Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Πρόβλημα με την λήψη σήματος

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαλάντης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Πρόβλημα με την λήψη σήματος

    Καλησπέρα, αντιμετωπίζω πρόβλημα με την λήψη αναλογικού σήματος. Μπαίνω στο θέμα, ενώ έπιανα πολύ καλά όλα τα κανάλια μετά απο τα πολλά χιόνια (φυσικά χιόνια) του φεβρουαρίου, δεν πιάνω καλό σήμα στην τηλεόραση. Ενώ το MEGA τον πιάνω αρκετά καλά, όλα τα αλλα τα πιάνω με χιόνια, σε μερικά πολλα χιόνια και σε άλλα λιγότερα.
    Είναι κεντρική κεραία για 14 διαμερίσματα, η υπάρχουσα εγκατάσταση ήταν 10ετίας και αποφάσισα να αλλάξω κεραία, άλλαξα κεραία και έβαλα αυτή: TELUHF200, η οποία πάει σε έναν ενισχυτή και απο εκει η εξοδος σε 5 splitter που το καθένα έχει 4 εξόδους που πάνε στα διαμερίσματα. Αφού είδα ότι μετά την αλλαγή της κεραίας το σήμα δεν διορθώθηκε εβγαλα και τα 14 καλώδια απο τα splitter και τα ξαναpatchαρα απο την αρχή με βύσματα F, χωρίς και πάλι να διορθωθεί το σήμα. Το μόνο που δεν άλλαξα είναι ο ενισχυτής, και εδώ ερχετε η ερώτηση μου. Είναι δυνατόν ο ενισχυτής να υπολειτουργεί; Γιατί όταν τον βγάζω απο το ρεύμα δεν έχω καθόλου σήμα όταν τον βάζω στο ρεύμα δείχνει όπως σας είπα παραπάνω. Υπάρχει κατι άλλο που μπορεί να φταίει; Συγνώμη για το μεγάλο post αλλα εχω που παιδεύομαι 6 ώρες χωρίς αποτέλεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannis - IKARIA
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    162

    Προεπιλογή

    φίλε Βαλάντη τσέκαρες αν οι γείτονες σου έχουν το ίδιο πρόβλημα ;; επίσης δες με εσωτερική κεραία αν υπάρχει καλύτερη λήψη, αν γίνεται ανέβασε την τηλεόραση στην ταράτσα να τσεκάρεις. ο ενισχυτής ναι μπορει να έχει πρόβλημα. οι σύνδεσις από κεραία έως και ενισχυτή είναι ένταξη ;;; το καλώδιο είναι εντάξει

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Καταρχάς,valantis315, καλώς ήρθες στο forum.Το ποστ σου μάλλον είναι σε λάθος κατηγορία και ίσως πρέπει να μετακινηθεί από κάποιον διαχειριστή.
    Τώρα για το πρόβλημά σου, θα σου πρότεινα, να τσεκάρεις το καλώδιο που συνδέει την κεραία με τον ενισχυτή για αρχή. Μπορείς να δοκιμάσεις, να κάνεις την σύνδεση κεραίας - ενισχυτή, πρόχειρα, με κάποιο άλλο καλώδιο, για να δείς αν θα υπάρξει βελτίωση.Και βέβαια υπάρχει περίπτωση,να υπολειτουργεί ο ενισχυτής ,αλλά ξεκίνα πρώτα από το καλώδιο.Εφόσον αυτό το καλώδιο είναι σε εξωτερικό περιβάλον,ίσως κάπου να είχε καταστραφεί η μονωσή του,(π.χ λόγω πολυκαιρίας κ.λ.π.),οπότε είναι και πιό εύκολο να πάθει κάποια ζημιά (π.χ. διάβρωση), από το χιόνι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαλάντης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis - IKARIA Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε Βαλάντη τσέκαρες αν οι γείτονες σου έχουν το ίδιο πρόβλημα ;; επίσης δες με εσωτερική κεραία αν υπάρχει καλύτερη λήψη, αν γίνεται ανέβασε την τηλεόραση στην ταράτσα να τσεκάρεις. ο ενισχυτής ναι μπορει να έχει πρόβλημα. οι σύνδεσις από κεραία έως και ενισχυτή είναι ένταξη ;;; το καλώδιο είναι εντάξει
    Ναι όλη η πόλη πιάνει κανονικά τα κανάλια εκτός το star που πιάνει γενικά με χιόνια εγω πιάνω μονο Mega καλα. Αναίβασα τηλεόραση αλλα είναι μικρή και δεν φαίνονται καλά η ποιότητα αλλα και πάλι έχει χιόνια και πρίν και μετα τον ενισχυτή (αλλα πιάνει πολύ καλύτερα απο ότι στο σπίτι) για αυτό σκέφτηκα τον ενισχυτή. Δεν μπορεί να κόπηκαν απο όλη την πολυκατοικία οι εσωτερικές καλωδιώσεις ξαφνικά. Με εσωτερική κεραία δεν δοκίμασα γιατί δεν έχω αλλα είμαι σε δύσκολη περιοχή και δεν νομίζω να έχω καλύετρα αποτελέσματα. Οσο για την συνδεση κεραίας ενισχυτή είναι καινούρια μαζί με την κεραία έβαλα και καινούριο καλώδιο... Αύριο θα πάω να πάρω έναν ενισχυτή (ή αν μπορώ να πάρω για δοκιμή απο καταστημα) δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαλάντης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα! Όπως είπα καλώδιο έχω αλλάξει. Συγνώμη αν έγραψα σε λάθος μέρος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Ουπς.Γράφαμε μαζί και ο Γιάννης με πρόλαβε.Φίλε Βαλάντη,εφόσον το καλώδιο είναι καινούργιο,όπως σωστά σου λέει και ο Γιάννης τσέκαρε τις συνδέσεις του καλωδίου σύνδεσης κεραίας - ενισχυτή.Αν έστω και ένα από τα συρματάκια του πλεντάζ, ακουμπάει πάνω στον κεντρικό αγωγό του καλωδίου ,αυτό σημαίνει απώλεια σήματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valantis315 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όλη η πόλη πιάνει κανονικά τα κανάλια εκτός το star που πιάνει γενικά με χιόνια εγω πιάνω μονο Mega καλα. Αναίβασα τηλεόραση αλλα είναι μικρή και δεν φαίνονται καλά η ποιότητα αλλα και πάλι έχει χιόνια και πρίν και μετα τον ενισχυτή (αλλα πιάνει πολύ καλύτερα απο ότι στο σπίτι) για αυτό σκέφτηκα τον ενισχυτή. Δεν μπορεί να κόπηκαν απο όλη την πολυκατοικία οι εσωτερικές καλωδιώσεις ξαφνικά. Με εσωτερική κεραία δεν δοκίμασα γιατί δεν έχω αλλα είμαι σε δύσκολη περιοχή και δεν νομίζω να έχω καλύετρα αποτελέσματα. Οσο για την συνδεση κεραίας ενισχυτή είναι καινούρια μαζί με την κεραία έβαλα και καινούριο καλώδιο... Αύριο θα πάω να πάρω έναν ενισχυτή (ή αν μπορώ να πάρω για δοκιμή απο καταστημα) δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.
    Λογικό είναι να έχει χιόνια και μετά τον ενισχυτή αφού παίρνει λίγο σήμα στην είσοδο του. Άρα φταίει ή η κεραία σου ή το καλώδιο ή και τα δύο. (Υποτίθεται ότι το σήμα στην περιοχή σου είναι καλό)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαλάντης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικό είναι να έχει χιόνια και μετά τον ενισχυτή αφού παίρνει λίγο σήμα στην είσοδο του. Άρα φταίει ή η κεραία σου ή το καλώδιο ή και τα δύο. (Υποτίθεται ότι το σήμα στην περιοχή σου είναι καλό)
    Αυτη την δουλειά δεν κάνει ο ενισχυτής; Να ενισχύει το σήμα! Δεν θα έπρεπε να καλυτερεύει το σήμα στην έξοδο του;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valantis315 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτη την δουλειά δεν κάνει ο ενισχυτής; Να ενισχύει το σήμα! Δεν θα έπρεπε να καλυτερεύει το σήμα στην έξοδο του;
    Να στο κάνω ποιό κατανοητό. Όταν το σήμα που λαμβάνεις είναι με χιόνια, και τον ποιό καλό εχισχυτή να βάλεις πάλι η έξοδος του θα είναι με χιόνια.Τον ενισχυτή τον βάζουμε για τις απώλειες του καλωδίου που έχουμε (μετά τον ενισχυτή) και για να μπορούμε να μοιράσουμε το σήμα μετά τον ενισχυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαλάντης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να στο κάνω ποιό κατανοητό. Όταν το σήμα που λαμβάνεις είναι με χιόνια, και τον ποιό καλό εχισχυτή να βάλεις πάλι η έξοδος του θα είναι με χιόνια.Τον ενισχυτή τον βάζουμε για τις απώλειες του καλωδίου που έχουμε (μετά τον ενισχυτή) και για να μπορούμε να μοιράσουμε το σήμα μετά τον ενισχυτή.
    Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το γνώριζα! Πήρα ενισχυτή για δοκιμή, μήπως και παίξει αλλιώς ξανα κεραμίδια και έλεγχο καλωδίου κεραίας! Σας ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-16, 22:03
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-15, 13:22
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-13, 20:50
  4. Πρόβλημα με λήψη DTMF τόνων από Vodafone.
    By nathanas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-11, 22:13
  5. Εκπομπή και λήψη σήματος!!! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    By Gynaikas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-08, 21:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας