 με 1/3 περίπου της λυχνίας μπαίνει μέσα στη βάση, ένα μεγάλο μέρος θερμότητας μέσω του μεταλλικού μέρους της βάσης πηγαίνει στο σασί. Θα δεις το σασί να ζεσταίνεται ελαφρώς. Επίσης, ένα μέρος της θερμότητας φεύγει από κάτω, από τις τρύπες της βάσης. Δεν χρειάζεται να βάλεις ψύξη αέρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    εγω παλι θα προτεινα να μείνεις με τις 2 807, ή να προσθέσεις άλλες 2. και γιατι με 813 κτλ ανεβαίνεις σε επικύνδυνες τάσεις, και για θέμα χρημάτων. μια 813 έχει κάπου 80-90Ε.
    καλύτερη είναι πάντως η ρώσικη έκδοση της 813 η GU13 πιο ανθεκτική και στα μισά λεφτα αν την βρεις (δες ΕΒΑΥ)
    την εχω δουλέψει και κράτησε περισσοτερο απο την 813 την κινέζικη (CVC)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Η αδελφή τής 4Δ32 η 4Δ22 λειτουργεί στα νήματα με 12,6 ή με 25,1. Λόγω της μεγαλύτερης τάσης στα νήματα τραβάει λιγότερο ρεύμα ρεύμα και ζεταίνεται λιγότερο.
    Δείτε τις φώτο: την άνοδο της 4Δ32 και της 813. Το "σίδερο" της μιάς και τη λαμαρίνα της άλλης. Όχι πως και η 813 δεν είναι καλή. Ο κορμός της ανόδου της 813 είναι πιο χοντρός.
    4d32.jpg

    813.jpg
    Παναγιώτη ο Μανιάτης (ράδιο-741) μου είπε ότι οι ςνς είναι αγγλικές ή τουλάχιστον αυτός τις φέρνει από Αγγλία. Τώρα αν ο Άγγλος τις αγοράζει από Κίνα, δεν ξέρω. Κάποιος άλλος μου είχε πει ότι είναι Γερμανικές.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη itta-vitta : 10-03-12 στις 10:58

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη πράγματι η ρωσίδα η ΓΥ-13 σαν να είναι καλύτερη. Σε δοκιμές που έκανα τράβηξε ρεύμα μέχρι 350 μιλλΑ, με 420-430 βολτ στο σκρην και δούλευε μια χαρά. Δεν κοκκίνιζε καθόλου. Στο κεφάλι με 2 κίλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Όσο για τις υψηλες τάσεις που είπες σίγουρα είναι επικίνδυνες. Αυτό είναι γνωστό. Πριν από ένα χρόνο περίπου τι έπαθα. Το θυμήθηκα γιατί έγινε λόγος τώρα για την ΓΥ-13. Έκανα λοιπόν τις δοκιμές μου με την ΓΥ-13, ανέβαζα την τάση στο σκρήν για ανεβάσω τα ανοδικά μιλλΑ για να δω πώς θα δουλέψει και κάποια στιγμή πλησιάζω το δάχτυλό μου σε μια από τις επαφές του μιλλιαμπερομέτρου της ανόδου. Δεν ακούμπησα το μιλλΑ, αλλά έκανε βολταϊκό τόξο το δάχτυλό μου με την επαφή του μιλλΑ και σκίστηκε βαθειά το δάχτυλό μου, πέρα από το χτύπημα του ρεύματος. Πρώτη φορά μου συνέβη κάτι τέτοιο, στα τόσα χρόνια. Επαγωγικό χτύπημα ρεύματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    για μενα μακρυά απο υψηλές τάσεις αν εισαι ραδιοπειραματιστης. Αλλο να έχεις ενα μηχάνημα που το εχεις να δουλευει συνέχεια και άλλο ενα μηχάνημα που σαν ραδιοπειραματιστής θα το σκαλίζεις συνέχεια. Αν το σκαλίζεις συνέχεια έχεις αυξημένο κίνδυνο να συμβεί κάτι κακό. ενα KVολτικό χτύπημα μπορεί να είναι μοιραίο.
    εμείς βάλαμε τα μοσφετ και ησυχάσαμε. Δουλεύουν συνεχόμενα χωρίς να καίγονται ποτε ή να πέφτει η απόδοση τους όπως στις λυχνίες, το καθε ένα έχει 2-3Ευρω και το κυριότερο δουλεύουν στα 85vdc μόνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Αλ
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Καλημερα σας !!!
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Και ο Βασιλης (itta-vitta) και ο Παναγιωτης (Tzitzikas) απαντουν παντα γρηγορα
    και με πολυ αναλυση και το χαιρομαι ειλικρινα. Εκανα την ερωτηση διοτι θελω να πειραματιστω (οπως το ειπες Παναγιωτη, "ραδιοπειραματιστης")
    με ο,τι εχω στα συρταρια μου γιατι σημερα δεν ειναι για πολλα εξοδα !!!!! Για να ακουσω αλλη μια φορα την - πολυτιμη - γνωμη σας αναφερω οτι

    1. Δεν θελω να ενεβω πανω απο 1000 volts
    2. Εχω δυο 6L6 NOS
    3. Εχω τεσσερεις 807 καινουργιες
    4. Εχω μια 4D32 RAYTHEON USA αθικτη (μου την εδωσε φιλος που τα παρατησε τελειως λογω υγειας)
    5. ΔΕΝ εχω 813

    με βαση αυτα τι μου προτεινετε ??

    ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λυχνια 4D32
    By Νικος Αλ in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-12, 21:31
  2. Λυχνια 813
    By Νικος Αλ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-11, 11:03
  3. ΠΟΜΠΟΣ ΜΕΣΑΙΩΝ 6Χ813
    By crown in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-11, 21:37
  4. 813 σε tube amplifier
    By xazopartalos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-09, 21:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας