Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 47 από 47

Θέμα: Πως να ακολουθησεις το επαγγελμα του ηλεκτρονικου

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    μου φένεται δεν ξέρεις πολλά, απλούς παλμογράφους έχει το εργαστήριο για τα ηλεκτρονικά 1,όσο ανεβαίνει το εξάμηνο υπάρχουν και άλλα εργαστήρια, όπως ψηφιακοί παλμογράφοι των 100mhZ, ρομποτικοί βραχίονες, τύπου scara πχ έχεις ιδέα πόσο κάνει ένα τέτοιο μηχάνημα?Ενα cnc ξέρεις πόσο κάνει? Ενας sever 8 πυρήνων με 20 τερματικά ξέρεις πόσο κάνει?
    εσύ τι νομίζεις ότι ολόκληρη σχολή έχει δύο αίθουσες με παλμογράφους και αυτό ήταν? αν ήταν έτσι κλάφτα χαράλαμπε
    και η σχολή μου δεν ειναι σχολή ηλεκτρονικής , έχουμε και μαθήματα πληροφορικής που εκεί το κόστος είναι πιο οικονομικό, ένας υπολογιστής ανά 2 άτομα και δυκτιακή υποδομή με server κτλ σε κάθε εργαστήριο.

    κάθε μάθημα έχει και εργαστηριακό μάθημα για 2 ωρες τη βδομάδα, δηλαδή στα 6 μαθήματα του εξαμήνου τα 5 έχουν και εργαστήριο που γίνεται κανονικά μάθημα με εργασίες, απουσίες, και τελική εξέταση...

    τα πανεπιστήμια που έδειξες είναι όλα σχεδον δημόσια, μην σε μπερδεύουν τα δίδακτρα, για να μπεις σε αυτά δεν αρκεί να πληρώσεις.Δίδακτρα τόσο υψηλά έχουν μόνο τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ και της Αγγλίας, στην Ουαλία πχ σπουδάζεις δωρεάν , ενώ σε χώρες όπως γερμάνια ,Ολλανδία τα δίδακτρα είναι συμβολικά.
    Οι λίστες που βλέπεις έχουν κάποια κρητήρια που δεν τα έχεις διαβάσει, δεν βλέπουν δηλαδή μόνο το επίπεδο σπουδών αλλά και άλλα πράγματα που τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν τα πληρούν.Ούτε σημαίνουν κάτι κάθε λίστα έχει τους δικούς της συντελεστές και κάθε σχολή έχει άλλη φήμη.
    Τώρα πας να ειρωνευτείς και το πολυτεχνείο, να ξέρεις ότι οι έλληνες φοιτητές του πολυτεχνείου διαπρέπουν στα πανεπιστήμια που έδειξες,
    έχω πολλά παραδείγματα απο καθηγητές μου, ένας πχ έκανε προτζεκτ στο Columbia και γύρισε στην ελλάδα για προσωπικούς λόγους.
    Οι έλληνες μηχανικοί του πολυτεχνείου έχουν καλή φήμη επειδή έχουν καλές βάσεις στα μαθηματικά και στη φυσική , στην ουσία αυτά εξασκούν τα πρώτα 2 χρόνια σπουδών,
    ενώ τα ξένα πανεπηστήμια με 3ετή φοίτηση δεν δίνουν καμία βάση σε αυτά

    Δεν είπα ότι είναι καλές σχολές τα ΤΕΙ, μιλάμε για τεχνικές σχολές ηλεκτρονικών , δεν υπάρχει πανεπιστήμιο ηλεκτρονικών εκτός του πολυτεχνείου,
    επίσης τα πανεπιστήμια δεν έχουν εργαστήρια.

    Βλέπω ότι δεν ξέρεις πολλά πράγματα και έχεις άποψη απο τις ειδήσεις, δεν είναι έτσι τα πράγματα,
    γενικά στο κόσμο ιδιωτικά πανεπιστήμια όπως το εννοείς δεν υπάρχουν , ιδιωτικά κολέγια ναι υπάρχουν όπως υπάρχουν και στην ελλάδα
    και έχουν και επαγγελματικά δικαιώματα,εγώ ακόμα περιμένω να ανοίξει η πρώτη τεχνική σχολή τριετούς φοίτησης με εργαστήρια ανάλογα των ΤΕΙ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 10-04-12 στις 02:30

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    street (10-04-12), The Professor (10-04-12)

  3. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatzitesla
    Όνομα
    Spyros
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Nicosia
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Ενα cnc ξέρεις πόσο κάνει?
    Κανα μύριο+?...αμφιβάλω εάν λειτουργησε κάτι τέτοιο σε τει.

    εσύ τι νομίζεις ότι ολόκληρη σχολή έχει δύο αίθουσες με παλμογράφους και αυτό ήταν?
    Τέθηκε ζήτημα ειδικά για τους παλμογράφους...μην αλλάζεις θέμα.

    τα πανεπιστήμια που έδειξες είναι όλα σχεδον δημόσια, μην σε μπερδεύουν τα δίδακτρα, για να μπεις σε αυτά δεν αρκεί να πληρώσεις.
    εεε...στα πρώτα 10 τα 6 είναι ιδιωτικά.

    Τώρα πας να ειρωνευτείς και το πολυτεχνείο, να ξέρεις ότι οι έλληνες φοιτητές του πολυτεχνείου διαπρέπουν στα πανεπιστήμια που έδειξες,
    έχω πολλά παραδείγματα απο καθηγητές μου, ένας πχ έκανε προτζεκτ στο Columbia και γύρισε στην ελλάδα για προσωπικούς λόγους.
    Aυτό που λες είναι αντιφατικό γιατί εάν είναι τόσο καλά τα ελληνικά πολυτεχνεία αυτός γιατί έφυγε?...Και το ότι τον δέχτηκαν σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού δεν έχει να πει κάτι απαραίτητα για την ελληνική παιδεία αλλά το πιο πιθανό για την ευφυία του ατόμου.

    Οι έλληνες μηχανικοί του πολυτεχνείου έχουν καλή φήμη επειδή έχουν καλές βάσεις στα μαθηματικά και στη φυσική
    Όντως έχουν καλή φήμη γιατί για μεταπτυχιακό της προκοπής πρέπει να τα στάξουν στα πανεπιστήμια που ανάρτησα.

    έχεις άποψη απο τις ειδήσεις
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ όχι ασυναρτησίες...σιγά μην μας πεις και από που πρεπει να έχουμε άποψη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    “All generalizations are false, including this one.”
    ~~~~~~~~~~~~ Mark Twain ~~~~~~~~~~~

  4. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    α δεν λειτουργούν τα cnc στα τει? δεν το ξέρα, ενας φίλος απο μηχανολόγους μου πρότεινε να μου κόψει ότι θέλω, αλλά ψέματα θα μου είπε αφού το λες εσύ, δεν λειτουργεί το cnc...

    έχεις δει τα εργαστήρια του πολυτεχνείο ? ξέρεις ότι το πολυτεχνείο πχ σε διδακτορικά και όχι μόνο αναλαμβάνει δουλειές για vodafone ericsson πχ? και όχι έργα για την Ελλάδα αλλά για όλη την ευρώπη. Αν έχεις μεσάνυχτα και δεν έχεις μιλήσει με καθηγητές απο πολυτεχνείο ή φοιτητές, αν δεν έχεις δει προγράμματα σπουδών, πως εκφέρεις έτσι άποψη?
    Οτι και να λες οι φοιτητές απο το πολυτεχνείο έχουν πολύ καλό όνομα στο εξωτερικό σαν μηχανικοί,ρώτα τους ίδιους καλύτερα.

    Η λίστα που δείχνεις δεν ειναι αντιπροσοπευτική γιατί κάθε λίστα έχει τα δικά της κριτήρια και τους δικούς της συντελεστές,υπάρχουν και άλλα πανεπιστήμια που είναι σχεδόν δωρεάν, φίλος μου σπουδάζει νομική δωρεάν στη σκοτία για δεύτερο πτυχίο , ενώ άλλοι φίλοι κάνουν μεταπτυχιακά στην Ολλανδία με 1000ε το χρόνο , σε μεταπτυχιακά πολύ ξακουστά στην ευρώπη για την ειδικότητα τους.
    Δεν ειναι οι ΗΠΑ και τη Αγγλία το κέντρο του κόσμου, γιατί μονο αυτά προμοτάρονται απο τη λίστα που έδειξες , και έχουν και υπέρογκα δίδακτρα.
    Βέβαια και τα λεφτά να έχεις δεν σε δέχονται έτσι τα συγκεκριμένα, θα πρέπει να γράψεις εξετάσεις , να παρουσιάσεις βαθμούς , εργασίες κτλ


    Πάντως και η τάση πλέον στην Αγγλία για τους μηχανικούς είναι 4 χρόνια σπουδών και αναγνωρίζεται σαν MASTER, ενώ εδώ στην ελλάδα είναι 5 χρόνια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 10-04-12 στις 11:30

  5. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Αν ανοιξουν ιδιωτικά πανεπιστήμια μπορεί και να πέσει η ανεργεία.
    Δεν σημαίνει περισσότεροι μηχανικοί περισσότεροι άνεργοι. Τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι αρκετά έως πολύ θεωρητικά και γι αυτό το λόγο οι έλληνες μηχανικοί υστερούν (σε σχέση με τους μηχανικούς των ξένων πανεπιστημιών) στο να ξέρουν να δημιουργούν προϊόντα μόλις αποφοιτήσουν ενώ αντίθετα έχουν πολύ καλά εφόδια για να συνεχίσουν σπουδές και καριέρα σε ξένα πανεπιστήμια (και αργότερα σε ξένες εταιρίες).
    Ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο πιθανότατα θα δώσει περισσότερες πρακτικές γνώσεις παρά θεωρητικές με αποτέλεσμα οι μηχανικοί του θα αποροφόνται ποιο εύκολα από την Ελληνική αγορά ενώ θα μπορούν να δημιουργούν και νέα προϊόντα που μπορεί τελικά η παραγωγή τους να μειώσει την ανεργεία (και των μηχανικών οι οποίοι θα εμβάθυναν σε πρακτικά θέματα...).
    Εκτός αυτού στα Ελληνικά πανεπιστήμια οι καθηγητές κάνουν ο καθένας ότι θέλει λές και έιναι μαγαζί τους ή λες και είναι παιδότοπος που τα παιχνίδια τους είναι ο εξοπλισμός του πανεπιστημίου και οι φοιτητές και έτσι μπορεί να παράγουν ενδεχομένος έρευνα πολύ υψηλού επιπέδου και δημοσιεύσεις όχι όμως γνώση για να πωληθεί ή για να παράγει προϊόντα. Ένα ιδιωτικό πανεπιστήμιο θα υποχρεώσει τους καθηγητές να παράγουν έρευνα και προϊόντα σε συγκεκριμένη κατεύθυνση και θα τους υποχρεώσει να συνεργαστούν μεταξύ τους (αυτό γίνεται σε δημόσια πανεπιστήμια του εξωτερικού -ακόμα και της ευρώπης).
    Βέβαια το καλύτερο θα ταν να μπορούν να δημιουργηθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά να μην υπάρχει ανάγκη λόγω της καλή λειτουργίας των δημοσίων. Στα σημερινά ελληνικά πανεπιστήμια η γνώση που παράγεται μένει ανεκμετάλευτη από το πανεπιστήμιο (που διατηρεί τα δικαιώματα). Θα μπορούσαμε να παραδειγματιστούμε από την πραγματικότητα στην silicon valley όπου ένα μεγάλο μέρος της επιτυχίας της Silicon valley οφείλεται στο οτι πανεπιστήμια έκει εφάρμοσαν τα δικαιώματα της έρευνας να μην τα έχει το πανεπιστήμιο αλλά οι καθηγητές και οι φοιτητές... Έτσι οι καθηγητές και οι φοιτητές θα είχαν πραγματικό λόγο (οικονομικό) να επικεντρωθούν σε προϊόντα (έρευνα) που θα μπορούσαν να πωληθούν....
    Αν για παράδειγμα οι σχεδιαστές του επεξεργαστή MIPS δεν ήταν στο stanford πιθανότατα δεν θα είχαν μπορέσει να χρησιμοποιήσουν την πανεπιστημιακή τους έρευνα και να βγάλουν το 1984 τον πρώτο Mips. Αν ήταν στην ελλάδα ακόμα και του σήμερα θα έμπλεκαν με γραφειοκρατεία για το πόσο εκτιμά οτι πρέπει να πέρνει το πανεπιστήμιο από τα δικαιώματα του επεξεργαστή ή πόσο θα έπρεπε να τους τα πουλήσει... δεν αποκλείεται τελικά η να τους τον κοστολογούσε πανάκριββα και να μην μπορούσε να πετύχει εμπορικά ή να τους έδινε τα δικαιώματα τόσο φθηνά που να τίθετο θέμα απάτης και απιστίας κατά του δημοσίου....
    αντίθετα στο πανεπιστήμιο της silicon valley ο επεξεργαστής αναπτύχθηκε και έχει πουλήσει πολλά εκατομμύρια κομάτια και τον βρίσκουμε παντού (Silicon graphics υπολογιστές, sony playstation, κινητά τηλέφωνα κλπ κλπ) παράγωντες ανυπολόγιστο αριθμό θέσεων εργασίας... άρα και έσοδα για το αμερικανικό κράτος!
    Αν πάλι ένας φοιτητης έλληνας είχε δημιουργήσει ένα προϊόν στην πτυχιακή του (πχ κάτι σαν το arduino - για το οποίο δεν ξέρω την ιστορία του) δεν θα μπορούσε να το εκμεταλευτεί εμπορικά θέτοντας ο ίδιος τους όρους της άδειας χρήσης του....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    -nikos- (12-04-12), leosedf (12-04-12), SRF (13-04-12)

  7. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Άρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ν Ιωνια
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή

    Δεν διαβασα ολα τα ποστ αλλα καπου πηρε το ματι μου οτι τα ελληνικα πανεπηστιμια προσφερουν μονο θεωρητικες γνωσεις.Το επιβαιβεωνω κι εγω απο την μερια μου ως φοιτητης Ημμυ στο ΕΜΠ.Δεν λεω το προγραμμα σπουδων προσφερει γνωσεις υψηλου επιπεδου αλλα πολυ θεωρητικες βρε παιδακι μου.Λιγες ειναι οι φορες που θα χρησιμοποιησεις την φαντασια σου και την δημιουργηκοτητα σου,εφοδια που θα χρειαστεις σε μια βιομηχανεια για παραδειγμα.Για αυτο η πλειοψηφια των αποφοιτων(οχι μονο του ΕΜπ) κανει ακαδημαικη καριερα ειτε εδω ειτε στο εξωτερικο.
    Αυτο που λειπει απο την εκπαιδευση,οχι μονο απο την 3βαθμια αλλα απο το λυκειο κιολας ειναι απλες καθημερινες πρακτικες γνωσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το προσωπικο μου site:
    https://sites.google.com/site/arisagath/home

  8. #46
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    ΛΑΜΙΑ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Γεια σου φιλε, με καλη προθεση και μονο,εχω να σου πω πως η καλυτερη λυση ειναι το τει,δεν συγκρινεται κατα την αποψη μου με αει η ιεκ,και αυτο λογω της εστω και ελαχιστης εργαστηριακης γνωσης που σου προσφερει.ειμαι 22 χρονων,οχι μακρια απο την ηλικια σου δηλαδη,πηγα σε τεχνικο λυκειο ηλεκτρονικης,και τωρα σπουδαζω στο ηλεκτρονικοσ μηχανολογος τει της λαμιας.δεν τα αναφερω αυτα για αυτοβιογραφια αλλα για να καταλειξω στο οτι και εγω πριν απο 4 χρονια ημουν στη θεση σου και ηξερα οπως και εσυ τι ηθελα να κανω και αυτο ακολουθω μεχρι σημερα. ειμαι απολυτα σιγουρος πωσ ειτε ηλεκτρολογια ειτε ηλεκτρονικη διαλεξεις,θα εντυπωσιαστεις και απο τισ 2 τεχνες που δεν ειναι και τοσο μακρια η μια απο την αλλη,θα βρεις τοσες εφαρμογες και στις 2 που δεν θα ξερεισ τι να διαλλεξεις (αυτο επαθα εγω τουλαχιστον ) επισεις να πω και το οτι βγηκα για δουλεια απο τα 14 μου,οποτε εχω και μια συμβουλη για εκει,να αγαπας με την καρδια σου αυτο που κανεις,και τοτε θα γινεις απο τους καλυτερους. τα αφεντικα ψαχνουν για καλους και φθηνους εργατες. το καλυτερο για σενα ειναι να γινεις καλος μαστορας,για να γινεις "ακριβος" αν καταλαβαινεις τι εννοω. το πτυχιο πλεον με τα σημερινα δεδομενα ειναι σχεδον αχριστο,ειτε τει,αει,τεε(επαλ),ιεκ κτλ, κοιτα να ασχολιθεις απο μονος σου με οοοοτι τραβαει η ψυχη σου και μονο τοτε θα γινεις καλος μαστορας. κανε κατασκευες (οτι πεφτει στα χερια σου και σου γυαλιζει στο ματι) για να βελτιωσεισ τις γνωσεις σου,και ψαξου μονος σου.μονο ετσι θα μαθεις.δεν υπαρχει ευκολη γνωση οπως ειπα και οι φιλοι απο πανω. μη κολλας στα πτυχια,κανενα χαρτι δεν αποδικνυει τις γνωσεις σου,τη μαγκια,το φιλοτιμο σου και την τεχνη σου σε οτιδηποτε.ελπιζω τα ελαχιστα που σου μετεφερα απο τη πολυ μικρη εμπειρια μου να σε βοηθησαν.Φιλικα,


    Νικος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hatzitesla
    Όνομα
    Spyros
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Nicosia
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Πες τα ρε chip.
    Για τους υπόλοιπους:
    STAY HUNGRY
    STAY FOOLISH

    0 Not allowed! Not allowed!
    “All generalizations are false, including this one.”
    ~~~~~~~~~~~~ Mark Twain ~~~~~~~~~~~

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-20, 21:02
  2. πως μετραμε τα Α του τροφοδοτικου
    By Panakats8 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 23:45
  3. Πως λειτουργουν οι πυρηνες του Η/Υ??
    By Leonardo in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 23:27
  4. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 19:31
  5. το επαγγελμα του ηλεκτρονικου στην επαρχια?
    By deep-blue-sea in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-10, 11:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας