Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Γιατί σκοτώσαν την γλώσσα μας?

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να είμαστε λίγο πιο συγκρατημένοι; Τελικά την απλοποίηση μας την επέβαλε η Γερμανία ή την κάναμε μόνοι μας; Οι Κορεάτες που η γλώσσα τους είναι τόσο απλή ώστε λένε πως μαθαίνει κανείς να τη γράφει μόνο σε μια μέρα, είναι και ηλίθιοι;
    Φίλιππε ανοίγεις μεγάλο θέμα.
    Δες λίγο εδώ: http://1myblog.pblogs.gr/tags/kisigker-gr.html και νομίζω οτι δεν χωρά καμιά αμφιβολία για το ποιος τελικά μας επιβάλλει οτι μας επιβάλλει.
    Οσο αφορά στην απλοποίηση της γλώσσας, για να μπορούν να την μαθαίνουν άλλοι, σε πληροφορώ οτι τα πνεύματα και οι τόνοι που καταργήθηκαν είχαν σαν σκοπό την σωστή προφορά της κάθε λέξης. Ακόμη και οι ξένοι διατηρούν, κατά κάποιο τρόπο έστω και συμβολικά, τα πνεύματα τουλάχιστον στις ελληνικές λέξεις. Πχ Hellen, Hellas. To "h" έχει το νόημα τησ δασείας με την οποία γράφονταν οι λέξεις Ελένη και Ελλάς και φυσικά σημαίνει οτι το "Ε" προφέρεται "αχνά". Ακόμη και τη Ρόδος είναι Rhodes διότι στην αρχαία ελληνική στη λέξη "ρόδον" το "ρ" έπαιρνε δασεία (το μοναδικό σύμφωνο που έπαιρνε δασεία στην αρχή της λέξης) και επειδή το "h" δεν μπορεί να μπεi πριν από σύμφωνο, μπαίνει ακριβώς μετά.

    Οσο για τους Κορεάτες κτλ, μπορεί να μην είναι ηλίθιοι, αλλά δεν μπορώ να πω οτι είναι και εύστροφοι ή τουλάχιστον δεν μπορώ να πω οτι συγκρίνονται με εμάς. Η Ιστορία έχει δείξει νομίζω ποιοι λαοί έχουν αποδείξει με τον πολιτισμό τους το ανώτερο νοητικό τους επίπεδο. Τραβηγμένο αυτό που λέω? Ισως! Ομως ρε γ@μ@το, το φιλότιμο και η λεβεντιά είναι ελληνική πατέντα, πως να το κάνουμε

    Φιλικά πάντα Πέτρος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΕΤΡΟΣ Κ. : 20-03-12 στις 11:11

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΠΕΤΡΟΣ Κ. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (20-03-12)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνα με ειδικους
    η γλωσσα του μελοντος θα ειναι μια μιξη απο ελληνικα-αγγλικα-κινεζικα
    και τα ρωσικα-γερμανικα-γαλλικα θα εξαφανιστουν.
    Σύμφωνα όμως με άλλους ειδικούς, οι ειδικοί που επικαλείσαι είναι απλά ηλίθιοι...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Κάποτε ένας (νομίζω καγκελάριος ήταν και αυτός) είπε "Για να τιθασεύσουμε του Ελληνες, πρέπει να τους χτυπήσουμε την γλώσσα τους και τον πολιτισμό τους". Δεν είναι Λιακοπουλισμός, είναι η αλήθεια.
    Ο Κίσινκερ φέρεται να έχει πει κάτι παρόμοιο, όμως έχει αποδειχθεί εδώ και πολλά χρόνια ότι δεν είναι παρά ένας αστικός μύθος, ένα παραμύθι. Το οποίο παραμύθι συνεχίζει να διαδίδεται και μάλιστα σε παραλλαγές. Τώρα ο Κίσινκερ έγινε καγκελάριος, από υπουργός εξωτερικών των ΗΠΑ (που κάποτε ήταν "εχθροί" μας και πηγή κάθε κακού)...

    Το θέμα της γλώσσας είναι σοβαρό και με επιχειρήματα του τύπου "κάπου άκουσα", "κάποιοι λένε", "ακούγεται", "αν θυμάμαι καλά" κλπ, συζήτηση δε μπορεί να γίνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Κίσινκερ φέρεται να έχει πει κάτι παρόμοιο, όμως έχει αποδειχθεί εδώ και πολλά χρόνια ότι δεν είναι παρά ένας αστικός μύθος, ένα παραμύθι. Το οποίο παραμύθι συνεχίζει να διαδίδεται και μάλιστα σε παραλλαγές. Τώρα ο Κίσινκερ έγινε καγκελάριος, από υπουργός εξωτερικών των ΗΠΑ (που κάποτε ήταν "εχθροί" μας και πηγή κάθε κακού)...

    Το θέμα της γλώσσας είναι σοβαρό και με επιχειρήματα του τύπου "κάπου άκουσα", "κάποιοι λένε", "ακούγεται", "αν θυμάμαι καλά" κλπ, συζήτηση δε μπορεί να γίνει.
    Με μια πρόχειρη στην κυριολεξία αναζήτηση στο Google "Κίσιγκερ" θα δεις οτι πολλά λέγονται για τον εν λόγω κύριο. Το πρώτο που βρήκα είναι αυτό http://1myblog.pblogs.gr/tags/kisigker-gr.html που πόσταρα στο προηγούμενο από το δικό σου post. Δηλαδή όλα αυτά είναι του τύπου "κάπου άκουσα", "κάποιοι λένε", "ακούγεται", "αν θυμάμαι καλά"???? Δεν νομίζω.
    Μήπως μπορείς να μου πεις που έχει αποδειχθεί όπως λές, οτι αυτά είναι ένας στικός μύθος?
    Πάντως η "απλοποίηση" της γλώσσας μας (και κατ'επέκταση της ιστορίας μας), είναι ένα μεγάλο θέμα που δεν πρέπει να περνάει απαρατήρητο. Και μη τα ισοπεδώνουμε όλα στο βωμό των spam.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια πρόχειρη στην κυριολεξία αναζήτηση στο Google "Κίσιγκερ" θα δεις οτι πολλά λέγονται για τον εν λόγω κύριο. Το πρώτο που βρήκα είναι αυτό http://1myblog.pblogs.gr/tags/kisigker-gr.html που πόσταρα στο προηγούμενο από το δικό σου post. Δηλαδή όλα αυτά είναι του τύπου "κάπου άκουσα", "κάποιοι λένε", "ακούγεται", "αν θυμάμαι καλά"???? Δεν νομίζω.
    Μήπως μπορείς να μου πεις που έχει αποδειχθεί όπως λές, οτι αυτά είναι ένας στικός μύθος?
    Πάντως η "απλοποίηση" της γλώσσας μας (και κατ'επέκταση της ιστορίας μας), είναι ένα μεγάλο θέμα που δεν πρέπει να περνάει απαρατήρητο. Και μη τα ισοπεδώνουμε όλα στο βωμό των spam.
    Μόλις πρόσθεσες άλλο ένα link στο google και μάλιστα "μεταλλαγμένο"...

    Κοίτα και στο παρακάτω:
    http://sarantakos.wordpress.com/2009/11/12/kisinger1/
    Είναι επώνυμο, έχει στοιχεία και είναι επίσης ένα από τα χιλιάδες που βγάζει το google αν βάλεις "kissinger αστικός μύθος". Ανάλογα με το τι θα ψάξει κανείς, τέτοια απάντηση θα πάρει. Το θέμα είναι να μπορεί να ξεχωρίσει ποιο είναι αλήθεια και ποιο όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Δεν ισχυρίζομαι ή υποννοώ σε καμμιά περίπτωση ότι συγκεκριμένα οι Γερμανοί είχαν επιβάλλει την αλλοίωση της Ελληνικής! Άλλωστε δεν είμαι σίγουρος ότι είναι μόνο ένας αυτός που θα επιθυμούσε ή θα προσπαθούσε να κάνει κάτι τέτοιο, αν τελικώς όντως ισχύει!
    Επειδή είχα την τύχη/ατυχία στην ζωή μου να έχω δει 'διάφορα' που δεν τα βλέπει ο ήλιος, λόγο ότι και αυτά ακόμα πρέπει να βρεθεί ένας ηλεκτρονικός που να επισκευάζει τα μηχανήματα που τα αρχειοθετούν, ή τα δημιουργούν, ή & αναπαράγουν ακόμα όταν απαιτείται... έχω μιά τεκμηριωμένη άποψη του ότι νομίζουμε ότι δεν υπάρχει, είναι φαντασία, συνομοσιολογία, κ.α. τέτοια δεν ισχύει απλά επειδή μας μοιάζει απίθανο να είναι όντως αληθές, ώστε να φτάνει σε σημείο που δεν αποδεχομάστε καν να το λάβουμε έστω ως υποψία μιάς πιθανότητας! Έχω καταλάβει έκτοτε, ότι ο λαός μας ήξερε τι έλεγε με το "όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει & φωτιά" ανεξάρτητα αν αυτή είναι μικρή ή μεγάλη!!!
    Το θέμα με την ανάρτηση είναι ότι τελικά αλλάξαν με άμεση επιβολλή την γλώσσα μας σε μιά εποχή που ίσως ή διατήρησή της στην προϋπάρχουσα δομή της ίσως αποδεικνύεται σημαντικότερη τελικώς! Προσωπικά & λόγο κάποιων άλλων γεγονότων της ζωής μου, θεωρώ ότι τα Ελληνικά (προ Τριανταφυλλίδην) είναι όπως λένε & διακεκριμένοι Γερμανοί φιλόλογοι άλλωστε, η μήτηρ των Γλωσσών!
    Είναι βέβαιο ότι χρονικά τουλάχιστον, η αλλωτρίωση της Ελληνικής συμπίπτει με την εισδοχή μας στην τότε ΕΟΚ, σημερινή ΕΕ! Συμπίπτει χρονικά με τον ορίζοντα της αρχής της υπερχρέωσης μας, που σαφώς είναι μέρος της σημερινής μας απαξίωσης ως έθνος!
    Είναι σε χρονική σύμπτωση δε με την επίσης απαλοιφή πλήρως των όποιων Ελληνικών χαρακτήρων που δεν εμφανίζονται και στο Λατινικό αλφάβητο, από τις πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας των οχημάτων που εκδίδει το Ελληνικό κράτος!!!
    Όλα αυτά βεβαίως δεν αποδεικνύουν τίποτα κατά πολλούς ΙΣΩΣ! Είναι είτε συνομοσιολογίες είτε συμπτώσεις ΑΝΕΥ λόγου & σκοπού!!! Είναι όμως όντως έτσι, ή είναι απλά σύμπτωση ότι ακολουθούν την αρχή των επαναλαμβανόμενων συμπτώσεων που αποδεικνύουν την ύπαρξη φαινομένων?

    Και για να μην προτρέξει κανένας... ότι οφείλεται σε κοινή ισόνομη αποδοχή μεταξύ των τότε (αλλά & σημερινών επίσης) εταίρων μας εντός της ΕΟΚ (ΕΕ) ώστε να μπορούν να διαβάζωνται όλες οι πινακίδες εντός οιασδήποτε χώρας κυκλοφορούν από οιονδήποτε πολίτη της ΕΟΚ (ΕΕ) ανεξαρτήτως εθνικότητος... να σημειώσω ότι ΔΕΝ είχαν ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΝ & ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΑ επίσης απαλοιφθεί τα F, G, J, L, Q, W, D, C, R,
    (αλλά και των Γερμανικών gelegentlich auch U-Umlaut & gelegentlich auch O-Umlaut & ẞ/ί (Eszett)
    ή και άλλα άλλων "συμμετεχώντων ισοτίμως' στην κοινή κατ'ευφημίαν ως είναι φανερό πλέον ΕΟΚ σήμερα ΕΕ, ώστε η αρχή της ισονομίας ευκόλου αναγνώσεως πινακίδων άλλων χωρών να ισχύει & για τους Έλληνες!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 20-03-12 στις 13:07
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (20-03-12)

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Δυστυχως, θα συμφωνησω με τον Γιωργο, αν και πραγματικα δεν το θελω.
    Οχι οτι εχω κατι με τον ανθρωπο, απλα ειναι πολυ βαρια η συνειδητοποιηση του τι μας εχουν κανει, και του τι συνεχιζουν να μας κανουν, ενω εμεις κοιμομαστε τον υπνο του δικαιου.

    Ενα παραδειγμα θα σας πω για να δειτε ποσο εξοφθαλμη ειναι η επιθεση στον Ελληνισμο.
    Οποιος πιστευει οτι υπερβαλλω...

    η Ελληνικη αλφαβητος δεν εχει απλους ηχους για τα γραμματα της, εχει ονοματα και τα ονοματα αυτα, οπως και ολη η γλωσσα, δεν ειναι τυχαια.
    Εχουν, εδω και καποια χρονια, αρχισει να διδασκουν στα παιδια, απο το νηπιαγωγειο ακομα, την αλφαβητο με ηχους, κι οχι με ονοματα.

    Ετσι το "Α" δεν ειναι "Αλφα" αλλα α
    Το "Β" δεν ειναι "Βητα" αλλα βου

    Και ουτω καθ' εξης.


    Σκεφτητε λιγο, πριν χαρακτηρισετε το παραπανω σαν υπερβολη.
    Σκεφτητε ποσα μας στερουν, με μια τοσο μικρη φαινομενικα αλλαγη. Για την ευκολια της μαθησηςβεβαιως.
    Η τουλαχιστον ετσι ισχυριζονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε ανοίγεις μεγάλο θέμα.
    Δες λίγο εδώ: http://1myblog.pblogs.gr/tags/kisigker-gr.html και νομίζω οτι δεν χωρά καμιά αμφιβολία για το ποιος τελικά μας επιβάλλει οτι μας επιβάλλει.
    Οσο αφορά στην απλοποίηση της γλώσσας, για να μπορούν να την μαθαίνουν άλλοι, σε πληροφορώ οτι τα πνεύματα και οι τόνοι που καταργήθηκαν είχαν σαν σκοπό την σωστή προφορά της κάθε λέξης. Ακόμη και οι ξένοι διατηρούν, κατά κάποιο τρόπο έστω και συμβολικά, τα πνεύματα τουλάχιστον στις ελληνικές λέξεις. Πχ Hellen, Hellas. To "h" έχει το νόημα τησ δασείας με την οποία γράφονταν οι λέξεις Ελένη και Ελλάς και φυσικά σημαίνει οτι το "Ε" προφέρεται "αχνά". Ακόμη και τη Ρόδος είναι Rhodes διότι στην αρχαία ελληνική στη λέξη "ρόδον" το "ρ" έπαιρνε δασεία (το μοναδικό σύμφωνο που έπαιρνε δασεία στην αρχή της λέξης) και επειδή το "h" δεν μπορεί να μπεi πριν από σύμφωνο, μπαίνει ακριβώς μετά.

    Οσο για τους Κορεάτες κτλ, μπορεί να μην είναι ηλίθιοι, αλλά δεν μπορώ να πω οτι είναι και εύστροφοι ή τουλάχιστον δεν μπορώ να πω οτι συγκρίνονται με εμάς. Η Ιστορία έχει δείξει νομίζω ποιοι λαοί έχουν αποδείξει με τον πολιτισμό τους το ανώτερο νοητικό τους επίπεδο. Τραβηγμένο αυτό που λέω? Ισως! Ομως ρε γ@μ@το, το φιλότιμο και η λεβεντιά είναι ελληνική πατέντα, πως να το κάνουμε

    Φιλικά πάντα Πέτρος.
    Επέτρεψέ μου να κρατήσω αποστάσεις. Δεν θα ασχοληθώ με κανέναν από τους κυρίους που εμφανίζονται στο λινκ. Όσο για το ότι τα πνεύματα και οι τόνοι που καταργήθηκαν αποσκοπούσαν στη σωστή "απεικόνιση" της προφοράς, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς. Δεν είπα ότι καταργήθηκαν για να κατασταθεί πιο εύκολη η εκμάθηση της γλώσσας. Δεν ξέρω γιατί καταργήθηκαν, ούτε και με νοιάζει. Αλλά ξέρω ότι τώρα η εκμάθηση της σωστής γραφής των λέξεων είναι ευκολότερη. Όπως όμως βλέπεις, ακόμα και τώρα ελάχιστοι (Έλληνες) γράφουν σωστά. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν είχε παραμείνει το πολυτονικό, θα έγραφαν σωστά περισσότεροι; Αυτός που βαριέται να μάθει το εύκολο, θα μάθαινε πρόθυμα το δύσκολο;

    Οι Κορεάτες σήμερα έχουν να επιδείξουν τουλάχιστον 2 μεγάλες αυτοκινητοβιομηχανίες (HYUNDAI, KIA) και μια μεγάλη βιομηχανία ηλεκτρονικών (SAMSUNG). Εμείς, εκτός από την εντυπωσιακή εισχώρηση της διαφθοράς από την κορφή ως τα νύχια, έχουμε να επιδείξουμε κάτι μάρμαρα που λάξευσαν οι πρόγονοί μας πριν από 2000 χρόνια. Εκεί τέλειωσε η "τεχνολογία" μας.

    Τελικά γιατί έχουν ανώτερο νοητικό επίπεδο οι Έλληνες; Επειδή είμαστε Έλληνες εμείς; Αν ήμασταν Ινδιάνοι τότε θα είχαν ανώτερο νοητικό επίπεδο οι Μάγια, αν ήμασταν Ιρακινοί θα είχανε ανώτερο νοητικό επίπεδο οι Χαλδαίοι, αν ήμασταν Ιταλοί τότε θα είχανε ανώτερο νοητικό επίπεδο οι Ρωμαίοι.

    Εκτός αν η απόδειξη του (σύγχρονου) ανώτερου νοητικού επιπέδου μας είναι το γεγονός ότι δεν ξέρουμε να γράφουμε σωστά ούτε την ίδια μας τη γλώσσα.

    Όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι. Δεν υπάρχουν έξυπνοι και ηλίθιοι λαοί. Υπάρχουν έξυπνα και ηλίθια άτομα. Σε όλους τους λαούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι σε χρονική σύμπτωση δε με την επίσης απαλοιφή πλήρως των όποιων Ελληνικών χαρακτήρων που δεν εμφανίζονται και στο Λατινικό αλφάβητο, από τις πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας των οχημάτων που εκδίδει το Ελληνικό κράτος!!!

    Και για να μην προτρέξει κανένας... ότι οφείλεται σε κοινή ισόνομη αποδοχή μεταξύ των τότε (αλλά & σημερινών επίσης) εταίρων μας εντός της ΕΟΚ (ΕΕ) ώστε να μπορούν να διαβάζωνται όλες οι πινακίδες εντός οιασδήποτε χώρας κυκλοφορούν από οιονδήποτε πολίτη της ΕΟΚ (ΕΕ) ανεξαρτήτως εθνικότητος... να σημειώσω ότι ΔΕΝ είχαν ΟΥΤΕ ΕΧΟΥΝ & ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΜΑ επίσης απαλοιφθεί τα F, G, J, L, Q, W, D, C, R,
    (αλλά και των Γερμανικών gelegentlich auch U-Umlaut & gelegentlich auch O-Umlaut & ẞ/ί (Eszett)
    ή και άλλα άλλων "συμμετεχώντων ισοτίμως' στην κοινή κατ'ευφημίαν ως είναι φανερό πλέον ΕΟΚ σήμερα ΕΕ, ώστε η αρχή της ισονομίας ευκόλου αναγνώσεως πινακίδων άλλων χωρών να ισχύει & για τους Έλληνες!!!
    Γιώργο, δεν μπορώ φυσικά να ξέρω τις προσωπικές σου εμπειρίες, αλλά νομίζω (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) ότι ποτέ δεν χρησιμοποιούνταν "Ελληνικά" γράμματα στις πινακίδες κυκλοφορίας (παλαιότερα περιείχαν μόνον αριθμούς). Ακόμα και σήμερα, χρησιμοποιούνται μόνο σε ειδικές πινακίδες (ΔΟΚ, ΑΝ.Π, κ.τ.λ.). Προφανώς το αποδεκτό αλφάβητο είναι αυτό που ονομάζουμε σήμερα λατινικό. Τα "Ελληνικά" γράμματα Γ, Δ, Θ, Λ, Ξ, Π, Σ, Φ, Ψ και Ω δεν είναι μέρος αυτού και ως τούτα προφανώς δεν χρησιμοποιούνται, όχι μόνο από εμάς, αλλά και από οποιαδήποτε άλλη χώρα. Αν λοιπόν πρέπει να χρησιμοποιούνται λατινικά γράμματα στις πινακίδες, εμείς γιατί δεν χρησιμοποιούμε πινακίδες με γράμματα C, D, F, G, J, L, Q, R, S, U, V ή W; Τελικά ποιος έχει το πρόβλημα; Στη Ρωσία ας πούμε οι πινακίδες έχουν κυριλλικά γράμματα (δεν ξέρω, ρωτάω);

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Στην Ρωσια δεν ξερω, αλλα Αιγυπτο και Ινδια, οι πινακιδες τους ειναι με το δικο τους αλφαβητο, και οποιος αντεξει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Όσο για το ότι τα πνεύματα και οι τόνοι που καταργήθηκαν αποσκοπούσαν στη σωστή "απεικόνιση" της προφοράς, δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς. Δεν είπα ότι καταργήθηκαν για να κατασταθεί πιο εύκολη η εκμάθηση της γλώσσας. Δεν ξέρω γιατί καταργήθηκαν, ούτε και με νοιάζει.
    Δυστυχώς ή ευτυχώς, εμένα με νοιάζει και πολύ μάλιστα. Γιατί από τα απλά πράγματα κρίνονται τα πιο μεγάλα. Γνώμη μου πάντα και φυσικά πάντα φιλικά. Κουβέντα κάνουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά ξέρω ότι τώρα η εκμάθηση της σωστής γραφής των λέξεων είναι ευκολότερη. Όπως όμως βλέπεις, ακόμα και τώρα ελάχιστοι (Έλληνες) γράφουν σωστά. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν είχε παραμείνει το πολυτονικό, θα έγραφαν σωστά περισσότεροι; Αυτός που βαριέται να μάθει το εύκολο, θα μάθαινε πρόθυμα το δύσκολο;
    Ερχεσαι στα λόγια μου. Η πολυπλοκότητα της γλώσσας ενός λαού, καρθεπτίζει το διανοητικό του επίπεδο. Η καλή χρήση μιας δύσκολης γλώσσας, όπως και να το κάνουμε έχει να κάνει με την εξάσκηση, αν θέλεις, του νου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Κορεάτες σήμερα έχουν να επιδείξουν τουλάχιστον 2 μεγάλες αυτοκινητοβιομηχανίες (HYUNDAI, KIA) και μια μεγάλη βιομηχανία ηλεκτρονικών (SAMSUNG). Εμείς, εκτός από την εντυπωσιακή εισχώρηση της διαφθοράς από την κορφή ως τα νύχια, έχουμε να επιδείξουμε κάτι μάρμαρα που λάξευσαν οι πρόγονοί μας πριν από 2000 χρόνια. Εκεί τέλειωσε η "τεχνολογία" μας.
    Το οτι οι Κορεάτες έχουν βαρια βιομηχανία, δεν σημαίνει οτι έχει να κάνει με την εξυπνάδα τους. Εχει να κάνει με το πόσο οργανωτικοί είναι αυτοί που τους κάνουν κουμάντο, είτε λέγεται εξουσία, είτε πολυεθνικές είτε κράτος. Εγώ θα σου και για άλλες 4 βιομηχανίες μηχανημάτων έργου και συγκεκριμένα μηχανημάτων μπετού (JunJin κτλ) τύπου putzmeister και schwing Γερμανίας. Να σου πω συνθήκες εργασίας? Κάθε βιομηχανία έχει δίπλα της κάτι σαν εργατικές κατοικίες. Οι εργαζόμενοι δεν ξέρουν τίποτε άλλο από σπίτι δουλειά σπίτι. Τα ρομπτότ ζούνε καλύτερα. Αν αυτό είναι πολιτισμός και ποιότητα ζωής....δεν ξέρω. Είχα την τύχη να πάω πριν πέντε χρόνια, για να κλειστεί συμφωνία μιας αντιπροσωπείας των εν λόγω μηχανημάτων.
    Συμφωνώ για εμάς, ως προς την εντυπωσιακή εισχώρηση της διαφθοράς από την κορφή ως τα νύχια, αυτό όμως έχει να κάνει με την παιδεία (ένα άλλο μεγάλο θέμα)




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχως, θα συμφωνησω με τον Γιωργο, αν και πραγματικα δεν το θελω.
    Οχι οτι εχω κατι με τον ανθρωπο, απλα ειναι πολυ βαρια η συνειδητοποιηση του τι μας εχουν κανει, και του τι συνεχιζουν να μας κανουν, ενω εμεις κοιμομαστε τον υπνο του δικαιου.

    Ενα παραδειγμα θα σας πω για να δειτε ποσο εξοφθαλμη ειναι η επιθεση στον Ελληνισμο.
    Οποιος πιστευει οτι υπερβαλλω...

    η Ελληνικη αλφαβητος δεν εχει απλους ηχους για τα γραμματα της, εχει ονοματα και τα ονοματα αυτα, οπως και ολη η γλωσσα, δεν ειναι τυχαια.
    Εχουν, εδω και καποια χρονια, αρχισει να διδασκουν στα παιδια, απο το νηπιαγωγειο ακομα, την αλφαβητο με ηχους, κι οχι με ονοματα.

    Ετσι το "Α" δεν ειναι "Αλφα" αλλα α
    Το "Β" δεν ειναι "Βητα" αλλα βου

    Και ουτω καθ' εξης.


    Σκεφτητε λιγο, πριν χαρακτηρισετε το παραπανω σαν υπερβολη.
    Σκεφτητε ποσα μας στερουν, με μια τοσο μικρη φαινομενικα αλλαγη. Για την ευκολια της μαθησηςβεβαιως.
    Η τουλαχιστον ετσι ισχυριζονται.
    Εντάξει, αλλά επειδή τυχαίνει να είμαι "γνώστης" του θέματος περί αρχικής μάθησης του αλφαβήτου, το γεγονός που αναφέρεις έχει να κάνει με "μέθοδο" μάθησης της αλφαβήτου που εξηπηρετεί τις μαθησιακές δυσκολίες λόγω δυσλεξίας (πρώτη εφαρμογή τα εκπαιδευτήρια Αδαμόπουλου στην Ηλιούπολη). Και για την ιστορία, η δυσλεξία "χτυπάει" συνήθως τους αριστερόχειρες. Μάλιστα στην αρχή μαθαίνουν τα γράματα ως "φωνούλες", σε σημείο που στην αρχή χρησιμοποιούν ένα "ο" και ένα "ε" για την σύνταξη των λέξεων.

    Ομως.... για τα παραπάνω που ειπώθηκαν, είτε "αστικός μύθος" είτε spam, είτε Λιακοπουλισμοί, νομίζω οτι το να υποστηρίζεις την πολιτιστική σου κληρονομιά, δεν είναι κακό. Δηλαδή γιατί θα πρέπει να αποδείξω οτι η δήθεν επιθέσεις προς τον Ελληνισμό δεν είναι παραμύθι για να φτάσω στο σημείο να υποστηρίξω την γλώσσα μου και τον πολιτισμό μου. Δεν κατάλαβα.
    Αν είναι, ο mods ας αλλάξουν τους κανόνες και ας γράφουμε όπως μας "βολεύει", επειδή δεν τρέχει τίποτε τελικά. Τι και αν τελικά ξεχάσουμε να γράφουμε και να μιλάμε σωστά. Δεν βαριέσαι. Οτι είναι πιο εύκολο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραξενο μας ριχνει την ασφαλεια
    By dukepapas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-15, 17:11
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-14, 01:18
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-13, 20:45
  4. Γλώσσα προγραμματισμού
    By monk13 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-11, 21:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας