Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: Γιατί σκοτώσαν την γλώσσα μας?

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο, δεν μπορώ φυσικά να ξέρω τις προσωπικές σου εμπειρίες, αλλά νομίζω (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) ότι ποτέ δεν χρησιμοποιούνταν "Ελληνικά" γράμματα στις πινακίδες κυκλοφορίας (παλαιότερα περιείχαν μόνον αριθμούς). Ακόμα και σήμερα, χρησιμοποιούνται μόνο σε ειδικές πινακίδες (ΔΟΚ, ΑΝ.Π, κ.τ.λ.). Προφανώς το αποδεκτό αλφάβητο είναι αυτό που ονομάζουμε σήμερα λατινικό. Τα "Ελληνικά" γράμματα Γ, Δ, Θ, Λ, Ξ, Π, Σ, Φ, Ψ και Ω δεν είναι μέρος αυτού και ως τούτα προφανώς δεν χρησιμοποιούνται, όχι μόνο από εμάς, αλλά και από οποιαδήποτε άλλη χώρα. Αν λοιπόν πρέπει να χρησιμοποιούνται λατινικά γράμματα στις πινακίδες, εμείς γιατί δεν χρησιμοποιούμε πινακίδες με γράμματα C, D, F, G, J, L, Q, R, S, U, V ή W; Τελικά ποιος έχει το πρόβλημα; Στη Ρωσία ας πούμε οι πινακίδες έχουν κυριλλικά γράμματα (δεν ξέρω, ρωτάω);
    Μέχρι και τις πινακίδες που είχαν ρίγα στο πάνω μέρος τους κυανού χρώματος ολα τα Ελληνικά γράμματα χρησιμοποιούνταν κανονικά, αφού άλλωστε έμπαινε πρόθεμα πολέως της αδείας. Η αλλάγή έγινε με τις "Ευρωπαϊκές" νέου τύπου αμέσως μετά την μεταπολίτευση! Έκτοτε εξαφανίστηκαν πλήρως τα Ελληνικά καθαρά γράμματα πλην πινακίδων που ΔΕΝ μπορούν να κυκλοφορήσουν τα οχήματα που τις φέρουν εκτός Ελληνικής επικράτειας, αφού είναι ειδικής χρήσεως! Αυτές Πχ η ΔΟΚ που είναι ειδική άδεια αδασμολόγητου οχήματος για ΔΟΚιμαστική χρήση του, ΠΡΙν πάρει έγκριση τύπου ή εκτελωνιστεί, ή τις ΑΝ.Π που είναι για ειδικά οχήματα για ΑΝαπήρους Πολέμου... που υπηρέτησαν ως ένστολοι σε τέτοιους και δίδωνται ακόμα ως φαίνεται, μόλις 75 χρόνια μετά τον τελευταίο!!! Υπάρχουν και οι ΔΕ που είναι Δημοσίων Εργων όχημα... για μηχανήματα! Αυτά όλα όμως ΔΕΝ έχουν δικαίωμα να βγούν από την επικράτεια βάση της αδείας τους!!!
    Το καταννόησες ανάποδα το τι έγραψα σε σχέση με την χρήση ή μη χαρακτήρων της Ελληνικής σε πινακίδες οχημάτων! Θα μποραύσαμε όντως να βάλουμε τους ξένους & δεν πιστεύω ότι θα μας έλεγε κάποιος από έξω κάτι για αυτό! Το αντίθετο όμως λέω! Ότι μας έχουν απαγορέψει την χρήση Ελληνικών χαρακτήρων στις πινακίδες που θα εκδίδει η Ελλάς, επικαλούμενοι ότι είναι "άγνωστοι στους δικούς τους κατοίκου", ενώ εκείνοι ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ!!!

    Προς ενημέρωσή σου, η Ρωσσία ΔΕΝ είναι ΕΕ, ούτε ήταν ΕΟΚ ποτέ!
    Η Βουλγαρία που είναι πλέον ΕΕ, είχε Κυριλλικούς χαρακτήρες στις πινακίδες της μέχρι και πριν την αίτησή της για είσοδο στην ΕΟΚ (ΕΕ) και συγκεκριμένα τους φαίρεσε ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ακριβώς όταν έγινε αποδεκτή ως προς ένταξη μέλος!!! Τυχαίο? Πολλά αυτοκίνητα εκεί έχουν ακόμα τις παλαιού τύπου πινακίδες τους ΜΕ Κυριλλικούς χαρακτήρες!
    Την ενσωμάτωση στην ΕΕ της Βουλγαρίας για όσους δεν το γνωρίζουν μέχρι τώρα στήριξε σθεναρά, και μάλιστα εγγυήθηκε για αυτήν ευθέως, η... ΓΕΡΜΑΝΙΑ!!!
    Μάλιστα έδεσε με εγγύησή της τότε το Λέβα με το Μάρκο... εξ' ού και το ότι το Λέβα αναλογέι διαρκώς στην ισοτιμία Ευρωμονάδος με το παλαιό Μάρκο της Γερμανίας, δηλαδή στο 1 Ευρώ προς 2 Λέβα (κατά το 2 Μάρκα)!!!
    Τυχαίο???

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.990

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερχεσαι στα λόγια μου. Η πολυπλοκότητα της γλώσσας ενός λαού, καρθεπτίζει το διανοητικό του επίπεδο. Η καλή χρήση μιας δύσκολης γλώσσας, όπως και να το κάνουμε έχει να κάνει με την εξάσκηση, αν θέλεις, του νου.
    Διαφωνώ. Όπως ίσως θα έχεις προσέξει δεν κάνω και πολλά ορθογραφικά / γραμματικά λάθη, και όχι μόνο σε τούτο το θέμα. Η αποδεδειγμένη, συστηματικά λανθασμένη, γραφή της δημοτικής από τους σημερινούς Έλληνες γίνεται προφανώς όχι λόγω περιορισμένων διανοητικών ικανοτήτων (αλλιώς θα ήσουν νομίζω λιγότερο περήφανος), αλλά τεμπελιάς. Κάνω λάθος;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι οι Κορεάτες έχουν βαρια βιομηχανία, δεν σημαίνει οτι έχει να κάνει με την εξυπνάδα τους. Εχει να κάνει με το πόσο οργανωτικοί είναι αυτοί που τους κάνουν κουμάντο, είτε λέγεται εξουσία, είτε πολυεθνικές είτε κράτος. Εγώ θα σου και για άλλες 4 βιομηχανίες μηχανημάτων έργου και συγκεκριμένα μηχανημάτων μπετού (JunJin κτλ) τύπου putzmeister και schwing Γερμανίας. Να σου πω συνθήκες εργασίας? Κάθε βιομηχανία έχει δίπλα της κάτι σαν εργατικές κατοικίες. Οι εργαζόμενοι δεν ξέρουν τίποτε άλλο από σπίτι δουλειά σπίτι. Τα ρομπτότ ζούνε καλύτερα. Αν αυτό είναι πολιτισμός και ποιότητα ζωής....δεν ξέρω. Είχα την τύχη να πάω πριν πέντε χρόνια, για να κλειστεί συμφωνία μιας αντιπροσωπείας των εν λόγω μηχανημάτων.
    Συμφωνώ για εμάς, ως προς την εντυπωσιακή εισχώρηση της διαφθοράς από την κορφή ως τα νύχια, αυτό όμως έχει να κάνει με την παιδεία (ένα άλλο μεγάλο θέμα)
    Δεν το είπα γι' αυτό. Αντιπαρέβαλλα την δικιά μας υποτιθέμενη ανώτερη φύση (κοίτα τι κάνανε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι!) με την τωρινή κατάσταση μιας χώρας που έχει ευκολότερο σύστημα γραφής από το δικό μας. Τελικά ποια είναι η ανωτερότητα της Ελλάδας; Τα προ χιλιετιών σκαλισμένα μάρμαρα; Και οι Ρωμαίοι διακρίθηκαν σε αυτό. Η ύπαρξη "φιλοσόφων" (επιτρέψτε μου σας παρακαλώ τα εισαγωγικά); Τα περισσότερα από αυτά που έλεγαν βασίζονταν στη φαντασία τους και φυσικά ήταν λάθος. Μήπως ήταν η πρόοδος στα μαθηματικά; Εντάξει εδώ κάτι έγινε, αλλά και άλλοι λαοί είχαν αναπτυγμένα μαθηματικά, όπως οι Βαβυλώνιοι ή οι Φοίνικες, οι εφευρέτες των σημερινών αριθμών. Μήπως ήταν η δημοκρατία; Να θυμίσω ότι στην αρχαία Αθήνα είχαν δικαίωμα ψήφου και συμμετοχής στα κοινά οι πολίτες. Πράγμα που αφήνει απ' έξω τις γυναίκες και τους δούλους! Είναι κάτι σαν να έμεναν σήμερα απ' έξω οι γυναίκες και όλοι οι υπάλληλοι! Τελικά επρόκειτο για δημοκρατία ή για ολιγαρχία; Δεν ξέρω!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι, ο mods ας αλλάξουν τους κανόνες και ας γράφουμε όπως μας "βολεύει", επειδή δεν τρέχει τίποτε τελικά. Τι και αν τελικά ξεχάσουμε να γράφουμε και να μιλάμε σωστά. Δεν βαριέσαι. Οτι είναι πιο εύκολο
    Όχι βέβαια. Θα γράφουμε σωστά. Τουλάχιστον εγώ το βρίσκω εύκολο να γράφω σωστά. Δεν ξέρω πως γίνεται, αλλά έτσι είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι και τις πινακίδες που είχαν ρίγα στο πάνω μέρος τους κυανού χρώματος ολα τα Ελληνικά γράμματα χρησιμοποιούνταν κανονικά, αφού άλλωστε έμπαινε πρόθεμα πολέως της αδείας. Η αλλάγή έγινε με τις "Ευρωπαϊκές" νέου τύπου αμέσως μετά την μεταπολίτευση! Έκτοτε εξαφανίστηκαν πλήρως τα Ελληνικά καθαρά γράμματα πλην πινακίδων που ΔΕΝ μπορούν να κυκλοφορήσουν τα οχήματα που τις φέρουν εκτός Ελληνικής επικράτειας, αφού είναι ειδικής χρήσεως!
    Ωραία, για να το λες έτσι θα είναι. Άλλωστε είπα να με διορθώσεις αν τα είπα λάθος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καταννόησες ανάποδα το τι έγραψα σε σχέση με την χρήση ή μη χαρακτήρων της Ελληνικής σε πινακίδες οχημάτων! Θα μποραύσαμε όντως να βάλουμε τους ξένους & δεν πιστεύω ότι θα μας έλεγε κάποιος από έξω κάτι για αυτό! Το αντίθετο όμως λέω! Ότι μας έχουν απαγορέψει την χρήση Ελληνικών χαρακτήρων στις πινακίδες που θα εκδίδει η Ελλάς, επικαλούμενοι ότι είναι "άγνωστοι στους δικούς τους κατοίκου", ενώ εκείνοι ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ!!!
    Πρέπει όμως να παραδεχτείς ότι αν έτσι έχουν τα πράγματα, τότε εκτός από τη μη χρήση των Ελληνικών χαρακτήρων θα μπορούσαν επίσης να μας επιβάλλουν και τη χρήση των μη Ελληνικών, Λατινικών χαρακτήρων. Μήπως τελικά έχουμε περισσότερη ελευθερία από όση λες; Ή μήπως είναι πιο απλό: Απλώς οι επιτρεπτοί χαρακτήρες να είναι οι λατινικοί! Χρησιμοποιήστε όποιους θέλετε! Αν δεν σας αρέσει το Α, μην το χρησιμοποιήσετε!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς ενημέρωσή σου, η Ρωσσία ΔΕΝ είναι ΕΕ, ούτε ήταν ΕΟΚ ποτέ!
    Δεν είπα ότι δεν συμβαίνει αυτό. Αναρωτήθηκα για το τι γίνεται σε μια χώρα που χρησιμοποιεί πολλούς διαφορετικούς χαρακτήρες στο σύστημα γραφής της ως προς τους Λατινικούς.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Βουλγαρία που είναι πλέον ΕΕ, είχε Κυριλλικούς χαρακτήρες στις πινακίδες της μέχρι και πριν την αίτησή της για είσοδο στην ΕΟΚ (ΕΕ) και συγκεκριμένα τους φαίρεσε ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ακριβώς όταν έγινε αποδεκτή ως προς ένταξη μέλος!!! Τυχαίο? Πολλά αυτοκίνητα εκεί έχουν ακόμα τις παλαιού τύπου πινακίδες τους ΜΕ Κυριλλικούς χαρακτήρες!
    Αυτό δεν συνηγορεί κατά της αντίληψης ότι επιχειρείται μια γενική επίθεση στον Ελληνισμό; Δεν σημαίνει ότι απλώς ό,τι ισχύει για εμάς ισχύει και για τους άλλους; Είτε μας αρέσει είτε όχι ο κυρίαρχος σήμερα είναι η Αγγλία - ΗΠΑ. Τι πιο αναμενόμενο από την υιοθέτηση του δικού τους αλφαβήτου διεθνώς! Μήπως την εποχή του Μ. Αλεξάνδρου δεν συνέβαινε το ίδιο με τα Ελληνικά; Ή είχε ρωτήσει τους διάφορους λαούς που κατέκτησε αν θα ήθελαν να τους επιβάλλει την εκμάθηση της Ελληνικής ή όχι; Και τέλος να ρωτήσω κάτι άλλο που δεν το ξέρω, στις Γερμανικές πινακίδες χρησιμοποιείται π.χ. το Γερμανικό ί;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνώ. Όπως ίσως θα έχεις προσέξει δεν κάνω και πολλά ορθογραφικά / γραμματικά λάθη, και όχι μόνο σε τούτο το θέμα. Η αποδεδειγμένη, συστηματικά λανθασμένη, γραφή της δημοτικής από τους σημερινούς Έλληνες γίνεται προφανώς όχι λόγω περιορισμένων διανοητικών ικανοτήτων (αλλιώς θα ήσουν νομίζω λιγότερο περήφανος), αλλά τεμπελιάς. Κάνω λάθος;
    Συμφωνώ απόλυτα. Κάπου πιο πάνω έγραψα οτι είναι θέμα παιδείας, φυσικά με την ευρεία έννοια. Οταν η σωστή γραφή και ομιλία γίνεται ακούσια συνήθεια, τότε δεν πρόκιται για τεμπελιά.
    Οσον αφορά στη Δημοκρατία, πίστεψέ με οτι αν είναι αυτή που ζω τώρα, δηλαδή να μην μπορώ να κυκλοφορήσω έξω μετά τις 9 το βράδυ, (πόσο μάλλον οι κόρες μου), να με έχουν κατακλέψει με την ανοχή των αρχόντων του κράτους (διότι φαντάζομαι το δημόσιο χρήμα είναι δικό μου-δικό σας), ΤΟΤΕ δεν την θέλω τέτοια Δημοκρατία. Τι να το κάνω αν έχουν δικαίωμα ψήφου ολοι?
    Αν έχεις γεννηθεί την δεκατία του 60, ξέρεις τι εννοώ. Μεταξύ των άλλων, παιδιά γυνούσαμε από τις 8 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ και δεν ανησυχούσε κανένας.
    Ξέφυγα λίγο από θέμα μας. Sorry.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Προς ενημέρωση του Φίλμαν και του SRF:
    @ Φίλμαν
    Ναι, στη Ρωσία-και όχι μόνο, και σε άλλες χωρες-Ουκρανία, Λευκορωσία κλπ- χρησιμοποιούν πινακίδες με Κυριλλικούς χαρακτηες ακόμη και σήμερα.
    Επίσης να πω ότι-μιας και τό'φερε η κουβέντα-οι Ρώσοι ναι μεν έχουν δικά τους γράμματα και κάποιες λέξεις, αλλά έχουν και άλλες παρμένες μάλλον από τα αγγλικά. Λόγου χάρη ο τερματισμός διαβάζεται όπως το αγγλικό finish, αλλά με δικά τους γράμματα.
    Ενώ-και συμφωνώ με αυτό που είπε ο SRF σχετικά με τα νούμερα ότι τα ελληνικά γράμματα έχουν εξαφανιστεί. Μέχρι το '60 ήταν μόνο με αριθμούς 5 ψηφίων,μετά έγιναν 6 και αργότερα προστέθηκαν τα γραμματα- αρχές '80 αν θυμάμαι καλά.
    @ SRF
    Για τους δε Γερμανούς, τα διαλυτικά στα νούμερα των αυτοκινήτων παρέμειναν.
    Ωστόσο δεν είδα κανέναν ξένο να έχι ελληνικούς χαρακτήρες-αλήθεια ρε Γιώργο αυτό δε το σκέφτηκες καθόλου;
    Για πιο λόγο να υπάρχουν τα ελληνικά αφού δε μας υπολογίζουν. Ναι μεν τα μαθαίνουν στο εξωτερικό και μάλιστα ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από εμάς, όσο και αν ακούγεται παράξενο, μέχρι και Κινέζο έχω δει να τα μιλάει.
    Όσο για το μονοτονικό σύστημα, εφαρμόστηκε το 1982 με την κυβέρνηση Παπανδρέου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Papas00zas : 20-03-12 στις 22:33 Αιτία: Ελλιπές κείμενο

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομως.... για τα παραπάνω που ειπώθηκαν, είτε "αστικός μύθος" είτε spam, είτε Λιακοπουλισμοί, νομίζω οτι το να υποστηρίζεις την πολιτιστική σου κληρονομιά, δεν είναι κακό. Δηλαδή γιατί θα πρέπει να αποδείξω οτι η δήθεν επιθέσεις προς τον Ελληνισμό δεν είναι παραμύθι για να φτάσω στο σημείο να υποστηρίξω την γλώσσα μου και τον πολιτισμό μου. Δεν κατάλαβα.
    Αν είναι, ο mods ας αλλάξουν τους κανόνες και ας γράφουμε όπως μας "βολεύει", επειδή δεν τρέχει τίποτε τελικά. Τι και αν τελικά ξεχάσουμε να γράφουμε και να μιλάμε σωστά. Δεν βαριέσαι. Οτι είναι πιο εύκολο
    Πέτρο, συγχώρεσέ με, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Ακόμη δεν εξέφρασα άποψη επί του θέματος. Εγώ απλά έκρινα και προσπάθησα να ανατρέψω το συγκεκριμένο επιχείρημα που έδωσες (ο οποίος Κίσινγκερ άσχετα με την ύπαρξη ή όχι της επίμαχης αυτής δήλωσης, ήταν ένα μεγάλο κάθαρμα).

    Η γλώσσα είναι πάρα πολύ σημαντική και έχω και 'γω "κόλλημα" με τη σωστή ορθογραφία και σύνταξη στον γραπτό λόγο.
    Το θέμα της αλλαγής από καθαρεύουσα σε δημοτική και από πολυτονικό σε μονοτονικό, όμως, σηκώνει πολύ μεγάλη κουβέντα. Κουβέντα η οποία εκ των πραγμάτων είναι πολύ υποκειμενική, αν και υπάρχουν αντικειμενικά ιστορικά στοιχεία.
    Κάποια από αυτά είναι:
    1. Οι αρχαίοι (πρόγονοί μας?) έγραφαν μόνο κεφαλαία. Δεν υπήρχε τονικό σύστημα. Το πολυτονικό σύστημα δημιουργήθηκε τον 2ο πΧ αιώνα, όμως εφαρμόστηκε κατά την μεσοβυζαντινή εποχή.
    2. Η καθαρεύουσα, η οποία καταργήθηκε σχετικά πρόσφατα για να την διαδεχθεί η δημοτική, είναι ανθρώπινο δημιούργημα. Προτάθηκε ξαφνικά και εφαρμόστηκε επίσης ξαφνικά για να εξυπηρετήσει συγκεκριμένο σκοπό, αναγκαίο για την εποχή.
    Επίσης, δεν έχει τόσο μεγάλη σχέση με την αρχαία ελληνική, όσο νομίζουν κάποιοι (το τελευταίο μπορεί να θεωρηθεί βέβαια υποκειμενική άποψη).
    3. Η δημοτική είναι η μόνη γλώσσα που από τα κείμενα που υπάρχουν, φαίνεται ότι προκύπτει ως συνέχεια της μεσαιωνικής (βυζαντινής) ελληνικής γλώσσας. Τα τελευταία 200- 300 χρόνια η δημοτική έχει αλλάξει ελάχιστα και έχει ευρεία διάδοση στον απλό λαό.

    Κατά τη γνώμη μου υπάρχει πρόβλημα. Απλά εγώ προσωπικά εντοπίζω τις αιτίες αλλού. Άλλωστε όλες οι γλώσσες προσαρμόζονται και αλλάζουν. Για παράδειγμα, στα γερμανικά έγινε μια ριζοσπαστική αλλαγή στις αρχές του 1990. Επίσης όλες οι γλώσσες έχουν ξένες λέξεις και επηρεάζονται από άλλες. Eίναι λίγο αφελές να λέμε ότι ξένοι πολεμούν τη γλώσσα μας, όταν οι ίδιοι χρησιμοποιούν αμέτρητες λέξεις ελληνικής καταγωγής, ή δημιουργούν λέξεις ελληνικής μορφής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Aπο την αρχαιοτητα η γνωση σημενε δυναμη.
    Η γνωση κατασκευων-η γνωση επιστημων-η γνωση ιατρικης
    και αυτη την δυναμη την προστατευαν με περιορισμενη προσβαση
    στην εκπαιδευση αυτης οστε την εκαστοτε δυναμη να μην πεσει στα χερια εχθρων ενος
    κρατους.
    αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να δημειουργηθουν αυτοκρατοριες
    με διαρκεια πολλων αιωνων η καθε μια μεχρι που ενας εχθρος τεχνολογικα
    ανωτερος τους κατακτουσε και ''σκοτονε'' την γλωσσα τους που
    συνηθως ηταν ηδη νεκρη αφου δεν μοιραζωνταν ουτε στους υπηκοους πολλες φωρες.

    εγω θελω να κανω την εξης φιλοσοφικη ερωτηση =
    Αν ελεγες σε εναν ιδρητη μιας αυτοκρατοριας οτι μετα απο 1000χρωνια η γλωσσα της φυλης του θα εχει πεθανει και
    η τεχνωλογεια που τον εκανε υπερδυναμη θα διδασκετε σαν κατι απαρχαιομενο

    τι θα σας απαντουσε ?? [η τι θα απαντουσατε εσεις στην θεση του ?]

    καποτε η χρηση σιδηρου ηταν αρκετη για να υποδουλοσεις ολοκληρες ηπειρους,
    καποτε η χρηση του χαλκου ειχε το ιδιο αποτελεσμα,,
    καποτε ο σκοταδισμος στα χερια της θρησκειας ειχε το ιδιο αποτελεσμα

    τα οπλα πολλα,,,,,,ο στοχος ενας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς ενημέρωση του Φίλμαν και του SRF:
    @ Φίλμαν
    Ναι, στη Ρωσία-και όχι μόνο, και σε άλλες χωρες-Ουκρανία, Λευκορωσία κλπ- χρησιμοποιούν πινακίδες με Κυριλλικούς χαρακτηες ακόμη και σήμερα.
    Επίσης να πω ότι-μιας και τό'φερε η κουβέντα-οι Ρώσοι ναι μεν έχουν δικά τους γράμματα και κάποιες λέξεις, αλλά έχουν και άλλες παρμένες μάλλον από τα αγγλικά. Λόγου χάρη ο τερματισμός διαβάζεται όπως το αγγλικό finish, αλλά με δικά τους γράμματα.
    Ενώ-και συμφωνώ με αυτό που είπε ο SRF σχετικά με τα νούμερα ότι τα ελληνικά γράμματα έχουν εξαφανιστεί. Μέχρι το '60 ήταν μόνο με αριθμούς 5 ψηφίων,μετά έγιναν 6 και αργότερα προστέθηκαν τα γραμματα- αρχές '80 αν θυμάμαι καλά.
    @ SRF
    Για τους δε Γερμανούς, τα διαλυτικά στα νούμερα των αυτοκινήτων παρέμειναν.
    Ωστόσο δεν είδα κανέναν ξένο να έχι ελληνικούς χαρακτήρες-αλήθεια ρε Γιώργο αυτό δε το σκέφτηκες καθόλου;
    Για πιο λόγο να υπάρχουν τα ελληνικά αφού δε μας υπολογίζουν. Ναι μεν τα μαθαίνουν στο εξωτερικό και μάλιστα ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από εμάς, όσο και αν ακούγεται παράξενο, μέχρι και Κινέζο έχω δει να τα μιλάει.
    Όσο για το μονοτονικό σύστημα, εφαρμόστηκε το 1982 με την κυβέρνηση Παπανδρέου.
    Σχετικά με τις παλαιότερες πινακίδες, ΠΑΝΤΑ είχαν γράμματα, αλλά είχαν και αμιγώς της Ελληνικής εντός τους.

    Συνημμένο Αρχείο 31068

    Κάτι απ'όσα έγραψα σχετικά με ακριβώς ότι οι Γερμανοί κ.α. "μεγάλοι" της ΕΕ δεν έχουν αφαιρέσει επίσης τα δικά τους γράμματα, όπως έχουμε κάνει "οικοιοθελώς" εμείς, μάλλον θα παραφράστηκε, αφού συμφωνούμε ότι οι ξένοι δεν κάνουν χρήση των Ελληνικών γραμμάτων, αλλά τα αμιγώς δικά τους τα χρησιμοποιούν πάραυτα!!!
    Η πρώτη απαξίωση της Ελληνικής ήταν η επονομαζόμενη Δημοτική της Γραμματικής του Τριανταφυλλίδη! Εξ' αυτής ακολουθία ήταν το μονοτονικό! Επέτρεψέ μου να έχω την θέση αυτή, λόγο Ακαδημαϊκού φιλολογικού χαρακτήρος βιώματος... που δυστυχώς είχε προβλέψει με απόλυτη επιτυχία το τι αποτέλεσμα θα είχε... σε 30 χρόνια!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο, συγχώρεσέ με, αλλά μάλλον δεν κατάλαβες καλά. Ακόμη δεν εξέφρασα άποψη επί του θέματος. Εγώ απλά έκρινα και προσπάθησα να ανατρέψω το συγκεκριμένο επιχείρημα που έδωσες (ο οποίος Κίσινγκερ άσχετα με την ύπαρξη ή όχι της επίμαχης αυτής δήλωσης, ήταν ένα μεγάλο κάθαρμα).

    Η γλώσσα είναι πάρα πολύ σημαντική και έχω και 'γω "κόλλημα" με τη σωστή ορθογραφία και σύνταξη στον γραπτό λόγο.
    Το θέμα της αλλαγής από καθαρεύουσα σε δημοτική και από πολυτονικό σε μονοτονικό, όμως, σηκώνει πολύ μεγάλη κουβέντα. Κουβέντα η οποία εκ των πραγμάτων είναι πολύ υποκειμενική, αν και υπάρχουν αντικειμενικά ιστορικά στοιχεία.
    Κάποια από αυτά είναι:
    1. Οι αρχαίοι (πρόγονοί μας?) έγραφαν μόνο κεφαλαία. Δεν υπήρχε τονικό σύστημα. Το πολυτονικό σύστημα δημιουργήθηκε τον 2ο πΧ αιώνα, όμως εφαρμόστηκε κατά την μεσοβυζαντινή εποχή.
    2. Η καθαρεύουσα, η οποία καταργήθηκε σχετικά πρόσφατα για να την διαδεχθεί η δημοτική, είναι ανθρώπινο δημιούργημα. Προτάθηκε ξαφνικά και εφαρμόστηκε επίσης ξαφνικά για να εξυπηρετήσει συγκεκριμένο σκοπό, αναγκαίο για την εποχή.

    Επίσης, δεν έχει τόσο μεγάλη σχέση με την αρχαία ελληνική, όσο νομίζουν κάποιοι (το τελευταίο μπορεί να θεωρηθεί βέβαια υποκειμενική άποψη).
    3. Η δημοτική είναι η μόνη γλώσσα που από τα κείμενα που υπάρχουν, φαίνεται ότι προκύπτει ως συνέχεια της μεσαιωνικής (βυζαντινής) ελληνικής γλώσσας. Τα τελευταία 200- 300 χρόνια η δημοτική έχει αλλάξει ελάχιστα και έχει ευρεία διάδοση στον απλό λαό.

    Κατά τη γνώμη μου υπάρχει πρόβλημα. Απλά εγώ προσωπικά εντοπίζω τις αιτίες αλλού. Άλλωστε όλες οι γλώσσες προσαρμόζονται και αλλάζουν. Για παράδειγμα, στα γερμανικά έγινε μια ριζοσπαστική αλλαγή στις αρχές του 1990. Επίσης όλες οι γλώσσες έχουν ξένες λέξεις και επηρεάζονται από άλλες. Eίναι λίγο αφελές να λέμε ότι ξένοι πολεμούν τη γλώσσα μας, όταν οι ίδιοι χρησιμοποιούν αμέτρητες λέξεις ελληνικής καταγωγής, ή δημιουργούν λέξεις ελληνικής μορφής.
    fmav όντως το 1 είναι ακριβώς έτσι! Στην αρχαιότητα δεν υπήρχε γραφή με τονισμένα μικρά γράμματα! Σαφές & αληθές! Οι τόνοι είχαν σκοπό ακριβώς την ηχητική ορθή απόδοση των λέξεων. Στην ουσία οι τόνοι είναι το εργαλείο σωστής εκμάθησης από μικρή ηλικία, της Ελληνικής, ακόμα & αν δεν την άκουγε το παιδί διαρκώς τριγύρω του, ώστε να την αφομοιώσει σωστά μετά! Στην ουσία ήταν το εργαλείο για εκμάθηση της Ελληνικής από εκτός της Ελλάδος, συνήθως, ανθρώπους, που υπήρχε και έταιρη γλώσσα που ηχητικά ως βαρβαρική θα χαλούσε την αρμονία της Ελληνικής αν δεν μάθαινε την πολυτονικότητά της ένα νέο παιδί!!! Οι αρχαίοι πρόγονοί μας... (εκτός όσων ήδη τους έχουν απορρίψει ως προγόνους τους, γιατί οι ίδιοι ξέρουν, ή θέλουν να είναι, κάτι άλλο) δεν χρειαζόταν να έχουν τόνους ακριβώς γιατί η γλώσσα μας μαθαινόταν από τα βρεφικά χρόνια ως ποίηση και επειδή είχε μέτρο ήταν εύκολα καταννοητή στην απόδοσή της μετά!
    Η καθαρεύουσα είχε βάσει στην αρχαϊζουσα Ελληνική, αλλά σαφέστατα δεν ήταν αρχαία Ελληνική. Ήταν όμως σίγουρα πολύ πλησιέστερη από το σημερινό γλωσσικό βαρβαρισμό μας!
    Σχετικά με το 3. Δεν ξέρω τις όποιες πηγές σου, που υποστηρίζεις αυτό που λες περί μεσαιωνικής Βυζαντινολογίας της Ελληνικής και της πολύ μάλιστα κατά τα πηγάς σου σχέσεως της σημερινής Δημοτικής με αυτήν! Ξέρω όμως ότι δυστυχώς οι όποιες πηγές σου μάλλον είναι αναξιόπιστες σε αρκετά μεγάλο βαθμό! Ή έχεις παραφράσει ίσως το τι αυτές έλεγαν! Αν μιλάμε για υπαρκτά κείμενα των Βυζαντινών ή και ΝεοΕλληνικών χρόνων μπορώ να σου δώσω αναφορές ώστε να δείς ο ίδιος την όποια πιθανή σχέση υπάρχει με την Δημοτική, όπως επικαλείσαι! Είμαι σίγουρος ότι θα απαιτηθεί να έχεις ένα λεξικό ΑρχαιοΕλληνικής πάντως για να ανακαλύψεις την "δημοτική" μέσα από αυτά!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει όμως να παραδεχτείς ότι αν έτσι έχουν τα πράγματα, τότε εκτός από τη μη χρήση των Ελληνικών χαρακτήρων θα μπορούσαν επίσης να μας επιβάλλουν και τη χρήση των μη Ελληνικών, Λατινικών χαρακτήρων. Μήπως τελικά έχουμε περισσότερη ελευθερία από όση λες; Ή μήπως είναι πιο απλό: Απλώς οι επιτρεπτοί χαρακτήρες να είναι οι λατινικοί! Χρησιμοποιήστε όποιους θέλετε! Αν δεν σας αρέσει το Α, μην το χρησιμοποιήσετε!

    Αυτό δεν συνηγορεί κατά της αντίληψης ότι επιχειρείται μια γενική επίθεση στον Ελληνισμό; Δεν σημαίνει ότι απλώς ό,τι ισχύει για εμάς ισχύει και για τους άλλους; Είτε μας αρέσει είτε όχι ο κυρίαρχος σήμερα είναι η Αγγλία - ΗΠΑ. Τι πιο αναμενόμενο από την υιοθέτηση του δικού τους αλφαβήτου διεθνώς! Μήπως την εποχή του Μ. Αλεξάνδρου δεν συνέβαινε το ίδιο με τα Ελληνικά; Ή είχε ρωτήσει τους διάφορους λαούς που κατέκτησε αν θα ήθελαν να τους επιβάλλει την εκμάθηση της Ελληνικής ή όχι; Και τέλος να ρωτήσω κάτι άλλο που δεν το ξέρω, στις Γερμανικές πινακίδες χρησιμοποιείται π.χ. το Γερμανικό ί;
    Δεν είναι τόσο αθώο, κατά την άποψή μου βεβαίως που σίγουρα σε κάποιους μπορεί να φαίνεται ως υποκειμενική καθαρά, ανεξάρτητα αν εγώ έχω βάσεις για την άποψή μου αυτή. Δεν έχουν αφήσει απλά όπως ίσως θεωρείς ελεύθερη την χρήση όποιων Λατινικών χαρακτήρων. Έχουν απαγορεύσει την χρήση Ελληνικών γραμμάτων!
    Όχι δεν συνηγορεί κατά! Ούτε είπα ότι αποκλειστικά στην Ελληνική & μόνο "επιτίθενται" εν χορό! Η Ελληνική απλά ήταν από τις πρώτες που έχει υποστεί την "επίθεση" επειδή ακριβώς ήταν η εξαίρεση στον κανόνα, επί σοβιετικής ισχυρής ύπαρξης σε όλες της μη λατινικές χώρες, τις Σλαβόφωνες δηλαδή (όλες στο πρώην Ανατολικό μπλόκ τυχαία)! Στην δυτική Ευρώπη... αν το ψάξετε θα διαπιστώσετε ότι έιμασταν η μόνη χώρα, ΜΗ λατινικής γραφής, ΜΗ θρησκευτικής ιδίας βάσεως (Καθολικισμός, και τις αιρέσεις του)! Αυτό και μόνο του ήταν διάκριση! Διάκριση που για μιά ενωμένη (και καλά) Ευρώπη θα έπρεπε να απαλοιφθεί! Πως? Με αλλαγή των άλλων, όλων των ιδίων θρησκευτικά και γλωσσικά? Ή των ελαχίστων, τελικώς μοναδικών επί της ουσίας, εξαιρουμένων? Πως?
    Για αυτό ακριβώς επιλέξαν την αργή αλλά σταθερή αλλοίωσή μας σε όλα τα επίπεδα... ώστε να μας αφομοιώσουν, αντί να υποστούν τελικώς τα της Ρώμης!!! Προτιμάνε να έχουν ως ιστορία μόνο της Ευρώπης, την Ελληνικήν & την Ελλάδα (ως ευρυτέρα εθνική έννοια εννοώ) παρά υπαρκτή ζώσα απόδειξη!!! Αυτό με Έλληνες που έχουν την γλώσσα τους όσο το δυνατόν πιό κοντά στην αρχαία Ελληνική, άντε βυζαντινή, και με θρήσκευμα εν συνόλο ορθόδοξης Εκκλησίας, δεν μπορεί να υφίσταται!

    Αντιστοίχως ως και προς το Ανατολικό Ευρωπαίκό τμήμα είμαστε ΕΠΙΣΗΣ η μόνη χώρα που ΔΕΝ είναι Σλαβόφωνη με χρήση Κυρυλλικών γραμμάτων (ανεξάρτητα αν αυτά προέρχονται από Ελληνικήν γραφήν ή όχι)!
    Η γενική επιθυμία είναι η επικράτηση της Λατινικής έστω & δια ροπάλου! Σε αυτό το πλαίσιο και οι Βούλγαροι υπόκεινται σε την "επίθεση" πλέον! Άλλωστε η Ελλάς έχει αλλωθεί εδώ και τουλάχιστον 12 έτη ολοκληρωτικά! Τα αποτελέσματα της αλλώσεως αυτής απλά βλέπουμε τώρα!!!
    Για τις Γερμανικές πινακίδες, το είχα ήδη άναφέρει πριν, ότι χρήσιμοποιούν, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ μη συβατότητας αμιγώς δικών τοιυς προς τις λοιπές γραμματοσειρές λατινικών, όλα τα γράμματα της Γερμανικής, στο σύνολό τους, δηλαδή και αυτό που ρώτησες!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bchris (24-03-12)

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    fmav όντως το 1 είναι ακριβώς έτσι! Στην αρχαιότητα δεν υπήρχε γραφή με τονισμένα μικρά γράμματα! Σαφές & αληθές! Οι τόνοι είχαν σκοπό ακριβώς την ηχητική ορθή απόδοση των λέξεων. Στην ουσία οι τόνοι είναι το εργαλείο σωστής εκμάθησης από μικρή ηλικία, της Ελληνικής, ακόμα & αν δεν την άκουγε το παιδί διαρκώς τριγύρω του, ώστε να την αφομοιώσει σωστά μετά! Στην ουσία ήταν το εργαλείο για εκμάθηση της Ελληνικής από εκτός της Ελλάδος, συνήθως, ανθρώπους, που υπήρχε και έταιρη γλώσσα που ηχητικά ως βαρβαρική θα χαλούσε την αρμονία της Ελληνικής αν δεν μάθαινε την πολυτονικότητά της ένα νέο παιδί!!! Οι αρχαίοι πρόγονοί μας... (εκτός όσων ήδη τους έχουν απορρίψει ως προγόνους τους, γιατί οι ίδιοι ξέρουν, ή θέλουν να είναι, κάτι άλλο) δεν χρειαζόταν να έχουν τόνους ακριβώς γιατί η γλώσσα μας μαθαινόταν από τα βρεφικά χρόνια ως ποίηση και επειδή είχε μέτρο ήταν εύκολα καταννοητή στην απόδοσή της μετά!
    Στην εποχή μας όμως, καλώς ή κακώς, δεν υπάρχει αυτή η λυρική και τραγουδιστή προφορά. Υπάρχει μόνο η αλλαγή στην ένταση σε κάποια συλλαβή κάθε λέξης και ονομάζεται τονισμός. Ένας τόνος πάνω στο φωνήεν της συλλαβής που τονίζεται είναι αρκετός. Στο πολυτονικό στα νεότερα χρόνια η οξεία και η περισπωμένη είχαν ακριβώς τον ίδιο σκοπό. Για ψιλές και δασείες δεν το συζητάμε, δεν είχαν κανένα ηχητικό νόημα στην προφορά της λέξης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καθαρεύουσα είχε βάσει στην αρχαϊζουσα Ελληνική, αλλά σαφέστατα δεν ήταν αρχαία Ελληνική. Ήταν όμως σίγουρα πολύ πλησιέστερη από το σημερινό γλωσσικό βαρβαρισμό μας!
    Ασφαλώς και είχε βάση την αρχαϊζουσα ελληνική. Δεν ήταν όμως γλώσσα που προέκυψε ιστορικά και με πάροδο πολλών ετών από αυτήν. Δημιουργήθηκε από τον Κοραή σε εποχή προσπάθειας συσπείρωσης και δημιουργίας εθνικού φρονήματος (αρχές 19ου αιώνα), ώστε να καθαριστεί η ελληνική γλώσσα από ξένες λέξεις (τουρκικές, βαλκανικές, ιταλικές, βενετσιάνικες κλπ). Ήταν μια γλώσσα των λογίων όμως κατέληξε να είναι της ελίτ. Ελάχιστα διαδόθηκε στον λαό (και όχι μόνο), αν και επιβλήθηκε και συνταγματικά. Έτσι φτάσανε κάποτε στο σημείο βουλευτές (της ελίτ) να βγάζουν λόγο στη βουλή στην καθαρεύουσα και καθήμενοι στα έδρανα να συνομιλούν με συναδέλφους των στη δημοτική. Είχε και το γελοίο να μετατρέπει ξένα ονόματα σε ελληνικοφανή μορφή (βικίγγοι από το βίκινγκς, βερίγγειος από το Μπέριγκ, Κολόμβος από το Κολόμπο και άλλα πολλά). Ο Σόιμπλε θα ήταν δηλαδή Σόιμπλες και η Μέρκελ, Μερκέλα!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το 3. Δεν ξέρω τις όποιες πηγές σου, που υποστηρίζεις αυτό που λες περί μεσαιωνικής Βυζαντινολογίας της Ελληνικής και της πολύ μάλιστα κατά τα πηγάς σου σχέσεως της σημερινής Δημοτικής με αυτήν! Ξέρω όμως ότι δυστυχώς οι όποιες πηγές σου μάλλον είναι αναξιόπιστες σε
    αρκετά μεγάλο βαθμό! Ή έχεις παραφράσει ίσως το τι αυτές έλεγαν! Αν μιλάμε για υπαρκτά κείμενα των Βυζαντινών ή και ΝεοΕλληνικών χρόνων μπορώ να σου δώσω αναφορές ώστε να δείς ο ίδιος την όποια πιθανή σχέση υπάρχει με την Δημοτική, όπως επικαλείσαι! Είμαι σίγουρος ότι θα απαιτηθεί να έχεις ένα λεξικό ΑρχαιοΕλληνικής πάντως για να ανακαλύψεις την "δημοτική" μέσα από αυτά!!!
    Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα αν και ήμουν σαφής. Η δημοτική γλώσσα προέκυψε ως συνέχεια της μεσαιωνικής ελληνικής γλώσσας. Δεν προέκυψε εν μία νυκτί, όπως η καθαρεύουσα. Τα κείμενα που υπάρχουν αυτό δείχνουν. Αν δει κανείς δημοτικά τραγούδια της εποχής ή λογοτεχνία (για παράδειγμα κρητική λογοτεχνία 17ου αιώνα, Κορνάρος κλπ), θα καταλάβει αμέσως τη συνέχεια στην εξέλιξη της γλώσσας. Διάβασε για παράδειγμα Ερωτόκριτο και πες μου αν μοιάζει πιο πολύ με καθαρεύουσα ή με τη σημερινή δημοτική.
    Αν θέλεις πάρε κάποιες πηγές:
    http://www.patrides.com/nov1/private/language.htm
    http://www.elia.org.gr/pages.fds?pag...05.01&langid=1

    Βέβαια, θα τις θεωρήσεις υποκειμενικές και φυσικά παραπλανητικές...

    Όσο αφορά στις πινακίδες, η χρήση των ελληνικών γραμμάτων που δεν ταυτίζονται με γράμματα του λατινικού, απαγορεύτηκε (ή μάλλον αποφεύχθηκε), μόνο και μόνο για να μπορούν ξένοι να διαβάζουν αυτές τις πινακίδες. Άλλωστε και τα γράμματα που χρησιμοποιούνται ελληνικά είναι.

    Αν υπάρχει ένας εχθρός της ελληνικής γλώσσας, μάλλον είμαστε οι ίδιοι οι Έλληνες και o ξενικός πιθηκισμός που μας διακατέχει. Όχι μόνο σε επίπεδο γλώσσας, αλλά σε επίπεδο κουλτούρας γενικότερα. Σ' αυτό δε φταίνε οι ξένοι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον fmav για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (24-03-12)

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Παραξενο μας ριχνει την ασφαλεια
    By dukepapas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-15, 17:11
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-14, 01:18
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-13, 20:45
  4. Γλώσσα προγραμματισμού
    By monk13 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-11, 21:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας