Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό

    Αν και μπορεί να υπάρχει η θέληση από κάποιους που προσπαθούν με διάφορα τεχνάσματα να διασφαλίσουν κατά κάποιο τρόπο το μέλλον τους, οι καιροί και οι άνθρωποι έχουν χαλάσει αρκετά με αποτέλεσμα να καταβάλλονται από ένα συνεχές άγχος "στην καλύτερη περίπτωση" για το μέλλον.

    Και έτσι πρέπει να φτιάχνουν/ψάχνουν και νέες λύσεις, λοιπόν ένα plan b ή c ή d ή e (όπως θέλετε πείτε το) είναι και η φυγή από την χώρα μας προς μιαν άλλη με καλύτερες προοπτικές, προχωράω στο ζουμί τώρα.

    1. Είναι σχετικά "εύκολο" να βρεθεί εργασία σε κάποια χώρα του εξωτερικού και αν ναι σε ποια?
    2. Είναι απαραίτητα πτυχία από ξένες γλώσσες (Αγγλικά κάπως γνωρίζω, χωρίς κάποιο χαρτί)?
    3. Είναι απαραίτητα πτυχία από τει/αει για να ασχοληθεί κάποιος με την δουλεία μας σαν τεχνικός (έχω το πτυχίο από το τελ και το δίπλωμα από τον οεεκ)?
    4. Τα χρήματα που θα παίρνεις (αν βρεις δουλεία), μπορούν να σου φτάσουν για να ζήσεις?
    5. Υπάρχουν κάποιες σελίδες στον internet για εύρεση εργασίας στο εξωτερικό?
    6. Αν φύγει κάποιος χύμα (χωρίς να ψαχτεί από εδώ) υπάρχει περίπτωση να βρει κάτι?


    Με συγχωρείτε για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά, αν μπορεί και θέλει κάποιος που γνωρίζει ας γράψει κάτι!




    Υγ.
    Εντάξει δεν έχω φτάσει ακόμη σε αυτό το σημείο, αλλά όπως είπα καλό είναι να υπάρχει κάποια εναλλακτική!

    Σας ευχαριστώ για τις όποιες διευκρινίσεις.



    edit:
    Και κάτι άλλο, υπάρχουν πανεπιστήμια του εξωτερικού που δεν πληρώνεις δίδακτρα και να μπορείς παράλληλα να δουλεύεις κάπου αλλού?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiroscfu : 21-03-12 στις 12:59

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    το προβλημα δεν ειναι να βρει καποιος δουλεια στο εξωτερικο
    η στην ελλαδα
    το προβλημα ειναι να βρει την δουλεια που θελει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Κατά την γνώμη μου αυτό το πρόβλημα/σκεφτικό υπήρχε παλιότερα (πριν 3-4 χρόνια), τώρα γίνεται "το πρόβλημα είναι να βρεις οποιαδήποτε δουλειά".



    Συνήθως δεν είμαι απαισιόδοξο άτομο άλλα αυτόν τον καιρό μου έχουν πέσει κάπως όλα μαζεμένα και έχω ψηλοαπελπιστεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    μην μασας....
    δες τα ψυχραιμα τα πραγματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Είναι πολλά ρε Νίκο δεν είναι μόνο τα επαγγελματικά/οικονομικά, με όλα αυτά μου έρχονται τάσεις φυγής.


    Σωστό το ξέρω πως δεν είναι αλλά αυτό μου έρχεται στο μυαλό, και είναι εντάξει αν παρατήσω μόνο την δουλεία το θέμα είναι μην παρατήσω και την ίδια την ζωή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα εχω να πω τα παρακατω:

    ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ:
    * Η ποιοτητα ζωης (δημοσιες υπηρεσιες/παροχες, εργασια (σχεσεις/περιβαλλον), ζωη στην πολη) δεν παιζονται. Ακομα και οι φυλακες τους ειναι καλυτερες απο τα σπιτια μας εδω στο Ελλαδισταν.
    * Απο νυχτερινη ζωη, δεν ξερω, αλλα φανταζομαι οτι μπουζουκια δεν θα εχχουν. Ωστοσο, για να θες να φυγεις, δεν θα πηγαινεις και καθε εβδομαδα στον Ρουβα.
    * Στο θεμα κλιμα/ηλιος, εδω η Ελλαδα ειναι νικητρια, με αρκετες εξαιρεσεις φυσικα (Ρωμη πχ) αλλα στις εξαιρεσεις αυτες τα πραγματα δεν ειναι τοσο διαφορετικα απο εδω, ωστε ν' αξιζει να ξενιτευτεις.
    * Πας αερα - πατερα, σαν ευρωπαιος. Βεβαια αν στο μελλον βγει η Ελλαδα απο την ΕΕ, δεν ξερω τι θα γινει με ολους αυτους που ειναι στην ΕΕ.


    Β. ΑΜΕΡΙΚΗ:
    * Εκει τα πραγματα ειναι απλα. Money talks. Αμα δουλευεις, βγαζεις λαφτα και αμα εχεις λεφτα, εισαι παντου οκ.
    * Απο κλιμα εχει τα παντα. Οτι γουσταρεις απο χιονι μεχρι ισημερινο, οποτε no problem there.
    * Η ποιοτητα ζωης (δημοσιες υπηρεσιες/παροχες, εργασια (σχεσεις/περιβαλλον), ζωη στην πολη) δεν παιζονται. Εκει η καθε κωμοπολη εχει τα παντα. Οχι οπως εδω που η Θεσαλλονικη δεν εχει παιδιατρο...
    * Θελει visa και ειναι πολυ δυσκολο να την παρεις.

    ** Ολα τα παραπανω ισχυουν για την ζωη στην περιφερεια φυσικα. Αν μιλαμε για Νεα Υορκη/Λονδινο, το πραγμα ειναι οτι ξερουμε κι απο εδω, απλα λιγο πιο ομορφο. **

    ΩΚΕΑΝΙΑ (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ/Ν. ΖΗΛΑΝΔΙΑ)
    * Κατα την γνωμη μουη Ν. Ζηλανδια, ειναι ο τελευταιος παραδεισος στην γη. Πηγαινε μια βολτα με το google earth, να δεις ειναι τιγκα στο πρασινο.
    * Θελει visa και ειναι πολυ δυσκολο να την παρεις.

    Εγω ψαχνομαι και αν ειναι θα την κανω για ΝΖ. Κατα την γνωμη μου σαν Ελληνας, δεν αξιζει να πας καπου αλλου τωρα.

    Σε ολα τα παραπανω, πρεπει να αναλογιστεις αν θα μπορεσεις να ανταχθεις στην εκαστοτε κουλτουρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Εντάξει το κλήμα και η διασκέδαση δεν είναι για εμένα τα πρωτεύοντα, όταν ψαχνόσουν ήταν "εύκολο" να βρεις κάποια θέση?



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ψαχνομαι και αν ειναι θα την κανω για ΝΖ.
    Αν την κάνεις σφύρα, μπορεί να έχεις και παρέα!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiroscfu : 21-03-12 στις 15:05

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Στον κλαδο μου (ΙΤ) γινεται χαμος (παντα για ΝΖ μιλαω). Αλλα και στην σκανδιναβια, εχει καλη αγορα.
    Το θεμα ειναι οτι για να βγαλεις visa, εχεις δυο επιλογες.
    Η να σε sponso-ραρει ενας εργοδοτης που να εχει το δικαιωμα να sponso-ραρει (πολλοι εχουν)
    Η να κανεις αιτηση για visa και να ακολουθησεις την πεπατημενη... Μεγαλη πικρα, ειδικα αν δεν εχεις καποιο πτυχιο.
    Βεβαια, δεν ειναι τοσο απλο το θεμα, μιας και θελεις αρκετα χαρτια απο το Ελληνικκο Δημοσιο ( )

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Καλά ρε Χρήστο μας έχουν γ@μησ## εδώ και αν θέλεις να φύγεις πάλι σου τα πρίζουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Ερινγκεν Γερμανιας
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Καλησπερα, εδω στην Γερμανια θελουν να ξερεις γερμανικα να εχεις τεχνη στα χερια σου, και παλι παρα πολυ δυσκολο να βρεις δουλεια, βγηκαν εδω η (λαιφ φιρμες )ειναι κατι σαν μεσασωντες που ποτε δουλευεις στο ενα εργοστασιο ποτε σε αλλο, και απο χρηματα; 900 με 1000 ευρω καθαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορητός πάγκος εργασίας
    By Fido in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-18, 05:14
  2. ελληνικά κανάλια σε smart tv στο εξωτερικό.
    By rep in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-16, 00:58
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-15, 14:15
  4. εύρεση – αναζήτηση εργασίας
    By GR_KYROS in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-14, 19:12
  5. Εύρεση του UA747CN στο EAGLE
    By karion in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-11, 23:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας