Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Έλεγχος θερμοκρασίας (laser controler)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Christos E
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή Έλεγχος θερμοκρασίας (laser controler)

    Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω για ιδέες για κάτι που θέλω να φτιάξω. Όπως έχω ξαναπεί γνώσεις από ηλεκτρονικά πολύ λίγες... Όμως έχω όρεξη για να μάθω (αν και μεγάλος).

    Χρειάζομαι για μία εφαρμογή έναν controler θερμοκρασίας. Ο αντίστοιχος από την εταιρεία κοστίζει περιπου 800 λίρες αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μπορεί να γίνει με πολύ λιγότερα. Πιστεύω ότι το κόστος που δίνει η εταιρεία είναι επειδή είναι για κάτι εξειδικευμένο και αφού έχεις αγοράσει ένα πανάκριβο προϊόν της θα τα δώσεις και γιαυτό.

    Μιλάω για εργαστηριακό laser που περιέχει έναν κρύσταλλο για την "γέννηση" της πέμπτης αρμονικής. Ο κρύσταλλος πρέπει να είναι στους 100C για την σωστή λειτουργία του. Είναι κλεισμένος σε ένα αλουμινένιο κουτάκι με δύο παραθυράκια σε αντιδιαμετρικές έδρες του για να περνάει η δέσμη. Στην βάση του έχει μία αντίσταση ΜΡ915 50Ω για την θέρμανσή του και ένα θερμοζεύγος για την μέτρηση της θερμοκρασίας.

    Αυτό που θα ήθελα να φτιάξω είναι ένα κύκλωμα όπου θα τροφοδοτεί την αντίσταση με κάποια τάση (3-5V) και να μετράει την θερμοκρασία από το θερμοζεύγος και να ρυθμίζει την τάση στην αντίσταση (αύξηση ή μείωση) ώστε να μένει σταθερή (όσο γίνεται) η θερμοκρασία.

    Έχετε καμία ίδεα για κάτι τέτοιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Ολα γινονται, αλλα μιας και οι γνωσεις ειναι λιγες, παρε αυτο

    http://www.ebay.com/itm/Digital-PID-...item4ab51c84dd
    που οδηγει solid state relay, (ssr)
    και ενα τετοιο

    http://www.ebay.com/itm/Single-Phase...item256e1fc5d9
    με ψυκτη οπωσδηποτε

    Τα βαζεις και σε ενα κουτακι ηλεκτρολογικο και εισαι ετοιμος.
    Τους εχω δοκιμασει, δεν σπανε, δεν χαλανε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Christos E
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    To θέμα είναι ότι αυτό έχει το δικό του θερμοζεύγος και εμένα ο κρύσταλλος έχει το δικό του πάνω απλά τα καλωδιάκια του είναι σε αναμονή. Δεν γίνεται να το βγάλω και να βάλω άλλο γιατί α) είναι τόσο μικρό το κέλυφος και β) δεν θα ριψοκινδύνευα να το κάνω σε έναν κρύσταλλο αξίας 6Κ. Γνώσεις δεν έχω για να σχεδιάσω κάτι από την αρχή γιατί ένας απλός βιοφυσικός είμαι και όχι ηλεκτρονικός. Αλλά αν είχα τα κυκλώματα θα μπορούσα άνετα και να τα σχεδιάσω σε cad και να τα τυπώσω σε πλακέτα και να τα υλοποιήσω. Μόνο απο προγραμματισμό δεν έχω ούτε μία ιδέα αλλά και εκεί θα το πάλευα αν χρειαζόταν.

    Έχω ήδη έναν controler που "οδηγεί" άλλο κρύσταλλο στο ίδιο laser οπότε θα μπορούσα να κάνω και κάποιο καλιμπράρισμα-έλεγχο σε ιδιοκατασκευή

    Ευχαριστώ πάντως θα το έχω στο μυαλο μου αν δεν βρω κάτι...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Γιατι να βαλεις το δικο του.. Παιζει με τα περισσοτερα θερμοστοιχεια που κυκλοφορουν. Αν ηξερες τι ειδους θερμοστοιχειο ειναι ακομα καλυτερα
    Αλλα και αν δεν ξερεις, απο τη στιγμη που σε ενδιαφερει μια θερμοκρασια και μονο, θα στην κραταει, απλα θα διχνει αλλη.
    Απλα θα το καλιμπραρεις με κατι γνωστο.
    Και δικο σου αν εφτιαχνες, παλι καλιμπραρισμα θα ηθελες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Christos E
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς με τίποτα δεν μπορώ να μάθω. Εκεί που βρίσκεται ούτε να το δω γίνεται ούτε η εταιρεία δίνει παραπάνω στοιχεία από ένα παααααααααααααρα πολύ απλό manual.... Το καλιμπράρισμα δεν είναι τίποτα ούτε με αυτό ούτε με κάποια πιθανή δική μου κατασκευή αλλά θα ήθελα να φαίνεται ακριβώς αν είναι δυνατόν η θερμοκρασία. Ξέρω ότι τώρα είναι σε σταθερή θερμοκρασία (αλλά είναι slave από άλλο) περι τους 94C (μέτρηση με θερμική κάμερα και σύγκριση με διπλανό κρύσταλλο που έχει το μαμα controler) και λειτουργεί μια χαρά. Αλλά επειδή μου αρέσει να το παλεύω θα ήθελα να φτιάξω κάτι μόνος μου αν είναι δυνατόν να το κρατάω στους 100C (και να φαινεται γιατι είναι για εκπαιδευτικό σκοπό και δεν λεει να τους λες παιδιά πρέπει να είναι σε τετοια θερμοκρασία και να βλεπουν άλλη) αλλά και πιο πολύ για να χαρώ την διάρκεια της κατασκευής.

    ΥΓ. Αν είδα καλά το SSrelay έχει έξοδο πάνω από 5V και εγώ θέλω μέχρι 3 με 5

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    πέμπτη αρμονική? femtosecond laser είναι?

    Δεν νομίζω να κάνεις δουλειά με κάποιον controller που να ρυθμίζει γενικά και στο περίπου.
    Θέλεις ακρίβεια πιθανότατα σε 0,1 του βαθμού κελσίου για να μείνει το μήκος κύματος εκεί που πρέπει και να δουλεύει η τόσο υψηλή αρμονική (εκτός και αν το συγκεκριμένο laser δεν χρησιμοποιεί τη θερμοκρασία του κρυστάλλου για mode locking). Δεν γνωρίζω από αυτά, αλλά στα DPSS ο έλεγχος της θερμοκρασίας των κρυστάλλων και της διόδου είναι όλο το παιχνίδι και εκεί θέλεις ψύξη - θέρμανση, δηλαδή σταθερή θερμοκρασία ασχέτως τί θερμοκρασία έχει το εξωτερικό περιβάλλον

    Σε πειράζει να δώσεις το μοντέλο του laser? όχι τη συσκευή που το περιέχει, το μοντέλο της κεφαλής. Έχω μερικές ιδέες προς τα που να ρωτήσω, σε ένα διεθνές φόρουμ που ειδικεύεται σε laser.

    σε κάθε περίπτωση, θέλεις έναν controller PID , με όσο μεγαλύτερη ανάλυση γίνεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Christos E Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά επειδή μου αρέσει να το παλεύω θα ήθελα να φτιάξω κάτι μόνος μου αν είναι δυνατόν να το κρατάω στους 100C (και να φαινεται γιατι είναι για εκπαιδευτικό σκοπό και δεν λεει να τους λες παιδιά πρέπει να είναι σε τετοια θερμοκρασία και να βλεπουν άλλη) αλλά και πιο πολύ για να χαρώ την διάρκεια της κατασκευής.
    Η κατασκευη ενος ψηφιακου ελεγκτη θερμοκρασιας με pid δεν ειναι project για αρχαριους, και μαλιστα "ξεπατικωτουρα"
    (εστω και με cad..)
    Επιπλεον η ακριβης μετρηση της τασεως του θερμοστοιχειου απο μονη της ειναι project που απαιτει κατασκευη ακριβειας.
    Αλλα αφου δεν ξερεις τι θερμοστοιχειο ειναι πως θα κατασκευασεις τον ελεγκτη του? Στη τυχη?
    Η μηπως θα φτιαξεις το δικο σου lookup table, μαζι με το υπολοιπο firmware για το pid?
    Ολα γινονται, αλλα εσυ δηλωσες οτι δεν υπαρχουν σοβαρες γνωσεις ηλεκτρονικης και προγραμματισμου...
    Εχθρος του καλου, ειναι το καλυτερο. Δοκιμαζεις το ετοιμο, (με τα 10 διαφορετικα αισθητηρια που υποστηριζει, παιζεις και με το offset που εχει) και αν ΔΕΝ σου κανει το ξανασκεφτομαστε. Οσο για την εκπαιδευτικη διαδικασια, ειναι μιας πρωτης ταξεως ευκαιρια να διδιαχθουν οτι 10 θερμομετρα στον ιδιο τοιχο δειχνουν 10 διαφορετικες θερμοκρασιες, καθως και οτι η μετρηση θερμοκρασιας με οποιοδηποτε εμμεσο τροπο εισάγει πιθανά σφαλματα στη μέτρηση, που παντα τα λαμβανουμε υποψιν και κανουμε διορθωση.
    Εξαλλου με μερικες δοκιμες και καλιμπραρισμα υπαρχουν ελπιδες οτι θα το πετυχεις ακριβως. Τα θερμοστοιχεια αποτελουνται απο συγκεκριμενα μεταλα και ειναι απιθανο ο κατασκευαστης του laser να πηρε κατι διαφορετικο απο τα βιομηχανικα standards.
    [/quote]

    ΥΓ. Αν είδα καλά το SSrelay έχει έξοδο πάνω από 5V και εγώ θέλω μέχρι 3 με 5
    Για αρχη δεν εχεις διευκρινησει αν ειναι dc η ac. Τι σημαινει θελεις 3 μεχρι 5? Τα 5 στο ρελε, θα σου δωσουν ακριβως την ποσοτητα ενεργειας που χρειαζεται για να σταθεροποιησεις τη θερμοκρασια,
    Στη τελικη, αν δεν σου κανει το ssr ασχολησου με ενα κυκλωμα με fet που να οδηγειται απο το θερμοστατη. Αυτο θα ηταν καπως πιο βατο.
    Εχεις αρκετα πραγματα να ασχοληθεις για την χαρα της κατασκευης. Προσαρμογη στο αισθητηριο, προσαρμογη στην αντισταση, ρυθμισεις, calibration, κουτι, pid.. και επιπλεον θα αποκτησεις και αμεση εμπειρια της πολυπλοκοτητας του θεματος.
    Μετα θα αποφασισεις αν θα δωσεις τα 800 για το ετοιμο ή ακομα περισσοτερα (συνολικα σε χρονο, αναπτυξιακο περιβαλλον, και υλικα) για να το κανεις ιδιοκατασκευη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Christos E
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LaNeK Εμφάνιση μηνυμάτων
    πέμπτη αρμονική? femtosecond laser είναι?

    Δεν νομίζω να κάνεις δουλειά με κάποιον controller που να ρυθμίζει γενικά και στο περίπου.
    Θέλεις ακρίβεια πιθανότατα σε 0,1 του βαθμού κελσίου για να μείνει το μήκος κύματος εκεί που πρέπει και να δουλεύει η τόσο υψηλή αρμονική (εκτός και αν το συγκεκριμένο laser δεν χρησιμοποιεί τη θερμοκρασία του κρυστάλλου για mode locking). Δεν γνωρίζω από αυτά, αλλά στα DPSS ο έλεγχος της θερμοκρασίας των κρυστάλλων και της διόδου είναι όλο το παιχνίδι και εκεί θέλεις ψύξη - θέρμανση, δηλαδή σταθερή θερμοκρασία ασχέτως τί θερμοκρασία έχει το εξωτερικό περιβάλλον

    Σε πειράζει να δώσεις το μοντέλο του laser? όχι τη συσκευή που το περιέχει, το μοντέλο της κεφαλής. Έχω μερικές ιδέες προς τα που να ρωτήσω, σε ένα διεθνές φόρουμ που ειδικεύεται σε laser.

    σε κάθε περίπτωση, θέλεις έναν controller PID , με όσο μεγαλύτερη ανάλυση γίνεται
    Ένα απλό Nd:YAG ns laser είναι όχι και fs! Δεν περιέχεται σε κάποια συσκευή αλλά είναι στον "αέρα" σε εκπαιδευτικό πάγκο. Ευτυχώς η λύση βρέθηκε με διάφορες δοκιμές και μετρήσεις με απλό παραλληλισμό της τάσης του προηγούμενου κρυστάλλου. Είναι βέβαια ο τελικός κρύσταλλος slave του προηγούμενου αλλά τα αποτελέσματα στην έξοδο είναι εξαιρετικά!!!

    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας που σίγουρα είναι χρήσιμες για μένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Έλεγχος θερμοκρασίας σε κολλητήρι
    By Georggg in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-14, 23:25
  2. Έλεγχος θερμοκρασίας ψήκτρας
    By kobi in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 14:56
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-12, 19:24
  4. Laser pointer και laser diode ! ! !
    By Panos4 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-10, 08:01
  5. fan controler
    By lgalkis in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-05, 02:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας