Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 47

Θέμα: Πως να ακολουθησεις το επαγγελμα του ηλεκτρονικου

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή τει

    καλησπέρα ,
    αν μπορείς να μπείς ΤΕΙ μην το συζητάς καθόλου ,να πάς .
    αλλιώς άλλη λύση είναι να ρωτήσεις σε καμια σχολή τύπου Δελτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Έχω τελειώσει και εγώ ΙΕΚ και ίσως μπορώ να σε βοηθήσω η ειδικότητα που σου δίνει αυτή την δυνατότητα είναι ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ αλλά πλέων πολύ λίγα κρατικά ΙΕΚ την έχουν συνήθως σε ιδιωτικά ΙΕΚ θα την βρεις. Αλλά να σου επισημάνω ότι δεν πρόκειται να σου μάθουν τη δουλεία αλλά στην καλύτερη περίπτωση να σου δώσουν κάποιες θεωρητικές γνώσεις ηλεκτρονικών. Πρακτικά πράγματα μην περιμένεις και πολλά μόνο αν πέσεις σε κανένα καθηγητή που γνωρίζει κάτι Αυτά που προανέφερες ότι θέλεις να ασχοληθείς θα τα μάθεις επάνω στη δουλεία και με προσωπική αναζήτηση επίμονη και υπομονή. Αν τελειώσεις το ΙΕΚ σου δίνεται η δυνατότητα να γράψεις εξετάσεις πιστοποίησης και αν περάσεις μπορείς να βγάλεις άδεια ασκήσεως ραδιοτεχνιτου γ κατηγορίας. Στην Ελλάδα τα πράγματα ως προς τα δικαιώματα των επαγγελμάτων είναι λίγο θολά και δυστυχώς ότι δηλώσεις είσαι αλλά ανοίγουμε άλλο θέμα Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις και αν χρειαστείς κάτι γράψε στο forum πολύ ευχαρίστως αν ξέρω να σε βοηθήσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Solinas
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από servicekotoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω τελειώσει και εγώ ΙΕΚ και ίσως μπορώ να σε βοηθήσω η ειδικότητα που σου δίνει αυτή την δυνατότητα είναι ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ αλλά πλέων πολύ λίγα κρατικά ΙΕΚ την έχουν συνήθως σε ιδιωτικά ΙΕΚ θα την βρεις. Αλλά να σου επισημάνω ότι δεν πρόκειται να σου μάθουν τη δουλεία αλλά στην καλύτερη περίπτωση να σου δώσουν κάποιες θεωρητικές γνώσεις ηλεκτρονικών. Πρακτικά πράγματα μην περιμένεις και πολλά μόνο αν πέσεις σε κανένα καθηγητή που γνωρίζει κάτι Αυτά που προανέφερες ότι θέλεις να ασχοληθείς θα τα μάθεις επάνω στη δουλεία και με προσωπική αναζήτηση επίμονη και υπομονή. Αν τελειώσεις το ΙΕΚ σου δίνεται η δυνατότητα να γράψεις εξετάσεις πιστοποίησης και αν περάσεις μπορείς να βγάλεις άδεια ασκήσεως ραδιοτεχνιτου γ κατηγορίας. Στην Ελλάδα τα πράγματα ως προς τα δικαιώματα των επαγγελμάτων είναι λίγο θολά και δυστυχώς ότι δηλώσεις είσαι αλλά ανοίγουμε άλλο θέμα Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξεις και αν χρειαστείς κάτι γράψε στο forum πολύ ευχαρίστως αν ξέρω να σε βοηθήσω.
    φιλε σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου εμενα με νοιαζει να καλυπτομαι απο θεμα πτυχιου οτι δηλαδη θα μπορω να κανω εγκατασταση κεραιων συναγερμων κ.α και μετα για να την μαθω την δουλεια εχω και ορεξη και ανθρωπο να μου μαθει την δουλεια. Μου ειπαν απο ενα ιδιωτικο ιεκ οτι υπαρχει η ειδικοτητα του ηλεκτρονικου. Αρα εννοειται οτι τελειωνοντασ απο εκει μπορω να παρω αδεια ραδιοτεχνιτη(το ιεκ ειναι ιδιωτικο) εσυ σε ποιο πηγες αν επιτρεπεται για να το ψαξω και αλλο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Γιατί τον μπερδεύεται τον άνθρωπο με άδεια ασκήσεως ραδιοτεχνιτου ?
    Σας μπέρδεψε που λέει να στήνει και δορυφορικά πιάτα ?

    Οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες στήνουν συναγερμούς και κάμερες και ότι άλλο.
    Και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί αναλαμβάνουν μεγάλες δουλειές - εργολαβίες, και υπογράφουν όπου χρειάζεται.

    Και η ειδικότητα του ηλεκτρολόγου περνά μέσα από την κρατική εκπαίδευση.
    Γρήγορα μονοπάτια με λίγο κόπο δεν υπάρχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τον μπερδεύεται τον άνθρωπο με άδεια ασκήσεως ραδιοτεχνιτου ?
    Σας μπέρδεψε που λέει να στήνει και δορυφορικά πιάτα ?

    Οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες στήνουν συναγερμούς και κάμερες και ότι άλλο.
    Και οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί αναλαμβάνουν μεγάλες δουλειές - εργολαβίες, και υπογράφουν όπου χρειάζεται.

    Και η ειδικότητα του ηλεκτρολόγου περνά μέσα από την κρατική εκπαίδευση.
    Γρήγορα μονοπάτια με λίγο κόπο δεν υπάρχουν.
    Κυριάκο... προτρέχεις!!! Να ενημερώνεσαι τακτικότερα για τους νόμους του Ελληνικού κράτους!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Φίλε Σωλήνα,τι ψευδώνυμο κι αυτό!

    Δουλεύω 8 χρόνια σε εταιρεία με συναγερμούς,τελείωσα ΙΕΚ (τεχνικός τηλεφωνικών κέντρων) και αν σε ενδιαφέρει η προσωπική μου άποψη,δεν χρειάζονται τόσο τα πτυχία όσο το πόσο "στροφάρεις".
    Να σκεφτείς οτι και οι 2 συνάδελφοι μου που έχουν 6 και 13 χρόνια αντίστοιχα δεν έχουν σπουδάσει τίποτα σχετικό.Σκέψου οτι αν σε φέρω αυριο στη δουλειά και απο το τίποτα σε 5 μήνες περνάς μόνος σου συναγερμούς (επειδή πχ είσαι τσακάλι στο πόσο γρήγορα μαθαίνεις) θα παίρνεις χιλιάρικο ή και περισσότερα.Τα αφεντικά δουλειά θέλουν να βγάζεις δεν πα'να ήσουν και μπακάλης!
    Εχε υπόψη όμως οτι πάντα δεν θα είσαι μία ζωή υπάλληλος στα 30-40 θα πρέπει να κάνεις δικιά σου εταιρεία,με τα όποια δύσκολα προβλήματα της αλλά και την μεγαλύτερη αμοιβή ενώ το αν έχεις σπουδάσει κάτι,θα σε διευκολύνει στο πόσο ευκολα θα μαθαίνεις και κατανοείς πράματα.

    Και κάτι ακόμη,δεν μπορείς να ξέρεις ποια δουλειά θα σου αρέσει αν δεν έχει ποτέ ασχοληθεί με αυτή.Οταν θα συμπληρώσεις 3-5 χρόνια τουλάχιστον εργασίας,τότε θα δεις αν θες,αντέχεις-,μπορείς να έχεις αυτό ως επάγγελμα.Πρέπει να φας στα μούτρα τις αγγαρείες αλλά και τα οφέλη της κάθε δουλειάς,να τα ζυγίσεις και μετά θα δεις τι σου αρέσει.Το αναφέρω γιατί λες..... "αποφάσισα να ασχοληθώ με το συναγερμούς-κάμερες"..

    Οσο για το οτι όλα τα επαγγέλματα έχουν κορεστεί,είναι γεγονός.Ωστόσο μόνο οι καλοί μαστόροι επιβιώνουν,φρόντισε να είσαι ηθικός,ειλικρινής,πρόθυμος,εργατικός και θα στεριώσεις.

    Δεν τα λέω για να σε αγχώσω απλά προσπαθώ όσο μπορώ να σε κατατοπίσω και να πάρεις μία πρώτη γεύση..

    Καλή σταδιοδρομία λοιπόν !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ulysses : 08-04-12 στις 17:25

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    φιλε σωληνα έχω τελειώσει και εγω ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΞΕΩΝ και έχω άδεια ασκήσεως επαγγελματος σε δημασιο ιεκ στη πατρα, μη δεινεις σημασία στα χαρτια δε παίζουν κανένα ρόλο στις μέρες μας, ακομα και μαγαζι αν θες να ανοίξεις θες κάμποσα ένσυμα,άρα όπως είπαν και αοι απο πανω το θέμα είναι να σου κόβει να στροφάρει το μυαλο να αγαπας το επαγγελμα και να ασχολείσαι μέρα νύχτα και όχι μόνο να ασχοελίσαι τα πρωινα που θα δουλεύεις, πρέπι να κοιμάσε και να ονειρεύεσαι τρανζίστορ ,να ξυπνάς και να το έχεις φτιάξει το κύκλωμα στο μυαλό σου. Τις παπαριες που θα σου πουν στο ιεκ και μας έλεγαν και εμας μην τις ακους, οτι δηλαδη θα αποροφηθήται με το που βγείται απο εδω,ζητανε εταιρίες άτομα έχει ζήτηση το επαγγελμα κ.α τέτοια, και πόσο μάλιστα τη σήμερον ημέρα που τα πράματα είναι πολύ πιο δύσκολα ,ότι κάνεις θα το πετύχεις μόνος σου επείδη το αγαπας

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριάκο... προτρέχεις!!! Να ενημερώνεσαι τακτικότερα για τους νόμους του Ελληνικού κράτους!!!
    Καλά , θα το ρίξω στην πλάκα λέγοντας ΕΛΑ παππού μου να σου δείξω που το έχει η γιαγιά μου.

    Στην οδό Λαρίσης στο Βόλο είναι το βιομηχανικό επιμελητήριο ( κτίριο ΑΝΕΜ),
    ας πάει να ενημερωθεί εάν το θέλει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    patent61 (08-04-12)

  10. #29
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Solinas
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά , θα το ρίξω στην πλάκα λέγοντας ΕΛΑ παππού μου να σου δείξω που το έχει η γιαγιά μου.

    Στην οδό Λαρίσης στο Βόλο είναι το βιομηχανικό επιμελητήριο ( κτίριο ΑΝΕΜ),
    ας πάει να ενημερωθεί εάν το θέλει.
    Για λογους πληροφοριακους εχει μεταφερθει στην νομαρχια(ιωλκου αναληψεως)

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Solinas
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω ολους σας για τις αποψεις σας τις συμβουλες σας και ολα εγω πιστευω οτι ενα χαρτι δεν παει χαμενο ας υπαρχει! οσο για ορεξη εχω και μου αρεσει αυτο το επαγγελμα για αυτο και θελω να το ακολουθησω και θα το ακολουθησω!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-20, 21:02
  2. πως μετραμε τα Α του τροφοδοτικου
    By Panakats8 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 23:45
  3. Πως λειτουργουν οι πυρηνες του Η/Υ??
    By Leonardo in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 23:27
  4. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 19:31
  5. το επαγγελμα του ηλεκτρονικου στην επαρχια?
    By deep-blue-sea in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-10, 11:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας