Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: επισκευή - switching τροφοδοτικό από οικιακή συσκευή

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    14

    Question επισκευή - switching τροφοδοτικό από οικιακή συσκευή

    Καλημέρα σε όλους!

    Χρήστος από Άλιμο εδώ, χομπίστας "ηλεκτρονικός" από παιδί, αλλά οι σύγχρονες εξελίξεις και τα εξαρτήματα με ξεπερνάνε (smd κλπ), οπότε χρειάζομαι τη βοήθειά σας για επισκευή ενός παλμοτροφοδοτικού που βρίσκεται μέσα στις φιρμάτες και ακριβές (τρομάρα τους) κεραμικές εστίες μου, οι οποίες ξαφνικά σταμάτησαν να δουλεύουν. Ο τεχνικός της εταιρείας που ήρθε, αποφάσισε με έναν απλό οπτικό έλεγχο ότι για τη βλάβη φταίει υπέρταση της ΔΕΗ και επειδή δεν έχω εγκατεστημένο επιτηρητή τάσης, δεν με καλύπτει η εγγύηση (ίσως με αυτό κάποιοι να μαντέψατε και την εταιρεία). Αυτό το σκέλος του προβλήματος το έχει αναλάβει μια σειρά από επιστολές / εξώδικα / καταγγελίες και δεν θα μας απασχολήσει εδώ.

    Επειδή όμως δεν βλέπω να γίνεται δουλειά έτσι, (πέρασε ήδη ένας μήνας και έχει και συνέχεια η διαδικασία), θα ήθελα αν κάποιος καταλάβει τί συμβαίνει από τις φωτό που θα παραθέσω να μου προτείνει κάποιον εξειδικευμένο μάστορα για επισκευή της πλακέτας. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

    Η συσκευή έχει δύο πλακέτες, ή μία ασχολείται με τα πλήκτρα αφής, τους χρονοδιακόπτες και όλες τις "πολυτέλειες" της συσκευής και η άλλη περιλαμβάνει το εν λόγω τροφοδοτικό και τα ρελέ που οδηγούν τις εστίες. Με τον οπτικό έλεγχο του φίλου από την εταιρεία, φάνηκε να έχει σκάσει μια ασφαλειοαντίσταση (fusible resistor) την Ωμική τιμή της οποίας δεν μπορούμε να αναγνωρίσουμε από τα κομμάτια που έμειναν μόλις έσκασε και εννοείται ότι η εταιρεία δεν μας λέει και δεν μας δίνει θεωρητικό κύκλωμα. Μικρή σχετική έρευνα, δείχνει ότι αντιστάσεις σε τέτοια κυκλώματα παίζουν από 0.22Ω μέχρι 6.8Ω και από watt την κόβω για 2W. H αντίσταση αυτή πάει σε ένα varistor και καταλήγει στη γέφυρα ανόρθωσης στην κάτω πλευρά της πλακέτας. O τεχνικός δεν το έψαξε άλλο.

    Ο δικός μου έλεγχος σε δεύτερο χρόνο αποκάλυψε τί έκανε την αντίσταση να σκάσει και αυτό είναι το ολοκληρωμένο viper17h (n00r 000952) το οποίο είναι ένα chopper IC και FET μαζί από όσο μπορώ να καταλάβω. Για το ολοκληρωμένο αυτό, έχω τα παρακάτω στοιχεία που ελπίζω να είναι σωστά
    Τεχνικά χαρακτηριστικά http://www.st.com/internet/analog/product/204720.jsp
    Το πουλάνε εδώ (είναι αυτό?) http://www.digikey.nl/product-detail...5-1-ND/1880383
    Evaluation board που ίσως βοηθήσει http://www.st.com/internet/com/TECHN...CD00237914.pdf

    Αυτά φαίνονται καμμένα με το μάτι. Παρόλα αυτά, ένας έλεγχος στο βαρίστορ και τη γέφυρα ανόρθωσης ίσως αποκαλύψει κ' άλλα καλούδια. Μπορεί σας παρακαλώ κανείς να εκτιμήσει τί στον περίδρομο έπαθε και ποιός μπορεί να το επισκευάσει? Ακολουθούν 4 φωτό, ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ, ήθελα να δώσω όσες περισσότερες λεπτομέρειες γίνεται.

    transparent.jpgvaristor.JPGunderside.jpgblown.jpg

    οι ίδιες φωτό και εδώhttp://www.dropbox.com/gallery/70508...sties?h=ddc8f4

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Χρήστο ωραίες φωτογραφίες.
    Όντως το ολοκληρωμένο είναι ψημένο. Γιατί δεν προχωράς σε αλλαγή? Με ένα λεπτό κολλητήρι μπορείς να κάνεις την αλλαγή και εσύ ο ίδιος.
    Θα χρειαστείς flux και σύρμα αποκόλλησης, Εφόσον δεν μπορείς να αποκολλήσεις το ολοκληρωμένο με θερμό αέρα μπορείς να του κόψεις τα ποδαράκια, να το αφαιρέσεις, να αφαιρέσεις με τη σειρά τα ποδαράκια που έμειναν και μετά να κολλήσεις το καινούριο ολοκληρωμένο. Επίσης μπορείς με το σύρμα αποκόλλησης να αφαιρέσεις και τα υπόλοιπα εξαρτήματα που είναι πιο εύκολα.
    Μόνο προσοχή στην υπερθέρμανση θα χρειαστεί ώστε να μη καταστρέψεις τίποτα χαλκοδιαδρόμους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη turist
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Παρήγγειλε τα εξαρτήματα και επισκεύασε το μόνος σου. Από τη στιγμή που ασχολείσαι δεν είναι κάτι δύσκολο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον turist για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (03-04-12)

  5. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    χε χε, ναι ωραίες οι φωτό. έστησα τρίποδο, πάλεψα με το μακρο / ζουμ / φως κλπ κλπ. Ο χρυσός κανόνας του "άσχετου" είναι να έχεις υπομονή και να βοηθάς τους σχετικούς να καταλάβουν τί τρέχει

    Το έχω σκεφτεί να το δοκιμάσω μόνος μου, αλλά σκέφτομαι μια σειρά πραγμάτων όπως

    - Το ολοκληρωμένο που έχω βρει στο λινκ, είναι όντως αυτό που θέλω? Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω. Και δεν μπορώ να ξέρω αν το έχει κανείς εδώ ελλάδα
    - Ποια είναι η τιμή της αντίστασης που μας έχει αφήσει χρόνους άραγε? Να ξεκινήσω με μια 6.8Ω και να κατεβαίνω μέχρι να ανάψει η συσκευή?
    - Αν είναι και άλλα εξαρτήματα καμένα, δεν έχω κανέναν τρόπο να το διαγνώσω - εξακριβώσω. Αν η διαδικασία ελέγχου για τα υπόλοιπα εξαρτήματα είναι αποκόλληση / μέτρηση / κόλληση, μπερδεύει πολύ το θέμα για τις ικανότητές μου

    Επίσης, επειδή δεν έχω ξαναμπλέξει με επιφανειακής στήριξης εξαρτήματα, θα ήθελα να είμαι λίγο πιο συντηρητικός. Αν είναι ένα απλό "ματσάκι" όπως λέτε και κάνω καμιά βλακεία με το κολλητήρι, το ματσάκι θα γίνει "ντέρμπι" και εκεί που πήγαινα για μαλλί, θα βγω κουρεμένος. Γιαυτό προτιμώ να το δει κάποιος πιο σχετικός από εμένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    στείλε ένα πμ στο thanos10 ,είναι απο τους πιο ειδικούς στα switch τροφοδοτικά
    http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=35452

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    μόλις έστειλα. ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    μάλλον θα σας πω κάτι που το ξέρετε ήδη... αλλά πρέπει να το πω όπως και να έχει

    Αυτός ο "τύπος", ο Thanos10 το έκανε το θαύμα του.
    Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και δημόσια για το πείσμα του, την επιμονή του, τις γνώσεις του αλλά πάνω απ' όλα για το χρόνο του
    Θάνο, σου είμαι υπόχρεος!

    Το τσουκάλι αχνίζει και πάλι. Χαχαχαχαχα!!

    Κάναμε και θεωρία παράλληλα με τη διάγνωση, έμαθα και μερικά πραγματάκια για τα παλιοswitching!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.286

    Προεπιλογή

    Λογικο, απευθυνθηκες στον μετρ...
    Τελικα μονο το ολοκληρομενο ταξιδεψε? Ειχε αλλο προβλημα? Η αντισταση τι τιμη ειχε?
    Αν δεν σου επιτρεπεται να απαντησεις, ειναι οκ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση την αισθανομαστε σαν προσβολή στην ''ανθρωπιά'' μας

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    219

    Προεπιλογή

    Πάντως φίλε μου δε σε κόβω και τόσο "άσχετο" όπως ανέφερες προηγούμενα μάλλον πιο σχετικός είσαι από πολλούς εδω μέσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικο, απευθυνθηκες στον μετρ...
    Τελικα μονο το ολοκληρομενο ταξιδεψε? Ειχε αλλο προβλημα? Η αντισταση τι τιμη ειχε?
    Αν δεν σου επιτρεπεται να απαντησεις, ειναι οκ
    Σπυρο εκτος απο το ολοκληρωμενο ειχε προβλημα ο μετασχηματιστης και δυο πυκνωτες τανταλιου,το δυσκολο ηταν η αποκολληση των υλικων διοτι ειχαν κολληση χωρις μολυβδο και καταλαβαινεις τι γινεται.
    Δημητρη η επισκευη αυτων των τροφοδοτικων ειναι κομματακι δυσκολες αυτο βεβαια ηταν πολυ απλο υπαρχουν πολυ ποιο πολυπλοκα και εκει θελει πολλες γνωσεις και εξοπλισμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σχέδιο για switching τροφοδοτικό
    By dimitrisOS in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-16, 00:47
  2. Τροφοδοτικό από άγνωστη συσκευή - πληροφορίες κανείς?
    By genesis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-16, 13:04
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-10, 00:02
  4. Switching τροφοδοτικό από ebay
    By kx5 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-09, 15:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας