Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ρυθμιστής ελαιοραβδιστικού σχέδιο δείτε εάν είναι σωστό

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή Ρυθμιστής ελαιοραβδιστικού σχέδιο δείτε εάν είναι σωστό

    Καλημέρα έπεσε στα χέρια μου για μια μέρα δυστυχώς ένας Ρυθμιστής ελαιοραβδιστικού και έκανα ένα σχέδιο στο χαρτί όπως το έβλεπα εάν μπορεί κάποιος να το ελέγξει να δει εάν έχω κάνει κάποιο λάθος και στην συνέχεια εάν μπορείτε να το φτιάξετε σε σχηματικό μια και το έψαχναν εδώ στο φόρουμ και νομίζω ότι είναι χρήσιμο στο pdf έχω γράψει ακριβώς ότι έγραφαν πάνω τα υλικά ,να με συγχωρείται για τυχόν λάθη αλλά δεν είμαι ηλεκτρονικός άλλα ερασιτέχνης σας ευχαριστώ
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diskjohn : 21-03-12 στις 13:41

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα θα μπορούσε να φτιάξει κανένα σχηματικό κανείς που δουλεύει το eagle και έχει χρόνο φυσικά ? Και ακόμα να πει εάν έχει κάποιο λάθος το σχέδιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ακυρο ......

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Πήγα να απαντήσω αλλά τώρα είδα ότι έχει μπαγιατέψει το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Και να μην είχε μπαγιατέψει, τέτοια ρύθμιση ποιος θα την έκανε? Ίσως για να ζεσταίνεται παράλληλα τις κρύες μέρες του χειμώνα!

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Προφανώς ο φίλος ήθελε να αντιγράψει το κύκλωμα που χρησιμοποιείται σε γεννήτρια με δυναμό για ελαιοραβδιστικές βέργες και μεταβάλει την τάση από 12-30v . Ωστόσο δεν αξίζει τον κόπο αφού πλέον κοστίζουν γύρω στα 20 ευρώ έτοιμοι. https://www.evasiliou.gr/products/%C...59702839808000

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Antonis12 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (14-06-21)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη diskjohn
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΚΡΗΤΗ
    Μηνύματα
    432

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα να απαντήσω και εγω μιας και το δημοσίευσα παλιά ιστορία ,όντως για ραβδιστικο με δυναμό αυτοκινήτου ήτανε αλλά όπως λέει και ο Αντώνης πλέων είναι πολύ φτηνά αλλά και τότε πήραμε ένα πάλι φτηνά οπότε νομίζω έχει κλίση το κεφάλαιο αυτό ούτε που το θυμόμουν, σας ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Οι συγγενείς μου στην Καλαμάτα χρησιμοποιούσαν φορητές μπαταρίες πλάτης με ραβδιστικά απο ανθρακονήματα . Ήταν ( πολύ ) πιο ακριβά αλλά αν κάνεις αυτή τη δουλειά 2 3 μήνες αξίζουν τα λεφτά τους ... , απ ότι μου λέγαν .
    Ελπίζω να υπάρχουν (ξουν ) και αντίστοιχα τέτοια μηχανήματα ελληνικά ( ελεφριά - high tech , να μη κουβαλάς την γκουμούτσα την μπαταρία του αυτοκινήτου )

    Υπάρχουν και τα ( πολύ καλά ) DIY ραβδιστικα πάνω σε οχήματα που έχουν δημοσιευτεί εδω μέσα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Επειδή πέρυσι είχα ψαχτεί αρκετά με το θέμα θα πω και εγώ την δική μου άποψη. Μια γεννήτρια με δυναμό είναι πλέον προσιτή και αξίζει τα χρήματα της. Συμφέρει καλύτερα να την πάρεις έτοιμη παρά να την κατασκευάσεις όπως αρχικά σχεδίαζα, μιας και είχα δυναμό τύπου bosch που ταιριάζει. Καλύτερη εποχή είναι το καλοκαίρι που μπορείς να την βρεις με σημαντική έκπτωση όπως και τις βέργες. Η αγορά μπαταρίας επαναφορτιζόμενης δεν συμφέρει και από θέμα κόστους αλλά και δυσκολίας στην εργασία. Ελληνικές εταιρίες υπάρχουν πολλές και αξιόλογες. Εγώ προτίμησα δυναμό και αχινό με ανθρακόνημα του Αγγελή και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση στην εταιρία θα πω μόνο ότι το δυναμό του είναι με κόμπλερ και όχι με ιμάντα . Τοποθετήθηκε και ένα βολτόμετρο και κάποια αντιδονητικά ποδαράκια από εμένα, και σε συνδυασμό με loncin κινητήρα δούλεψε τέλεια. Και η βέργα τύπου αχινός πολύ καλή και ποιοτική. Αν και δεν είμαι επαγγελματίας αγρότης το μάζεμα των ελιών πλέον δεν αποτελεί μαρτύριο. https://www.ergaleionet.gr/eshop/pro...59702839808000
    https://www.skroutz.gr/s/24396025/%C...-16V-2-5m.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    antonis
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    http://olameliladistimani.blogspot.com/2016/11/12v.html Και εδώ μια κατασκευή μιας τέτοιας γεννήτριας . Εάν τυχόν ενδιαφέρει κανέναν χρειάζεται δυναμό τύπου bosch . Αφαιρείται ο ρυθμιστής τάσης που έχει από την μάνα του και πάνω μπαίνει ένα φισάκι που ταιριάζει. https://www.tsikinas.gr/product/%ce%...4%ce%b9%ce%ba/ Ο ρυθμιστής τάσης έχει ένα τριπολικό φις που κουμπώνει στον δυναμό και ένα κίτρινο καλώδιο που πάει στον κινητήρα. Με αυτό τον τρόπο έχουμε μια τάση από 12-30 v και αμπέρ ανάλογα το δυναμό και τον κινητήρα. Συνήθως με 75a δυναμό μπορούμε να δουλέψουμε 3 βέργες . Σε επικοινωνία που είχα με τον κατασκευαστή που ανέφερα παραπάνω μου είπε ότι τα ραβδιστικά του δουλεύουν από 12-18 v χωρίς πρόβλημα να καεί το μοτέρ ,κάτι που διαπίστωσα και στην πράξη. Όλα αυτά σε περίπτωση που ενδιαφέρουν κάποιον μιας και στο παραπάνω άρθρο κάποιοι δυσκολεύτηκαν και με το δίκιο τους στην συνδεσμολογία του δυναμό με τον ρυθμιστή τάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Γέμισμα του PCB με γείωση. Είναι σωστό;
    By acmilangr in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-12, 19:34
  2. Παρακολούθηση εάν είναι ανοικτό το τηλέφωνο
    By troxaio in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-09, 08:28
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-08, 01:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας