Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Σταθεροποιηση τασης απο δυναμο .

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tsalapis
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Rethymno - Chania
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή Σταθεροποιηση τασης απο δυναμο .

    Προσφατα προσπαθησα να βελτιωσω καπως την αποδοση που εχουν τα φωτα της μηχανης μου. Μιλαμε για παλια μηχανη 6 V δυναμο AC. Ψαχνω λοιπον αν υπαρχει τροπος να το μετατρεψω σε συνεχες σταθερης τασης γιατι οπως μετρησα με μια γκαζια μπορει να φτασει μεχρι και 38,5 βολτ.
    Επειδη τα φωτα πορειας της μηχανης ειναι 15βαττ με λαμπα , μονο αν σταθεροποιηθει το ρευμα θα μπορεσω να χρησιμοποιησησω αντιστοιχα λαμπα LED με καλυτερη αποδοση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Αντώνη είσαι σίγουρος για αυτό που λες?. Περίεργο μου φαίνεται να βγάζει με "γκαζιά" 38VAC,
    6βολτος δυναμός. Είναι πάρα πολλά ...

    Στις δικές μου μηχανές (2), 12βολτες ..., άντε με "γκαζιά" όπως λες, να βγάλουν 15V.
    Αν είναι να έχει 6V λάμπα, ή και 12V, θεωρητικά όταν "γκαζώσεις" θα φέγγει (μέχρι να καεί)
    σαν "Ανατολή Ηλίου".


    Εγώ θα σου προτείνω κάτι, δεν ξέρω αν ισχύει, θα στο επιβεβαιώσουν τα υπόλοιπα παιδιά.
    Λεω λοιπόν εφόσον η μηχανή σου, δεν έχει "ηλεκτρονικά" πάνω της (ηλεκτρονική ανάφλεξη κτλ)
    θεωρώ οτι θα μπορούσες, εσύ ή μάστορας να προσαρμόσει δυναμό απο σχετικά σύγχρονη μηχανή
    (12βολτο). Αυτό θα σου εξασφαλίσει στο ιδιο ή σε άλλο φανάρι, να βάλεις πλέον μια "σύγχρονη"
    κλασική λάμπα 55W.

    LED ???. Δεν θα στο συνιστούσα, ... ακόμα τουλάχιστον, και σε παλιά μηχανή. Πέρα απο αυτό
    για να το κάνεις, θα χρειαστεί έτσι και αλλιώς άλλο δυναμό. Θα θες δηλαδή πολλά περισσότερα
    απο αυτά που σου προτείνω ψήκτρα για LED, σωστό φακό εστίασης κτλ ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    αντωνη εχεις δικιο σε αυτο που λες με την ταση.εγω εχω ενα garelli του 1978 αυτα με τις 3 ταχυτητες στο χερι.οταν μετρας την ταση χωρις φορτιο φτανει καπου εκει στα 30 βολτ. μολις ομως παρει φορτιο πεφτει στα 6 με 7 βολτ με το γκαζι τσιτα.εγω εβαλα μια διοδο, (ημιανορθωση) και του εβαλα μια μπαταρια 6v 4Ah . το προβλημα ομως παραμενει γιατι οσο η μπαταρια ειναι φορτισμενη εχει καλως,οταν ομως ξεφοτιστει το δυναμο δεν εχει την δυναμη να την φορτισει γρηγορα. εαν τωρα την ημερα κυκλοφορησεις καποιες ωρες χωρις φωτα ενοειται,φορτιζει.....και το βραδυ ξανα το ιδιο.αυτο που λεει ο γρηγορης ειναι πιο σωστο.εαν μπορεις να βαλεις αλλο δυναμο η να φτιαξεις αλλο τυλιγμα στο υπαρχον.......το ειχε φτιαξει καποιος γνωστος αλλα εχω χασει τα ιχνη του να τον ρωτουσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsalapis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφατα προσπαθησα να βελτιωσω καπως την αποδοση που εχουν τα φωτα της μηχανης μου. Μιλαμε για παλια μηχανη 6 V δυναμο AC. Ψαχνω λοιπον αν υπαρχει τροπος να το μετατρεψω σε συνεχες σταθερης τασης γιατι οπως μετρησα με μια γκαζια μπορει να φτασει μεχρι και 38,5 βολτ.
    Επειδη τα φωτα πορειας της μηχανης ειναι 15βαττ με λαμπα , μονο αν σταθεροποιηθει το ρευμα θα μπορεσω να χρησιμοποιησησω αντιστοιχα λαμπα LED με καλυτερη αποδοση.
    Τα 38,5 είναι συνεχές?
    Μπορείς να δοκιμάσεις να σταθεροποιήσεις την τάση με το LM2596 - adj (μέγιστη τάση εισόδου 40V!!)
    Εναλλακτική λύση είναι να διατηρήσεις σταθερό το ρεύμα με το LM317 ας πούμε. (τα LED θέλουν σταθερό ρεύμα!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    καλός τυλιχτης δυναμό υπάρχει ενας γεράκος στου Γκύζη...δεν γνωρίζω αν ακομη εχει το μαγαζι....εγω εχω αρκετες μηχανες παλιες (συλλέκτης) και μια honda Boldor του 77 ειχε πρόβλημα από οταν την αγόρασα και αυτός το ξανατύλιξε και εκτοτε δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα....ειναι?(ήταν?) στη Πλατεία Γκυζη στη συνεχεια απο το δρόμο των δικαστηριων ευελπίδων και στο φαναρι δεξια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tsalapis
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Rethymno - Chania
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Η μηχανη που προσφατα αναπαλαιωσα ειναι μια φλορετα. Δοκιμασα να σταθεροποιησω με 7812 αλλα το εκαψα δοκιμασα με διπλασιασμο αλλα ουτε ετσι εκανα δουλεια και σκεφτομουν να δοκιμασω με διοδο ζενερ ωστε να μην υπερβαινει την ταση και επειτα σταθεροποιηση με 2ν3055.

    Οσον αφορα το LM2596 δεν το γνωριζα το συγκεκριμενο , αρα θα κανω και με αυτο δοκιμη .

    Οσον αφορα να αλλαξω πινια και να την κανω ηλεκτρονικη.. παει στα 150ευροπουλα απλτο ΕΒΑΥ αρα... οι δοκιμες οσες και να ειναι για ωρας πιο φτηνα μου ερχονται.

    Με την Μπαταρια δεν το ειχα σκεφτει , θα το εχω υποψιν μου!

    Ευχαριστω για τη βοηθεια ως εδω θα πειραματιστω και θα σας ξαναπω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tsalapis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μηχανη που προσφατα αναπαλαιωσα ειναι μια φλορετα. Δοκιμασα να σταθεροποιησω με 7812 αλλα το εκαψα δοκιμασα με διπλασιασμο αλλα ουτε ετσι εκανα δουλεια και σκεφτομουν να δοκιμασω με διοδο ζενερ ωστε να μην υπερβαινει την ταση και επειτα σταθεροποιηση με 2ν3055.

    Οσον αφορα το LM2596 δεν το γνωριζα το συγκεκριμενο , αρα θα κανω και με αυτο δοκιμη .



    Οσον αφορα να αλλαξω πινια και να την κανω ηλεκτρονικη.. παει στα 150ευροπουλα απλτο ΕΒΑΥ αρα... οι δοκιμες οσες και να ειναι για ωρας πιο φτηνα μου ερχονται.

    Με την Μπαταρια δεν το ειχα σκεφτει , θα το εχω υποψιν μου!

    Ευχαριστω για τη βοηθεια ως εδω θα πειραματιστω και θα σας ξαναπω
    πουλανε ακομα σταθεροποιητες αλλα δεν ξερω αν εχει 6βολτους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις δικές μου μηχανές (2), 12βολτες ..., άντε με "γκαζιά" όπως λες, να βγάλουν 15V.
    Γιατί έχουν σταθεροποιητή στα 15 βόλτ για να μην σου βράζει την μπαταρία και να μην σου καίει τα φώτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Νίκο:

    Μήπως μπερδεύεσαι με τον "αυτόματο", που σταματά να φορτίζει την μπαταρία,
    ("κόβει" την φόρτιση) μόλις αυτή υπερφορτιστεί (πχ πάνω απο 14,5VDC)
    .

    Εκτός αν μπερδεύεσαι απο τον ανορθωτή που απλά κάνει το AC του δυναμού
    σε DC για την φόρτιση της μπαταρίας.

    Γιατί "σταθεροποιητής" σε μηχανή ( ή σε αμάξι αν θες), προσωπικά δεν γνωρίζω.
    Αν ισχύει κάτι τέτοιο πραγματικά θα εκπλαγώ ..., που τόσα χρόνια είχα "νύχτα".

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tsalapis
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Rethymno - Chania
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Γρηγορη μπορει να χεις περισσοτερο δικιο απο εμενα μιας και δεν ασχολουμε πολυ καιρο με τα ηλεκτρικα των μηχανακιων.

    Μετα απο καιρο εκατσα και ασχοληθηκα με την δημιουργεια ηλεκτρονικου κυκλωματος για την φορτηση μπαταριας.
    Η πρωτη δοκιμη εγινε με ενα ανορθωτη απο 6βολτ παπι (ουσιαστικα ειναι μια διοδος), το θεμα ειναι οτι ενω βγαζει 8 βολτ με φορτιο πριν απτην διοδο, στην μετρηση μετα απο αυτη παιρνς 0,7βολτ ολο θερμοτητα να γινει!

    Ετσι αποφασισα να δοκιμασω μια ΙΝ4004 που ανορθωνει μεχρι 1 Α , δεν ξερω αν ειναι η σωστη επιλογη...
    Αυτο ποθ δεν γνωριζω ειναι τι διοδο ζενερ να χρησιμοποιησω για προστασια της μπαταριας απο την υπερφορτωση, μιλωντας παντα για 6βολτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΑΣΗΣ 11V ΣΤΑ 10Α
    By stavroskaloxrist in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 11:38
  2. ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΣΗ ΤΑΣΗΣ ΜΕ ZENER
    By apog in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-13, 23:27
  3. σταθεροποιηση τασης
    By takis365 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-12, 16:39
  4. Σταθεροποιηση τασης για λειτουργια βυθομετρου
    By thanakos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-11, 01:01
  5. Σταθεροποιηση τασης αυτοκινητου
    By otheosadis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-06, 15:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας