Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: ΓΕΝΙΚΟ ΜΠΟΥΤΟΝ ΡΟΛΩΝ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι οταν κατεβασει τα ρολα η καστανια να κοπει και η τροφοδοσια καθοδου. Αν η κινηση εχει κοπει απο τερματικο και οχι απο χρονο, τοτε το καλωδιο καθοδου παραμενει ενεργοποιημενο και η κινηση του μοτερ σταματησε απο τον τερματικο. Ετσι οταν πας να ανεβασεις το ρολο, μετα απο 1-2 εκατοστα τον απελευθερωνεις και η καστανια ακομα σου δινει ταση καθοδου την ωρα που εσυ δινεις ανοδο.
    Πώς θα το ανεβάσεις; Με το χέρι; Όχι βέβαια, θα πατήσεις το μπουτόν οπότε θα αλλάξει η καστάνια και θα δίνει τάση στην άνοδο και όχι στην κάθοδο. Άρα πώς θα βρεθούν η άνοδος και η κάθοδος να έχουν τάση ταυτόχρονα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Sorry δεν το διευκρινησα. Αναφερομαι στην χρηση του τοπικου διακοπτη που βρισκεται διπλα στο παραθυρο. Αυτοι κανονικα δουλευουν παραλληλα με τα καλωδια που τραβηξε ο φιλος στον πινακα του. Ετσι λοιπον μπορεις να κλεισεις κεντρικα τα παραθυρα σου απο το μπουτον αλλα αν πας να ανοιξεις ενα μονο απο το τοπικο του μπουτον, εκει γινεται το κακο.
    Καμια φορα η σκεψη και η γραφη δεν ταυτιζονται απολυτα! Δεσμευομαι να ειμαι πιο προσεκτικος στο μελλον!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Γι' αυτό πρότεινα μεταγωγικό μπουτόν (ποστ #3). Η NC επαφή θα κόβει τη φάση από τα τοπικά μπουτόν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Sorry για την καθυστερηση. Δουλευα εξω σημερα.
    Με την χρηση του μεταγωγικου και με την προυποθεση οτι πρεπει να κρατας πατημενο το μπουτον οσο διαρκει η κινηση θα δουλεψει μια χαρα και δεν υπαρχει και τροπος να καει τιποτα (παρα μονο αν καποιος θεωρησει πετυχημενο αστειο να πατησει τοπικα αντιθετο προς την κινηση πληκτρο!)
    Σε αυτο που περιγραφω δεν κρατας το μπουτον πατημενο. Πατας στιγμιαια για ανοδο, και αντιστοιχα στιγμιαια για καθοδο. Αυτη ειναι η μονη διαφορα. (και φυσικα ποναει στο ιδιο σημειο - το πετυχημενο αστειο καποιου...). Σαν πιο ευκολα υλοποιησιμο θα προτεινα το δικο σου. Το δικο μου χαριζει απλα την "πολυτελεια" του στιγμιαιου πατηματος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pinboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 ρελε Χ 4 ανοικτες και μια κλειστει , η γραμμη που παει στα μπουτον περναει εν σειρα απο τις 2 κλειστες επαφες, Οποτε αλλαζουν οι επαφες καταστασει και δεν εχω στα στα περιμετρικα μπουτον ρευμα για να μην γινει ατυχημα !
    Δεν έχει θέμα με το να πατήσει κανείς τα μπουτον όταν κάνει γενικό χειρισμό το έχει εξασφαλίσει. Όλα τα βλέπω μια χαρά το μόνο που αν θέλει να προσθέσει είναι με χρονικό να ρυθμίσει χρόνο με βάση το πιο αργό ρολό και λίγο παραπάνω και το έχει κάνει με ένα πάτημα και τέλος.

    Για τον χώρο δεν νομίζω να μπορείς να πιάσεις λιγότερο το πιο πιθανό να πιάσεις περισσότερο.

    Φίλιππε τώρα έχει και η hager το ίδιο κόλπο με τις ABB

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry για την καθυστερηση. Δουλευα εξω σημερα.
    Με την χρηση του μεταγωγικου και με την προυποθεση οτι πρεπει να κρατας πατημενο το μπουτον οσο διαρκει η κινηση θα δουλεψει μια χαρα και δεν υπαρχει και τροπος να καει τιποτα (παρα μονο αν καποιος θεωρησει πετυχημενο αστειο να πατησει τοπικα αντιθετο προς την κινηση πληκτρο!)
    Σε αυτο που περιγραφω δεν κρατας το μπουτον πατημενο. Πατας στιγμιαια για ανοδο, και αντιστοιχα στιγμιαια για καθοδο. Αυτη ειναι η μονη διαφορα. (και φυσικα ποναει στο ιδιο σημειο - το πετυχημενο αστειο καποιου...). Σαν πιο ευκολα υλοποιησιμο θα προτεινα το δικο σου. Το δικο μου χαριζει απλα την "πολυτελεια" του στιγμιαιου πατηματος!
    Ε, ναι, θα πρέπει να κρατάει το μπουτόν πατημένο. Αλλά αν κάποιος πατήσει ένα τοπικό μπουτόν για ανέβασμα δεν θα γίνει τίποτα διότι η παροχή είναι κομμένη από τη NC επαφή του μπουτόν. Πρόβλημα θα υπάρξει αν ενόσω πατάς το γενικό μπουτόν κάποιος πατήσει ένα τοπικό κατέβασμα (οπότε η φάση των τοπικών μπουτόν θα ενεργοποιηθεί) και ταυτόχρονα κάποιος πατήσει επίσης ένα άλλο τοπικό ανέβασμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλιππε τώρα έχει και η hager το ίδιο κόλπο με τις ABB
    Ναι; Ποιο υλικό είναι; Γιατί εγώ ήξερα μόνο για την ΑΒΒ και τη SIEMENS (δεν έχω τον καινούριο κατάλογο της hager)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    και εγώ τυχαία το βρήκα, έψαχνα για κάτι άλλο και έπεσα επάνω του.
    σου δείχνω το τμήμα του καταλόγου που έχει και το Διαγράμματα εφαρμογών.
    07_Diaxeirisi_energeias_Page_48.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Α, αυτό εννοούσες; Όχι, αυτό το είχε από παλιά. Μάλιστα γίνεται σε οποιαδήποτε καστάνια, αρκεί να έχεις ελεύθερες μια NO και μια NC επαφές (εν ανάγκη βάζεις ένα μπλοκ βοηθητικών επαφών). Θα χρειαστείς επίσης και μερικές διόδους.

    Αυτό που έλεγα αφορούσε ειδικές καστάνιες 2 επαφών. Με την πρώτη εντολή κλείνει μόνο η μια επαφή, με τη δεύτερη εντολή είναι ανοιχτές και οι δυο επαφές, με την τρίτη εντολή κλείνει μόνο η δεύτερη επαφή και με την τέταρτη εντολή είναι πάλι ανοιχτές και οι δυο επαφές. Έτσι αν η μια επαφή δίνει φάση στο ανέβασμα και η άλλη στο κατέβασμα, με διαδοχικά πατήματα του μπουτόν που τροφοδοτεί το πηνίο της καστάνιας έχεις στοπ - πάνω - στοπ - κάτω - στοπ, κ.ο.κ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη pinboy
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παιδια συγνωμη που δεν εχω απαντησει θα σας ανεβασω σχεδιο να το δειτε πως το εχω σκεφτει να μου πειτε την αποψη σας δεν θελω να χει delay αλλα αν κρινετε οτι χρειαζεται δεν εχω προβλημα και κατι ακομα δεν χωρανε στον πινακα μου δυστυχως αν εχετε να προτεινεται καμια ιδεα για οικονομια χωρου θα ηταν το τελειο!!Αναμενονται σχεδια πολυ συντομα ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας !

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πολυμπριζο ριχνει τον γενικο στον πινακα
    By BloodDonor89 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-16, 16:25
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 16:44
  3. μπουτον με ασφαλεια
    By vikiath in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-15, 22:36
  4. κουζινα που ριχνει τον γενικο
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-14, 21:04
  5. ΜΠΟΥΤΟΝ
    By giannhssdra in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-09, 22:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας