Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 41

Θέμα: LM 3886 GAINCLONE - ΦΘΗΝΟΣ DIY ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ BHMA-BHMA

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Παιδια καλησπέρα και ευχαριστώ για τα καλα σας λογια...
    Η παρουσίαση για εμενα , δεν σημαίνει απλα βγαζουμε 2-3 φωτογραφίες και να ..
    Παντα θελω οτι φτιάχνω , να το περιγράφω με οσο το δυνατόν καλύτερο τροπο ωστε εαν κάποιος αλλος θελει να το φτιάξει , να του ειναι αρκετα ευκολο...
    Άλλωστε για εμενα αυτη την εννοια εχει το φορουμ , βοήθεια και διασπορά της οποιας λίγης γνώσης εχει ο καθενας μας..( οπως πολυ σωστα λεει και ο δασκαλος Παναγιωτης στο προηγουμενο ποστ )

    Οι πλακετες ειναι στην απαντηση #6 , στο ζιπ αρχειο σε μορφη spring lay out...

    To βιομετρακι ειναι ενα παλιο κιτ της C&A που ειχα , δεν ειναι τίποτα ιδιαίτερο , θα το ψαξω και θα σας δωσω το σχηματικό με την πρωτη ευκαιρια ...

    Σπυρο , εαν εννοείς πως ακούγετε σε σχεση με την λαμπα , καμία σχέση...


    Ειναι πιο ζωντανός στα μπασα , του αρέσει περισσότερο το νταμπα-ντουμπα , αλλα υστερεί πολυ σε μεσαίες ( εκει που η λαμπα ειναι βασιλιας ) και σε χρωματιστές υψηλές...
    φλατ μεσαίο , ξερο πρίμο...
    Με λιγα λογία ειναι ενας παιχνιδιάρης , τυπικός ενισχυτής που σε καμία περίπτωση δεν καθετε διπλά στα φετ η στις λαμπες ( απο ποιότητα )


    Σαρακηνε , εχεις δικιο για το περιττο του dc protection , άλλωστε το γραφω στο ποστ μου
    Με εβαλες σε σκέψεις ομως για την έξοδο που περνάει απο τις επαφες των ρελε...
    Οι τρανζιστορατοι και απλοι και φετ που επιβάλετε να εχουν rele protect , δεν ειχαν ποτε πρόβλημα αλλοίωσης ποιότητας ,( εχω φτιάξει ουκ και ολίγους...)
    Λες να εχει το lm...
    Θα το τσεκαρω και θα επανέλθω δημητριος... ( εύχομαι να ξερεις τι λες και να μην με βαλεις σε μπελα τζάμπα...)

    Οσο δε για τα κλεμενς και τα σοφτ σταρτ , σε πιάνω αδιάβαστο...
    Καταρχάς το σοφτ σταρτ δεν εχει να κανει με το lm , αλλα με το 20αρικο μφ στους ηλεκτρολυτικούς του τροφοδοτικού , που οταν ανάβει ο ενισχυτής και ειναι αφόρτιστοι , τσαφ η ασφάλεια....
    Τα κλεμενς δεν παίζει να αλλοιώνουν τον ηχο της εξοδου , άλλωστε τα περισσότερα ετοιματζιδικα εχουν κλεμενσ στις πλακέτες...Να μου πεις για την εισοδο του σήματος , φαουλ με κλεμα , να σου πω μπραβω...οπως βλεπεις στην εισοδο μου εχω απλα πινάκια...

    Τα καλωδια ολα ειναι σιλικόνης , τα δε τροφοδοσίας επαργυρωμένα ( ενα κάρο λεφτα εκαναν , τα ειχα απο παλιό προτζεκ )
    Δεν πρόσεξες ομως τους mpp - styroflex - metalfilm - καλώδια εισόδου χαμηλού pf , ultra fast διοδους ανόρθωσης , πολλα μf ....
    Μάλλον η "μιση ποιοτητα" δεν εχει χαθεί , μάλλον εισαι λιγάκι υπερβολικός...
    Επιφυλάσσομαι για τα ρελε...
    Ειναι η πρώτη μου κατασκευή με ολοκληρωμένα , και εχω κάποια κενα...
    Εννοείται οτι οτι upgrade θα ανακοινώνετε αμεσα...!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tomhel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (07-04-12)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    άψογος όπως πάντα, με φωτογραφίες βήμα βήμα !!!
    μερικες παρατηρήσεις εχω να κάνω
    α) η ψήκτρα μου φαίνεται λιγο μικρή και με την οριζόντια θέση που έχουν τα πτερύγια δεν θα γίνετε καλή απαγωγή της θερμοκρασίας
    β) το κουμπί που έβαλες στην πρόσοψη χαλάει όλο το αποτέλεσμα....
    γ) αλλαγή του ποτενσιόμετρου .....


    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    .........

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KOKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
    άψογος όπως πάντα, με φωτογραφίες βήμα βήμα !!!
    μερικες παρατηρήσεις εχω να κάνω
    α) η ψήκτρα μου φαίνεται λιγο μικρή και με την οριζόντια θέση που έχουν τα πτερύγια δεν θα γίνετε καλή απαγωγή της θερμοκρασίας
    β) το κουμπί που έβαλες στην πρόσοψη χαλάει όλο το αποτέλεσμα....
    γ) αλλαγή του ποτενσιόμετρου .....
    Ωραίος και εύστοχος ο Κωστης...
    α) Η ψήκτρα ( αν και έχεις δίκιο σε αυτο που λες ) παρεμπιπτόντως δεν ζεσταίνετε ιδιαίτερα...Κανα 3ωρο που τον άφησα να παίξει σε λογική ένταση δεν ζεμάτισε , απλα ζεστάθηκε σε όρια λογικά ο κορμός της...Έτσι και αλλιώς , δεν ειχα άλλη (και ηταν η μοναδική που ταίριαζε απόλυτα με το κουτι..)
    β) ΑΕ-ΑΒ ( αυτο ειχαμε - αυτο βαλαμε ) , αν βρω κατι καλυτερο θα αντικατασταθει .
    γ) ΑΕ-ΑΒ ( αυτο ειχαμε - αυτο βαλαμε ) , αλλά οπωσδήποτε με την επόμενη ebay παραγγελιά , θα πάρω κάνα piherακι κλειστού τύπου να υπάρχει , και αυτό που έχω εδώ θα αλλαχθεί επείγοντος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    αργησες να εμφανιστεις αλλα εμφανιστηκες οπως παντα δυναμικα.Μπραβο κι απο μενα Τασο.Επεδειξες για αλλη μια φορα το μερακι σου και την σχολαστικοτητα σου την οποια προσωπικα θαυμαζω.Και σαν κλασσικος fun της απλοτητας ταιριαζουμε και σ αυτο!
    Οσο για την λιμα σε καταλαβαινω τι τραβηξες (μηπως ηρθε η ωρα για κανα cnc???? )

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Ανεβάζω μια φωτογραφία από τα δικά μου lm 3886(mono block) που είχα φτιάξει πριν αρκετά χρόνια.Εγώ πάντως σε κανέναν ενισχυτή μου δεν βάζω ρελέ στην έξοδο εκτός από τους πρώτους ενισχυτές που έφτιαξα από το elektor,στην πορεία και μετά χρόνια κατάλαβα ότι μόνο κακό κάνουν στον ήχο.Σε diy ενισχυτές και ιδίως εάν τους χρησιμοποιούμε οι ίδιοι είναι τελείως περιττά τα ρελέ.Το soft start δεν είπα ότι είναι για τα lm αλλά για τον τύπο του M/X.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg Εμφανίσεις:  312 Μέγεθος:  94,6 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Βαγγελη , ευχαριστώ ρε φιλε για τα καλά σου λόγια...
    Οσο για το cnc , οπωσδήποτε δεν θα το ξεχάσω...
    Βρε με την φτωχια που έχει πέσει . θα παει η λίμα η σεγα και το ποτυροτρυπανο - καπνός...

    Σαρακηνε , ο καθένας έχει τον δικο του τρόπο κατασκευής ..
    Εγώ ποτέ δεν θα ριψοκινδύνευα να βάλω τα ηχεία μου σε ενισχυτή χωρίς προστασία..και ποτέ δεν θα έφτιαχνα μονομπλοκ χωρίς πάτο ...( ρε συ και ένας απλός on-off διακόπτης αλλοιώνει τον ήχο..?? Με το φις της μπριζας ανοιγοκλείνει ο ενισχυτής )

    Τεσπα , προτιμώ να αλλοιώνει τον ήχο ( που πολύ αμφιβάλλω οτι το κάνει , δεν έχει πάρα να το τεστάρω και θα σου πω ) παρά να κλαίω τα ηχεία γιατί τα τελικά φάγανε ένα spike και βραχυκύκλωσαν...
    Εξάλλου οι 9 στους 10 τελικούς του εμπορίου , έχουν συστήματα προστασίας με ρελε στην έξοδο..κατι παραπάνω θα ξέρουν αυτοί..!!
    Στο μόνο που συμφωνώ και γιαυτό το συζητάω , είναι ειδικά για τα LM λόγω του ότι έχουν δικιά τους προστασία...

    Ας μην μακρηγορούμε , με το που θα βρω λίγο χρόνο θα καταργήσω το αντιπλοπ και θα στείλω κατευθείαν τις εξόδους στις μπορνες...
    Ελπίζω να εχω ενα μηχανάκι για να κάνω και μετρήσεις πριν και μετα για να δω εαν υπάρχει και πόσο είναι η 'αλλοίωση' στον ηχο , και θα το συζητήσουμε

    Εδω το σχηματικο που σας χρωσταω...Ειναι της μακ-σποτ αλλα στην ουσια ειναι το ιδιο και αυτο..!!!



    6-20 βολτ τροφοδοσία ( 15 ειναι το ιδανικο ) - 0,1 εως 100 watt ευαισθησία εισόδου...
    Οι τιμες των υλικων φαινονται μονο στην μια πλευρα του σχηματικου , και αντι για bc 109 και το bc 547 ειναι μια χαρα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tomhel : 07-04-12 στις 11:49

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tomhel για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SV1EDG (07-04-12)

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    μπραβο τα παλληκαρια μου !!!! κορινθιε εσκισες παλι .....ζωγραφιες ...κανα δυο ψιλολογια εχω να πω ...γενικα αποφευγω να παιρνω τις βοηθητικες τροφοδοσιες απο το κυριως του ενισχυτη αλλα και απο τον προενισχυτη αν υπαρχει ...αρχικα για να μην αντιεμτωπισω την διαφορα τροφοδοσιας απο τα 32 στα 12 ειναι καλος λογαριασμος και δεν ξερω εκει αν τελικα το regulator αγκομαχαει το οποιο δεν θα με ενοιαζε και τοσο ας ψηθει οσο θελει μια καλη ψυκτρα και οξω απο δω .... το προβλημα ειναι οτι η διανομη της γειωσης στα επι μερους κυκλωματα καμμια φορα μπορει να μπαζει θορυβους και να δημιουργησει καποιο ground loop

    Για μενα η λκαλυτερη πρακτικη ειναι ενα δευετρευον τυλιγμα στον μετασχηματιστη ξεχωριστη ανορθωση και διαφορικη γειωση και ολα πανε ρολοι...

    ΚΑι τωρα ενα off topic / on topic .... ο Κοκαρος σε καποια φαση μου ειχε ζητησει αν βρηκα πουθενα ενα κυκλωμα agc για vumeters εξηγω ...ειναι ενα κυκλωμα το οποιο δεν εχει να προσφερει τιποτα ηχητικα σαφως και εφοσον ειναι για VU meters και ομονος του σκοπος ειναι το εφφε δλδ το οργανο ειναι σωστα παιχταμπολ οταν παιζεις με ενα βατ η οταν παιζεις με 100 Τελικα μετα απο τοσα χρονια το βρηκα μεσα σε εναν ενισχυτη και οποιος θελει να ασχοληθει μπορω να δωσω το σχηματικο ....Φυσικα με τετοιο σουπερ κυκλωμα για τα VU σαφως και καποιος πρεπει να ψαχτει και να βρει τεραστια !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  11. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Ελα βρε μαστρο-σακι και σε περίμενα...!!!!
    Αχ εκείνος ο καφες...και απο την βραζιλια να ερχότανε θα ειχε φτάσει τοσο καιρό...!!!

    Το 7812 τουρκιαζει λιγάκι , αλλα έφαγε μια ψυκτουλα και ήρθε στα ίσια του....δεν παίζει για ειδική παραγγελιά Μ/ς...
    ΑΕ-ΑΒ ( αυτο είχαμε - αυτο βάλαμε )

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπραβο τα παλληκαρια μου !!!! κορινθιε εσκισες παλι .....ζωγραφιες ...κανα δυο ψιλολογια εχω να πω ...γενικα αποφευγω να παιρνω τις βοηθητικες τροφοδοσιες απο το κυριως του ενισχυτη αλλα και απο τον προενισχυτη αν υπαρχει ...αρχικα για να μην αντιεμτωπισω την διαφορα τροφοδοσιας απο τα 32 στα 12 ειναι καλος λογαριασμος και δεν ξερω εκει αν τελικα το regulator αγκομαχαει το οποιο δεν θα με ενοιαζε και τοσο ας ψηθει οσο θελει μια καλη ψυκτρα και οξω απο δω .... το προβλημα ειναι οτι η διανομη της γειωσης στα επι μερους κυκλωματα καμμια φορα μπορει να μπαζει θορυβους και να δημιουργησει καποιο ground loop

    Για μενα η λκαλυτερη πρακτικη ειναι ενα δευετρευον τυλιγμα στον μετασχηματιστη ξεχωριστη ανορθωση και διαφορικη γειωση και ολα πανε ρολοι...

    ΚΑι τωρα ενα off topic / on topic .... ο Κοκαρος σε καποια φαση μου ειχε ζητησει αν βρηκα πουθενα ενα κυκλωμα agc για vumeters εξηγω ...ειναι ενα κυκλωμα το οποιο δεν εχει να προσφερει τιποτα ηχητικα σαφως και εφοσον ειναι για VU meters και ομονος του σκοπος ειναι το εφφε δλδ το οργανο ειναι σωστα παιχταμπολ οταν παιζεις με ενα βατ η οταν παιζεις με 100 Τελικα μετα απο τοσα χρονια το βρηκα μεσα σε εναν ενισχυτη και οποιος θελει να ασχοληθει μπορω να δωσω το σχηματικο ....Φυσικα με τετοιο σουπερ κυκλωμα για τα VU σαφως και καποιος πρεπει να ψαχτει και να βρει τεραστια !!!!
    με λίγα λόγια αυτο που ειχα ζητήσει απο τον Σάκη ηταν ενα λογαριθμικό VU και αυτο γιατι εαν ρυθμίσουμε το VU το γραμμικό σε χαμηλές ακόμα και
    σε μέτριες στάθμες η βελόνα ισα που κινείτε....
    στο VU της φωτογραφίας βλέπουμε και την διαβάθμιση

    υ.γ
    βρε σκύλε Σακη δεν το ξέχασες ε?
    και να φανταστεί κανείς οτι έχουν περάσει και 2 χρόνια !!!

    υ.γ 2
    βάλε το κύκλωμα για να υπάρχει βρε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Project - ΦΘΗΝΟΣ ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ
    By tomhel in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 234
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-17, 15:30
  2. DIY ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΑΠΟ eBay..
    By Geo-R in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-10, 13:50
  3. προενισχυτης-ενισχυτης
    By fm344 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-10, 15:21
  4. Κατασκευη ενισχυτη Gainclone με LM3886
    By andrewsweet4 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-09, 19:30
  5. Ενισχυτης ηχου Gainclone - Παρουσιαση
    By lynx in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-08, 01:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας