Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elxis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι ακριβώς έτσι, τους πομποδέκτες τους είχα σε κάποια αποθήκη, τους ανέσυρα από εκεί, είπα ότι είναι αρχαία λύση, θα ήθελα κάτι πιο σύγχρονο, αλλά εφόσον κάνει την δουλειά μου... Συνεπώς δεν μου κοστίζουν τίποτα. Κουμπώνουν σε κάποιες πλακέτες (TST AH/AE), 10 δέκτες ή πομποί ανά πλακέτα, εμένα μου αρκούν 8, η πλακέτα είναι μικρή και μπαίνει σε ράγα μέσα στη συσκευή μου. Όπως έγραψα πριν το δοκίμασα ήδη στο εργαστήριο σε ένα καλώδιο 1 ζεύγους 500m και δουλεύει άψογα. Η εμβέλειά του είναι τουλάχιστον 15km. Επειδή έχω σκεφτεί και τη χρήση modem, το πρότεινε και κάποιος εδώ, θα δοκιμάσω αύριο και με modem (GEMO). Ειλικρινά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα τις έχω υπόψιν μου.
Το κόστος είναι μία παράμετρος της πολυπλοκότητας. Η άλλη είναι η αξιοπιστία. Το να εμπιστευθείς την αξιοπιστία του συστήματός σου σε παλιές πλακέτες (ίσως και όχι εύκολο να επισκευασθούν-αντικατασταθούν σε περίπτωση βλάβης) δεν είναι ιδιαίτερα σοφό.
Επίσης, δεν έχω καταλάβει πώς από 8 πομπούς (ταυτόχρονα) θα δημιουργήσεις ένα σήμα που θα περάσει από ένα δισύρματο καλώδιο και πώς μετά από αυτό το σήμα θα διαχωρίσεις τα 8 σήματα για να οδηγήσεις τους 8 δέκτες.