Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Μετασχηματιστης ηχου?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Μετασχηματιστης ηχου?

    Καλησπερα. Εχω δει σε πολλες αναβαθμισεις συσκευων ηχου (ενισχυτες, προενισχυτες, καρτες ηχου κ.α.) απο τα πρωτα εξαρτηματα που αλλαζουν ειναι ο μετασχηματιστης. Εχω διαβασει σε αρκετα αρθρα οτι ενας καλος μετασχηματιστης για ηχο (νομιζω το λενε Low frequency Transformer) δινει καλυτερες πριμες και καλυτερα μπασα (εχει μεγαλυτερη συχνοτικη αποκριση). Ισχυει κατι τετοιο? Αξιζει να δοκιμασω να αλλαξω εναν για να δω τι διαφορες θα κανει? Να πω οτι τουλαχιστον σε καρτες ηχου που ειχα εδω και χρονια τα μπασα ηταν παντα ξερα και οι πριμες απο ενα σημειο και πανω ανυπαρκτες και κρυες. Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Μήπως τα έχεις μπερδέψει 'λίγο' τα πράγματα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Για αυτο ρωταω για να τα ξεμπερδεψω. Δεν ξερω πολλα απο ηλεκτρονικα και ρωταω για να μαθω. Αν επιτρεπεται θα βαλω και κανα δυο λινκ για δεις τι ακριβως ρωταω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnakos25 : 09-04-12 στις 02:42

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    οι μετασχηματιστες δεν νομιζω εχουν σχεση με τη ποιοτητα..οι δουλεια που κανουν ειναι να μετατρεπουν την ταση δυκτυου 220 εναλασομενο σε μικροτερη και μετα μεσω καποιου κυκλωματος σε συνεχης ταση ωστε να δουλεψουν τα εξαρτηματα της καρτας ηχου ας πουμε..η ταση και το ρευμα που δινει ο μετ\της δεν εχουν σχεση με το σημα εισοδου τη μουσικη δηλαδη..τουλαχιστον ετσι πιστευα μεχρι τωρα αν υσχιει κατι αλλο μακαρι να το μαθω..αυτα παιζει να τα ξερεις ηδη απλα επειδη ειπες πως δεν ξερεις πολλα ειπα να τα γραψω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Δωσε link στον λαο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.365

    Προεπιλογή

    Ιωάννη μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα όπως λέει και ο steeve και εννοείς μετασχηματιστή εξόδου ενισχυτή με λυχνίες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Καταρχην να ζητησω συγνωμη που δεν απαντησα εδω και παρα πολυ καιρο απλα εψαχνα να βρω απαντησεις.
    Οντως τα ειχα μπερδεψει λιγο τα πραγματα γιατι ειχα διαβασει πολλα αρθρα για τους μετασχηματιστες και μπερδευτηκα.
    Σας μεταφερω αυτα που εμαθα. Και αν μπορω να απαντησω σε κατι (δεν ειμαι ηλεκτρονικος) πολυ ευχαριστως.
    Μετασχηματιστες Εισοδου - Εξοδου
    Για τις αναβαθμισεις συσκευων που εγραφα στο αρχικο Post εχω δει να αλλαζουν πρωτα τους μετασχηματιστες εισοδου η εξοδου. Δεν ειναι αναγκαιο τετοιους μετασχηματιστες να εχουν μονο τα λαμπατα. Εχω δει και προενισχυτες μικροφωνου που απλα εχουν εναν τελεστικο που "τροφοδοτει" με σημα ενα μετασχηματιστη εξοδου. Σε αυτη την περιπτωση ο λογος ειναι φανταζομαι οτι ο Μ/Ε προσθετει ενα χρωμα καποιο ειδος "αναλογικουρας" στον ηχο(καλυτερο μπασα, πιο κρυσταλλινες πριμες κ.α.) συν το οτι δινει και καποιο gain. Ο προενισχυτης Golden Age Pre 73 ο οποιος εχει μετασχηματιστη εισοδου δεν ειναι λαμπατος. Σε αυτη την περιπτωση ο μετασχηματιστης εισοδου χρισιμοποιειται για να "ταιριαξει" τις ωμικες αντιστασεις αναμεσα στι μικροφωνο και τον τελεστικο - Τρανζιστορ που θα προενισχυσει το σημα.
    Διαφορετικοι μετασχηματιστες δινουν διαφορετικο ηχο. Αλλοι πιο καθαρο ηχο αχρωματιστο, αλλοι χρωματισμενο ηχο και τεραστια στερεοφωνικη εικονα και πιο 3d ηχο(αυτος ειναι ο ηχος που προσπαθω να πετυχω!! Καμια ιδεα???)

    Μετασχηματιστες τροφοδοσιας.
    Εδω οι αποψεις ειναι διαφορετικες. Καποιοι ισχυριζονται οτι ο μεγαλυτερος μετασχηματιστης τροφοδοσιας σε VA αλλαζει σημαντικα τον ηχο. Καποιοι ισχυριζονται οτι δεν κανει καμια διαφορα. Προσωπικα απο δικη μου εμπειρια και με κριτη τα αυτια υπαρχει διαφορα. Αλλαζοντας Μ/Τ 9VA με 16VA ο ηχος εγινε πιο ζωντανος, με λιγο καλυτερη στερεοφωνια, πιο καθαρος, με καλυτερα μπασα. Το πειραμα εγινε σε usb καρτα ηχου που δουλευει στα 5v. Μετα απο λιγο καιρο ψαχνοντας περισοτερες πληροφοριες "επεσα" σε ενα σχεδιαγραμμα για ενα high end Dac (οχι λαμπατο, κοστος αν θυμαμαι καλα 1500δολλαρια) που ενω δουλευει στα 24V ο μετασχηματιστης τροφοδοσιας ειναι 200VA!!!!!????? Τα συμπερασματα δικα σας.

    Εχω φτιαξει ηδη πολλους προενισχυτες με τελεστικους αλλα μονο εναν εχω κρατησει τον Green Mic Pre επειδη εκανα ολοκληρο κοπο. Τωρα δουλευω επανω σε ενα λαμπατο προενισχυτη. Εχω κατασκευασει το πρωτοτυπο σε ραστερ και σιγα σιγα θα τον μεταφερω στο κουτακι του. Οφειλω να ομολογησω οτι εχουν δικιο αυτοι που επιμενουν για τα λαμπατα. Αυτα ελπιζω να βοηθησα καποιον που ψαχνετε σαν και εμενα και εχει μπερδευτει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Ειναι γεγονος οτι ενας καλος Μ/Σ εξοδου αναβαθμιζει πολυ το ακουστικο αποτελεσμα, και μαλιστα στο Φορουμ κατα καιρους δημοσιευτηκαν πολλα αρθρα που πραγματευονται αναβαθμισεις και κατασκευες λαμπατων μηχανηματων με ειδικους Μ/Σ εξοδου, και ειδικα οσον αφορα στο τροπο που ειναι τυλιγμενοι.Ειναι ομως σωστο να αναφερω οτι και ενας μετασχηματιστης τροφοδοσιας, αν ειναι καλοκατασκευασμενος θα αποδωσει καλυτερα και χωρις προβληματα και φθορες, ειδικα σε μακροχρονη και σκληρη χρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnakos25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω οι αποψεις ειναι διαφορετικες. Καποιοι ισχυριζονται οτι ο μεγαλυτερος μετασχηματιστης τροφοδοσιας σε VA αλλαζει σημαντικα τον ηχο. Καποιοι ισχυριζονται οτι δεν κανει καμια διαφορα. Προσωπικα απο δικη μου εμπειρια και με κριτη τα αυτια υπαρχει διαφορα. Αλλαζοντας Μ/Τ 9VA με 16VA ο ηχος εγινε πιο ζωντανος, με λιγο καλυτερη στερεοφωνια, πιο καθαρος, με καλυτερα μπασα. Το πειραμα εγινε σε usb καρτα ηχου που δουλευει στα 5v. Μετα απο λιγο καιρο ψαχνοντας περισοτερες πληροφοριες "επεσα" σε ενα σχεδιαγραμμα για ενα high end Dac (οχι λαμπατο, κοστος αν θυμαμαι καλα 1500δολλαρια) που ενω δουλευει στα 24V ο μετασχηματιστης τροφοδοσιας ειναι 200VA!!!!!????? Τα συμπερασματα δικα σας.
    Κάπου τα έχεις μπερδέψει...
    Η ισχύς του Μ/Τ έχει να κάνει κατ΄ αρχήν με την ισχύ εξόδου του ενισχυτή, την τάξη λειτουργίας του κλπ.
    Οπότε μη σου κάνει εντύπωση ότι το δικό σου δουλεύει με 16 VA και το άλλο με 200! Αν το δικό σου είναι 2-3 Watt και ο άλλος 50-100, ή είναι 10-20 Watt σε τάξη Α, λογικό δεν είναι να έχει αυτή τη διαφορά στην ισχύ του Μ/Τ?
    Επίσης το σημαντικό δεν είναι τόσο η ισχύς του Μ/Τ, αλλά η χωρητικότητα των πυκνωτών εξομάλυνσης.
    Αν είναι μικροί ή κακής ποιότητας, δεν μπορούν να δώσουν ρεύμα, οπότε ότι ισχύ και να είναι ο Μ/Τ δε θα δεις διαφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnakos25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετασχηματιστες Εισοδου - Εξοδου
    Για τις αναβαθμισεις συσκευων που εγραφα στο αρχικο Post εχω δει να αλλαζουν πρωτα τους μετασχηματιστες εισοδου η εξοδου. Δεν ειναι αναγκαιο τετοιους μετασχηματιστες να εχουν μονο τα λαμπατα. Εχω δει και προενισχυτες μικροφωνου που απλα εχουν εναν τελεστικο που "τροφοδοτει" με σημα ενα μετασχηματιστη εξοδου. Σε αυτη την περιπτωση ο λογος ειναι φανταζομαι οτι ο Μ/Ε προσθετει ενα χρωμα καποιο ειδος "αναλογικουρας" στον ηχο(καλυτερο μπασα, πιο κρυσταλλινες πριμες κ.α.) συν το οτι δινει και καποιο gain. Ο προενισχυτης Golden Age Pre 73 ο οποιος εχει μετασχηματιστη εισοδου δεν ειναι λαμπατος. Σε αυτη την περιπτωση ο μετασχηματιστης εισοδου χρισιμοποιειται για να "ταιριαξει" τις ωμικες αντιστασεις αναμεσα στι μικροφωνο και τον τελεστικο - Τρανζιστορ που θα προενισχυσει το σημα.
    Αυτη ειναι η ουσια, το ταιριασμα του φορτιου
    Ειτε σε λαμπατο ειτε σε μικροφωνο ειτε στα μεγαφωνα που βαζουν σε καταστηματα η λογικη ειναι η ιδια
    Θα ρωτησεις γιατι ενω χρειαζεσαι 10βαττ χρησιμοποιουν πυρηνα 50VA? Αν ο λογος σπειρων ειναι 1:100 και πρεπει να γινει και μια Χ πλεξη μεταξυ των τυλιγματων για να μεγαλωσει η αποκριση που θα χωρεσουν τοσες σπειρες οεο?
    Φυσικα υπαρχουν και πυρηνες μεγαλυτερης μαγνητικοτητας για να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα αλλα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spirakos : 04-07-13 στις 18:13
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μετασχηματιστης
    By Αχιλλέας 383 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-16, 01:13
  2. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 14:15
  3. μετασχηματιστης η οχι?
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-13, 17:24
  4. μετασχηματιστης
    By MIDIAS in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-11, 21:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας