Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 47

Θέμα: Πως να ακολουθησεις το επαγγελμα του ηλεκτρονικου

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    μου φένεται δεν ξέρεις πολλά, απλούς παλμογράφους έχει το εργαστήριο για τα ηλεκτρονικά 1,όσο ανεβαίνει το εξάμηνο υπάρχουν και άλλα εργαστήρια, όπως ψηφιακοί παλμογράφοι των 100mhZ, ρομποτικοί βραχίονες, τύπου scara πχ έχεις ιδέα πόσο κάνει ένα τέτοιο μηχάνημα?Ενα cnc ξέρεις πόσο κάνει? Ενας sever 8 πυρήνων με 20 τερματικά ξέρεις πόσο κάνει?
    εσύ τι νομίζεις ότι ολόκληρη σχολή έχει δύο αίθουσες με παλμογράφους και αυτό ήταν? αν ήταν έτσι κλάφτα χαράλαμπε
    και η σχολή μου δεν ειναι σχολή ηλεκτρονικής , έχουμε και μαθήματα πληροφορικής που εκεί το κόστος είναι πιο οικονομικό, ένας υπολογιστής ανά 2 άτομα και δυκτιακή υποδομή με server κτλ σε κάθε εργαστήριο.

    κάθε μάθημα έχει και εργαστηριακό μάθημα για 2 ωρες τη βδομάδα, δηλαδή στα 6 μαθήματα του εξαμήνου τα 5 έχουν και εργαστήριο που γίνεται κανονικά μάθημα με εργασίες, απουσίες, και τελική εξέταση...

    τα πανεπιστήμια που έδειξες είναι όλα σχεδον δημόσια, μην σε μπερδεύουν τα δίδακτρα, για να μπεις σε αυτά δεν αρκεί να πληρώσεις.Δίδακτρα τόσο υψηλά έχουν μόνο τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ και της Αγγλίας, στην Ουαλία πχ σπουδάζεις δωρεάν , ενώ σε χώρες όπως γερμάνια ,Ολλανδία τα δίδακτρα είναι συμβολικά.
    Οι λίστες που βλέπεις έχουν κάποια κρητήρια που δεν τα έχεις διαβάσει, δεν βλέπουν δηλαδή μόνο το επίπεδο σπουδών αλλά και άλλα πράγματα που τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν τα πληρούν.Ούτε σημαίνουν κάτι κάθε λίστα έχει τους δικούς της συντελεστές και κάθε σχολή έχει άλλη φήμη.
    Τώρα πας να ειρωνευτείς και το πολυτεχνείο, να ξέρεις ότι οι έλληνες φοιτητές του πολυτεχνείου διαπρέπουν στα πανεπιστήμια που έδειξες,
    έχω πολλά παραδείγματα απο καθηγητές μου, ένας πχ έκανε προτζεκτ στο Columbia και γύρισε στην ελλάδα για προσωπικούς λόγους.
    Οι έλληνες μηχανικοί του πολυτεχνείου έχουν καλή φήμη επειδή έχουν καλές βάσεις στα μαθηματικά και στη φυσική , στην ουσία αυτά εξασκούν τα πρώτα 2 χρόνια σπουδών,
    ενώ τα ξένα πανεπηστήμια με 3ετή φοίτηση δεν δίνουν καμία βάση σε αυτά

    Δεν είπα ότι είναι καλές σχολές τα ΤΕΙ, μιλάμε για τεχνικές σχολές ηλεκτρονικών , δεν υπάρχει πανεπιστήμιο ηλεκτρονικών εκτός του πολυτεχνείου,
    επίσης τα πανεπιστήμια δεν έχουν εργαστήρια.

    Βλέπω ότι δεν ξέρεις πολλά πράγματα και έχεις άποψη απο τις ειδήσεις, δεν είναι έτσι τα πράγματα,
    γενικά στο κόσμο ιδιωτικά πανεπιστήμια όπως το εννοείς δεν υπάρχουν , ιδιωτικά κολέγια ναι υπάρχουν όπως υπάρχουν και στην ελλάδα
    και έχουν και επαγγελματικά δικαιώματα,εγώ ακόμα περιμένω να ανοίξει η πρώτη τεχνική σχολή τριετούς φοίτησης με εργαστήρια ανάλογα των ΤΕΙ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 10-04-12 στις 02:30

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    street (10-04-12), The Professor (10-04-12)

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-20, 21:02
  2. πως μετραμε τα Α του τροφοδοτικου
    By Panakats8 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 23:45
  3. Πως λειτουργουν οι πυρηνες του Η/Υ??
    By Leonardo in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 23:27
  4. Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-13, 19:31
  5. το επαγγελμα του ηλεκτρονικου στην επαρχια?
    By deep-blue-sea in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-10, 11:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας