Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη takisegio
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πολλά ρε Νίκο δεν είναι μόνο τα επαγγελματικά/οικονομικά, με όλα αυτά μου έρχονται τάσεις φυγής.


    Σωστό το ξέρω πως δεν είναι αλλά αυτό μου έρχεται στο μυαλό, και είναι εντάξει αν παρατήσω μόνο την δουλεία το θέμα είναι μην παρατήσω και την ίδια την ζωή.
    κανε υπομονη Σπυρο.θα στρωσει..που θα παει.απογοητευμενος ειμαι και εγω!!!!κουραγιο θελει

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ Κώστα.



    Θα δούμε ρε Παναγιώτη, αυτό που με πειράζει ιδιαίτερα είναι που τώρα τελευταία απελπίζομαι με την παραμικρή δυσκολία,
    και φυσικά δεν έχω όρεξη για τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ Κώστα.



    Θα δούμε ρε Παναγιώτη, αυτό που με πειράζει ιδιαίτερα είναι που τώρα τελευταία απελπίζομαι με την παραμικρή δυσκολία,
    και φυσικά δεν έχω όρεξη για τίποτα.
    Είναι από την απογοήτευση, όλοι είμαστε στην ίδια φάση. Αντί να μιλάμε για βόλτες και γούστα μιλάμε για την πίκρα.
    Αλλά δεν θα αφήσω να μου την σπάσουν.
    Υπάρχουν δύο περιπτώσεις, ή θα μείνω εδώ και να παλέψω να αλλάξουν τα πράγματα ή θ ατην κανω για έξω.
    Σήμερα πήγα στο προξενείο της Αυστραλίας. Είναι δύσκολα αλλά θα το παλέψω.
    Θέλω αγγλόφωνη χώρα επειδή ξέρω αγγλικά.
    Ίδωμεν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν το 2004 είχαμε κάνει την ανοησία ολυμπιακό άθλημα τότε θα είχαμε περισσότερους ολυμπιονίκες.

    ''Καλός ο παράδεισοσς αλλά σαν την Χαλκιδική δεν υπάρχει.''

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη stafidas
    Όνομα
    Σταφίδας
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Σπύρο, πριν από λίγο καιρό ρωτούσες για έναρξη επαγγέλματος. Τώρα ρωτάς για εξωτερικό... Να φανταστώ ότι δεν πήγε καλά η δουλειά?
    Όλοι μας είμαστε ζορισμένοι και απογοητευμένοι. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. Αυτό που πιστεύω, είναι ότι αυτή η χρονιά είναι η πιο σημαντική. Οτι γίνει θα γίνει φέτος. Μετά θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο. ή που θα έχουμε ανάκαμψη... ή που θα βγούμε από την ΕΕ και θα γυρίσουμε (στην ησυχία?) της δραχμής μας.
    Κουράγιο σε όλους μας

    1. Είναι σχετικά "εύκολο" να βρεθεί εργασία σε κάποια χώρα του εξωτερικού και αν ναι σε ποια?
    Όλα είναι σχετικά. Ανάλογα τα πτυχία σου, τις γνώσεις σου, την προυπηρεσία σου και τον τομέα σου. Σαν απλά εργατικά χέρια... τα πράγματα δεν είναι όπως ήταν. Είναι αρκετά δύσκολα. Στο χώρο του ΙΤ, όλοι μου οι γνωστεοί φεύγουν για Αγγλία και Σκανδηναβία.

    2. Είναι απαραίτητα πτυχία από ξένες γλώσσες (Αγγλικά κάπως γνωρίζω, χωρίς κάποιο χαρτί)?
    Σίγουρα είναι απαραίτητο να μιλάς πολύ καλά Αγγλικά τουλάχιστον. Δεν ξέρω για χαρτιά αν χρειάζεται... αλλά πριν πας σε μια δουλειά στο εξωτερικό, θα έχεις τηλεφωνικό interview και θα δούνε πόσο καλά μιλάς ή όχι. Λογικά αν δούνε ότι κάποιος ζορίζεται να συννενοηθεί... θα χάσει την δουλειά. Αν κάποιος μιλάει άνετα τη γλωσσα... δεν θα έχει θέμα.

    3. Είναι απαραίτητα πτυχία από τει/αει για να ασχοληθεί κάποιος με την δουλεία μας σαν τεχνικός (έχω το πτυχίο από το τελ και το δίπλωμα από τον οεεκ)?
    Ενα πτυχίο πάντα είναι ένα πτυχίο. Αν ο εργοδότης έχει να διαλέξει ανάμεσα σε μεταπτυχιακό, ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ, ΤΕΛ... λογικά θα πάρει το καλύτερο. Βέβαια μην ξεχνάς πως πάντα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης... και αν εσύ μπορεσεις να "αποδείξεις" στο βιογραφικό σου ότι αξίζεις, σίγουρα μετράει πολύ.

    4. Τα χρήματα που θα παίρνεις (αν βρεις δουλεία), μπορούν να σου φτάσουν για να ζήσεις?
    Ανάλογα το που θα πας και τι δουλειά θα βρεις. Υπάρχουν δουλειές με 800€ το μήνα και υπάρχουν και δουλειές με 5.000€ το μήνα Σε κάθε περίπτωση τα χρήματα πρέπει να ξέρεις από πριν. Πριν κάνεις την οποιαδήποτε κίνηση για μετακόμιση. Θα πρέπει επίσης να ξέρεις και το κόστος ζωής στην χώρα... Τι θα σου μένει τελικά στην τσέπη από νοίκια και τα υπόλοιπα έξοδα?

    5. Υπάρχουν κάποιες σελίδες στον internet για εύρεση εργασίας στο εξωτερικό?
    Υπάρχουν κάποιες σελίδες όπως είναι το kariera.gr που αναφέρονται σε δουλειές της ΕΕ. Δεν θυμάμαι τώρα... Μόλις βρω κάτι σχετικό θα γράψω post.

    6. Αν φύγει κάποιος χύμα (χωρίς να ψαχτεί από εδώ) υπάρχει περίπτωση να βρει κάτι?
    Γνωμη μου... ΜΗΝ το κάνεις ποτέ. Το ρίσκο είναι πολύ μεγάλο και δεν αξίζει με τίποτα.


    Γενικότερα πάντως...
    Το να φύγει κάποιος στο εξωτερικό είναι μεγάλη κίνηση.
    Χώρες όπως Αμερική, Αυστραλία κ.τ.λ. είναι ταξίδι χωρίς επιστροφή. Εννοώ πως, το να γυρίσεις Ελλάδα κάποια στιγμή είναι θέμα. Αν χτύπα ξύλο χρειαστεί κάτι στην οικογένεια σου, είσαι πολύ μακρυά. Θα ερχεσαι για διακοπες 1 φορα το χρονο... και σιγα σιγα 1 φορα στα 2 χρονια... και ολο και πο αραια... ωσπου χανεσαι τελειως μετα.
    Σε χώρες στην Ευρώπη είναι πιο εύκολα. Και ένα ΣΚ αν χρειαστεί μπορείς να πεταχτείς Ελλάδα. Σε λίγες ωρες εφτασες και σιγουρα πολυ πιο οικονομικα
    Εγώ προσωπικά αν έκανα κάποια κίνηση θα διάλεγα κάτι στην ΕΕ ή σκανδιναβία...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    έχω ένα φίλο αυτό το καιρό στην Ολλανδία , ο οποίος έχει σπουδάσει στην αγγλία και έχει κάνει μεταπτυχιακό στην Ολλανδία ,
    ψάχνει για οποιαδήποτε δουλειά , άσχετη με το πτυχίο του γιατί δεν ξέρει τη γλώσσα (έχει σπουδάσει ψυχολόγος)
    δυσκολεύεται να βρεί , μπορεί να φταίει και που είναι Έλληνας.
    Η γερμανία αυτή τη στιγμή ζητάει 1εκ εργαζομένους για ειδικευμένες θέσεις, το πρόβλημα είναι οτι πρέπει να ξέρεις γερμανικά και ότι είμαστε έλληνες και μας βλέπουν με προκατάληψη,
    γενικά ένας συγγενής σε μια χώρα βοηθάει

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ παιδιά, Μαρίνο έχω ανοίξει το μαγαζί κάποιο δίμηνο τώρα αλλά δεν βλέπω "τουλάχιστον έως τώρα" καλές προοπτικές για το μέλλον.


    Τελικά με όλα αυτά που γράφτηκαν μου βγάλατε από το μυαλό μου και αυτό το εναλλακτικό σχέδιο, ίδωμεν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη marioland
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    marioland
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ παιδιά, Μαρίνο έχω ανοίξει το μαγαζί κάποιο δίμηνο τώρα αλλά δεν βλέπω "τουλάχιστον έως τώρα" καλές προοπτικές για το μέλλον.


    Τελικά με όλα αυτά που γράφτηκαν μου βγάλατε από το μυαλό μου και αυτό το εναλλακτικό σχέδιο, ίδωμεν.
    Σπυρο με τι επισκευές ασχολεισαι κυριως ? ΤV ή Pc? Οι παιχνιδομηχανες που τις ταραζει ο κοσμος εχουν αρκετές επισκευες ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Ότι κάτσει Μάριε, το θέμα είναι η νέκρα.

    Το σκεφτικό μου ήταν να ανοίξω το μαγαζί σε ένα "σχεδόν" κεντρικό σημείο για επιπλέον πελατεία, αλλά από ότι έχω καταλάβει δεν φτάνει μόνον αυτό.
    Θέλει να μπορείς να πουλάς τον εαυτό σου (που δεν το έχω) και αρκετούς μήνες υπομονή (πληρώνοντας από την τσέπη σου).



    Υγ.
    Και φυσικά να ελπίζεις (αυτό είναι που με χαλάει ιδιαίτερα "που χάνω το κουράγιο μου"), ελπίζω να αρχίζουν να καλυτερεύουν τουλάχιστον τα προσωπικά μου για να βρω λίγο επιπλέον θέληση για δημιουργία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiroscfu : 22-03-12 στις 11:00

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Σπύρο, δεν είναι παράξενο που δυσκολεύεσαι, εδώ επιχειρήσεις που επέζησαν του Α' και Β' παγκοσμίου πολέμου, εμφυλίου, πετρελαικών κρίσεων, κλείσανε επί ΔΝΤ.
    Έχω ακούσει καλά λόγια για Κύπρο, πληρώνουν καλά, ΔΕΝ καθυστερούν ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ, σέβονται το ωράριο. (και κυρίως, ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ (έτσι νομίζω δηλαδή )).

    Είχα βάλει να δω ΡΙΚ (ειδήσεις) πριν κάνα δυο εβδομάδες και το ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ για 10 λεπτά που είδα ήταν: επένδυση τόσα εκατομμύρια εδώ, επένδυση τόσα δις εκεί, επένδυση...επένδυση..εε..α στο διάλα ζαλίστηκα και το άλλαξα !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 22-03-12 στις 11:16
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Πάνο είχα συνηθίσει αλλιώς και δυσκολεύομαι να προσαρμοστώ, ελπίζω μελλοντικά να το καταφέρω/συνειδητοποιήσω.



    Υγ.
    Μην μιλάς για δις και εκατομμύρια που προκαλούν σκοτούρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορητός πάγκος εργασίας
    By Fido in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-18, 05:14
  2. ελληνικά κανάλια σε smart tv στο εξωτερικό.
    By rep in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 00:58
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-15, 14:15
  4. εύρεση – αναζήτηση εργασίας
    By GR_KYROS in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-14, 19:12
  5. Εύρεση του UA747CN στο EAGLE
    By karion in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-11, 23:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας