Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: τροφοδοτικο veleman 0-30 volt 10A

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή τροφοδοτικο veleman 0-30 volt 10A

    Καλησπέρα σε όλο το φορουμ , έφτιαξα το παλιο αλλά πολύ αξιόποστο τροφοδοτικό της βελαμεαν το οποίο έχει ξανα παρουσιαστεί πιο παλιά .Οι διαφοροποισεις που έχω κάνει έιναι οτι αντι για μετασχηματιστή 15-0-15 που θέλει ,έχω βάλει 12-0-12 300VA ,με αποτελεσμα αντι να γίνεται η εναλλαγή των πηνίων του μετασχηματιστή στα 12 βολτ,εμένα γίνεται στα 9,5 βολτ, η μέγιστη και η ελάχιστη τάση όμως έχει παραμέινει η ίδια απο 0-31,2
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0772_001.jpg Εμφανίσεις:  477 Μέγεθος:  73,8 KB
    Επείσης το κύκλωμα έχει σαν αντιστάσεις shunt 4 σύρματα 10 εκατοστά το ένα ,τις οποιες τις χρησιμοποιεί σαν σύγκρηση σε σχέση με ένα διαιρέτη τάσης που υπαρχει στο δεύτερο λμ723 ,για να λειτουργίσει ο περιοριστής ρεύματος.

    Δοκιμασα και εγω αυτή τη μέθοδο αλλά με τα δικά μου σύρματα δε δούλεψε,έβαλα αντιστάσεις σύρματος απο πιστολάκι γαι τα μαλια,έβαλα χίλια δυο και τελικά κατέληξα σε 3 αντιστάσεις 0,68 ωμ 10βατ παράλληλα.

    Οπότε ο χαμηλότερος περιορισμός σε βραχυκύκλωμα είναι 4,5 αμπερ και ο μέγιστος 10, δε ξέρω αν το έχει φτιάξει κάποιος άλλος και κατάφερε να περιορίζει το ρεύμα κάτω απο τα 4,5 αμπερ.Μπορώ να το φτασω βέβαια στα 2 αμπερ αλλά εκει περιορίζεται και το μέγιαστο στα 7 απερ.
    Τα ντισπλαυ είναι με το 7107 και ξεχωριστό τροφοδοτικό το καθένα τα οποια έχουν παρουσιαστεί πάλι εδω.

    Οι 2 ανεμηστήρες πανω δουλεύουν μόνιμα στα 7 βολτ περιπου μέσω μιας αντίστασης για να κυκλοφορεί ο αέρας στο εσωτερικό του κουτιού ,ο αριστερός είναι μπλοουερ ο δεξιός εισάγεια αέρα , οι 2 ανεμηστήρες πίσω ενεργοποιούνται μέσω του θερμίστορ που έιναι δίπλα απο το 3055 και δουλεύουν στα 12 βολτ .Το έχω ρυθμήσει έτσι ώστε όταν βραχυκυκλώνω την έξοδο και δίνει 5 αμπερ,μετά απο ένα λεπτο να παίρνουν και οι 4 ανεμηστήρες στα 12 βολτ.Εμπειρικα υποθέτο είναι γύρω στους 50 βαθμούς.
    Ο ψύκτης πίσω είναι απο σηδηρόδρομο μπαλκονοπορτας (λίγο καγκουριά αλλά δουλεύει),είναι αλουμίνιο 1 χιλ. βαμένος ηλεκτροστατικά όπου το έτριψα και με μίκες ελαστικές βίδωσα τα τρανζίστορ,κοθότι ψύκτης τέτοιου μεγέθους είναι πανακριβος.
    Το μετασχηματιστή τον έιχα πάρει 30 κάτι ευρώ, τα 3055 12 ευρώ όλα τα υπολοιπα τα έιχα .
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  board.jpg Εμφανίσεις:  455 Μέγεθος:  98,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0638_001.jpg Εμφανίσεις:  510 Μέγεθος:  101,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0644_001.jpg Εμφανίσεις:  458 Μέγεθος:  84,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0773_001.jpg Εμφανίσεις:  463 Μέγεθος:  94,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0817_001.jpg Εμφανίσεις:  471 Μέγεθος:  117,5 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 09-06-12 στις 18:52

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alfadex για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kentar (08-06-12)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  f.jpg Εμφανίσεις:  277 Μέγεθος:  128,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0830_001.jpg Εμφανίσεις:  247 Μέγεθος:  100,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0825_001.jpg Εμφανίσεις:  257 Μέγεθος:  87,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0814_001.jpg Εμφανίσεις:  258 Μέγεθος:  100,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0845_001.jpg Εμφανίσεις:  257 Μέγεθος:  111,4 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0819_001.jpg Εμφανίσεις:  308 Μέγεθος:  111,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0824_001.jpg Εμφανίσεις:  306 Μέγεθος:  76,6 KB

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_0840_001.jpg Εμφανίσεις:  330 Μέγεθος:  93,2 KB

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Ευγε και καλοδουλευτο.

    Μερικες παρατηρησεις, αν μου επιτρεπεις και παντα καλοπροαιρετα.
    α. Αισθητικα το αποτελεσμα δεν μου αρεσει.
    Το κουτι εχει πολλες γρατζουνιες, τα πλαστικα στα display ειναι κομμενα στραβα, φαινοται οι βιδες...
    Η ψυκτρα απο πισω δε, μπορει να ειναι λειτουργικη, αλλα ..αποκρουστικη.

    β. Εργονομικα παλι, δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα στριμωξες ολα δεξια.

    γ. Τα attachment σου δεν δουλευουν.

    δ. Δεν παρουσιαζεις σχεδιο, ουτε τυπωμενα. Δεν ξερω αν ειναι λογω του "γ"

    Παρ' ολα αυτα, απο την στιγμη που κανεις την δουλεια σου, εχεις τα συγχαρητηρια μου.
    Ευχαριστω που το μοιραστηκες μαζι μας.

    EDIT:
    Οσο εγραφα αυτα, ειδα ανεβασες pcb kai σχεδια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    έχεις σχεδον σε όλα δίκαιο και οι παρατηρήσεις σου επικεντρόνται στην εμφάνιση,το έφτιαξα όμως για δικό μου δεν είναι για πούλημα ,απλα θέλω να λειτουργεί τπτ άλλο,αριστερά θέλω να βάλω αυτό http://www.electronics-lab.com/proje...001/index.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Μπραβο Παντελη, πολυ καλη κατασκευη. Φαινεται οτι εχεις ριξει πολυ δουλεια!
    Σου ευχομαι να ειναι καλοδουλευτο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Μπραβο φιλαρακο....
    Καλα ε μιλαμε με τετοια ψυκτρα αντι να ζεστενονται τα τρανσιστορ θα κρυωνουνε....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ,η ψύκτρα απο πλευράς απόδοσης είναι πολύ καλή γιατί έχει μεγάλη επιφανεια και <<γεμίζει>> παντού θερμότητα σχεδόν ομοιόμορφα,οι ανεμηστήρες επίσης κάνουν πολύ καλή δουλειά

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Μειωνοντας την αντίσταση των shunt και παίζοντας με τα τριμερακια θα έχεις περιορισμό ρευματος πιο χαμηλα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικο 0-30V/10A
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 103
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-14, 18:47
  2. Τροφοδοτικο 10A
    By darthtony in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-12, 00:47
  3. ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 0-50V 0-10A
    By IVAN BLANTIMIROF in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-12, 18:32
  4. Τροφοδοτικο 0-30ν 0-10Α
    By Thanos10 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-10, 03:32
  5. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΠΑΓΚΟΥ: 0-18V, 0-10Α
    By d.r soutras in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-08, 15:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας