Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Mετρητης στροφης αξονα ερωτηση

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    18

    Question Mετρητης στροφης αξονα ερωτηση

    Καλησπερα ειμαι αγχαριος και νεος στο φορουμ,
    θα ηθελα να κανω μια κατασκευη στην οποια εχω ενα μοτερακι με περιστροφη περιπου 4,6 το λεπτο και θα ηθελα να σταματαει μολις κανει μια πληρη περιστροφη και στη συνεχεια μολις ξαναμπει η τροφοδοσια του να ξεκιναει παλι απο την αρχη και να κανει την ιδια διαδικασια... μπορω να εχω τις αποψεις σας?
    ευχαριστω!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Γεια σου και καλως ηρθες.

    Αν καταλαβα καλα, θελεις να βαζεις τροφοδοσια σ' ενα μοτερ κι αυτο να κανει μια πληρη περιστροφη και μετα να σταματαει, ενω θα ειναι ακομα υπο ταση?
    Και μετα να αποσυνδεις την ταση και να την ξαναβαζεις επανω και να επαναλαμβανεται η διαδικασια απο την αρχη.

    Ετσι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    ναι ακριβως αυτο....!!! αν θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις αλλά ίσως με την χρήση κάποιου διακόπτη ελάσματος να μπορούσες να κάνεις κάποια πατέντα, ειδάλλως αν η περιστροφή είναι αργόστροφη ίσως με κάποιον μικρό χρονοδιακόπτη να μπορούσες να ρυθμίσεις τον χρόνο της πλήρους περιστροφής. Μπορεί κάποιοι άλλοι να μπορούν να σου πουν κάτι καλύτερο.
    JR5708[1].gif 010820030.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Το είχα σκεφτεί είτε με λογικές πύλες, άλλη μια πρόταση που είχα ακούσει ηταν με ένα φωτοτρανζιστορ που θα μετράγε στροφές και μόλις θα ολοκληρώνε μια στροφή και το led θα το εφεγγε για μια ακομα φορα αυτο θα έκοβε την τροφοδοσια αλλα δεν ξέρω πως...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    υπάρχουν πολοί τρόποι να κάνεις αυτό που θες, αλλά για να επιλέξεις το καλύτερο τρόπο θα πρέπει να αναφέρεις καταρχήν αν υπάρχει αρκετός χώρος,τάσεις ,ταχύτητα περιστροφής,,εσωτερικός ή εξωτερικος χώρος, τάσεις ρεύματα γιατί όπως καταλαβαίνεις άλλος τρόπος θα υπαρχει να το κάνεις αυτό σε ένα μοτέράκι απο φούρνο μικροκυμάτων και άλλος τρόπος για ένα μοτέρ που τραβάει συρματόσχοινο σε μια τροχαλία. π.χ λεω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    325

    Προεπιλογή

    Οπότε Μιχάλη, όπως είπε και ο Παντελής δώσε παραπάνω στοιχεία για να σου δωθούν καλλίτερες απαντήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Το μοτέρακι είναι μικρό μεγέθους περίπου 6 εκατό στον τροφοδοσίας 115v/60hz στροφές 1,6στροφες το λεπτο ( η χρήση του δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλα δεν είναι να τραβάει μεγάλο φορτίο πχ σιρματοσχινο) ο χώρος είναι εσωτερικός και το κυκλωμα πάνω σε πλακέτα αν γίνεται... Δεν ξέρω ελπίζω να σας κατατοπισα.... Η δουλεια που θέλω να κάνει το όλο κυκλωμα είναι να σταματάει το μοτέρακι μόλις κάνει μια ακριβώς πλήρη περίστροφη και μετα μόλις ξανα μπει στην τροφοδοσια να ξεκινάει πάλι απο την αρχη και να κάνει την ίδια δουλεια συνέχεια... Το είχα στο μυαλό μου να το φτιάξω με λογικές πύλες αλλα δεν τα κατάφερα... Μετα άκουσα μια επιλογη να το φτιάξω με ένα φωτοτρανζιστορ στο οποίο το κυκλωμα θα κάνει ο εξής... Θα υπάρχει πάνω στο μοτέρακι ένα led το οποίο θα περνάει κάθε φορα μπροστα απο το φωτοτρανζιστορ και μόλις μετράει 2 φορα να σταματάει το οποίο δεν είναι και το πιο εύκολο γιατι δεν έχω και τέτοιες γνώσεις... Λογικα με τπτ διακόπτες ή λογικές πύλες θα λύνεται αυτο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Εφόσον έχεις και γραμμική κίνηση, μπορεί να μπει οποιοσδήποτε διακόπτης (τερματικός, φωτοδιακόπτης, επαγωγικός...κλπ ).
    Εάν είναι μόνο περιστροφική, τότε πρέπει να μπει κάποιο έκκεντρο με διακόπτη ελάσματος-ροδάκι, η δίσκος με φωτοδιακόπτη.
    Εννοείται να είναι κάποιας διαμέτρου για να υπάρχει κάποια σχετική ακρίβεια , αν αυτό είναι απαραίτητο.

    < Η δουλειά που θέλω να κάνει το όλο κύκλωμα είναι να σταματάει το μοτέρ μόλις κάνει μια ακριβώς πλήρη περιστροφή και μετά μόλις ξανά μπει στην τροφοδοσία να ξεκινάει πάλι από την αρχή και να κάνει την ίδια δουλειά συνέχεια >
    Οι πληροφορίες πού δίνεις είναι ελλιπείς και ελλιπείς είναι αντίστοιχα και οι λύσεις που σου προτείνονται.
    Αυτό το: κάνει μια ακριβώς πλήρη περιστροφή και ξαναμπεί στην τροφοδοσία ... δεν λέει τίποτα.

    Η επιστροφή του μοτέρ στην αρχική θέση πώς και πότε γίνεται, πώς έγινε η διακοπή τροφοδοσίας, ποιος ορίζει την έναρξη του γεγονότος...απλά η επανασύνδεση της τάσης...κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 14-03-12 στις 09:59

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    το μοτερ που έχεις ειναι συγκεκριμένο ?
    γιατι υπάρχουν βηματικοά μοτερ όπου τους λές εσύ πόσα βήματα θα κάνουν.. με κάποιους παλμούν , απο ενα χρονιστή πχ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πως θα κανω περιστροφη αξονα με μοτερ ?
    By dalai in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 15:06
  2. Κυκλωμα στροφης φασης 90 μοιρων
    By tsounami in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-11, 12:03
  3. Mετρητης ραδιενεργειας
    By tomhel in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-11, 13:55
  4. κυκλωμα εποπτειας στροφων αξονα
    By TRIAC in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-09, 23:54
  5. Ερωτηση??????
    By BLACKANGEL in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-05, 13:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας