Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: ΛΑΜΠΑΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή ΛΑΜΠΑΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ

    Ένα παμπάλαιο τροφοδοτικό με λυχνίες-το κόβω γύρω στα 30-35 χρόνια-το οποίο επισκευάστηκε από εμένα, συνεργασία καθηγητή βεβαίως, με τα εξής χαρακτηριστικά:
    Τροφοδότηση AC 6,3 & 12,6 V -όπως καταλάβατε μάλλον ήταν για λυχνίες
    DC 150 V 1 mA max &
    DC 400 V 100mA max. -με ξεχωριστά κυκλώματα παρακαλώ για το συνεχές και το εναλλασσόμενο
    Το συγκεκριμένο-ή μάλλον τα συγκεκριμένα, αφού είναι 2, τώρα το ένα έχει τελειώσει και το άλλο περιμένει για επισκευή-είναι καλή κατασκευή και έχει τις εξής λυχνίες (μόνο που δε καταλαβαίνω γιατί έχει λυχνίες ενισχυτών)
    2* 6L6 GC/GB
    2* 6AU6
    και μια 15OC2/OA2
    Με δυσκόλεψε πολύ, αλλά άξιζε τον κόπο-άλλωστε δεν περνάν από τα χέρια μου τέτοια κάθε μέρα.
    Να και οι φωτογραφίες από τα 2 τροφοδοτικά-αυτό χωρίς το διακόπτη DC είναι αυτό που θέλει επισκευή. (θα τις βάλω σε 2 μέρη διότι δεν τις παίρνει όλες)
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_8016.jpg Εμφανίσεις:  616 Μέγεθος:  130,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_8017.jpg Εμφανίσεις:  542 Μέγεθος:  121,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_8018.jpg Εμφανίσεις:  503 Μέγεθος:  125,9 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 02-04-12 στις 10:24 Αιτία: Επαναφόρτωση φωτογραφιών

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_8026.jpg Εμφανίσεις:  666 Μέγεθος:  143,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_8027.jpg Εμφανίσεις:  542 Μέγεθος:  132,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_8028.jpg Εμφανίσεις:  536 Μέγεθος:  145,6 KB
    Συνεχίζοντας, να πω ότι είδα το εξής παράδοξο: Αν και όλοι οι ηλεκτρολυτικοί είναι σχετικά μεγάλης ηλικίας, εντούτοις κανένας δεν είχε διαρροή. Επίσης, εκτός από ένα μικρό θεματάκι των μετασχηματιστών, τα άλλα εξαρτήματα με εξαίρεση μια δυο αντιστάσεις ήταν εντάξει. Το άλλο που με παραξένεψε ήταν ότι ενώ το βολτόμετρο έφτανε τα 400 βολτ, η βελόνα έφτανε μέχρι τα 200 με το ζόρι, ενώ στο πολύμετρο τα έδειχνε με λίγο παραπάνω τάση.
    Επίσης είναι χωρίς μικρομετρική ρύθμιση τάσης-όχι απαραίτητα κακό αυτό, αλλά θα ήταν κάτι χρήσιμο, σε κάποιες λυχνίες ας πούμε που είναι πολύ ευαίσθητες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη marios
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Δημήτρη τα γράμματα στο κουτί πώς τα έκανες;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Δεν έγραψα τίποτα, το τροφοδοτικό αυτό έχει κατασκευαστεί από άλλον, εγώ το επισκεύασα μόνο. Πολύ παίδεμα, μου πήρε 4 ώρες, αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο.
    Τώρα αν εννοείς ότι οι φωτογραφίες δεν ήταν καλές, εδώ δε μπορώ να κάνω τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη marios
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas
    Τώρα αν εννοείς ότι οι φωτογραφίες δεν ήταν καλές, εδώ δε μπορώ να κάνω τίποτα.
    Όχι δεν εννοούσα αυτό, οι φωτογραφίες μια χαρά είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Δε πιάνω, σε τι αναφέρεσαι τότε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Δημητρη τα τροφοδοτικα αυτα ηταν εργαστηριακα, για ελεγχους.και δοκιμες

    Τετοιες λυχνιες συνηθως ειχαν, η την el34 και τα αμερικανικα την 6ac7 αντιστοιχη
    Τα 150 βολτ πρεπει να ειναι αρνητικα ,για τις πολωσεις

    Μετρα την τροφοδοσια στους ηλεκτρολιτικους ,εαν εχουν 400βολτ τοτε επρεπε να βγαζει τουλαχιστον 350
    Τελικα ομως τι βλαβη ειχε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 01-04-12 στις 17:27

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη, αυτό καταρχάς δε δούλευε και το περάσαμε για καμένο, οπότε ήθελε λεπτομερή έλεγχο του κυκλώματος. Αλλάχτηκε το καλώδιο τροφοδοσίας και ένας διακόπτης όλα κι όλα-εδώ ήμουν έτοιμος να ψάξω για περιελιξά-και ήδη ψάχνω γιατί τα τροφοδοτικά είναι 2 και το δεύτερο έχει πιο μεγάλη ζημιά. Το καλό είναι ότι λειτουργούν όλες οι λυχνίες και στα 2. Το δεύτερο έχει καμένο μ/τ στο τμήμα των υψηλών τάσεων και όπως ίσως είδες τα τροφοδοτικά DC δε λειτουργούν ταυτόχρονα. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και τις άλλες που τράβηξα, διότι για κάποιο λόγο δε τις πήρε στο post.
    Για αρνητική τάση δε ξέρω, αλλά είδα ότι έχει και διόδους varicap μέσα-αν προσέξεις, τα πράσινα εξαρτήματα γράφουν BY 127.
    Με αλλαγή και του ποτενσιόμετρου της υψηλής-γιατί το άλλο ήταν τελείως κατεστραμμένο-γύριζε και έκανε ολόκληρο κύκλο(!), λογικό, γιατί του είχαν βάλει χέρι άλλοι προγενέστερα.
    Αρνητική τάση σε αυτά λίγο δύσκολο μου φαίνεται, αλλά μιας και το ανέφερες, θα ήθελα να μου πεις σε τι χρησίμευε. Άλλωστε, θετική τάση είχαν τα πλέγματα-με λυχνίες δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, αλλά κάτι ψιλά ξέρω. Πάντως, όταν τη μέτρησα την 150, το πολύμετρο δεν έδειχνε πλην μπροστά από τα ψηφία.
    Σε τι χρησίμευαν αυτά; Για ποιούς ελέγχους και ποιες δοκιμές λες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    δημητρη
    το by 127 ηταν ανορθωτες απο το δευτερευον τουμ/τ στους ηλεκ/κους

    η αρνητικη ταση χρειαζοταν για το οδηγο πλεγμα οπου αυτο επαιρνε αρνητικες τιμες( για να ανακοπτει την ροη ηλεκτρονιων προς την ανοδο)
    Ηταν το πρωτο πλεγμα μετα την καθοδο

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1-4-2012 8-48-55 μμ.jpg Εμφανίσεις:  1403 Μέγεθος:  35,5 KB

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 01-04-12 στις 21:45

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Κατι σαν πρόγονος της σειράς 79 δηλαδή; Αλλά και πάλι δε θα έμπαινε μ/τ με μεσαία λήψη; Δεν ΄πηταν ίσως πιο εύκολο;
    Κάτι που είδα τώρα: Μήπως η λυχνια που δείχνει το σχέδιο είναι η η 6l6; Γιατί αυτή έχει στα πόδια 2 και 7 το νήμα θέρμανσης.
    Αυτό με το οδηγό πλέγμα ισχύει σε όλες τις λυχνίες; Πρώτη φορά το ακούω. Η μόνη τάση που ξέρω υψηλή είναι τα 400 V για το screen.
    Και πάλι όμως το πολύμετρο έδειχνε θετική τάση.
    Σε παρακαλώ να γίνεις λίγο πιο διαφωτιστικός, με λυχνίες δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και με ενδιαφέρει το θέμα.
    Άντε και για κανένα λαμπάτο αργότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βομβος σε λαμπατο
    By aris285 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 21:56
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΛΑΜΠΑΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ
    By ΑΝΩΝΥΜΟΣ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-15, 18:57
  3. LINE OUT ΣΕ ΛΑΜΠΑΤΟ
    By biker883 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 11:14
  4. ερωτηση για λαμπατο κτ-88
    By ΖΑΧΟΣ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-12, 22:06
  5. Λαμπατο overdrive κιθαρας.
    By ELIAS 68 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-10, 00:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας