Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 47

Θέμα: Πως να ακολουθησεις το επαγγελμα του ηλεκτρονικου

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatzitesla
    Όνομα
    Spyros
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Nicosia
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    'Ημουν ακριβώς στην ίδια φάση με σένα φίλτατε.Τελείωσα μία τεχνική σχολή ηλεκτρολογίας και αφού δούλεψα σαν ηλεκτρολόγος για ένα χρόνο αποφάσισα να επεκτείνω το πτυχίο μου και να ασχοληθώ και με την ηλεκτρονική.Αλλά δεν ήθελα να σπαταλήσω άλλα δύο χρόνια σε κάποιο πεταμένο ιεκ για να τελειώσω και ηλεκτρονικός.('Αλλωστε όλα τα πτυχία από τεχνικές σχολές και ιεκ δεν αξίζουν τίποτα).Από την άλλη έχεις και αυτό το φαιδρό εκπαιδευτικό σύστημα που δεν σε αφήνει να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει.Κάθε φορά που πάνε να γίνουν ιδιωτικά πανεπιστήμια βλέπεις όλους τους φοιτητές(πιονια των πρυτάνεων) να κλείνουν παράνομα τους δρόμους.Λες και θα τους φάνε τις δουλειές με 30% ανεργεία.Βλέπω εδώ τους πιο πολούς να μιλούν για τει...και φυσικά είναι μία λύση και το πολυτεχνείο μία άλλη πιο καλή λύση αλλά για να μπεις σε αυτές τις σχολές πρέπει να δώσεις πανελλήνιες(λες και δεν το ξέρανε...οι υποκριτές).Χαίρω πολύ άμα υπήρχε δυνατότητα για τει σιγά μην κάναμε αυτήν την συζήτηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη passer07
    Όνομα
    παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hatzitesla Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Ημουν ακριβώς στην ίδια φάση με σένα φίλτατε.Τελείωσα μία τεχνική σχολή ηλεκτρολογίας και αφού δούλεψα σαν ηλεκτρολόγος για ένα χρόνο αποφάσισα να επεκτείνω το πτυχίο μου και να ασχοληθώ και με την ηλεκτρονική.Αλλά δεν ήθελα να σπαταλήσω άλλα δύο χρόνια σε κάποιο πεταμένο ιεκ για να τελειώσω και ηλεκτρονικός.('Αλλωστε όλα τα πτυχία από τεχνικές σχολές και ιεκ δεν αξίζουν τίποτα).Από την άλλη έχεις και αυτό το φαιδρό εκπαιδευτικό σύστημα που δεν σε αφήνει να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει.Κάθε φορά που πάνε να γίνουν ιδιωτικά πανεπιστήμια βλέπεις όλους τους φοιτητές(πιονια των πρυτάνεων) να κλείνουν παράνομα τους δρόμους.Λες και θα τους φάνε τις δουλειές με 30% ανεργεία.Βλέπω εδώ τους πιο πολούς να μιλούν για τει...και φυσικά είναι μία λύση και το πολυτεχνείο μία άλλη πιο καλή λύση αλλά για να μπεις σε αυτές τις σχολές πρέπει να δώσεις πανελλήνιες(λες και δεν το ξέρανε...οι υποκριτές).Χαίρω πολύ άμα υπήρχε δυνατότητα για τει σιγά μην κάναμε αυτήν την συζήτηση.
    είσαι έξω απο τον χορό μαλλον , μπορεί να μην ασχολούμαι καθόλου με παρατάξεις πορίες κτλπ αλλα σου λέω οτι ποιο πολύ κακό θα κάνει ενα ιδιωτικό πανεπ. παρά καλό .

    Το θέμα δεν είναι η ανεργία και αν θα μου φας την θέση σε δουλειά , το θέμα είναι οτι αν υπάρξουν ιδιωτικά πανεπ. θα έχουν και ιδιωτική επιχορήγηση απο ιδιωτικές επιχείρησεις με αποτέλεσμα για πολλούς λόγους να δημιουργηθεί ενα κλειστό κύκλωμα ανάμεσα σε πανεπ. επιχειρήσεις με αποτέλεσμα να αναγκάζεσαι να πας εκει ή πουθενά αλλού (φυσικά τα δημόσια πανεπ. τει θα πάνε ποιο κάτω και απο τον πάτο )


    Σκοπός είναι να φτιάξει η δημόσια παιδεία και να βγάζουμε ανθρώπους με γνώσεις που θα τις ασκήσουν και θα παράγουν έργο ανεξαρτήτως οικονομικής δυνατότητας αλλα με την αξία τους


    αν σκεφτείς επίσης οτι είδη πρέπει να έχεις ή να στερήστε για να σπουδάσεις ( δημόσια παιδεία....) το επόμενο βήμα είναι να γίνουμε Αμερική (αν δεν εχεις θειο μπαρμπα ή αν δεν είσαι πανέξυπνος ΔΕΝ σπουδάζεις)


    μπορεί πανελλήνιες να μην είναι αξιοκρατικές αλλα αν θεωρείς οτι απλά με χρήματα είναι ποιο αξιοκρατικό να δηκαιούσε πτυχίο τι να πω .....
    Πάνος

    0 Not allowed! Not allowed!
    __________
    Ο υπολογιστής είναι ενα μηχάνημα το οποίο μπορεί να κάνει κάποια πράγματα εκπληκτικά γρήγορα....
    όπως το να σου σπάσει τα νευρά...

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    αν θες μονο να περνας συναγερμούς και κάμερες , όντως δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο , αλλά καλό είναι να κάνεις κάποια μαθήματα με βασικά ηλεκτρονικά να καταλαβαίνεις τι κάνεις.
    Τα ιδιωτικά ΙΕΚ θέλουν αδικαιολόγητα πολλά λεφτά για αυτα που προσφέρουν, πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζουν.
    Κάτι μαθήματα που είχα δει στη κορέλκο για τεχνικό δικτύων , έπαθα πλάκα,ένα εξάμηνο μάθημα στα ψηφιακά
    για να τους βάλει για εξέταση μία πρόσθεση δυαδικών.Γενικά πολύ λίγα πράγματα ,ειδικά αν πληρώνεις τόσες χιλιάδες ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatzitesla
    Όνομα
    Spyros
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Nicosia
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από passer07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θέμα είναι οτι αν υπάρξουν ιδιωτικά πανεπ. θα έχουν και ιδιωτική επιχορήγηση απο ιδιωτικές επιχείρησεις με αποτέλεσμα για πολλούς λόγους να δημιουργηθεί ενα κλειστό κύκλωμα ανάμεσα σε πανεπ. επιχειρήσεις με αποτέλεσμα να αναγκάζεσαι να πας εκει ή πουθενά αλλού
    ''για πολλούς λόγους''???...μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?Και δεύτερον δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση εκπαίδευσης-παραγωγής αυτό θα μπορούσε να γίνει και στα δημόσια...το οτι όλοι σπουδάζουν χωρίς να ξέρουν το λόγο και με αβέβαιη επαγγελματική αποκατάσταση δεν σε απασχολεί?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από passer07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (φυσικά τα δημόσια πανεπ. τει θα πάνε ποιο κάτω και απο τον πάτο)
    ...γιατί τώρα γίνετε σοβαρή έρευνα στα δημόσια πανεπιστήμια.Απλά υπάρχουν κάποιοι καρεκλοκένταυροί που πιάσαν τα πόστα και από εκεί και πέρα το παίζουν διανοούμενοι ενώ στην πραγματικότητα είναι αντιπαραγωγικοί κομφορμιστές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από passer07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκοπός είναι να φτιάξει η δημόσια παιδεία και να βγάζουμε ανθρώπους με γνώσεις που θα τις ασκήσουν και θα παράγουν έργο ανεξαρτήτως οικονομικής δυνατότητας αλλα με την αξία τους

    Ποιος θα καθορίσει την αξία μου?...οι πανελλήνιες θα μας πούνε τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να κάνουμε? αν όχι ολοκληρωτικό είναι τουλάχιστον αναχρονιστικό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από passer07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν σκεφτείς επίσης οτι είδη πρέπει να έχεις ή να στερήστε για να σπουδάσεις ( δημόσια παιδεία....) το επόμενο βήμα είναι να γίνουμε Αμερική (αν δεν εχεις θειο μπαρμπα ή αν δεν είσαι πανέξυπνος ΔΕΝ σπουδάζεις)
    Δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια σα το standford και το mit υπάρχουν και πολύ πιο φθηνά ιδιωτικά πανεπιστήμια...Αμέσως γίναμε όλοι άποροι προκειμένου να προαχθεί η φαιδρότητα της ελληνικής παιδείας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από passer07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεί πανελλήνιες να μην είναι αξιοκρατικές
    Οι πανελλήνιες αξιοκρατικές είναι...Ανθρώπινες δεν είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από passer07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα αν θεωρείς οτι απλά με χρήματα είναι ποιο αξιοκρατικό να δηκαιούσε πτυχίο τι να πω .....
    Επειδή είναι ιδιωτικά δεν σημαίνει οτι τα πτυχία μοιράζοντε όπως τα διαφημιστικά(βλέπε δημόσια/ιδιωτικά ιεκ).Ψάξε λίγο τα προαπαιτούμενα για να πάρει κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα 'University status'.

    0 Not allowed! Not allowed!
    “All generalizations are false, including this one.”
    ~~~~~~~~~~~~ Mark Twain ~~~~~~~~~~~

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hatzitesla για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (09-04-12)

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη passer07
    Όνομα
    παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    πολλούς λόγους''???...μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?Και δεύτερον δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση εκπαίδευσης-παραγωγής αυτό θα μπορούσε να γίνει και στα δημόσια...το οτι όλοι σπουδάζουν χωρίς να ξέρουν το λόγο και με αβέβαιη επαγγελματική αποκατάσταση δεν σε απασχολεί?
    οι λόγοι είναι πολλοί με πρώτο το συμφέρων αυτών που θα τα "παίρνουν " ετσι ώστε να γίνονται ολα ποιο εύκολα , θα μπορούσα να στο αναλύσω μέχρι αηδίας ακόμα και αν δεν ξέρω ολο το σύστημα το σχολών ( πως λειτουργεί) αλλα ενα μέρος του (οτι ξέρω δηλαδή ως φοιτητής )
    ...γιατί τώρα γίνετε σοβαρή έρευνα στα δημόσια πανεπιστήμια.Απλά υπάρχουν κάποιοι καρεκλοκένταυροί που πιάσαν τα πόστα και από εκεί και πέρα το παίζουν διανοούμενοι ενώ στην πραγματικότητα είναι αντιπαραγωγικοί κομφορμιστές.
    οχι γίνετε μηδαμινή ερευνά , απλά υπολειτουργούν μέχρι τον πάτο , πολλές φορές υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να παράγουν (με απώτερους σκοπούς ή οχι ) και δεν τους αφήνουν οι εκάστοτε βολεμένοι απλά ο σκοπός τις σχολής δεν είναι μονο η έρευνα (μαλλον το παρεξήγησες οπως το εξέφρασα )
    Ποιος θα καθορίσει την αξία μου?...οι πανελλήνιες θα μας πούνε τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε να κάνουμε? αν όχι ολοκληρωτικό είναι τουλάχιστον αναχρονιστικό.
    Για να καθοριστεί η αξία σου δεν χρειάζεται απλά αλλαγή του τρόπου εισαγωγής , χρειάζεται να ξανα δομήσουν τα λύκεια με μαθήματα επιλογής που θα έχουν σχέση με σχολές και να προαπαιτούνται βασικές εξετάσεις πριν μπεις σε σχολή , το δύσκολο είναι να υλοποιηθεί γιατί είμαστε ελλάδα και γιατί το σύστημα μπορεί ανα πάσα στιγμή να γίνει χάλι . είπες μεγάλη κουβέντα για το ποιος θα καθορίσει την αξία σου το θέμα είναι να βρεθεί ενας σωστός τρόπος αν τον ήξερα θα ήμουν στο υπουργείο και οχι 23 χρονών άνεργος ....
    Δεν είναι όλα τα πανεπιστήμια σα το standford και το mit υπάρχουν και πολύ πιο φθηνά ιδιωτικά πανεπιστήμια...Αμέσως γίναμε όλοι άποροι προκειμένου να προαχθεί η φαιδρότητα της ελληνικής παιδείας.
    Τυχαίνει να ξέρω οικογενειακό φίλο καθηγητή (δεν θυμάμαι πως λέγετε η θεση του sorry) που μένει και εργάζεται πολλά χρόνια σε πανεπιστήμιο τις Αμερικής
    και μου είχε εξηγήσει αναλυτικά τα συστήματα εκει πχ οτι στην ουσία ενα μικρό ποσοστό πάει στα πανεπιστήμια (με βάση αυτούς που θέλουν και αυτούς που τελικά μπορούν ) και αυτο γίνετε γιατί τα δικά τους πανεπιστήμια λειτουργούν με αυτούς τους τρόπους , επίσης αν ψάξεις μπορείς να δεις οτι πολλά υψηλόβαθμα στελέχη "διώχνουν " πλάγιους τρόπους φοιτητές...
    Οι πανελλήνιες αξιοκρατικές είναι...Ανθρώπινες δεν είναι.
    πετσόκοψες την πρόταση τι να σε πω , ούτε αξιοκρατικές είναι ούτε ανθρώπινες είναι για μένα
    Επειδή είναι ιδιωτικά δεν σημαίνει οτι τα πτυχία μοιράζοντε όπως τα διαφημιστικά(βλέπε δημόσια/ιδιωτικά ιεκ).Ψάξε λίγο τα προαπαιτούμενα για να πάρει κάποιο εκπαιδευτικό ίδρυμα 'University status'.
    δεν λέω πως μιράζονται λέω πως ακόμα και τα univercity status που λές απλά υπάρχουν για να ψαρόνουμε και να τους προτειμάμε , τράβα και πες σε δουλειά "εχω και πιστοποιήση απο εκει " και θα σου πεί χ@$τικα , αν έβρησκες πχ δουλειά ποιο εύκολα με την πιστοποίηση ολοι εκεί θα πηγαίναμε ....
    Ο λόγος που σε απάντησα είναι για αυτό που είπες για το ενδεχόμενο να γίνουν ιδιοτικά εχω δει τα θετικά και τα αρνιτικά και ακόμη και αν τοτε είμαι στην αγορά εργασίας πάλι αδικιμένος βγαίνω

    επίσης σου απάντησα γιατί δεν μου αρέσει να "πυροβολάω" και να φεύγω,
    απο εκει και πέρα θα σε παρακαλέσω να μην κάνουμε αντίλογο γιατί στην ουσία είμαστε offtopic
    γενικά είναι τεράστιο θέμα το εκπαιδευτικό και ακόμα και εμεις που ασχολούμαστε με ένα μικρό μέρος του θα μπορόυσαμε να έχουμε ατελείωτες συζητήσεις οπως καταλαβαίνεις ,

    Πάνος

    0 Not allowed! Not allowed!
    __________
    Ο υπολογιστής είναι ενα μηχάνημα το οποίο μπορεί να κάνει κάποια πράγματα εκπληκτικά γρήγορα....
    όπως το να σου σπάσει τα νευρά...

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatzitesla
    Όνομα
    Spyros
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Nicosia
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από passer07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω δει τα θετικά και τα αρνιτικά
    Αυτή σου η πρόταση δείχνει την προκαταληψή σου κατά των ιδιωτικών. Πώς ξέρεις τα αρνητικά και τα θετικά εκ' των προτέρων?Μόνο όταν γίνουν ιδιωτικά θα ξέρουμε. Και είμαστε εντελώς 'ontopic'.

    0 Not allowed! Not allowed!
    “All generalizations are false, including this one.”
    ~~~~~~~~~~~~ Mark Twain ~~~~~~~~~~~

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hatzitesla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή σου η πρόταση δείχνει την προκαταληψή σου κατά των ιδιωτικών. Πώς ξέρεις τα αρνητικά και τα θετικά εκ' των προτέρων?Μόνο όταν γίνουν ιδιωτικά θα ξέρουμε. Και είμαστε εντελώς 'ontopic'.
    Πρέπει να δωθεί προτεραιότητα στη δημόσια παιδεία , ώστε να σπουδάζουν αυτοί που δεν έχουν τα χρήματα για να πληρώνουν δίδακτρα, και επειδή στην ελλάδα είμαστε θα δεις ότι θα γίνουν πολλά.
    Εχεις ακούσει καμιά ιστορία απο τα κολέγια που υπάρχουν στην Ελλάδα? εμένα καθηγητής μου έχει πει οτι αναγκαστικά τους περνάω όλους γιατί μετά πέφτει τηλέφωνο απο το μπαμπά του παιδιού....
    αν είναι να γίνει έτσι καλύτερα να μην ανοίξουν ιδιωτικά πανεπηστήμια.

    Και το σημαντικότερο,έχεις δει κανένα κολέγιο να έχει καμιά σοβαρή τεχνική σχολή?
    όχι βέβαια γιατί χρειάζεται επενδύσεις σε ακριβό εξοπλισμό και ο ιδιώτης θέλει εύκολο κέρδος.
    Οταν στο υποχρηματοδοτούμενο τεί που σπουδάζω ένα μόνο εργαστήριο μπορεί να έχει 10 παλμογράφους που κοστίζουν 700-1000ε ο ένας , καταλαβαίνεις ότι τέτοιες επενδύσεις δεν πρόκειται να υπάρξουν απο ιδιώτες. Στο εξωτερικό μάλιστα τα καλύτερα πανεπιστήμια είναι τα δημόσια.
    Για σχολές όπως πολυτεχνείο , ιατρική κτλ άστο καλύτερα

    Πάντως τα κολέγια πλέον έχουν αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα, το μόνο που χρειάζεται ειναι να περιμένεις τον ιδιώτη να σου ανοίξει σχολή ηλεκτρονικού...
    φυσικά δεν πρόκειται να ανοίξει γιατί ένας παλμογράφος κάνει 1000ε και πολλές χιλιάδες ένας αναλυτής φάσματος και άμα τα βάλεις κάτω θα δεις οτι τα χρήματα που χρειάζονται είναι πάρα πολλά και τα δίδακτρα θα είναι υπέρογκα.
    βέβαια οι σχολές που δεν χρειάζονται εργαστηριακό εξοπλισμό είναι άφθονες, management, marketing ,ψυχολογία

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 09-04-12 στις 12:18

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (09-04-12), passer07 (09-04-12)

  10. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη passer07
    Όνομα
    παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    η προκατάληψη μπορεί να υπάρχει και τα αρνητικά θετικά (κάποια απο αυτά ετσι) τα γνωρίζω γιατί ξέρω πως λειτουργεί η σχολή μου, το ΤΕΕ που είχα τελειώσει και κάποια ΙΕΚ που κοροϊδεύουν κόσμο(ενω θα μπορούσες να πας σε ΕΠΑΛ και να παρακολουθείς μονο τα μαθ ειδικότητας αφου εχεις είδη απολυτήριο ) , μπορώ να κρίνω οταν μου λένε για ιδιωτικά πανεπ. με ποιο τρόπο θα γινουν "καλύτερες" σχολές

    αυτό που λέει ο picdev για τα τηλέφωνα είναι μια κλασική περίπτωση που γινόταν και γίνετε , μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας
    επίσης για αυτο που είπες για τους παλμογράφους πχ εχεις δίκιο απλά μπορεί πχ και στο δικό μου ΤΕΙ να μην δουλεύουν ούτε οι μισοί σωστά αλλα αν τους συντηρήσουν φυσάνε (για να γίνει αυτό πρέπει να πάρουν σύνταξη οι παλιοί ή να τους υποχρεώσουν να τους φτιάξουν )

    αν δεν αλλάξει η λογική του Ελληνα δύσκολα θα φτιάξουν τα πράγματα , οι καθηγητές τώρα που τα βλέπουν σκούρα (περικοπές προσωπικού κτλπ) αντι να βοηθίσουν την κατάσταση τα ρίχνουν και δυσκολεύουν τους φοιτητές για να φωνάζουμε εμείς .......ασε το που σου λέω είναι πολύ μεγάλη συζήτηση




    προσωπικά δεν ξαναγράφω στο θέμα του παιδιού εδω είμαστε off topic και δεν είναι σωστό


    φιλικά Πάνος

    0 Not allowed! Not allowed!
    __________
    Ο υπολογιστής είναι ενα μηχάνημα το οποίο μπορεί να κάνει κάποια πράγματα εκπληκτικά γρήγορα....
    όπως το να σου σπάσει τα νευρά...

  11. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hatzitesla Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Ημουν ακριβώς στην ίδια φάση με σένα φίλτατε.Τελείωσα μία τεχνική σχολή ηλεκτρολογίας και αφού δούλεψα σαν ηλεκτρολόγος για ένα χρόνο αποφάσισα να επεκτείνω το πτυχίο μου και να ασχοληθώ και με την ηλεκτρονική.Αλλά δεν ήθελα να σπαταλήσω άλλα δύο χρόνια σε κάποιο πεταμένο ιεκ για να τελειώσω και ηλεκτρονικός.('Αλλωστε όλα τα πτυχία από τεχνικές σχολές και ιεκ δεν αξίζουν τίποτα).Από την άλλη έχεις και αυτό το φαιδρό εκπαιδευτικό σύστημα που δεν σε αφήνει να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει.Κάθε φορά που πάνε να γίνουν ιδιωτικά πανεπιστήμια βλέπεις όλους τους φοιτητές(πιονια των πρυτάνεων) να κλείνουν παράνομα τους δρόμους.Λες και θα τους φάνε τις δουλειές με 30% ανεργεία.Βλέπω εδώ τους πιο πολούς να μιλούν για τει...και φυσικά είναι μία λύση και το πολυτεχνείο μία άλλη πιο καλή λύση αλλά για να μπεις σε αυτές τις σχολές πρέπει να δώσεις πανελλήνιες(λες και δεν το ξέρανε...οι υποκριτές).Χαίρω πολύ άμα υπήρχε δυνατότητα για τει σιγά μην κάναμε αυτήν την συζήτηση.
    αν φτιαχτούν ιδιωτικά πανεπιστήμια και τους δοθούν επαγγελματικά δικαιώματα, τότε η ανεργία που αναφέρεις θα εκτοξευθεί και άλλο. Ηδη για την αγορά εργασίας της Ελλάδα υπάρχουν παρα πολλοί πτυχιούχοι. Αμεσα θα έπρεπε να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων στις σχολές και να κλείσουν αρκετές απο αυτές. Επίσης αν δημιουργηθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια τότε θα δεις ποσα στουρνάρια, που επειδή έχει ο μπαμπάς χρήματα θα παίρνουν πτυχίο και θα είναι και επικίνδυνοι σε πολλές περιπτώσεις σε κρίσιμα επαγγέλματα (γιατροι, μηχανικοί κτλ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatzitesla
    Όνομα
    Spyros
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Nicosia
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Εχεις ακούσει καμιά ιστορία απο τα κολέγια που υπάρχουν στην Ελλάδα? εμένα καθηγητής μου έχει πει οτι αναγκαστικά τους περνάω όλους γιατί μετά πέφτει τηλέφωνο απο το μπαμπά του παιδιού....
    Δεν μιλάω για κολέγια μιλάω για πανεπιστήμια,δεν μιλάω για πελατιακές σχέσεις αν θες να βρεις τέτοιου είδους παραδείγματα καλύτερα δες την διαφθορά που υπάρχει μέσα στην δημόσια παιδεία(αηδία σκέτη).


    Οταν στο υποχρηματοδοτούμενο τεί που σπουδάζω ένα μόνο εργαστήριο μπορεί να έχει 10 παλμογράφους που κοστίζουν 700-1000ε ο ένας , καταλαβαίνεις ότι τέτοιες επενδύσεις δεν πρόκειται να υπάρξουν απο ιδιώτες. Στο εξωτερικό μάλιστα τα καλύτερα πανεπιστήμια είναι τα δημόσια.
    Για σχολές όπως πολυτεχνείο , ιατρική κτλ άστο καλύτερα
    Σιγά τους παλμογράφους των τει...φαντάζομαι έχετε τους αναλογικούς ακόμα για να μετράτε τα τετραγωνάκια να περνάει η ώρα.Οι εκπαιδευτικοί παλμογράφοι δεν έχουν πάνω από 400ευρώ(ψηφιακοί)και παίρνεις και 2-3 καλούς στα 2GHz για αυτούς τους λίγους που θέλουν να εμβαθύνουν.Τα εργαστήρια είναι ανοιχτά όλη μέρα έτσι και αλλιώς με 'lab assistant'.Και δες και αυτό για τα καλύτερα πανεπιστήμια... http://www.topuniversities.com/unive...-rankings/2011 ...μπορεί πρώτο να είναι το Cambridge αλλά δεν είναι τσάμπα δες τα δίδακτρα δίπλα...Και από'κει και πέρα είναι τα πανεπιστήμια από 'ivy league'...θες να μάθεις που βρίσκετε το αριστοτέλειο και το μετσόβιο στην παγκόσμια κατάταξη?....αααααστο καλύτερα...τα τει δεν θεωρούντε ανώτατα ιδρύματα στο εξωτερικό οπότε είσαι ανύπαρκτος αν θες να μου μιλάς για αυτά που ζεις στα τει.

    ενω θα μπορούσες να πας σε ΕΠΑΛ
    ΕΠΑΛ:ποιότική παιδεία

    αν φτιαχτούν ιδιωτικά πανεπιστήμια και τους δοθούν επαγγελματικά δικαιώματα, τότε η ανεργία που αναφέρεις θα εκτοξευθεί και άλλο. Ηδη για την αγορά εργασίας της Ελλάδα υπάρχουν παρα πολλοί πτυχιούχοι. Αμεσα θα έπρεπε να μειωθεί ο αριθμός των εισακτέων στις σχολές και να κλείσουν αρκετές απο αυτές. Επίσης αν δημιουργηθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια τότε θα δεις ποσα στουρνάρια, που επειδή έχει ο μπαμπάς χρήματα θα παίρνουν πτυχίο και θα είναι και επικίνδυνοι σε πολλές περιπτώσεις σε κρίσιμα επαγγέλματα (γιατροι, μηχανικοί κτλ).
    Εσύ φίλε είσαι πολύ ρηχός.Αυτά τα προφανή και κοινότυπα συμπεράσματα σου είναι τελείως οπισθοδρομικά.Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλα όταν σπουδάζεις κατα κύριο λόγο παίρνεις νέες γνώσεις και εν'δυνάμει τις εξασκείς.Εσύ προσπερνάς το πρώτο βήμα.Όχι ρε φίλε υπάρχει και το κυνήγι των γνώσεων στη μέση.Υπάρχει και η περίπτωση του να σπουδάσει κάποιος κάτι πρώτα και κύρια επειδή του αρέσει και μετά να εποφεληθεί (αν το αξίζει).Η κοινωνία θα κρίνει ανάλογα.Και οι επιπτώσεις στην ανεργία θα είναι θετικές...μην αρχίσω να λέω για μοντέλα του εξωτερικού και τα ξένα εκπαιδευτικά συστήματα...θα είναι σα να συγκρίνω fiat με lambo.

    0 Not allowed! Not allowed!
    “All generalizations are false, including this one.”
    ~~~~~~~~~~~~ Mark Twain ~~~~~~~~~~~

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-20, 21:02
  2. πως μετραμε τα Α του τροφοδοτικου
    By Panakats8 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 23:45
  3. Πως λειτουργουν οι πυρηνες του Η/Υ??
    By Leonardo in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 23:27
  4. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 19:31
  5. το επαγγελμα του ηλεκτρονικου στην επαρχια?
    By deep-blue-sea in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-10, 11:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας